Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar?
Merhaba, öncelikle forumda yeni olduğum için daha önceden sorulmuş bir konu açtıysam ya da yanlış biryerde açtıysam bağışlayın lütfen. Şunu sormak istiyorum; Tıraş sabunlarının ömrü ne kadar sizce? Nasıl saklıyorsunuz? Kapaklı olanlar için 10 sene bile gider, sorun olmaz diyenler de var, banyo dolabında olduğu için nemli oluyor, 3-4 seneyi geçmez diyende var. Kapaksız olanlar için ise (örneğin mühlenin kendine ait taslarıyla kullanılabilen mühle sabunlar) 1-2 sene bile kullanamayabilirsin diyen de duydum. Yaklaşık 2 senedir geleneksel tıraş ile tıraş oluyorum, dolayısıyla tecrübe edebilecek kadar deneyimli değilim. Sizin bu konudaki deneyimleriniz nedir acaba, yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim, keyifli tıraşlar dilerim herkese. Big Grin
Toptancı deposunda 1 koli çubuk arko bulduk, rengi sararmış, rutubet ve ısı değişikliğiyle ağzı burnu kaymıştı. Tarih olarak kolide 1998 yazıyordu, uretim tarihi mi yoksa son tüketim tarihi mi bilemiyorum. Bir tanesini aldim eve o kadar sertleşmişti ki kalıba basamadim. Biraz uğraş ve ılık su ile on numara köpük verdi.
Bence özellikle sabunlarin son kullanma tarihi diye bir şey yok, en az 10 sene muhafaza edilir, kapagi açılıp su değerse ise 3-4 sene hiçbir şey olmadan kullanılır.
(11/05/2022, Saat: 22:10)umok Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Toptancı deposunda 1 koli çubuk arko bulduk, rengi sararmış, rutubet ve ısı değişikliğiyle ağzı burnu kaymıştı. Tarih olarak kolide 1998 yazıyordu, uretim tarihi mi yoksa son tüketim tarihi mi bilemiyorum. Bir tanesini aldim eve o kadar sertleşmişti ki kalıba basamadim. Biraz uğraş ve ılık su ile on numara köpük verdi.
Bence özellikle sabunlarin son kullanma tarihi diye bir şey yok, en az 10 sene muhafaza edilir, kapagi açılıp su değerse ise 3-4 sene hiçbir şey olmadan kullanılır.

harika bir deneyim, cevabınız için teşekkür ederim. Sabun cildimizle ciddi anlamda temas eden bir şey. Bahsettiğiniz gibi bir senaryoda sabunun eski oluşu cilde zarar verme ihtimali doğurur mu sizce, bu konuda bilginiz var mı acaba?
Kişiye göre değişebilir bir kere deneyip ciltte kızarma vb. varmı bakarsınız. Vintage sabun bulup kullananlar var.
(12/05/2022, Saat: 11:02)cenkcenk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kişiye göre değişebilir bir kere deneyip ciltte kızarma vb. varmı bakarsınız. Vintage sabun bulup kullananlar var.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Smile
Net bir cevabı yok kesinlikle. Ben de çok eski sayılmam ama bir şeyler diyebilirim.

Çok çeşit biriktirmesem bile günlük tıraş olmadığım, mevsime göre seçim yaptığım ve cilt sorunlarıyla mücadele ettiğim için elimdeki ürünler çok uzun zaman bekliyor.

Aklıma gelenler;

Kaba bastığım Cella sabun birkaç ayda kokusunu kaybedip sarardı, içinde beyaz topaklanmalar oluştu. Buradan aldığım tavsiyeyle kulanacağım kadarını alıp gerisini buzlukta saklamaya başladım, ondan sonra sorun yaşamadım.

Tabac stick sabun, kışın kullanıyorum sadece, her tıraştan sonra kurumasını bekleyip hava geçirmez bir kaba alıyorum. 2 yıl oldu, sağlam.

Efrasyab hocamdan aldığım kantaronlu sabun, alalı 3 yıl olmuş, kabında kullandım hep, geçen denedim kokusu, köpürmesi, rengi aynı.

Arko'ya bir şey olmuyor, bence herkesi gömer Smile

Hiçbir tıraş ürünümü banyoda tutmadığımı da belirteyim, bununla alakalı olabilir.

Özetle maalesef ki her ürün özelinde araştırma yapmak şart. Her çeşit ürün için diyebilirim ki arkadaki son kullanma tarihinin netleşmesinde elbette çok fazla etken var ancak bu tarih firmanın sorumluluk reddi tarihidir aynı zamanda. Bir ürün 10 yıl dayanabilecekken firma 3 yıl yazabilir, hem satışını devam ettirmek hem de bu tarihten sonra kullanacak kişi bir problem yaşarsa hukuki yaptırıma uğramamak için bunu kullanabilir.
Tıraş sabununu kuru muhafaza etmek ömrünü uzatır. Nemli kaldığında içerisinde bakteri üretebilme ihtimali veya homojenliğini kaybetme ihtimali vardır ancak temelde sabun son kullanma tarihi olan bir ürün değil. Son kullanma tarihi geçtiğinde bir sabunun en fazla kokusu yok olur bu da kapağı kapalı ise pek gerçekleşmez.
Bakteri üremesini engellemek için ise ben genellikle sabunların içerisine bir miktar karanfil yağı koyuyorum.
Sabunun ömrünü uzatmak için en iyi yöntem kaptan yükleme yapmamak. Kaptan yükleme yapıyorsak suyu iyice süzülene kadar kabı ters koymak sonra da sabunun kuruması içi kapağı açık şekilde bir süre bekletmek sabunun ömrünü uzatır.

https://beyfendi.org
(15/05/2022, Saat: 04:56)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Net bir cevabı yok kesinlikle. Ben de çok eski sayılmam ama bir şeyler diyebilirim.

Çok çeşit biriktirmesem bile günlük tıraş olmadığım, mevsime göre seçim yaptığım ve cilt sorunlarıyla mücadele ettiğim için elimdeki ürünler çok uzun zaman bekliyor.

Aklıma gelenler;

Kaba bastığım Cella sabun birkaç ayda kokusunu kaybedip sarardı, içinde beyaz topaklanmalar oluştu. Buradan aldığım tavsiyeyle kulanacağım kadarını alıp gerisini buzlukta saklamaya başladım, ondan sonra sorun yaşamadım.

Tabac stick sabun, kışın kullanıyorum sadece, her tıraştan sonra kurumasını bekleyip hava geçirmez bir kaba alıyorum. 2 yıl oldu, sağlam.

Efrasyab hocamdan aldığım kantaronlu sabun, alalı 3 yıl olmuş, kabında kullandım hep, geçen denedim kokusu, köpürmesi, rengi aynı.

Arko'ya bir şey olmuyor, bence herkesi gömer Smile

Hiçbir tıraş ürünümü banyoda tutmadığımı da belirteyim, bununla alakalı olabilir.

Özetle maalesef ki her ürün özelinde araştırma yapmak şart. Her çeşit ürün için diyebilirim ki arkadaki son kullanma tarihinin netleşmesinde elbette çok fazla etken var ancak bu tarih firmanın sorumluluk reddi tarihidir aynı zamanda. Bir ürün 10 yıl dayanabilecekken firma 3 yıl yazabilir, hem satışını devam ettirmek hem de bu tarihten sonra kullanacak kişi bir problem yaşarsa hukuki yaptırıma uğramamak için bunu kullanabilir.

cevabınız için teşekkür ederim. ben yaklaşık 2 senedir geleneksel tıraş oluyorum, tüm tıraş ürünlerim banyoda kapaklı boy dolabında oluyor. İlk sabunlarımdan olan proraso(kaseli) ve tabac(porselen kaseye bastım, üzerine metal tas kapatıyorum) hala oldukça sağlam, sizin sabununuzun hızlıca sararıp kokusunu kaybetmesine şaşırdım açıkçası. Tekrardan teşekkür ederim.
(15/05/2022, Saat: 19:24)sohayli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tıraş sabununu kuru muhafaza etmek ömrünü uzatır. Nemli kaldığında içerisinde bakteri üretebilme ihtimali veya homojenliğini kaybetme ihtimali vardır ancak temelde sabun son kullanma tarihi olan bir ürün değil. Son kullanma tarihi geçtiğinde bir sabunun en fazla kokusu yok olur bu da kapağı kapalı ise pek gerçekleşmez.
Bakteri üremesini engellemek için ise ben genellikle sabunların içerisine bir miktar karanfil yağı koyuyorum.
Sabunun ömrünü uzatmak için en iyi yöntem kaptan yükleme yapmamak. Kaptan yükleme yapıyorsak suyu iyice süzülene kadar kabı ters koymak sonra da sabunun kuruması içi kapağı açık şekilde bir süre bekletmek sabunun ömrünü uzatır.

Harika tavsiyeler, çok teşekkür ediyorum. Mutlaka uygulayacağım. Big Grin
Arko hariç bende sabunu kabından çay kaşığı ile alıp tasa yükleyip orada köpürtme yapıyorum ya da kabında fırçaya yükleme yapıp tasta köpürtme veya sadece sabunun kabından köpütme yaptıysam sabunu ters çevirim kurumaya bırakıyorum uzun süre dayanıyor. Ama arkonun ağzını açık bırakıyorum, uzun süre bekletiyorum sonra elime alıyorum hiç bir şey olmuyor Smile
 Tıraş aleti

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,284 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 635 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 949 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,414 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,410 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,234 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,861 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,972 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 99 45,726 31/03/2023, Saat: 01:32
Son Yorum: inter
  hayli's PANNA Tıraş Sabunu sohayli 10 4,950 27/03/2023, Saat: 23:31
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: