Başak-Süper Fırça
Semt pazarından 5 TL'ye aldığım ahşap saplı Başak fırçayi sık sık kullanıyorum uçlar çatallandı ve çok yumuşadı. Diğer taraftan geçen sene Başak fırçaya benzer ahşap saplı Star marka fırça almıştım Samanpazarı'ndan Başak fırça ile hiç alakası yok. Fırçayı ne kadar terbiye etsem de uçlar çatallanmıyor ve yumuşamıyor, ilk gün aldığım gibi kazık gibi duruyor ve oldukça batıcı. Diyeceğim o ki, ülkemizde bulabileceğimiz tüm domuz kılı fırçalar kıl yapısı olarak aynı değil, üretici belki aynıdır ama bazı markalarda sanırım kalitesiz kıl kullanılıyor. Üretici aynıdır diyorum çünkü görüntü olarak aynı beyaz plastik saplı fırça, hem Başak hem Star marka satılıyor. Onları denemedim, ama Star olanın düğümün yapıştırıldığı yer öyle kötü ve çapaklı ki "sakın ha alma beni" diyor. Big Grin
(08/06/2015, Saat: 12:08)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Semt pazarından 5 TL'ye aldığım ahşap saplı Başak fırçayi sık sık kullanıyorum uçlar çatallandı ve çok yumuşadı. Diğer taraftan geçen sene Başak fırçaya benzer ahşap saplı Star marka fırça almıştım Samanpazarı'ndan Başak fırça ile hiç alakası yok. Fırçayı ne kadar terbiye etsem de uçlar çatallanmıyor ve yumuşamıyor, ilk gün aldığım gibi kazık gibi duruyor ve oldukça batıcı. Diyeceğim o ki, ülkemizde bulabileceğimiz tüm domuz kılı fırçalar kıl yapısı olarak aynı değil, üretici belki aynıdır ama bazı markalarda sanırım kalitesiz kıl kullanılıyor. Üretici aynıdır diyorum çünkü görüntü olarak aynı beyaz plastik saplı fırça, hem Başak hem Star marka satılıyor. Onları denemedim, ama Star olanın düğümün yapıştırıldığı yer öyle kötü ve çapaklı ki "sakın ha alma beni" diyor. Big Grin

Komşum düğümü bağladıktan sonra kıl uçlarını keserek şekil vermişlerdir, muhtemelen o yüzden hiç çatallanmaz bazı domuz kılı fırçalar. Dediğiniz gibi kalite farkı da ikincil sebep olabilir.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Geçenlerde hurdacıdan 7 tl gibi bir fiyatla aldığım fırça. Domuz mu sentetik mi anlayamadım ama kıl yapısı oldukça gergin, uçları yumuşak. Break-in çalışmasından sonra kullanacağım.
b683af4f1a6fadacca8e6e0170127f80.jpg

———————
Nice and clean.
Nice and clean. Aftershave
@zeyes komşum artık sentetik kıllı fırçalara dönüşüm başladı bilgin olsun geçen bende gri saplı başak aldım uçları hiç çatallanmadı
(21/02/2019, Saat: 22:11)Zeyes Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçenlerde hurdacıdan 7 tl gibi bir fiyatla aldığım fırça. Domuz mu sentetik mi anlayamadım ama kıl yapısı oldukça gergin, uçları yumuşak. Break-in çalışmasından sonra kullanacağım.

———————
Nice and clean.

Hocam knotta siyah ve sarinin degisik tonlarinda killar oldugu icin domuz oldugunu tahmin ediyorum. 7 TL'ye sentetik firca satan adam zannetmiyorum ki dogal domuz gibi gozukmesi icin araya siyah killar atsin, tonlamalarla oynasin, zaten o siyah killar orjinal domuzda da makbul degil Smile
Selamlar,
Bende bu tarz fırçalara denk geldim çokça.
Fırçanın uçları makasla kesilerek şekillenmiş bu açık.
Kıllarına gelince,sentetik yüksek ihtimalle.Badana fırçalarına dikkat edin sentetik olmalarına rağmen onlarda da siyah kıllar var.
Gelecek nesil fırçalar sentetik olacak gibi.
(21/02/2019, Saat: 22:11)Zeyes Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçenlerde hurdacıdan 7 tl gibi bir fiyatla aldığım fırça. Domuz mu sentetik mi anlayamadım ama kıl yapısı oldukça gergin, uçları yumuşak. Break-in çalışmasından sonra kullanacağım.

———————
Nice and clean.

@Zeyes komşum eğer fırçayı suda beklettiğinizde kılların karekterinde yumuşama, açılma yaşanıyorsa domuz kılıdır. Ya da tıraştan sonra 30 dk içinde kuruma aşamasına geldiyse kesinlikle sentetik fırçadır. Sentetiklerin kuruması domuz gibi kuruması bir günü bulmaz. En fazla abartarak 1 saat diyelim. Smile Selamlar...
Smile a little be
(21/02/2019, Saat: 23:39)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Zeyes komşum eğer fırçayı suda beklettiğinizde kılların karekterinde yumuşama, açılma yaşanıyorsa domuz kılıdır. Ya da tıraştan sonra 30 dk içinde kuruma aşamasına geldiyse kesinlikle sentetik fırçadır. Sentetiklerin kuruması domuz gibi kuruması bir günü bulmaz. En fazla abartarak 1 saat diyelim. Smile Selamlar...

@ekilic2
Verdiğiniz değerli bilgiler ışığında fırçanın karakterini tespit edeceğim komşum, teşekkürler.

———————
Nice and clean.
Komşularım,

Bu fırçayı dün break in çalışmasından sonra sıcak suda yumuşatmaya çalıştım. Kıl uçları haricinde yumuşama ve çatallaşma olmadı. Bu bana kılların sentetik olduğunu düşündürdü ancak kurumaya bıraktığımda @ekilic2 komşumun ifade ettiği gibi yarım saatte filan kuruma da olmadı. Bir gece geçti üzerinden hala ıslak duruyor. Bu da kılların domuz kılı olduğu sonucuna götürüyor.

Velhasıl ne sentetik ne domuz diyebiliyorum. Sanırım yarı sentetik de denebilir. Tecrübeli komşularımın görüşlerine bırakıyorum konuyu.

Saygılar.

———————
Nice and clean.
@Zeyes Tek bir kıl alıp yakmayı dener misiniz? Oluşan koku hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Semogue 1470 Domuz Kılı Fırça asrnnn 2 1,153 11/10/2023, Saat: 14:03
Son Yorum: farukkati
  Acca Kappa Fırça (Efsane Performans) harveyspecter 1 817 25/05/2023, Saat: 20:22
Son Yorum: finwe
  Jaguar Fırça - Geltir Özel Üretim 2019 Etkinlik Fırçası ekindgn 55 31,204 12/11/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Oldman
  En küçük fırça aranıyor BigHillMe 28 41,556 15/02/2022, Saat: 23:35
Son Yorum: exselans
  Domuz kılı fırça temizlik problemi Oldstyle 5 2,653 20/11/2021, Saat: 23:10
Son Yorum: Oldstyle
  Domuz Kılı Fırça Seçimi esevetnov 313 182,088 11/10/2021, Saat: 19:27
Son Yorum: Bakkal
  Victorıa fırça Mutlucan 1 1,796 25/05/2021, Saat: 15:12
Son Yorum: tiffanygt
  Bu Hangi Fırça ? Mauser 47 23,569 18/02/2021, Saat: 23:48
Son Yorum: mtcn77
  Başak Ekstra Beyaz habaz 20 15,114 22/10/2020, Saat: 22:10