SLURYY HAKKINDA
Sevgili arkadaşlar; bileme taşına diğer bileme taşlarının veya zımparanın sürtülmesiyle sluryy (çamur) oluşmaktadır. Sluryy yapmadan bileme yapılamaz mı? Başka bir deyişle sluryy nin yapılış amacı nedir?
(03/09/2012, Saat: 01:31)flarmonica Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili arkadaşlar; bileme taşına diğer bileme taşlarının veya zımparanın sürtülmesiyle sluryy (çamur) oluşmaktadır. Sluryy yapmadan bileme yapılamaz mı? Başka bir deyişle sluryy nin yapılış amacı nedir?

Yapılabilir. Genelde doğal taşlarda ve tek taşla bileme yönteminde kullanılıyor. Kesme işlemini hızlandırdığı için başlarda (ağız ayarlarken) yoğun çamurla başlayıp suyla çamuru giderek incelterek kullanıyorlar. Yağ taşlarında yağ ile de olur. Sentetikçi olduğum için bu kadarını söyleyebilirim pek kullandığım bir şey değil Smile
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
slurry dogal taslarda kullaniliyor. sari belcika tasinda slurrynin kivamina gore tasi 1k-2k-4k-8k gibi kullanmak mumkun. mavi belcika tasinda slurry bicagi surterken kendiliginden olusuyor.
japon taslarinda cesitli gritler icin nagura taslari kullaniliyor en son asama icin tasin kendi parcasi olan tomonagura kullaniliyor. bu taslarin ozelligi slurrynin icindeki asindiricilarin bileme sirasinda parcalanarak cok yuksek gritlere ulasilmasi.
sluryy bilemeyi hızlandırır ve usturayı bastırmadan bilemeye olanak sağlar
onun içindir ki sluryy hazırlamak önemli dir.
sluryy kalın taşlarla bileme yapılırken kullanılmaz özellikle 6k üzeri taşlarda
uygulamaya başlanmalıdır aksi taktirde ustura ağzını bozabilcek iri kum tanelerini açığa çıkarır buda istenilen bir durum değildir

yağ taşlarında sluryy hazırlamadanda bileme yapılabilir
Ben buna slurry değil de türkçe olarak pasta demeyi uygun görüyorum. Bileme esnasında pasta hem doğal hem sentetik taşlarda çıkabilir.

Temel vazifesi bileme işlemini hızlandırmaktır. Şöyle düşünelim bileme yani aşındırma işini yapan taşın yüzeyine gömülmüş olan aşındırıcı kristallerdir. Bunlare taşın tipine göre yuvalarına sıkı ya da gevsek olarak bağlıdırlar. Kimi taşlarda metali sürerken bile yerlerinde kolayca kopup suyla karışarak pastayı oluştururlarken, kimi taşlarda yerlerine sıkıca bağlıdır ve aynı karakterde başka bir taşın, bu taş yüzeyine agresifçe sürtlümesiyle yerlerinden kopmaları sağlanarak pasta hazırlanır.

Pasta çıktığı zaman aşındırıcı parçalar metal ve taş yüzeyi arasında yuvarlanarak hızlı bir aşındırma sağlarlar. Ayrıca sürtünmenin etkisiyle giderke ufalarak taşın normal kumundan daha yüksek bir hale gelerek daha keskin bir ağız elde edilmesini sağlayabilirler. ama gene de arada çıkan metal partikülleri de düşünülerek pasta ile nihai honlamaya çok fazla güvenmemek gerekir.

Doğal japon su taşları gibi bazı çok sert ve sıkı yapılı aynı zamanda da çok yüksek kumlu doğal taşlarda ise, yüksek kumlardaki farklı tip pasta taşları ile ön bileme yapılır. Misal taşın normal kumu 30k ise bileme yapmaz. Buna 8k'lık bir nagura taşı sürülerek yüzeyde 8k lık bir pasta oluşturulur. İlk bileme yapılır. Sonra 10k'lık, 15k lık naguralarla işlem tekrarlanır. En son ya taş yüzeyi tamamen pastadan arındırılıp su ile taşın doğal yüzeyi ile nihai honlama yapılır ya da tomo nagura yani taşın kendisinden kesilmiş bir pasta taşı ile aynı taş üzerinde kendi pastası oluşturularak honlama bitirilir.

Bu teknikler taşlara, bilenen gereçlere, istenen ağıza göre değişkenlik gösterebilir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Ben de bir tane yağ taşı da var. Bu taşla bilemeye geçmeden önce sluryy hazırlamam gerekir mi? Yoksa sluryy yapmadan direk yağ dökerek bileme yapabilir miyim?
(03/09/2012, Saat: 18:58)flarmonica Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de bir tane yağ taşı da var. Bu taşla bilemeye geçmeden önce sluryy hazırlamam gerekir mi? Yoksa sluryy yapmadan direk yağ dökerek bileme yapabilir miyim?

duruma gore degisir. oncelikle tasinizin kac grit oldugunu ve ara tasa ihtiyaciniz olup olmadigini bilmeniz gerekir. ancak yag taslarinda zaten slurry hazirlamaya gerek olmadigini dusunuyorum olumsuz etkilemesi daha muhtemel.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,330 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,294 30/03/2022, Saat: 23:19
Son Yorum: marv
  12000 grit çin biley taşı hakkında bilgi arıyorum taskind 3 9,055 06/11/2014, Saat: 14:24
Son Yorum: Chinaski

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: