Rapid Jilet Taşıyıcı
jilet bar açıklığı açısı nasıl bir de sağ kafada döküm hataları vs falan mı varHuh
saygılar
ikiside oldukca agresif
evet rapidde oldukça fazla
frank shavingdede birkaç hata mevcut
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
slim yada black long handle ayarına göre 7 yada 8 varmı yoksa 9 muHuh

(30/06/2012, Saat: 18:40)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ikiside oldukca agresif
evet rapidde oldukça fazla
frank shavingdede birkaç hata mevcut
belki 15 belki 20 Smile

peeling aleti
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
yeni başlayanlar dokunmasınExclamation

(30/06/2012, Saat: 18:42)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: belki 15 belki 20 Smile

peeling aleti
aleti dün 2,4 liraya aldım. İyisini seçmek gerekiyor kalite standartı yok. Krom kaplı. Ağırlık ortalama sayılabilir.
Tıraşı 2011 r41 gibi diyebilirim closed comb versiyonu ama koruma barının pek etkisi yok dikkatsiz kullanılırsa kanatır.
Sonuç: r41 gibi. Sakız parasına r41 hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için ideal. Şahsen sevdim. Biraz daha şık üretilseydi agresif severler tarafından hızla popüler olurdu.
Günaydın arkadaşlar,

Geçen hafta aldığım rapid tıraş aletini derby jilet ile bu sabah denedim. Oldukça agresif olan tıraş aleti rahat bir tıraş sağlamıyor. Kafa kaplamasındaki yer yer pürüzler nedeniyle yüzde rimei gibi kaymıyor. Sanırım ilk ve son tıraşım olur rapid ile ancak tıraş aletinin sapı gayet dengeli ve ekonomik tıraş aletleri arasında en ağırı diyebilirim. Sapı rimei ye takın ve keyfinize bakın. Smile
Bendeki Rapid i metinnitem1 hediye etmişti.
Merkur kafalara çok benzer,
az kaplama hatası var kafada.
Ikon sap ile kullanıyorum,
Çok memnun olduğum bir alet
Fatip ile R41 arasında bir agresiflikte.
Agresif severlere tavsiye ederim.
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
Geçenlerde bir attarda denk gelip 7 liraya ben de aldım.

Bugün 5-6 günlük sakal ve Shark jiletle deneyeyim dedim. Korkarak bir kaç çekiş yaptıktan sonra bıraktım. Bana göre güvenli açıda tutunca sakalları yolarak çok kötü bir kesim yaptı. Açıyı biraz değiştirince ise yüzümü doğrayacak hissi verdi cesaret edemedim. Belki biraz fazlaca uzun sakalın ve Shark jiletin fazla keskin olmamasının, ya da açısının bu aletle uyuşmamasının da etkisi vardı. Başka bir jiletle yarın tekrar deneyeceğim fakat resmen ürküttü beni bu alet. Bunun koruma barı ne işe yarıyor tam anlamadım.

@BigHillMe peeling aleti demiş, görüyorum ve artırıyorum. Cilt nakli operasyonlarından önce eski ciltten arınmak için üretilmiş olabilir.

31.12.2017 edit

Bayağı zamandır aklımdaydı bu alete ufak bir modifikasyon yapmak. Yaptım, denedim, sonuç başarılı ve paylaşıyorum.

2hcoxnr.jpg

Koruma barının üst kısmında jilete altta basan yerleri (fotoğrafra kırmızı çerçevenin içinde kalan kısımlar) 400 kum su zımparasına sürerek aşındırdım. Bu sayede koruma barı jilete bir miktar yaklaştı ve agresiflik azaldı. Şu anda o çıkıntı kısımlar ancak tırnak takılabilecek yükseklikte. Sanırım 0,1 mm kadar bir çıkıntı kaldı. Öncesinde çok daha fazlaydı. En azından yarım mm koruma barını jilete yaklaştırdığımı düşünüyorum.

Bu arada bu alet çok ince ve kalitesiz bir krom kaplamaya sahip, ben de bu gösterdiğim kısımları zımparalarken alttan bakır çıkmasını bekliyordum. Ama çıkmadı. Sonra acaba demeye başlayıp koruma barının yandaki çapaklı kısımlarını da zımparalamaya başladım ki başlamamla birlikte bakır göründü. Bu çıkıntıların olduğu yerleri nasıl yaptılar bilmiyorum ama sanırım alüminyum gibi birşeyler var orda. O kadar zımparalamaya, en yarım mm inceltmeye rağmen hala metal rengi görünüyor.

Tıraşa geleyim. Her ne kadar koruma barını jilete yaklaştırmış olsam da, bu alet yine agresif bir alet. Sadece peeling yapar seviyeden, agresif tıraş aleti seviyesine gelmiş oldu. Önlemimi iyice aldım. Yüz yıkama - ev yapımı pre shave oil boca etme, bekleme, yüz yıkama, haslinger aloevera, polsilver si ve bismillah diyerek 2 perde ve çok az rötuş.

Öncesinde ayarlı Futur klonu haricinde agresif bir alet kullanmadım. Onunla da son ayarda tıraş olmuyorum zaten. Uysal aletlerden de gayet memnun şekilde tıraşlarımı oluyordum bugüne kadar. Bu aletle daha ilk tıraşım olmasına rağmen bir yerimi kanatmadım. Kanayacak gibi olan bir iki nokta oldu ama kanamadı. Tıraş sonrası şap testinde yer yer hafif yanma hissettim. Ama o yanmanın çok daha fazlasını uysal bir alet ve uyumsuz jilet ikilisiyle olduğum bir çok tıraşta hissetmişimdir. Bana göre yanma yok denecek kadar az ve kabul edilebilir seviyenin altındaydı. Sanki ilk agresif alet nedeniyle hem el alışkanlıklarından, hem de cildin o kadar bıçak temasına alışık olmamasından kaynaklı gibi geldi bana. Günlük nasıl olur bilmem ama bir sonraki tıraşta daha iyi olacağı izlenimine kapıldım. Çok yakın, çok keyifli bir tıraş oldu. Çenem geçmişte hiç bu kadar yakın tıraş görmemiş olabilir. Kendimi 3 yaş küçük hissediyorum Smile

Denemeye değer mi?

İlk haliyle çok riskli. O kadar riske ne gerek var? Ama son haliyle agresif aleti merak edip fazla da para harcamak istemeyenler için güzel seçenek olabilir. 5-10 liralık fiyatıyla o konuda pek bir rakibi yok piyasada. Sonuç itibariyle bu alet benim agresif tıraş aletlerine karşı ön yargımı yıktı ve bedavadan biraz pahalıya bana agresif aletle tıraş keyfi yaşattı.
Geleneksel tıraşa başlayalı 1 ay gibi bir süre oldu. İlk tıraş aletim olarak Zaza Han’da Rapid gördüm ve aldım. Tabii hiçbir bilgim yoktu bu alet hakkında, hiç yorumları okumamıştım. Biraz bu konudaki ufak tecrübemi anlatmak isterim.

İlk olarak Zaza Premium jilet ile denemiştim, konforlu bir tıraş sağlayamamıştım. Çekme yapıyordu ve iyi kesemiyordu. Suçu jilete atıp bir de Derby Usta denemeye kalktım ve sonuç Zaza’ya göre mükemmeldi, minimal tahrişle tıraş olmayı başardım. Son zamanlarda gerek babamın önerisiyle, gerekse internet incelemelerinden dolayı Wilkinson Sword jilet alıp denemeye karar verdim, sanırım hayatımın jiletini buldum; çekme yok, tahriş yok, yağ gibi kayıp gidiyor.

Tecrübe sahibi değilim pek fakat şunu belirtmek isterim ki bu aletin çok agresif olması bence yeni başlayanlar için kötü bir olay değil, belki de iyi bir şey. Çünkü bir süre önce ilk jiletli ustura tıraşımı olmaya kalktım ve Rapid’in bana kazandırdığı el becerisi ve agresiflik ile birlikte usturanın altından kolayca kalkabildim, sadece ufak tefek çiziklerim olmuştu çene bölgemde.

Tabii hala yeniyim bu hobide, birçok yanlışım olabilir. Hatalar affola. Bu hafta içi bir de Rimei marka alet satın alıp deneyimlemek istiyorum. Daha sonrasında da planım daha kaliteli bir alete geçmek, Mühle R41 veya R89 düşünüyorum duruma göre.

Hayırlı günler dilerim, teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nerox jilet taşıyıcı fidelio1969 21 30,409 06/10/2018, Saat: 15:27
Son Yorum: FearOfATG
  Permatik Kullan at ile Perma-sharp aynı jilet mi wesleyphx 0 3,882 14/07/2015, Saat: 18:35
Son Yorum: wesleyphx
  Pratik marka jilet tutucu evreseli 25 35,451 17/08/2012, Saat: 04:58
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: