Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında

Pierre La Lune taşları eski bir geçmişe sahip Fransız taşları. Maden birkaç yıl öncesine kadar kapalıydı. Eski üretim taşlar piyasada bulunabilen taşlar olmakla birlikte, aralarında aşağıda video da bahsi geçen '' Special stone for only good razors'' gibi özel ve pahalı taşlarda mevcut.

Maden birkaç yıl önce birkaç girişimci tarafından tekrar faaliyete geçirilip, yeni çıkarılan taşlar satışa sunuldu. Üreticinin iddiası çeşitli renk farklılıkları olmasına karşın taşlar arasında fark olmadığı yönündeydi.  Benim de dikkatimi çeken bu taşları epey araştırmama rağmen gerek üreticinin farklı ülke forumlarında verdiği farklı beyanatlar, gerekse de kullanıcıların birbirinden tutarsız yorumları neticesinde siparişi vermeye bir türlü elim gitmedi. Ayrıca ciddi anlamda bir reklam kampanyası yapılan bir taş. Escher ve üst düzey Thuringen gibi taşlarla mukayese edilip benzer sonuçlar aldığını iddia eden ancak paylaşılan mikroskop görüntülerinde dahi kenar homojenliği, apeks flat çizgi eğrisinin rijitliğinin bariz derecede farklı olduğunu gördüğüm sponsorlu video çekimlerinin yanı sıra, taşı alıp kullanan ancak sentetik ilerleme sonrası final taşı olarak kullanılan üst kalite incelikte kesebilen Belçika taşından çok fazla fark olmadığını düşünen kullanıcılar da var.

Sham Imanli'yla bu taşlar üzerine sohbet ederken Türkçe olarak bir içerik hazırlayacağını söyledi. Sağolsun bana hitaben anlattığı ancak bilemeye meraklı tüm Türk/Azerileri kısaca bildirmek için hazırladığı bir video çekti.

Video'da Sham kısaca yeni çıkarılan taşlara para verilmemesi gerektiğini, bulunabilirse bilhassa sert çeliğe sahip Le Grelot, Puma, Jaguar gibi marka usturalar için önerdiği Special Stone for Good Razors olarak bir dönem daha farklı bir damardan çıkarılan taşların alınmasını öneriyor. Ticari amaçlı olarak piyasaya sunulan bu taşlar, Belçika taşları ve Thuringenler hakkında da kısa bilgiler vermekte.

Kendisi benim bilgi, birikim ve bileme becelerine çok önem verdiğim ve saygı duyduğum bir üstad. Normalde bu kelimeyi kullandığıma pek şahit olamazsınız ancak bu adam hak ediyor. Türkçe/Azerice olarak usturayla ilgili video içeriklere devam edecek. Nacizane olarak çok teşekkür ediyorum.

Taşlarla ilgili tecrübesi olan kullanıcılar varsa mutlaka tecrübelerinizi aktarmanızı rica ediyorum.
Sevgili @"marv" Kardeşim, paylaşımın için çok teşekkürler. Hobin ateşini sıcak tutan şey merak. Merak ise gerekli gereksiz veya iş gören görmeyen birçok şey almamıza sebep oluyor. Bu tür objektif bilgiler bizleri gereksiz yatırımlar yapmak yerine daha doğru yatırımlar yapmamıza imkan vermekte. Özellikle yüksek maaliyetli honlama taşlarında.
Genel olarak (elbette doğal taş olduğu için istisnaları vardır) eski taşlar thuri lerde de, cotilerde de daha iyiymiş. Ancak bulması, güvenli satıcı bulunması, alım bedeli, kargosu, vergisi derken doğal taşlar gerçekten hata yapma payını en aza indirgemek gereken bir alım kalemi.
Çok teşekkürler paylaşımın için.
Keyifle okudum, bilgi sahibi de oldum. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler.
 Tıraş aleti
Merhaba,

Metnimi Fransızca yapıyorum çünkü eğer tercüman iyi çalışmıyorsa tercümeyi Fransızcadan da yapabilirsiniz.

Ben Nicolas: Fransa'da "La Lune" taşının yapımcısıyım.

Artık her yerde taştan bahsettiğimizi görmek güzel, Yani: Stone La Lune Rouge veya Violette, "Only for Good ustura" ile aynı yerlerden çıkarılmıyor: aynı şehir veya aynı madenler değil.

Sadece iyi bir tıraş bıçağı ve The Red/Violet Moon için:

Sadece iyi bir tıraş bıçağı için: daha yumuşak olacak, bence Mor/kırmızıdan çok çok biraz daha düşük bir bitiş ile
Mor/kırmızı: Elde edilen sonuçlar yağ ile çok daha iyidir, ancak su ile sonuçlar da iyidir.

Bir Thuringian'ı La Lune ile jiletlerimiz için iyi bir bitirici olarak karşılaştırabiliriz.

Öte yandan bitiş açısından: Ay, Coticule'den (Belçika taşı) daha üstün olacaktır.

Sizinle taşları tartışmak için sabırsızlanıyorum,

Nicholas

_________________________________________________________________________________________________________________
Bonjour,

Je fais mon texte en Français car si le traducteur ne fonctionne pas bien vous pouvez faire la traduction également à partir du Français .

Je suis Nicolas : le fabricant de la pierre "La Lune" ici en France .

Ravis de voir que l'ont parle de la pierre un peu partout désormais, Alors : la Pierre La Lune Rouge ou Violette ne sont pas extraite au même endroits que la "Only for Good razor" : ce n'est pas la même ville, ni les même mines .

La Only for good razor et La Lune rouge/violette :

Only for good razor : sera plus tendre, avec à mon sens une finition très très légèrement inférieur que la Violette/rouge
Violette/rouge : les résultats obtenue sont bien meilleur avec de l'huile, bien que avec de l'eau les résultats soient bon également .

On peut tout à fait comparer une Thuringian avec La Lune comme étant des bons finisseurs pour nos rasoirs .

En revanche en terme de finition : la Lune sera supérieur à Coticule (pierre Belge) .

Au plaisir de discuter de pierres avec vous ,

Nicolas
@"1stone" Nicholas senle yaptığımız konuşma sonrası davetimi kabul ederek foruma teşrif etmenden memnuniyet duydum,

Geçmişte '' Only Special For Good Razors'' olarak da satılan Fransız taşları tek tip kalitede üretilmediler. Fine, Very Fine, Very Fine+ gibi türleri bulunuyor. Very Fine+ olarak satılan taş özel bir taş. Ve ucuz bir taş değil.

Sizin madenden çıkardığınız taşlarla ilgili piyasadaki en büyük karmaşa sanırım satış yapan sitelerin ( buna sizin siteniz de dahil) belirtmiş oldukları grit değerleri. Doğal taşlar konusunda grit değeri üzerine konuşmak çok anlamlı olmasada sitenizde belirttiğiniz için soruyorum gerçek anlamda 12k-15k arası bir seviyede olduğunu düşünüyor musunuz? Benim mikroskop altında gördüğüm görüntüler iyi bir kotikül den sonra ağzı çok da ileriye götürmediği yönünde. Kotikül sonrası Thuringian geçişi gibi değil bu geçiş. Tabi hangi Thuringian la mukayese ettiğimiz çok önemli. En nihai sonucu elbette tıraş testi verecektir ancak Pierre La Lune taşlarının ağza bıraktığı etki konusunda ilk izlenim olarak çok da etkilenmediğimi söyleyebilirim. Kesinlikle önyargılı değilim, sadece biraz şüpheciyim. Ve kendimi sipariş vermem konusunda ikna etmeye çalışıyorum Smile

Yeni çıkarmış olduğunuz taşlardan Black Shadow, Green Shadow gibi taşlarla mukayese ettiğinizde Pierre La Lune hakkında ne söylemek istersiniz? O taşlar çok yeniler ve henüz üzerinde yeteri kadar konuşulmadılar.
Tartışma için teşekkürler, hepimiz aynı tutkuya bağlıyız: Taşlar ... bu yüzden bu arada bunu kendi işim haline getirdim.

Yani tam olarak kafa karışıklığı HAYIR: İyi/Ekstra İyi/çok iyi: bu bir satış konuşması (zaten o sırada) ... bu söz ürünü satmak için atfedildi ... Taş üreticisinin yeğeni ile tartıştım (üretici artık öldü: mantıklı), 68 yaşında onun için yeni ve bana taş üreticisi hakkında çok şey anlattı.

La Lune taşı atölyeden vagonla (trenle) ayrıldı, atölyenin başlangıcında etiketi / damgası yoktu, daha sonra Birolleau ile Paris'e geldi: satış kuruluşları: taşların çıkartması ve damgası vardı (hepsi değil) ). Yeğeni bana, imalatçı onları kestiğinde taşların üzerinde herhangi bir söz olmadığını, yeğenin kendisine her çarşamba ve perşembe günü taşları yıkamak, tahta kutulara koymak ve ardından sandıkları trene koymakla yükümlü olduğunu söyledi.

Sadece iyi bir ustura farklı bir şeyl ama yakındaki bir kasabadan geliyor.

Cumartesi muhtemelen bu tür sert kayalar bulurum.

Mikroskop altında gözlenebilen nitelikler değişkendir ... sonunda birçok kritere bağlıdır: Ay taştan önceki ilerleme

Bu taş hakkında ve dünyanın her yerinden çok sayıda mesaj aldım, bu yüzden bu taş hakkında kötü bir yorum almadım (çok daha iyi! ^^)

Siyah ve Yeşil Gölge: bunlar mükemmel cilalı taşlar, çoğunu kesmeye yetecek kadar var, bu yüzden daha ucuza satabileceğim bir taş, Ay: nakliye gerektirir ve bazen çok fazla kayıp: bu onu yapar daha pahalı. Her ne kadar fiyatları herkesin erişimine açık hale getirmek için birkaç gün önce revize ettim.

yakında görüşürüz sevgili arkadaşım

Merci à vous pour la discussion, nous sommes tous liés à la même passion : Les pierres ...voila pourquoi j'en ai fais mon métier d'ailleurs .

Donc NON justement la confusion : c'est que le Fine/Extra Fine/très fine : c'est un argumentaire de vente (déjà à l'époque) ...cette mention était attribué afin de vendre le produit ... Si je dit cela c'est parceque j'ai discuter avec le neuveu du fabricant des pierres (le fabricant est mort désormais : logique), sont neuveu quand à lui à 68 ans et il m'a raconter beaucoup de chose concernant le fabricant de pierre La Lune .

La pierre La Lune partait de l'atelier par wagon (train), elles n'avaient aucune étiquette/aucun tampon au départ de l'atelier, puis c'est arrivé à Paris auprés de Birolleau : les établissements de ventes : que les pierres avaient l'autocollant et le tampon (pas toutes) . Le neuveu m'a bien dit qu'il n'y avait aucune mention sur les pierres quand le fabricant les coupés, le neuveu lui avait pour obligation tout les mercredi et Jeudi de laver les pierres, les mettres dans des boites en bois et ensuite de mettre les caisses dans le train .

La Only for good razor est un schiste différent mais qui vient d'une ville voisine .

Il est probable Samedi que je trouve quelques roche brut de ce genre

Les qualités que l'ont peut observer au microscope sont variable ...cela dépend de beaucoup de critére finalement : progression avant pierre la lune

J'ai reçus beaucoup de message sur cette pierre et un peu partout dans le monde, je n'ai alors eu aucune mauvaise critique de cette pierre (tant mieux ! ^^)

Black et Green Shadow : ce sont des pierres parfaite en finition, j'ai de quoi en couper beaucoup donc c'est une pierre que je peu vendre moins couteuse, La Lune : elle demande du transport, et parfois beaucoup de perte : cela la rend plus couteuse . Bien que j'ai revus les prix à la baisse il y a quelques jours afin de les rendres accesible à tous .

A bientôt cher ami
@"1stone" Nicholas taşların hikayesi gerçekten çok ilginç. Yapmış olduğunuz işte bir o kadar keyifli ancak yorucu bir iş. Dünya da bu işe merak salan çok kısıtlı bir kesimi memnun etmek istiyorsunuz. Bu gerçekten kolay değil.

İlerleme de önceki taşların önemi konusunda çok haklısınız ancak gördüğüm örneklerde farklılık bulunmuyor. Aynı üretici tarafından üretilmiş ve aynı çeliğe sahip iki usturanın Chosera 1k+Naniwa5k+ Coticule. (gliserinli suyla) Diğer usturada aynı kombinasyona ilaveten sizin mor renkli Pierre La Lune taşınız eklenerek coticule sonrası Pierre La Lune' la taşıyla son honlama yapılıyor. Yani farklı kombinasyonlar değil. Suyla yapılan bitirmelerde Pierre La Lune daha başarılı, sizin en verimli kullanım şekli dediğiniz gliserinli suyla yapılan bitirmelerde aradaki fark çok bariz olmasa da Pierre La Lune yine daha iyi bir kenar bırakıyor. Majör bir farklılık olup olmadığını anlamak için tıraş olmak lazım, ancak görüntülerde görünmüyor. Sana whatsapp'dan görüntüleri göndereceğim.

Burada benim ve dünyada birçok insanın merak ettiği konu taşın coticule den daha iyi olup olmadığı durumu değil.

Satış yapılan web sitelerinde taşla ilgili grit değeri belirttiğiniz için şu sorumu tekrar sormak istiyorum.

1)Taş gerçekten size göre 12-15k aralığında mıdır? JIS, ANSI hangi metoda göre bu benzetme yapılıyor?
2)Kaliteli bir Thuringen'e hatta daha da ileri giderek yeşil Escher'e rakip olarak görüyor musunuz?
3)Yeni çıkan Black Shadow 8/10 ve 12/15, Green Shadow 10/12 taşlarınızla birlikte Pierre La Lune taşınızı da satın aldığımızı düşünecek olursanız bu ilerleme de coticule sonrası taşları hangi sıralamayla konumlandırırdınız? İlerlemenize dahil etmeyeceğiniz taşlar olur muydu? Veya coticule sonrası yalnızca tek bir taş mı tercih ederdiniz?

Fiyatların son derece uygun ve taşlarını yakın zamanda deneyeceğimi umuyorum. Çünkü yorumlarınla beni heyecanlandırıyorsun Smile

Görüşmek üzere.
@marv bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Fransız taşlarından La luna yı (vintage ) bir süre kullandım, verdiği ağız 12 k nanivadan daha keskin bir hissiyat vermekle beraber benim çok haz almadığım çıtır ağız karakterini veriyordu, charnley forest kullandıysan onunla benzer bir ağız karakteri vardı. Fransız taşları ile ilgili tek bilgim bu taştı. Sayende Sham'i tekrar gördüm belki 4-5 senedir kayıptı ortalıkta görünmüyordu. Eski sharprazorplace formunda atışmalar yaşadıktan sonra kendi sitesini kurmuştu razor and stone gibi birşeydi ismi ama çok zorla gidiyordu, sonra aklımdan çıkmıştı. Çok bilgili bir üstadtır, taş konusu kadar ustura bilgisi de sağlamdır. Tekrar teşekkürler
Nicolas Rollin bizzat gelip cevap yazmış. Vay be.
@"taskind" Taşkın bey teşekkür ederim,

Charnley Forest denemedim ancak arduvaz tipi muhtelif denediğim 10k üzeri bitirme taşlarının vermiş olduğu ağız genel anlamda sizin tabirinizle çıtır ağız karakterli. Ben o hissiyatı seviyorum. Naniwa 12k da çok güzel bir referans oldu. Bakalım Pierre La Lune ve diğer bitirme taşları gelince görüşlerimi aktaracağım. Mevcutta denediğim ve kullanmakta olduğum doğal taşlar Nakayama Kiita/Ozuuku, muhtelif Escher ve Thuringen taşları, Welsh Slateler, Chineese 12k, Arkansaslar, yerli arduvazlar vs.

@"Sham" Davetim üzerine foruma da üye oldu. Kendisiyle sürekli olarak irtibat halindeyim ve Türkçe/Azerice içeriklere devam edecek. Razorandstone Rus hackerlar tarafından hacklendiği için artık faal değil ama yeni birşeyler olabilir Smile

@"Eunus" Nicholas şu an ''Special stone for good razors'' için madeni eşelemeye devam ediyor Smile
Madeni bulduğunu iddia ediyor, taşları çıkarmaya başladı. ( La Lune'un çıktığı maden değil) Whatsapp'dan göndermişti resimleri ama foruma yükleyemedim. Akşam atarım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,290 30/03/2022, Saat: 23:19
Son Yorum: marv
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 1,999 06/02/2022, Saat: 22:14
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,075 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,070 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları asymptote 65 77,695 23/08/2021, Saat: 13:06
Son Yorum: Hexciter
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,100 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,584 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,128 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Coticule Bileme Loop Görüntüsü Stiladam 5 4,045 20/03/2020, Saat: 22:56
Son Yorum: habaz
  Coticule cosa_nostra 17 15,714 04/05/2019, Saat: 14:41
Son Yorum: bansheee

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: