Herkese merhaba
Merhaba sevgili komşularım. 25 yıldır tıraş olan biri olarak geleneksel tıraşa başlayalı 3 ay oldu. Çok iyi hatırlıyorum babam ben küçükken kelebek tip bir jiletli tıraş makinesi ile ahşap tıraş kutusunu açıp tıraş malzemelerini içinden çıkarıp örtüsünü serer sıcak suyunu kasesine koyar tıraş kutusunun aynasında gibbs yada arko tıraş kremi perma-sharp jiletiyle tıraşını olurdu. Bizde büyüdük lise çağına geldik sakallarımız çıkmaya başladı kullan at permatik ve köpük tıraş sabunu ile tıraşa başladım. Esasında tıraş olmayı seven biriyim bu foruma üyeliğime bakacak olursanız 2012 yılı. Yani babamdan gördüğüm geleneksel tıraşa geçiş arzusu içimde hep vardı. Ancak hayat koşusturmacası bize kendimize özel zaman ayırmaya bile fırsat tanımıyordu, yada bu bahaneydi biz kendimize acımasız davranıyor ve kendimize zaman ayırmıyorduk. Yaş ilerledikçe hayatın kısa olduğu insan için ölümün her an var olduğu gerçeği, hayatın heveslerin ötelenmemesi gerektiği gerçeği; ne yazık ki 10 ilimizi vuran deprem felaketi ile de bir kez daha bunu hatırlattı. Bu vesile ile tüm depremde hayatını kaybeden Vatandaşlarımıza Yüce Allah Rahmetiyle muamele eylesin, yakınlarına sabırlar nasip eylesin. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar nasip eylesin.

3 ay evvel yine aklıma geleneksel tıraşa başlama fikri düştü. Hiç araştırmadan googleye klasik tıraş makinesi yazdım önüme çıkan görüntüsü hoş olan bir aleti seçtim amazon.com.tr da kanzy adında bir alet idi. Ürün Almanyadan geldi Made in Chine yazıyordu ancak görüntüsü jilet tutuşu ve krom parlaklığı gayet tatmin ediciydi. Tıraş makinem elime ulaştı. Derby usta ve Arko sabun ikilisi ile ilk tıraşıma büyük bir heves ile başladım. Kendimi keserim diye çok dikkatli bir şekilde ilk tıraşımı oldum hiçbir kanama yaşamadım. Ancak jilet yağ gibide akmıyordu zamanla köpük yapma olsun makineyi bastırmama olsun el alışkanlığı kazanırım dedim moralimi bozmadım. Normalde haftada bir tıraş olan biriydim. Ancak zehri almıştım bir kere. İki günde bir hatta dayanamayıp her gün tıraş olduğum oldu. Bu süreçtede envayi çeşit jilet, sabun araştırıp almaya başlamıştım. Farklı sabun ve jiletlerle kombinasyon yapıp en konforlu tıraşı almaya çalışıyordum. Tabi bu süreçtede youtubeden tıraş videolarını seyretmeye başlamıştım. Ülkemizde geleneksel tıraşa olan ilgi çok olmadığını fark ettim çünkü paylaşım yapan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadardı. Ve bunlarda değerlendirme yapmaktan ziyade video çekip paylaşmak için çekilmiş videolar tarzındaydı. Ta ki Selman abinin videolarına denk gelene kadar. Çok sempatik hoş sohbetli ve bilgilendirici videolarla bilgi kazanmaya başladım. Ancak sık tıraş olmaktan mıdır yoksa tıraş aleti agresif midir bilmediğimden cildim çok rahatsız olmaya pul pul dökülmeye başladı. Böyle olunca yumuşak huylu yeni başlayanlara uygun denilen Wilkinson Sword edindim. Ancak sonuç yine aynıydı pul pul dökülmeler ve yanma hissi devam ediyordu. Razorustan Pearl T-121 modelini aldım benim şansıma üretimi hatalı çıktı kafası ayarsızdı bir tarafı cok kapalı bir tarafı cok açık idi bir kere tıraş oldum jilet yanığı oldum. Razorusa bunu bildirdim ürünü iade aldılar sağolsunlar. Kaliteli kendini kanıtlamış bir makine alma konusuna yoğunlaştım yeni başlayanlara Mühle r89, Edwin Jagger de89, Merkür 34c arasında karar vermek istiyordum. Selman abinin bir videosunun altına bu konu ile ilgili bir yorum bıraktım Mühle ve E.J kafanın birebir aynı olduğu 34c nin ise farkedilmeyecek derecede bir tık agresif olduğunu hangisinin sapını beğenirsem onu almam hakkında bilgilendirdi. Bende Mühle r89 Twistte karar kıldım ürün geldi ilk tıraşımı oldum sonuç muhteşemdi artık geleneksel tıraştan keyif almaya bu yolculuğun cefalı yollarından geçen biri olarak başladım diyebilirim. Sevgiyle kalın.
Hosgeldiniz hocam
Hoşgeldiniz iyi forumlar.
Hoşgeldiniz, keyifli forumlar diliyorum.

RMX3085 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhabalar olsun komsum, gercekten etkilendim: 10-11 yil once kayit olmussunuz, 3 ay once geleneksel ilk tiras aletinizi alarak simdi donus yaparak EFSANEVI sekilde Merhaba demissiniz. Tekrardan selamlar...
Muhazzam geri dönüş olmuş. Tekrar hoşgeldiniz
 Tıraş aleti
Hoşbuldum komşularım. Tşk ederim hepinize ?
Hayırlı olsun. İnanır mısınız 2 kez T-121 aldım ikisinde de başlık dengesizdi. Hadi bir tanesini ben düşürdüm belki o yüzden olabilir dedim ama ikinci aldığımı düşürmedim. Tabi Razorus hiçbir şekilde mağdur etmedi, düşürdüğüm için olabileceğini söylememe rağmen ücretsiz bir şekilde başlığını değiştirip gönderdiler, diğerini de iade aldılar. Smile
Razorus müşterilerini mağdur etmiyor sağolsunlar çok ilgililer ancak bu pearl markası bu işi yapamıyor en üst segment dedikleri blazede bile jilet tutmada simetri sorunu var en pahalı olan ayarlı flexi modeli ise birinci ayarı bile günlük tıraşa uygun değil ölümcül agresif. Hangi ikinci el sitede gezinsem mutlaka pearl kutulu şekilde satışta hemde yarı fiyatınında altında. Ben bu kadar müşteri memnuniyetsizliği yaşasam bu markanın satışını bırakırım. Youtubedeki razorus pearl tanıtım videosunuda kaldırırım çünkü ben o videoya bakarak almıştım bu ürünü. Şöyle kusursuz böyle çapaksız batılı muadillerine kafa tutar falan gibi söylemler insanı gaza getiriyor. İade ettikten sonra mühle den r41 ve r89 twist modellerini aldım sıfır kusur. Forum içinden bir üyemizden parker wariant aldım ayarlı makine onunda başlık hatalı bir tarafı çok açık diğer taraf kapalı bende uysal tarafa yarım jilet takıp tıraş oluyorum napıyım. Parkerde Hint markası demek ki Hintli abilerimizin bu konuda eksikleri var.
(15/04/2023, Saat: 13:48)metamorfoz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Razorus müşterilerini mağdur etmiyor sağolsunlar çok ilgililer ancak bu pearl markası bu işi yapamıyor en üst segment dedikleri blazede bile jilet tutmada simetri sorunu var en pahalı olan ayarlı flexi modeli ise birinci ayarı bile günlük tıraşa uygun değil ölümcül agresif. Hangi ikinci el sitede gezinsem mutlaka pearl kutulu şekilde satışta hemde yarı fiyatınında altında. Ben bu kadar müşteri memnuniyetsizliği yaşasam bu markanın satışını bırakırım. Youtubedeki razorus pearl tanıtım videosunuda kaldırırım çünkü ben o videoya bakarak almıştım bu ürünü. Şöyle kusursuz böyle çapaksız batılı muadillerine kafa tutar falan gibi söylemler insanı gaza getiriyor. İade ettikten sonra mühle den r41 ve r89 twist modellerini aldım sıfır kusur. Forum içinden bir üyemizden parker wariant aldım ayarlı makine onunda başlık hatalı bir tarafı çok açık diğer taraf kapalı bende uysal tarafa yarım jilet takıp tıraş oluyorum napıyım. Parkerde Hint markası demek ki Hintli abilerimizin bu konuda eksikleri var.
Pearl ürünleri oldukça agresif ürünler. Yeni başlayanlara bu ürünlerin tavsiye edilmesini ben de doğru bulmuyorum. Bu ürünlerle geleneksel tıraşa başlayan dostlarımız genellikle arko sabun kullanıyor. O sabunla beraber tahriş olasılığı iyice artıyor. Yeni başlayanlara tavsiyem Wilkinson Sword Classsic tıraş aletidir. Oldukça yumuşak bir alet. Bu alete keskin bir jilet taksanız bile kendinizi yaralayamazsınız. Bu bağlamda pearl markasının ürünlerini el melekeleri oturmuş tecrübeli doslarımıza tavsiye ediyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 771 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Herkese selamlar alimarcaa 0 728 22/07/2023, Saat: 14:23
Son Yorum: alimarcaa
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Herkese merhabalar altın porsuk 2 586 08/07/2023, Saat: 21:54
Son Yorum: altın porsuk
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 624 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk