Sağlıklı günler..
Ben Onur, 30 yaşımdayım. 8-9 aydır ıslak traş oluyorum. Yuma + ne idiği belirsiz bir fırça + arko çubuk + permasharp ile başladım, uzun süre böyle hiç değişiklik yapmadan devam ettim. Harcamaların dozunu kaçırıp, alışveriş çılgınlığına dönüştürmemek gayretiyle son 1-2 haftadır yeni harcamalar yapmaya başladım. İmkanlar dahilinde bu hobiden olabildiğince keyif almaya çalışıyorum. Herkese keyifli traşlar, sağlıklı günler diliyorum...

bu şekilde başladı
272fi3.jpg

böyle devam ediyor
pc8hq6.jpg
Onur Bey hoş geldiniz. İlk kullandığınıjz ekipmanlar gayet yeterli. Aldığınız iki fırça da sentetik kıldan imal edilmiş. Son aldığınız Omega marka sentetik fırçanın fazla kullananı yoktur. Eğer kullanmadıysanız ve domuz kılı hassasiyetiniz yoksa yine omeganın domuz kılı fırçalarını tercih edebilirsiniz. Sentetik olarak da yaqi tuxedo başlangıç için iyi seçimlerden birisi. Alet sanırım baili 176 muadili. Sabun yoğun mentollü olduğundan kış sezonunda çok fazla kullanamazsınız. Yaşadığınız bölge soğuksa baharı bekleyin kullanmak için.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶
(12/12/2022, Saat: 12:18)Bakkal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onur Bey hoş geldiniz. İlk kullandığınıjz ekipmanlar gayet yeterli. Aldığınız iki fırça da sentetik kıldan imal edilmiş. Son aldığınız Omega marka sentetik fırçanın fazla kullananı yoktur. Eğer kullanmadıysanız ve domuz kılı hassasiyetiniz yoksa yine omeganın domuz kılı fırçalarını tercih edebilirsiniz. Sentetik olarak da yaqi tuxedo başlangıç için iyi seçimlerden birisi. Alet sanırım baili 176 muadili. Sabun yoğun mentollü olduğundan kış sezonunda çok fazla kullanamazsınız. Yaşadığınız bölge soğuksa baharı bekleyin kullanmak için.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶

Hoşbuldum efendim. İlk aldığım fırçadan kesinlikle memnun kalmadım. Sürekli dökülüyordu ve hissiyatı berbattı. Sonra berberlere traş malzemeleri zaten yerel küçük bir dükkanda bu omega fırçaya denk geldim, fiyatı da cazip geldi (35tl), aldım. Fırça malzeme kalitesi olarak gayet iyi. Kaç seferdir traş oluyorum, henüz tek bir kıl düşmedi. Ama benim aradığım tarz biraz daha böyle diri kıllı, sabunu yalamak yerine kazıyan, yüzü acıtmadan kaşır gibi masaj yapan bir fırçaydı ama hesaplı bir tavsiye bulamadım henüz. O konuda arayışım devam ediyor. Domuz kıllı hassasiyetim yok. İstediğim gibi fırça bulayım dinozor kılına bile razıyım. Hahaha

Yumayı açıkçası hiç hazzetmeden bunca zaman kullanmayı nasıl başardım bilmiyorum. Malzeme kalitesi rezalet, heryeri çapak. Temizlik amaçlı bir kere çamaşır suyuna yatırdım, saçma sapan bi hal aldı. Bir bölgesinin kaplaması komple kalktı. Jileti düzgün tutmuyor, bi taraf mildin de mildi, diğer taraf ustura gibi... Daha hissiyatı güzel, kaliteli bir makineye geçiş yapma zamanı geldi diyerekten bu Kanzy yi aldım amazondan. Ama yumanın agresif tarafına öyle alışmışım ki bu makine çok mild geldi. Traşı her zaman tek perdede bitiren ben kendimi 3. perdeyi olurken bulmaya başladım. Şuanda da yüzüm dün olduğum son traştan ötürü yanık içinde... Doğru açıyı bulamadığım için aynı yerin üzerinde sık sık geçmeye veya bastırmaya çalıştığım için de oluyor olabilir. Hemen makineyi suçlayıp kenara çekilmek istemiyorum. Hatta belki doğru jilet seçimi bile yapmamış olabilirim. Şimdiye kadar yuma ile hep permasharp ve yeşil astra kullanmıştım. Bu kanzy ile sarı gillette 7oclock kullanıyorum deneme amaçlı. Sanırım birkaç başka jilet ile daha ihtiyatlı bi şekilde doğru açıyı arayarak traş olmam gerekecek makineden tamamen vazgeçmem için. Ama ben şimdiden daha agresif bir makine arayışına başladım bile.

Sabun konusunda lafı resmen ağzımdan aldınız. Böyle yoğun mentollü olduğunu bilseydim kırmızı olanından alırdım. Gerçekten suratı buz gibi yapıyor, önümüz kış olduğu için bir süreliğine rafa kaldırmam gerekecek, arko çubuğa devam sanırım.
Fırça fiyatı çok iyi. Forumda araştırma yapabilirsiniz fırça için. Sert istiyorsanız porsukta finest ve kısa loftlu, domuzda yine kısa loftlu almanız lazım. Ama cildiniz hassassa bu fırçalarda sizi tıraştan soğutur çünkü fırça yanığı(badger burn) olmanız kuvvetle muhtemel. Onun yerine yüzünüzü 2 dakika yerine 3 dakika fırçalarsanız sakalları yumuşatır ve daha konforlu tıraş olursunuz. Bunun için yine forumda tıraş öncesi yüz hazırlığı konusuna bakabilirsiniz.

Günlük tıraş oluyorsanız agresif bir alet önermem. Ama haftada 2 ya 3 kere oluyorsanız düşünebilirsiniz. Yumanın agresif tarafından bu mild alete geçtiğinizde kesmediğini düşündüğünüz için bastırmış olabilir ve bu yüzden tahriş olmuş olabilirsiniz. Bir süre daha kullanmaya devam edin. Mild alet keskin jilet kombinasyonu iyi olur. Köpüklü yerden bir defa geçin. 3 perde de zaten temizlemiş olursunuz. Zamanla 2 perde yeterli olur.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶
bull dog traş sabunu hakkında bilgisi olan arkadaşımız var mı?
Saygılar
(12/12/2022, Saat: 13:32)Bakkal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fırça fiyatı çok iyi. Forumda araştırma yapabilirsiniz fırça için. Sert istiyorsanız porsukta finest ve kısa loftlu, domuzda yine kısa loftlu almanız lazım. Ama cildiniz hassassa bu fırçalarda sizi tıraştan soğutur çünkü fırça yanığı(badger burn) olmanız kuvvetle muhtemel. Onun yerine yüzünüzü 2 dakika yerine 3 dakika fırçalarsanız sakalları yumuşatır ve daha konforlu tıraş olursunuz. Bunun için yine forumda tıraş öncesi yüz hazırlığı konusuna bakabilirsiniz.

Günlük  tıraş oluyorsanız agresif bir alet önermem. Ama haftada 2 ya 3 kere oluyorsanız düşünebilirsiniz. Yumanın agresif tarafından bu mild alete geçtiğinizde kesmediğini düşündüğünüz için bastırmış olabilir ve bu yüzden tahriş olmuş olabilirsiniz. Bir süre daha kullanmaya devam edin. Mild alet keskin jilet kombinasyonu iyi olur. Köpüklü yerden bir defa geçin. 3 perde de zaten temizlemiş olursunuz. Zamanla 2 perde yeterli olur.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶

Cildimin ortalama bir hassasiyeti var, öyle çok hassas denecek türden değil. 3 günde bir traş oluyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, uygulayacağım. EJ89 çok mild bir makine midir ?
Evet elinizdeki ile aynı karakterde hatta 1 tık daha mild olabilir.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶
Hoşgeldiniz, aynı fırçadan bendede var dediğiniz gibi yüzde biraz zor dağılıyor omurgası fazla, onun yerine başka bir fırça bakmanızı tavsiye ederim, agresif alet ve pahalı olmaması özellikleri ile de rimei veya yaqi başlıklara bakabilirsiniz.

@Bakkal Edwin jagger bu aletten daha etkili geldi bana, baili de fiyatına göre harika orasıda var.
(13/12/2022, Saat: 00:44)Bakkal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet elinizdeki ile aynı karakterde hatta 1 tık daha mild olabilir.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶

Foruma çok baktım ama üzerinde oy birliği sağlanan hesaplı bir agresif makine yok gibi görünüyor. Bir mühle r41 alıcam sanırım bu gidişle..
(13/12/2022, Saat: 08:37)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz, aynı fırçadan bendede var dediğiniz gibi yüzde biraz zor dağılıyor omurgası fazla, onun yerine başka bir fırça bakmanızı tavsiye ederim, agresif alet ve pahalı olmaması özellikleri ile de rimei veya yaqi başlıklara bakabilirsiniz.

@Bakkal  Edwin jagger bu aletten daha etkili geldi bana, baili de fiyatına göre harika orasıda var.

Hoşbuldum, ben aslında tam aksini kastetmiştim üstad. Bu omega fırça çok yumoş yumoş geldi, yüze masaj yapmıyor. Omurgalı tanımının tam tersi sanırım kastettiğim şey. Bana daha diri, böyle bir iki tık daha fırça gibi fırça lazım. Bu fırça ile yüzde köpürtme yaparken fırçanın kılları dört bi yana ayrılıyor, fırçanın orta kısmı açılıyor kılların köküyle yapar hale geliyorum fırçalama hareketini. Fırçalama hareketi kıllarının ucu ve gövdesiyle yapabileceğim bir fırça istiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sağlıklı günler Erdi 31 5,997 15/04/2020, Saat: 23:35
Son Yorum: Jonas
  Herkese keyifli günler mstfsntr 22 5,870 03/08/2019, Saat: 19:37
Son Yorum: Silentsv

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: