Muhle R41 & R89 & Merkur 15C: Tavsiyeleriniz
Selamlar arkadaşlar,

Benim durumum hakkında tavsiyelerinizi alabilirsem sevinirim. Başlıkta adı geçen üç alet de var, ve kullanıyorum Düşüncelerim/Tecrübelerim şunlar:

1. Mühle R41: Çok güzel alet, ama dikkatli olmak gerekiyor. Gerçi hiç fena kanattığımı veya tahriş ettiğini hatırlamıyorum ama tedirgin edici alet. Az biraz daha korkutucu olmasa hissiyat olarak aslında tam istediğim bu olacak.

2. Merkur 15C: Kafası 1904 (41C) ile aynı. İdare eder traş işinin kralı bence, ama çok temiz BBS diye tabir ettiklerini elde etmek için uğraştığımda, bunu başarabiliyorum ama tahriş ediyor. Onun için zamanla kullanmaz oldum, minik olduğu için de ideal seyahat aleti gibi oldu benim için. Idare eder seviyede kanatma tahriş etme durumları da yok, onun için fena değil. Ama çok sevdiğim bir alet değil.

3. Mühle R89: Iki günde, her gün traş olmam gerektiğinde çok iyi. Ama 4 5 günü geçtikten sonra traş zorlaşıyor. Hatta ilk perdeyi arada kesip, R41'e geçmişliğim bile var.

Sanırım bunlar arasında en çok sevdiğim R41 (Permasharp veya Sarı Gillette ile). Ama yine de bazen R41'e dikkat etmeyeyim şimdi diye traşı ötelediğim oldu. Hani keyif durumlarında R41 üzerine yok ama olup bitireyim hemen çıkayım durumlarında, ne olur olmaz diye elim ona gitmeyebiliyor.

Onun için sanırım R41'den daha az agresif ama yine keskin tarafta bir şey bakıyorum...

Ne dersiniz?

E
Merhaba, hosgeldin komsum. Anladigim kadariyla ihtiyacin olan ayarli bir alet (Merkur Progress veya Futur gibi).
Selamlar,

Nasreddin hoca fıkrası vardır ya, hani demişler "hoca, sen saz çalıyorsun da hep elin bir yerde... Nasıl oluyor bu, çünkü saz çalanlar hep elleri yukarı aşağı gider gelir?" diye sormuşlar. O da "onlar benim bulduğum yeri arıyor" demiş.

Sanki hocam ben Mühle R41'den biraz daha az agresif, 15C'den daha agresif, ama o kafalarda bir şey arıyorum gibi.

Bu o ayarlılara denk geliyor mudur?

E
Razorock 84p, ej 3one6, muhle rocca, fatip slant, parker kelebek veya üç parça, ayarlı progress veya futur düşünülebilir.
Orta üstü agresif aletlere bakabilirsiniz. Mühle Rocca ve Edwin Jagger 3one6 ve daha az agresif olarak Game Changer 84 tercih edilebilir aletler. Ekonomik alternatif olarak Rimei deneyebilirsiniz.
Ayarlı bir tıraş aleti taleplerinizi karşılayacaktır. Benim favorim Merkur Progress.  Cool
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
Selamlar yeniden.

Teşekkürler vakit verip, tavsiyeleri dile getirmek için. Baktım hepsine, ve güzel aletler kesinlikle. Ama her birisi (bir tanesi hariç), şu andaki fiyatlarla 1000 TL'nin üzerinde.

Farkındayım, o olsun bu olsun falan diyip sizlerin zamanını harcama durumum olmasın diye özellikle belirtiyorum. Böyle 350-500 bandında (paslanmaz çelik alet sınıfına çıkmadan) benim işimi görebilecek aklınıza bir alternatif geliyor mu? Parker 99 misal? Nasıldır, manasız bir alternatif mi olur benim durumumda?

Böyle bir alternatif yoksa, sanırım benim için ideal strateji o zaman sanırım aynen devam... R41 orta uzun sakal için, R89 kısa durumlar için...

Peşinen teşekkürlerimle,

E
@"Eskizcan" Parker' ın Variant gibi piyasada çok güzel tıraş aletleri var. Kelebek tip aletleri de orta üstü agresiflikte olmasına karşın maalesef üretim kalite standartları tıraş aletinden aletine değişkenlik gösterebiliyor. En bariz sorunları jilet tutuş problemleri, üst silo kapağında açılış kapanışta simetri problemleri ve bundan dolayı bıçak boşluğunun eşit ve simetrik olmaması vs. Kaplama hataları da yine satın aldığınızda önünüze çıkabilecek problemlerden. Bu fiyat aralığında aletlerde görülebilir mi? Evet görülebilir ancak marka bazında benim gördüğüm Parker'larda bu kusurlar daha fazla. Kendinizin kontrol ederek seçme imkanınız bulunuyorsa alabilirsiniz ancak aksi halde şu yukarıda saydığım kimine göre sorun olmayan ancak bana göre aletin tıraş karakterine de etki edebilen ciddi sorunlar olan bir üreticiden tıraş aleti almazdım. Yakışıklı bir Parker istiyorsanız da 87R'ı tavsiye ederim.

Parker'ı sorduğunuz için cevapladığım şu yukarı kısımda yazdıklarım haricinde elinizdeki tıraş aletleri son derece güzel ve yeterli aletler. Tamamını uzun süre kullandım. Fatip'de bütçe aralığınız için ucuz bir alternatif. Hatta eğer kaplama sorunlarını halletmişlerse Piccolo Special Edition'da güzel bir seçenek olabilir ancak yerinizde olsam herhangi bir tıraş aleti almazdım. Tekraren belirtiyorum R41'den daha az agresif ancak orta üstü agresiflikte bir alet arıyorsanız Rimei alın.
Eyvallah hocam çok teşekkürler.

Bir ara Eminönü'ne gittiğimde bakayım ve alayım bir Rimei.

Herhangi bir yeni alete gerek olmaması konusunda, ben de zaman zaman aynen öyle düşünüyorum. Dediğiniz gibi, sonuçta bunların hepsi düzgün aletler ve ben de aslında fonksiyonel olarak gayet iyi sonuç alıyorum. Örneğin dün yeni bir sarı (Rus ve tek tarafı lazer etched kazılı - eski siyah yazılılardan değil) bir jilet ve R41 ile en yakın şekilde 4 perde traş oldum. BBS mi diyeyim artık elime tersten düzden hiç sakal hissi gelmiyordu, traşın sonunda. Sadece traş sırasında R41 biraz ısırıyor, yani nasıl diyeyim, "aman dikkat" hissi ile insan iş yapıyor. Bir şey olmuyor onun sonucunda, yani traş sonrasında/sırasında kanama yok ve traşın sonrasında da kalıcı bir tahrişlik vs. de yok. Ama misal olarak R89'un (kısa sakal ile kullandığımda) "vurdumduymazlığı" da yok. Onu ters düz çapraz neyse veriyorum hiç bir şey olduğu yok, ve tertemiz de traş ediyor. Bir hafta, 4-5 gün sonrasında ilk perdesi dertli olduğundan (tıkanıyor ki biliyorsunuzdur) ona elim gitmiyor.

Hatta artık "ekmek yoksa pasta yiyelim" modu mu bilemiyorum ama, ilk perdeyi yukarıdan aşağı R41 ile, ve sonrakileri de (jileti sök tak yaptıktan sonra) sakal kısaldığı için R89 ile yapmışlığım da var, ve aslında epey de iyi oluyor. En rahat ettiğim stil aslında bu. Bilemiyorum böyle yapan çok var mı... Ama bana nedense "çok doğru" gelmedi. Tamamen sübjektif yazıyorum, "delikanlı usulü" olarak gelmedi. Nedense tek aletle başla bitir gibi kafamda bir kanıksanmış yargı var.

Yeniden teşekkürler, iyi seneler topluca...

E

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,447 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Mühle r-89 ilk tıraşım hak. telemcii 7 2,602 05/12/2021, Saat: 01:26
Son Yorum: marv
  Muhle R41 ile R101 Arasındaki fark? m2sw14 2 1,938 15/06/2020, Saat: 22:14
Son Yorum: Tony Soprano
  merkur vision vs merkur futur ohtararan 23 31,234 10/03/2020, Saat: 13:03
Son Yorum: dikdik_s
  How It's Made ( çift kenarlı jilet ve Merkur DE ) Efrasyab 6 4,776 15/09/2018, Saat: 19:33
Son Yorum: Efrasyab
  Sert sakalına yıllardır çare bulamamış birine tavsiyeleriniz arrowcrown 32 16,030 04/09/2018, Saat: 10:59
Son Yorum: posicor
  Bu makina Merkur 42 olabilir mi habaz 6 4,197 08/03/2018, Saat: 22:44
Son Yorum: habaz
  brükseldeki biri için tavsiyeleriniz? emredogan 72 110,762 02/04/2015, Saat: 00:29
Son Yorum: kethuda57
Information Merkur Katalogları franksinatra 2 4,305 19/08/2014, Saat: 01:09
Son Yorum: franksinatra

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: