mudo dan traş fırçası aldım
dini konularda hassasiyetim ve tercihim domuzun her ne ürünü olursa olsun kullanmamaktır. isteyen arkadaşlar yemiyoruz deyip kullanabilirler. ben bu mübarekten tiksiniyorum.
algı meselesi diyebiliriz aslında buna. porsuk ise bana daha bi temiz hayvan gibi görünüyor. neyse ben de tartışmaya fazla girmeden resimleri atayım artık
bv3hlr9.jpg
314d2j.jpg

b8nv485.jpg

n43h320.jpg
Sevgili artuğrul arkadaşım,

Siz ilk mesajınızda ben domuzdan tiksiniyorum, onun için kullanmak istemiyorum deseydiniz sorun yoktu.

Ama siz üreten ve satanları 'Yatacak yerleri yok' diye suçlarsanız ben de size fırçayı yiyecek misiniz diye sorarım.

Çünkü haram olan yenmesi.

Aşağıdakide ilgili ayetler.

Varsa bu konuyla ilgili başka ayet biz de bilelim.

NAHL 16/115. Allah size ancak leşi, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkasının adına kesilenleri haram etmiştir. Darda kalan, aşırı gitmemek ve başkasının hakkına el uzatmamak şartiyle bunun dışındadır. Allah şüphesiz bağışlar, merhamet eder.

BAKARA 173 O, size ölüyü (leşi)- kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olan (hayvan)ı kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla (ölmeyecek oranda yiyebilir), ona bir günah yoktur. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

MAİDE 3 Ölü eti, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilen, boğulmuş, vurulmuş, yüksek bir yerden düşmüş, boynuzlanmış yırtıcı hayvan tarafından yenmiş, -(henüz canlıyken yetişip) kestikleriniz hariç,- dikili taşlar üzerine boğazlanan (hayvanlar) ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. Bunlar fısktır (günahla yoldan sapmadır.) Bugün inkâra sapanlar, sizin dininizden (dininizi yıkmaktan) umut kesmişlerdir. Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam'ı seçip-beğendim. Kim 'şiddetli bir açlıkta kaçınılmaz bir ihtiyaçla karşı karşıya kalırsa' -günaha eğilim göstermeksizin- (bu haram saydıklarımızdan yetecek kadar yiyebilir.) Çünkü Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

ENAM 145 De ki: "Bana vahyolunanlar içinde, yiyen bir kimsenin yiyeceği (şeyler) için, ölü eti, dökülen kan, domuz eti -ki bu gerçekten murdardır- ya da Allah'tan başkası adına kesilmiş bir fısk dışında, haram kılınmış bir şey bulmuyorum. Kim kaçınılmaz bir ihtiyaçla karşı karşıya kalırsa, -saldırmamak ve haddi aşmamak şartıyla- (bu sayılanlardan ölmeyecek kadar yiyebilir). Şüphesiz senin Rabbin bağışlayandır, esirgeyendir.

(03/09/2012, Saat: 15:15)artuğrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: s.a arkadaşlar
domuz kılı fırça muhabbetini tesadüfen öğrendim. meğer yıllardır suratımıza mübareğn kıllarını sürüp sürüp cumaya gidiyormuşuz. bu adamların yatcak yeri yok
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
konu kapanmadan bi arkadaş yukarıdaki fırçanın porsuk olup olmadığı hakkında bi yorum yapsa da ona göre iade edip etmemeyi değerlendirsem iyi olacak.

fıkhi olarak sorup soruşturduğuma göre domuz necis eti kanı derisi her bi haltı necis kabul edilmiş. üzerinde necis varken ya da bulaşmış olma şüphesi varken namaz olmaz.

şimdi ben namaz kılmaya çalışan bi adamım. necis kabul edilen bi maddeyi sürüp namaza durmak namaza zarar verir diye düşünüyorum. ve bunu kullanmak caiz değildir diyorum arkadaşım.

sen tercihine göre istersen kullanabilirsin. karışan yok ki. zaten konu başlığında bi neden sonuç ilişkisi açmadım. kendi tercihimi söylüyorum. emin ol milletten bir çoğu bu kadar yaygın domuz kılı fırça kullandığını bilse bu adamlara beddua eder. bi sürü tanıdığım var 60-70 yaşlarında dindar insanlar. haberleri yok kullanıyorlar. söylesem belki de inanmazlar. ama eminim haberleri olsa benden daha çok rahatsız olurlar. bu bir vebaldir.

dersen ki ayette yoksa haram değildir.

ben de derim ki eşşek eti haramdır. ve ayete yoktur. geçmez. zaman zaman peygamber efendimiz s.a.v. in sünneti veya fıkıh ailmlerinin yaptığı kıyaslarla (ayetlerin yorumları-peygamberimizin emsal durumlardaki tercihleri v.s.)haram ve helaller belirtilmiştir.
hanefi fıkhında sadece mecburi durumlarda domuzdan badana fırçası yapılıp kullanılabileceği görüşü benimsenmiştir.

poğaçaya pideye yumurta süren fırçalardan bahsetmiyorum bile.
(04/09/2012, Saat: 12:45)artuğrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 314d2j.jpg

b8nv485.jpg

n43h320.jpg

fırça porsukmudur arkadaşlar? bi yardım babanıza rahmet
fırça eksperi değilim lakin domuz kılına benzemiyor. şunu da göz önüne almak gerekli, kılları boyayıp porsuğa da benzetiyorlar. kokusundan biraz anlaşılıyor.

mudo da o fiyata porsuk satacaklarına ihtimal vermiyorum. ben olsam içim rahat etmezdi açıkçası.

selamlar.
bilemedim 100 tl den 70 e inmişti. forumlardan okuduğum kadarıyla inceledim
-ince kıllı
-önceki fırçama göre epey yumuşak
-koku var ama pis, rahatsız edici gelmiyor. çok hafif temiz bi koku. (sterilizasyon olabilir) suyla hiç temas ettirmedim kullanmadan bekletiyorum.
-bi iki tane yaktım hayvansal olduğu yanık kokusundan belli.
-tarif edildiği gibi yanlara doğru kabarık hacimli

kendimce ikna oldum ama heralde kesin anlamak imkansız olacak.
bu arada 25-40 tl ye de setler vardı. bariz domuz kılı olduğu belli fırçalardan.
üst kısmını boyamışlar benim aldığım onların yanında pamuk kadar yumuşak.
ama yine de işkillendim şimdi olmazsa geri verecem
ikna olduysanız sorun olmaz herhalde, fiziki olarak görmeden kesin birşey söylenebileceğini zannetmiyorum. 100 lira fiyatın içine geri kalan malzeme de dahil olduğundan bana ucuz geliyor hala mudo gibi bir yer için.

bahsettiğiniz hafif koku porsukta da oluyor bu arada.

selamlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,484 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 158,333 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 75,082 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Pure tipi porsuk fırçası yumuşatılabilir mi? midheaven 22 25,092 16/02/2020, Saat: 12:10
Son Yorum: U A K
  Mühle nom Porsuk Kılı Tıraş Fırçası pundoe 7 6,624 28/07/2019, Saat: 13:01
Son Yorum: Ekber
  Vigshaving Pure Badger Porsuk Kılı Tıraş Fırçası Legend 10 6,708 02/05/2019, Saat: 00:19
Son Yorum: Legend
  Vigshaving 26 mm Finest Porsuk Kılı Tıraş Fırçası jesusfear 185 121,748 08/04/2019, Saat: 23:50
Son Yorum: Legend
  Semogue 2020 Porsuk Tıraş Fırçası Mülkİdare 11 7,181 27/03/2019, Saat: 01:25
Son Yorum: Mülkİdare
  Rodeo Porsuk Tıraş Fırçası KASSAM 8 7,456 03/02/2019, Saat: 18:28
Son Yorum: inter
  Artık Türklerin de Porsuk Fırçası var onur98 128 176,824 03/01/2019, Saat: 19:48
Son Yorum: Rigbie

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: