Sabun tedarik sorunu
Merhaba komşular.Sabun piyasası sıfır ve ikinci el olarak neden bu kadar daraldı pandeminin etkileri mi devam ediyor hala ? Daha önce satılan bir çok marka ya yok yada model çeşitliliği çok az.Örneğin cella ,tobs yada haslinger alayım diyorum ki bunlar çok bilinen yaygın daha ulaşılabilir ürünler ama hiçbiryerde yok veyahut tutulmayan bir iki modeli var.İkinci el alayım diyorum ve alınık açtım,forumda bir çok kişinin elinde bulunan ve sıra gelmeyen sabunları arasında yer alan ürünler  ama bir kişi bile ben satarım yazmadı.Sanırım komşularda stok problemi yüzünden ürün satmıyor.Bulunabilirler ise çok yüksek fiyatlı ve popüler olmayan çeşitler sadece.Umarım piyasa artık düzelir.Proraso dışına çıkamıyoruz malesef.
Merhaba sabun hammadesi kostik dir kostik fiyatlarının çok yükselmesinden dolayı imalatcılar muvcud stogu idareli kullanmak istiyor yeni amilat yapmak istemiyor olabirler bir ürünü satış fiyatından daha fazlası para ödeyerek imalat vs yapmak çok akıl dışı degil fakat mecburen bir gün yeniden bu fiyatlara alışacaz sanırım.
Yukarıda reklam yapan ve üyeliği doldurulan arkadaşın dediği gibi kostik ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum ben. Bahsedilen sabunların tamamı ithal sabunlar. İthalat maliyetleri navlun, vergi ve döviz kuru nedeniyle çok yüksek. Halkın alım gücü ise çok düşük. Haliyle firmalar ticari olarak kendileri için yeterli olacak miktarda ithalat yapamıyor ve ithalat risklerine giremiyorlar. İkinci el konusunda ise eskiden olduğu kadar çok malzeme tutan forumda kalmadığını düşünüyorum. Kendimden örnek vermem gerekirse bir ara 100 den fazla sabunum vardı. Ama forumda böyle bir ihtiyaç varsa ben hafta sonu elimdeki malzemelerden satabileceklerimi derleyerek bir bağış karşılığı satılık ilanı açayım. Belki bazı arkadaşlarımızın işine yarar.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(09/03/2022, Saat: 21:42)ckeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yukarıda reklam yapan ve üyeliği doldurulan arkadaşın dediği gibi kostik ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum ben. Bahsedilen sabunların tamamı ithal sabunlar. İthalat maliyetleri navlun, vergi ve döviz kuru nedeniyle çok yüksek. Halkın alım gücü ise çok düşük. Haliyle firmalar ticari olarak kendileri için yeterli olacak miktarda ithalat yapamıyor ve ithalat risklerine giremiyorlar. İkinci el konusunda ise eskiden olduğu kadar çok malzeme tutan forumda kalmadığını düşünüyorum. Kendimden örnek vermem gerekirse bir ara 100 den fazla sabunum vardı. Ama forumda böyle bir ihtiyaç varsa ben hafta sonu elimdeki malzemelerden satabileceklerimi derleyerek bir bağış karşılığı satılık ilanı açayım. Belki bazı arkadaşlarımızın işine yarar.

Teşekkürler ilginiz için.Çünkü önceki yıllarda çok fazla sabunu olan arkadaşlar vardı ki nispeten şimdiye göre daha makul fiyatlardaydı.Şuan hem pahalı hemde çeşit az.Dediğiniz gibi bu yüksek rakamlar alım gücünü karşılamaz oldu.Orta segment ürünlerde kayboldu.Cella ve haslinger gibi ürünler ne çok ucuz nede çok pahalıydı ve şuan onlarda bulunmuyor tabiri caizse paramızla da alamıyoruz.İkinci eller daha makul olur ama ilanda yok eskisi gibi.Yurtdışından getirsek gümrük sorunu muhtemel.Umarım ülke olarak refah düzeyimiz artar ve hepimiz adına tıraş keyfimiz ve diğer standartlarımız yükselir.
ckeskin ve noneed komşularım yazdıklarınız okudum. Tıraş kozmetikleri ve aletlerinde korkunç ötesi bir pahalılık söz konusu. Artık klasik tıraş malzemeleri de sistem kartuşları ve hazır köpükler gibi oldular. Aliexpress bile kargo ücretlerine çok fazla zam yaptı. Satıcıfirmalar da bir yere kadar haklılar. Ama keşke sürümden kazansalar.Üye olduğum zamanda söylemiştim bir etkinlik düzenlemiştim herkezin merak ettiği denemek istediği Palmolive tıraş kremi ile ilgili ama ilgilenen olmayınca gene de forumdan hayırsever bir Abimiz hepsini satın almıştı. Sabun olsa elimde inanın forum büyüklerinin izni ile onları kırmazdan buradan gene bir etkinlik düzenlerim.
(11/03/2022, Saat: 00:34)Johny White Adlı Kullanıcıdan Alıntı: (...) Ama keşke sürümden kazansalar. (...)

Dediğiniz gibi sıkıntı tam da burada aslında. Hiç bir satıcının sürümden kazanma şansı kalmadı.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Tüm dünyada her şeyin fiyatı artmış durumda. Sabunun içeriğindeki don yağından tutun, ambalajında kullanılan kağıda kadar sadece bizde değil dünyada da artmış durumda. Üreticiler de bu yüzden ambalajlarını değiştiriyorlar, ambalajlarında kullanılan kartonu daha inceltiyorlar, sabun formüllerini değiştiriyorlar ya da bazı ürünlerinin üretimini sonlandırıyorlar. Ancak genel olarak baktığımızda dünyada hammaddelere gelen pahalılıktan dolayı yapılan zorunlu zamlarının oranı, bizim paramızın değer kaybının oranının yanında hiç bir şey. Malesef dünyada en çok değer kaybeden para birimlerinden bir tanesi türk lirası. Döviz karşısında eridikçe, yani dövizin değeri arttıkça haliyle ithal ürünlerin bedeli de ona göre artıyor. Bu günlerin geleceği zaten çok belliydi. Dövizin artması sadece tüketiciyi değil, ihracatcıyı ve ithalatcıyı da vuruyor. Çünkü büyük ölçekte yurt dışına bağımlılık var.

Şu an insanlar marketlerde ayçiçeği yağı almak için birbirini eziyorken kaç kişi gelip zorlanmadan Castle Forbes alır siz düşünün. Malesef doğru hamleler yapılıp, türk lirasının canlandırılması sağlanmadan ekonominin çarkları kolay kolay dönmeyecektir. Böyle bir ekonomik ortamda da yeni yeni ürünlerin gelmesi mümkün değil.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(11/03/2022, Saat: 18:47)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tüm dünyada her şeyin fiyatı artmış durumda. Sabunun içeriğindeki don yağından tutun, ambalajında kullanılan kağıda kadar sadece bizde değil dünyada da artmış durumda. Üreticiler de bu yüzden ambalajlarını değiştiriyorlar, ambalajlarında kullanılan kartonu daha inceltiyorlar, sabun formüllerini değiştiriyorlar ay da bazı ürünlerinin üretimini sonlandırıyorlar. Ancak genel olarak baktığımızda dünyada hammaddelere gelen pahalılıktan dolayı yapılan zorunlu zamlarının oranı, bizim paramızın değer kaybının oranının yanında hiç bir şey. Malesef dünyada en çok değer kaybeden para birimlerinden bir tanesi türk lirası. Döviz karşısında eridikçe, yani dövizin değeri arttıkça haliyle ithal ürünlerin bedeli de ona göre artıyor. Bu günlerin geleceği zaten çok belliydi.  Dövizin artması sadece tüketiciyi değil, ihracatcıyı ve ithalatcıyı da vuruyor. Çünkü büyük ölçekte yurt dışına bağımlılık var.

Şu an insanlar marketlerde ayçiçeği almak için birbirini eziyorken kaç kişi gelip zorlanmadan Castle Forbes alır siz düşünün. Malesef doğru hamleler yapılıp, türk lirasının canlandırılması sağlanmadan ekonominin çarkları kolay kolay dönmeyecektir. Böyle bir ekonomik ortamda da yeni yeni ürünlerin gelmesi mümkün değil.

Evet tahmin ettiğim gibi çünkü sıfır fiyatlarda bu kadar uçuk değildi,komşularımızda çok ürün alıp denedikleri için satılık bölümünde çok ilan olurdu ama ekonomik kriz bizim tıraş hobimizide vurdu.Eldekilere sahip çıkıp yetinmek en doğrusu sanırım.
Lord Sparhawk dediklerinize katılıyorum Türk lirası bu kadar değer kaybederse ve buna hala göz yumuluyorsa bizlerin yapabileceği pek fazla bir şey kalmıyor. Türkiye' deki enflasyon diğer ülkelerin yıllık enflasyon toplamından bile daha fazla.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 58,929 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 257,210 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 113,945 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 101,113 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 417,061 12/12/2022, Saat: 14:14
Son Yorum: marv
  Wilkinson Stick sabun ynspektas 130 71,525 26/11/2022, Saat: 22:36
Son Yorum: thatwickerhat
  More for you sabun Ertu 0 1,532 02/07/2022, Saat: 14:55
Son Yorum: Ertu
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 219 179,266 18/09/2021, Saat: 09:42
Son Yorum: broraso
Wink Wholly Kaw - Siero Tabanlı Sabun İncelemesi Sh@dow 19 8,800 04/06/2021, Saat: 00:19
Son Yorum: samuray73
  Sabun Basmaya En Uygun Olan Kap Hangisidir? gakgoş 381 353,033 01/06/2021, Saat: 12:34
Son Yorum: Chavez

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: