Merhaba ben Ceyrancı
Aranızda yeniyim hatta geleneksel tıraşta da yeniyim. Hikayeme gelirsek:
Dedeme pandemi döneminde tıraş alışverişi yapıyordum. Benden Arko Tıraş Kremi ve Tek Bıçaklı Permatik istedi. Bende onların ucuz olduğu için dedemin tercih ettiğini sandım ve dedeme minik bir jest yapayım diye kendi kullandığım Gillete Blue 3 ve Nivea nın Sensitive tıraş köpüğünü aldım. Dedeme ürünleri gösterince bunlarla yüzüm tahriş oluyor bunlarla tıraş olmam ben diyince çok şaşırdım. Gerçekten de dedem o ürünlerin hiçbirine elini sürmedi. Bu olaydan sonra benim de boyun bölgemde her seferinde tahriş meydana geldiği için ben de permatik kullanayım dedim ancak çok fark olmadı. Ben araştırmayı ve bir iş en iyi nasıl yapılır diye araştırırdım. Bu konuyu da araştırdığımda çeşitli tıraş bıçaklarını araştırdım ancak işin aslının bu ürünler tamamen endüstriyel kar amaçlı ürünler olduğunu anladım. Youtube da Berberbey ve Delikanlıtıraş ın videolarını izlediğimde " Alt tarafı bir köpük ne anlatıyor bu adam!" derdim Smile. Sonra biraz daha izleyince denemeye karar verdim. Kendime Arko sabun ve kalitesiz bir fırça aldım. Fırçayı köpürttükçe bana birşeyler oldu ve hepmizin yakalandığı o hastalığı bende kaptım. Tıraş olurken mis gibi kokuyordum, fırçayı yüzüme sürdükçe rahatlıyordum ve o an hiç bitmesin diye yavaş yavaş tıraş oluyordum. Ardından bu forumu buldum ve birçok Youtube kanalını izlemeye başladım. Bu hobiyi başkalarının da benimsediğini görünce onlara özenmeye başladım. Malum öğrenci olduğum için ancak yerli ürünleri toplayabildim ;
Arko sabun, Derby normal, limonlu, mentollü,Nivea aftershave balm, Arko comfort aftershave, Sedef ustura, Derby usta jilet, Astra yeşil, Yuma tıraş aleti ve son olarak Tima tıraş makinesi.
Usturayı öğrenmek istiyorum ancak makinelerde biraz daha ustalaşmam gerektiğini düşünüyorum. İleride kolay yerleri ustura ile almaya başlarım eğer başarabilirsem zamanla usturaya geçerim diye düşünüyorum.
Kullan at tıraş bıçakları ile yavaş yavaş tıraş oluyordum ve bir yerimi kestiğimi hatırlamıyorum.

Bana önerebileceğiniz yerli ve ucuz bir alet, sabun falan varsa lütfen çekinmeyin.
Hoşgeldiniz keyifli tıraşlar.
 Tıraş aleti
Merhaba, Hoş geldiniz. Ben de çok yeniyim. Tıraş tecrübem sayılı. Ancak forumda okuduklarımdan yola çıkarsam eğer Yuma makinenin agresif bir karakterde olduğu söyleniyor. Tima makine hakkında ise fazla tahriş ettiği yönünde yorumlar var. Bende şu an Rimei alet ve WS Classic alet var. WS'yi kullanmadım. Rimei ise hafif agresif denmesine rağmen sadece ilk tıraşta küçük bir acemilik kesiği hariç kesik atmadım. Tahriş olarak ise kartuşlulara yakın bir tahriş yaşıyorum. Ancak daha yeni olduğumdan mütevellit tekniğimin zayıf olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Tıraş üstatlarımızın yorumları sizin için daha yol gösterici olacaktır. Keyifli tıraşlar dilerim.
(15/02/2022, Saat: 00:40)Mr.Snow Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, Hoş geldiniz. Ben de çok yeniyim. Tıraş tecrübem sayılı. Ancak forumda okuduklarımdan yola çıkarsam eğer Yuma makinenin agresif bir karakterde olduğu söyleniyor. Tima makine hakkında ise fazla tahriş ettiği yönünde yorumlar var. Bende şu an Rimei alet ve WS Classic alet var. WS'yi kullanmadım. Rimei ise hafif agresif denmesine rağmen sadece ilk tıraşta küçük bir acemilik kesiği hariç kesik atmadım. Tahriş olarak ise kartuşlulara yakın bir tahriş yaşıyorum. Ancak daha yeni olduğumdan mütevellit tekniğimin zayıf olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Tıraş üstatlarımızın yorumları sizin için daha yol gösterici olacaktır. Keyifli tıraşlar dilerim.

Cevabınız için teşşekür ederim. WS Classic edinmeyi düşünüyordum bende. Şimdilik pürüzsüz bir tıraş arzum olmadığı için makineyi ve cildimi zorlamadan deneyim kazandıkça daha pürüzsüz bir tıraş olmayı düşünüyorum.
Keyifli tıraşlar dilerim.
Hosgeldin komsum. Kesinlikle WS Classic almani tavsiye etmiyorum. O alet ne kadar ucuz olursa olsun, eninde sonunda cope gidecek, ve seni geleneksel tirastan sogutmasi da gayet olasi. Rimei al, Mingshi Futur klonu al, herhangi bir Cin mali DE89 klonu al, ama kesinlikle WS Classic alma. Zararsiz vs. plastik gorunuyor ama cok hafif oldugu icin bastiracaksin ve tahris yasayacaksin. Sadece tecrubeli ellerde bir seyahat makinesi olabilir, kesinlikle bir baslangic aleti degil... Bana kalirsa direk cop...
(15/02/2022, Saat: 13:07)Southwestern Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hosgeldin komsum. Kesinlikle WS Classic almani tavsiye etmiyorum. O alet ne kadar ucuz olursa olsun, eninde sonunda cope gidecek, ve seni geleneksel tirastan sogutmasi da gayet olasi. Rimei al, Mingshi Futur klonu al, herhangi bir Cin mali DE89 klonu al, ama kesinlikle WS Classic alma. Zararsiz vs. plastik gorunuyor ama cok hafif oldugu icin bastiracaksin ve tahris yasayacaksin. Sadece tecrubeli ellerde bir seyahat makinesi olabilir, kesinlikle bir baslangic aleti degil... Bana kalirsa direk cop...

Hoşbuldum,
Bunu daha önce söyleyenler de olmuştu. Biraz daha klasik makineleri tanıdıktan sonra ürünü tekrar değerlendiririm.
Cevabınız için teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 768 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 622 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,694 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 692 01/05/2023, Saat: 15:49