Usturaya başlamak
Öncelikle merhaba, bir süredir klasik tıraşa bir milyoncu tabir ettiğimiz dükkanlardan üç beş kuruşa aldığım ekipmanlar ile başladım, açıkçası iyi kötü işimi de gördü bu ekipmanlar, elimin gönyesi biraz biraz oturdu, şimdi ise gerçek anlamda ustura tıraşına başlamak istiyorum. Gönlümden geçen çelik bir ustura alıp kullanmak ancak gördüğüm kadarıyla Türkiye'de kolay bulunan bir ürün janrası değil. Güvenilir ithal ürünlerde fiyatlar dudak uçuklatıyor, ikinci el eski usturalar buluyorum ancak onların da durumundan veya restore edilebilirliğinden emin olamıyorum, tecrübesiz olduğum için. Eli yüzü düzgün bir jiletli ustura alıp bu şekilde devam etmek de bir opsiyon oluyor bu durumda ama gönlümden geçen çelik ustura sahibi olmak. Siz ne önerirsiniz?
Eski bir ustura alıp kullanılır duruma getirmek mi daha kolay yoksa piyasada 600-800 sıfır veya ikinci el, yeni üretim sayılabilecek, kullanılabilir kalitede bir ustura bulmam mümkün mü? TAvsiyelere açığım bu konuda?

Çelik ustura edinme imkanı bulamazsam Parker SRX jiletli ustura alamyı düşünüyorum o konuda da yorum alabilirim. Şimdiden teşekkürler.
@"amatörtraşör" Öncelikle merhaba ve hoşgeldiniz,

Çevrenizde çelik usturadan anlayan, restorasyon yapıp bilemesini yapabilecek birileri yoksa eski antika ustura peşinde koşmanızı pek tavsiye etmem. Birincisi baktığınız usturanın ne olduğundan bihaber olarak paranızın çöpe gitme ihtimali yüksek olacaktır. İkincisi restorasyon acemilere göre değil. Usturaya zarar verme ihtimaliniz daha yüksek. Piyasada sırtı yenmiş, ağzı asimetrik aşınmış, ağzında kırık-çatlak vs olan bir sürü ustura var. Veya tam kesici ağız üzerine gelen pas gibi sorunlardan dolayı restorasyon esnasında zarar verebilme riski olan detaylar vs. Antika ustura alacak birinin çelik usturadan anlaması gerek ki fiziki olarak görme imkanı bulunmayan durumlarda bilen birisi bile fotoğrafa bakarak yanılabilir. Elbette bu bahsettiğim sorunlarda sorunun çapı ölçüsünde bir noktaya kadar çözüme kavuşturulabilir ama her müdahale görselden birşeyler alıp götürür ve müdahale edecek kişinin de bu konuda tecrübeli biri olması gerekir. Kısacası şu ana kadar yazdığım şeylerde değindiğim ana nokta '' tecrübe''. Gözünüze kestirdiğiniz modeller varsa lütfen gönderin, alıp almamanız noktasında fikir vermek adına yardımcı olurum.

600-800 tl bandında sıfır olarak alabileceğiniz ve benim önereceğim usturalar Gold Dollar 208' ler olur. Onu da bilen biri tarafından taşlaması düzgün, gerekirse dengeleyicisi- topuk düzeltmesi vs de yapılmış olarak tıraşa hazır olarak almanız gerekli.

Size tavsiyem ilk alacağınız usturayı ikinci el olarak bilenmiş ve tıraşa hazır olarak almanız. Acele etmenize gerek yok. Ben dahil dönem dönem ilan veriyoruz.

Parker Srx'e boşuna para vermeyin. Jiletli ustura kullanacaksanız Ali Bıyıklı/Sedef gibi klasik jiletli usturalarla biraz dikkatli olarak talim yapabilirsiniz.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Geleneksel Tıraşa Başlamak ironman50 16 7,012 19/12/2018, Saat: 21:41
Son Yorum: Yazılı83
  çelik usturaya geçiş öztunç 16 14,382 25/12/2012, Saat: 23:08
Son Yorum: öztunç

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: