Tıraşa başlangıç ekipmanları
Merhabalar. Adım Burak. Foruma biraz araştırma sonucu üye oldum. Normalde yıllardır  3 bıçaklı jiletlerle tıraş oluyordum, sakalım çok uzadığında permatiği kırıp öyle kesmeyi tercih ediyordum. Permatikle yapılan tıraş benim için daha konforlu geldi fakat köşe kısımları nedeniyle rahat bir açı yakalanamıyor, bıçakları da eskisi gibi keskin gelmiyordu. Çok şık tıraş olan birisi değilim, haftada 1 en fazla 2 defa diyelim.  En minimal bütçe ile tıraş hususuna nasıl giriş yapabilirim? Forumda ikinci el ürünler var onları mı tercih etmeli ya da usturaya mı geçmeli? El becerim çok fena değildir nasıl bir geçiş yapmak doğru olur? Şimdiden teşekkür ediyorum.
@"kogan" Foruma hoşgeldiniz Burak bey,

Minimal bütçe kavramı kişiden kişiye çok değişkenlik gösterecektir. Siz mevcut bütçenizi ve elinizde varsa tıraş ekipmanlarınızı yazarsanız, daha yerinde tavsiyeler de bulunabiliriz.

Bir de şu bölüm başlangıçta epey ihtiyacınızı görecek bilgiler içinde bulunduruyor. Müsait olduğunuzda bir göz atarsanız baya işinize yarayacağını düşünüyorum.

http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=38
Cevap için teşekkürler. (:
Birmilyoncu tarzı bir yere gidin muhtemelen bulacagınız ilk tıraş aleti yuma olacaktır. Düzgün jilet tutanından çıkar umarın şansınıza bir tane alın. Şanslıysanız bir tane lider marka fırça alın o yoksa artık hangisi varsa. Birde arko tıraş sabunu ve bir paket permasharp jilet alın tamamdır.

En ekonomik yol bu olur.

İnternetten alışveriş yapacaksanız biraz daha maliyetli olur ama daha iyi seçenekler var.

Ustura denemek istiyorsanız yine birmilyoncudan sede/ali bıyıklıartık hangisi varsa alabilirsiniz. Ama el becerisi gerektirir biraz teklikelidir.

Youtube bolca klasik tıraş videosu izleyin. Bana kalırsa yuma ile başlayın. Ustura kolay gözüküyor ama herkese göre degil .
@"edward" cevap için teşekkür ederim. Aslında merak ettiğim nokta tam da sizin bahsettiğiniz hususlardı. Ustura sanırım başlangıç için biraz fazla iddialı. Genel olarak giriş seviyede Wilkinson Classic, Yuma, Rimei gibi markaları inceledim. Forumdaki ikinci el tıraş aletlerine de göz gezdirdim. Muhtemelen başlangıçta tıraş aleti için 100TL gibi bir bütçe ayırdım. Şimdiye kadar ne hobi edinsem(gitar,saat,fotoğraf vs.) bir süre sonra mojo, aura, koleksiyon değeri gibi hususlar ortaya çıkıyor. Fayda fiyat eğrisi fiyat arttıkça düşmeye başlıyor. Yabancıların "sweet spot" dedikleri başlangıç tıraş aletlerine dair öneri istemiştim aslında. Tıraş sabunu olarak dediğiniz gibi Arko alırım. Fırça olarak pek fikrim yoktu doğrusu. Bulunduğum konumda çok seçip alma durumu olmadığından internet sitesinden ya da forumun 2. el kısmından alışveriş yapmayı düşünüyorum.
(03/01/2022, Saat: 22:03)kogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"edward"  cevap için teşekkür ederim. Aslında merak ettiğim nokta tam da sizin bahsettiğiniz hususlardı. Ustura sanırım başlangıç için biraz fazla iddialı. Genel olarak giriş seviyede Wilkinson Classic, Yuma, Rimei gibi markaları inceledim. Forumdaki ikinci el tıraş aletlerine de göz gezdirdim. Muhtemelen başlangıçta tıraş aleti için 100TL gibi bir bütçe ayırdım. Şimdiye kadar ne hobi edinsem(gitar,saat,fotoğraf vs.) bir süre sonra mojo, aura, koleksiyon değeri gibi hususlar ortaya çıkıyor. Fayda fiyat eğrisi fiyat arttıkça düşmeye başlıyor. Yabancıların "sweet spot" dedikleri başlangıç tıraş aletlerine dair öneri istemiştim aslında. Tıraş sabunu olarak dediğiniz gibi Arko alırım. Fırça olarak pek  fikrim yoktu doğrusu. Bulunduğum konumda çok seçip alma durumu olmadığından internet sitesinden ya da forumun 2. el kısmından alışveriş yapmayı düşünüyorum.

İnternetten alışveriş yapacaksanız wilkinson classic kafanızdan eleyin tıkanma sorunu var ve mild bir alet daha çok günlük tıraşlar için. 100 TL civarına baili modellerini araştırın. Yaqı modelleride var ama onlarında fiyatı artmıştır.

Yada hiç ugraşmadan;

extrashaving.com'da rimei 25 TL+omega fırça 50 TL+ bir kaç jilet çeşidi ve tıraş sabunu alırsınız 100 TL tutar toplamda. Başlangıç için güzel bir set olur.
Teşekkür ederim. Tıraş setini tamamlayınca buradan paylaşacağım.
@fatih23 ‘ten aldığım Barber Pole 38c ve internetten aldığım Proraso fırça ile bir başlangıç yapmış oldum. Fatih bey sağ olsun birkaç jilet yolladı denemek için. Bakalım bir ucundan başladık bu işe.

oakrIv.jpg
(07/01/2022, Saat: 19:02)kogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @fatih23 ‘ten aldığım Barber Pole 38c ve internetten aldığım Proraso fırça ile bir başlangıç yapmış oldum. Fatih bey sağ olsun birkaç jilet yolladı denemek için. Bakalım bir ucundan başladık bu işe.
...

@kogan Burak Bey hoş geldiniz. Ekipman seçimleriniz gayet yerinde olmuş.

Merkur 38C, bildiğiniz gibi 34C'nin uzun saplı versiyonu. Kesim hissiyatı aynı olmakla beraber ağırlığı biraz fazla olduğu için bence daha iyi bir kesim sunar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aleti bastırmadan tıraş olmanız. Ki siz zaten koruma barı kırık permatik kullandığınız için o alışkanlığı edinmişsinizdir. Ancak aletin mild olması nedeniyle kesmediğini düşünerek bastırabilirsiniz. Bunu yapmaktan kaçının. Doğru açıyı bulduğunuzda çok güzel günlük tıraşlar çıkarırsınız.

Fırçaya gelecek olursak 1 hafta boyunca köpürtme tam kuruma seansı yaparsanız fırçanız hem yumuşayacak hem de köpük kapasitesi artacaktır. Başlangıçta biraz kıl dökmesi normaldir. Domuz kılı fırçalarda ters kıl illaki vardır. O ters kılları da en dipten kesebilir ya da cımbızla çekebilirsiniz. Böylece batıcılığını engellemiş olursunuz.

...
(07/01/2022, Saat: 20:14)Bakkal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @kogan Burak Bey hoş geldiniz. Ekipman seçimleriniz gayet yerinde olmuş.

Merkur 38C, bildiğiniz gibi 34C'nin uzun saplı versiyonu. Kesim hissiyatı aynı olmakla beraber ağırlığı biraz fazla olduğu için bence daha iyi bir kesim sunar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aleti bastırmadan tıraş olmanız. Ki siz zaten koruma barı kırık permatik kullandığınız için o alışkanlığı edinmişsinizdir. Ancak aletin mild olması nedeniyle kesmediğini düşünerek bastırabilirsiniz. Bunu yapmaktan kaçının. Doğru açıyı bulduğunuzda çok güzel günlük tıraşlar çıkarırsınız.

Fırçaya gelecek olursak 1 hafta boyunca köpürtme tam kuruma seansı yaparsanız fırçanız hem yumuşayacak hem de köpük kapasitesi artacaktır. Başlangıçta biraz kıl dökmesi normaldir. Domuz kılı fırçalarda ters kıl illaki vardır. O ters kılları da en dipten kesebilir ya da cımbızla çekebilirsiniz. Böylece batıcılığını engellemiş olursunuz.

...

Önerileriniz için teşekkür ederim. Hepsine dikkat edeceğim. Sadece domuz kılı için alıştırma süreciyle uğraşmaktansa yüzümde paralamak gibi bir eyleme girişsem çok irrasyonel bir yaklaşım mı olur? Tabii ki ters kılları inceleyip çekebilirim ama kurutma köpürtme seansı için ne yalan söyleyeyim biraz üşeniyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Traşa başlangıç SerCe26 1 864 22/08/2023, Saat: 11:07
Son Yorum: Mecanica
  Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var? manuple 34 14,006 11/05/2021, Saat: 18:20
Son Yorum: Laylaylom
  Geleneksel tıraşa başlamaktan korkuyorum. ahmetahmet64 24 8,768 01/05/2021, Saat: 19:25
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Malzeme Tedariği Yüzünden Geleneksel Tıraşa Ara Vermek Zorunda Kaldım esatakgul 30 9,402 17/09/2020, Saat: 23:55
Son Yorum: shopol21
  P&G den geleneksel tıraşa bir darbe daha oguzkagan 27 10,535 21/05/2020, Saat: 04:02
Son Yorum: noneed
  Tıraş Ekipmanları Önem Sırası kiwi21 41 15,862 04/01/2020, Saat: 23:21
Son Yorum: oguzhan5069
Thumbs Down Geleneksel Tıraşa Başlamak ironman50 16 6,993 19/12/2018, Saat: 21:41
Son Yorum: Yazılı83
  Titanik Yolcularının Tıraş Ekipmanları Atafin 29 14,701 24/06/2017, Saat: 14:09
Son Yorum: kral arthur
  Geleneksel Tıraşa Merhaba chemistcool 6 7,779 20/08/2013, Saat: 18:26
Son Yorum: chemistcool

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: