R41 vs Yaqi Knight Helmet
Merhaba,

Yaklaşık bir ay önce geleneksel tıraşa aşağıdaki ekipmanlarla başladım:

- Pearl T-121
- Semogue 830 Fırça
- Proraso cilt şapı
- Proraso Sabun
- Nivea Balsam

Farklı yaprak jiletleri denemek için genelde 2 veya en fazla 3 günde bir tıraş oluyorum. Ancak bu benim için tabii ki bir zorunluluk değil.

Razorus ve Mühle'de yılbaşı indirimlerini görünce denemek istediğim farklı ekipmanlardan almak istiyorum ancak bazı kararsızlıklarım var.

Yaqi Knight Helmet başlık oldukça agresif olarak biliniyor. Kafa tasarımı dikkatimi çekti ancak birden bu kadar yüksek agresifliğe sahip bir makineyi denemek kötü sonuçlar doğurabilir mi diye düşünmüyor da değilim.

Aklımdaki diğer bir alet de Mühle tarafında R41. Daha önce hiç Mühle kullanmadım ve herkes tarafından çok önerildiğini gördüğüm bir süredir aklımdaydı ancak bu makinenin de oldukça agresif olduğu göz önünde bulundurulursa benzer bir çekincem var.

Yaqi Knight Helmet fazla yorum bulunabilen bir başlık değil. İki başlığı da kullananların kullanım deneyimlerini merak ediyorum. Seçeneklerim şunlar:

Pearl t121 iki parçalı bu yüzden sadece yaqi başlık alıp deneme şansım yok.

- R41 almak
- Yaqi Knight Helmet'i sapla birlikte almak.
- R41 alıp Yaqi Knight Helmet'i sadece başlık olarak almak

Pearl T121'den sonra bu başlıklarla kendimizi doğrama ihtimalimiz nedir? Smile Ayrıca, Razorus ve Mühle sitelerinde indirimleri bir aydır iki kez gördüm. Mühle Kasım'da %25 yapmıştı şimdi yılbaşı için yine aynı indirimi yapmış, genel olarak yılda bu indirimler kaç kez geliyor, uzun süredir takip eden geleneksel tıraş severlerden cevap bekliyorum, indirim 1-2 kez geliyorsa stok yapacağım Smile

Sevgiler.
Mesajda düzenleme yapamadığım için ek bir soru:

Semogue 830'dan oldukça memnunum, tabii ki başka bir tıraş fırçası denemediğim için bir karşılaştırma yapmam mümkün değil. Bu tıraş fırçası ile ilgili memnun olmadığım tek şey sapının küçük olması ve bu yüzden kasede köpürtme yaparken biraz can sıkması. Galiba bu fırça yüzde köpürtmeye uygun biraz. Bunun için de bir ikinci fırça arayışındayım.
Seçeneklerinizin dışında Merkur 34 C'yi tavsiye ediyorum. R 41 sizin tıraş periyodunuzda yorucu olabilir. Semogue Owners Club fırça sizdekinden yaklaşık 1 cm. daha uzun ve oldukça konforlu bir fırçadır.
A momentary lapse of reason.
(19/12/2022, Saat: 10:28)Cem Hazir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Seçeneklerinizin dışında Merkur 34 C'yi tavsiye ediyorum. R 41 sizin tıraş periyodunuzda yorucu olabilir. Semogue Owners Club fırça sizdekinden yaklaşık 1 cm. daha uzun ve oldukça konforlu bir fırçadır.
Cem Bey 830 ile SOC kıl uzunluklatı aynı. İkisi de 55 mm. SOC'un düğüm kalınlığı 2 mm daha fazla. O da daha yoğun bir fırça olmasını sağlamış. Genel olarak kıl kalitesi ve SOC'un düğüm yoğunluğu harici fark yok.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶
Hergün iş için tıraş olacaksanız agresif aletler cildi yorabilir.
 Tıraş aleti
(19/12/2022, Saat: 10:28)Cem Hazir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Seçeneklerinizin dışında Merkur 34 C'yi tavsiye ediyorum. R 41 sizin tıraş periyodunuzda yorucu olabilir. Semogue Owners Club fırça sizdekinden yaklaşık 1 cm. daha uzun ve oldukça konforlu bir fırçadır.
Aslında kirli sakal bırakmakla ilgili bir sorunum yok ama en geç 2-3 günde bir genelde de her gün tıraş oluyorum geleneksel tıraşa başladığımdan beri. Merkur 34C önermenizin nedeni yeni başlayanlar için tavsiye edilmesi mi? Ben tıraşta sinek kaydına yakın bir formu yakalamaya çalışıyorum bunun için de elimden geldiğince cildimi tahriş etmeyecek şekilde en az 2 perde tıraş oluyorum. Şu an kullandığım t-121 orta agresif diye geçiyor. Açıkçası biraz daha yakın tıraş sunan bir makineyle 3. perde veya düzeltmeye gerek kalmadan daha yakın bir tıraşa ulaşabilir miyim diye düşünüyordum.
(19/12/2022, Saat: 22:30)Bakkal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cem Bey 830 ile SOC kıl uzunluklatı aynı. İkisi de 55 mm. SOC'un düğüm kalınlığı 2 mm daha fazla. O da daha yoğun bir fırça olmasını sağlamış. Genel olarak kıl kalitesi ve SOC'un düğüm yoğunluğu harici fark yok.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶
SOC'a bakmıştım, kıl uzunluklarının aynı olduğunu bilmiyordum ama açıkçası sap uzunluğu benim farklılık aradığım nokta. Semogue 830'dan oldukça memnunum, yeni bir fırça deneyeceğim zaman daha uzun saplı bir fırça deneyip bir de o şekilde nasıl olur görmek istiyorum. Özellikle kasede köpürtme yaparken daha rahat olacağını düşünüyordum.

(19/12/2022, Saat: 22:54)exselans Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hergün iş için tıraş olacaksanız agresif aletler cildi yorabilir.

İş için bir zorunluluğum yok aslında. Sakalı ya belirli bir sevide uzatıyorum ya da her gün tıraş oluyorum. Geleneksel tıraşa başladığımdan bu yana en fazla 2-3 günlük sakalla gezdiğim oldu. Tahminim, bundan sonra da bu şekilde olacağı yönünde. Yukarıda da bahsetmiştim, merak ettiğim şey açık taraklı veya biraz daha agresif makinelerin 3 perde veya 2 perde + düzeltme yerine 1-2 perdede istediğim sonucu daha hızlı ve daha az tahrişle verip veremeyeceği. Tabii geleneksel tıraş dünyasına yeni giren biri olarak sürekli yeni bir şey deneme isteğimin de arayışımda etkisi var Smile
SOC sap uzunluğu olarak 830'dan 1 cm kadar daha uzundur. Kıl uzunluğu kabaca aynıdır. Hem kase hem de yüzde kullanımı konforludur.

R 41 jileti doğrudan yüzünüzde hissedeceğiniz, sakalı keserken, cildinizde de tahrişe sebebiyet verebilecek kadar jilet açıklığı fazla olan bir alet. Daha az perdede sinek kaydı tıraş olabilirdiniz. Ancak cilt yapınıza göre yanma, batma, küçük kesi vs. olumsuzluklara sebebiyet verebilir.
Kişisel tecrübelerim çerçevesinde; Merkur 34 C ile aynı pürüzsüz tıraşı, bir perde fazla ya da rötuşla yukarıda bahsettiğim olumsuzlukları yaşamadan olabilirsiniz.
Nihayetinde farklı cilt yapılarına sahip olunduğu için, imkanınız varsa R 41'i de deneyip bir kaç aylık kullanım sonucunda karar veririsiniz.
A momentary lapse of reason.
(20/12/2022, Saat: 13:24)Cem Hazir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: SOC sap uzunluğu olarak 830'dan 1 cm kadar daha uzundur. Kıl uzunluğu kabaca aynıdır. Hem kase hem de yüzde kullanımı konforludur.

R 41 jileti doğrudan yüzünüzde hissedeceğiniz, sakalı keserken, cildinizde de tahrişe sebebiyet verebilecek kadar jilet açıklığı fazla olan bir alet. Daha az perdede sinek kaydı tıraş olabilirdiniz. Ancak cilt yapınıza göre yanma, batma, küçük kesi vs. olumsuzluklara sebebiyet verebilir.
Kişisel tecrübelerim çerçevesinde; Merkur 34 C ile aynı pürüzsüz tıraşı, bir perde fazla ya da rötuşla yukarıda bahsettiğim olumsuzlukları yaşamadan olabilirsiniz.
Nihayetinde farklı cilt yapılarına sahip olunduğu için, imkanınız varsa R 41'i de deneyip bir kaç aylık kullanım sonucunda karar veririsiniz.
Cem Bey fırçalarda genel olarak kıl uzunluğu konuşulduğu için ben oraya angaje oldum. Tekrar okuyunca hatalı bir yorum yapmışım. Yanlış anlayarak sizi düzelttiğim için kusura bakmayın. Saygılar.

¶¶¶ ¶¶¶¶¶ ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaqi Taraklı Mellon ismailinbiri 48 28,487 19/05/2023, Saat: 03:41
Son Yorum: Andreichu
  DLC Yaqi Klasik ismailinbiri 95 66,933 14/03/2023, Saat: 23:26
Son Yorum: kaankkaraman
  Yaqi Agamemnon: nâm-ı diğer, 'DOCS' "Double Open Comb Slant" mtcn77 60 25,975 14/04/2022, Saat: 14:03
Son Yorum: yucelyilmaz
  Yaqi Gibbs Replica CK89 87 37,800 24/03/2022, Saat: 19:35
Son Yorum: Hseyin
  Yaqi mellon Chefkara 5 2,798 24/02/2021, Saat: 18:37
Son Yorum: Soner
  Yaqi Agamemnon mennan 2 2,151 01/02/2021, Saat: 14:51
Son Yorum: Ert.ozk
  Yaqi Mellon Ales - Slant fatihbyfah 34 20,921 08/08/2020, Saat: 15:01
Son Yorum: MERCAN.04
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,682 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
  Yaqi Charcol (yada Charcoal) sfenks 2 3,041 20/08/2018, Saat: 01:34
Son Yorum: sfenks

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: