Bileme.yardim
Merhaba degerli arkadaslar ben yeni bir celik ustura aldim ancak. Bileme konusunnu bi anlayamadim bu kotikul,thuriingen falan ne demek ayrica taslar icin tirnak testi ne ise yarrar. bi aciklarsaniz sevinirim elimde bir adet girit tasi var bide sokakta yag tasi diye satiilan 5 liralk tastamm var bunlar is yaaparmi. Son olarakta bileme yontemleri nelerdir? Cevaplarinizi bekliyorum.Simdiden tesekkur ederimm. Saygilar....
(18/09/2012, Saat: 01:04)dogabora Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba degerli arkadaslar ben yeni bir celik ustura aldim ancak. Bileme konusunnu bi anlayamadim bu kotikul,thuriingen falan ne demek ayrica taslar icin tirnak testi ne ise yarrar. bi aciklarsaniz sevinirim elimde bir adet girit tasi var bide sokakta yag tasi diye satiilan 5 liralk tastamm var bunlar is yaaparmi. Son olarakta bileme yontemleri nelerdir? Cevaplarinizi bekliyorum.Simdiden tesekkur ederimm. Saygilar....

Taşlar doğal ve sentetik olmak üzere iki çeşittir. Sizin saydıklarınız farklı taşların isimleri. İyi tıraş eden bir ustura yeni körelmeye başlamışsa sadece ince bir taşla eski keskinliğine kolayca kavuşturulabilir. Fakat ustura kötü durumdaysa varsa ucundaki problemleri düzleyip sonra da ağzını düzeltmek-ayarlamak gerekir ki bu işlem için daha fazla talaş kaldırmak gerekir yani ince taşlarla çooook uzun sürer. Ağız düzgün olmadan bıçağın ucu ne kadar düzgün olursa olsun iyi kesmez. Yani öncelikle kesici ağızın tıraş etmeye uygun olan açıda olması gerekir. Bunun için kalından inceye doğru bir kaç taşla bilenir. Kotikul tek başına usturayı baştan sona bileyebilen bir doğal taştır. Bu taşın üzerinde başka bir taşla çamur oluşturulur yavaş yavaş inceltilerek bilenir. Detayları için doğal taş kullanan arkadaşlardan yardım alabilirsiniz.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
elinizde girit taşı ve kotikul vs gibi ince bir taşınız varsa bu iki taşı kullanarak bileme konusunu kapatanlar var. Tabi taş sahibi olmak yetmiyor ucuz kaliteli bir usturada bol bol pratik yapmak lazım.
Teşekkür ederim ama bu kotikul ve thuringen gibi taşları nerden temin edebiliriz mesela girit taşını kilo ile hırdavatçıdan araya araya buldum bide bileme konusunda bileme şekillerinin yabancı isimlerini vermiş arkadaşlar ancak bu sitillerin bi animasyonu falan varmıdır? Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar,Sevgiler...
Bu adreste taşa sürme şekillerini görebilirsiniz. Genel bir usturada X hareketi kullanılır. http://www.coticule.be/strokes.html

Türkçe kaynak henüz yok. İngilizceniz varsa badgerandblade, straightrazorplace gibi yabancı sitelerde tonlarca yazı bulabilirsiniz vidyoları da izleyebilirsiniz. Bilemekten önce usturayla ilgili yeni başlarken bilmeniz gereken her şeyi okuyabilirsiniz.
http://www.youtube.com/results?search_qu...zor+honing
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
Teşekkür ederim ellerinize sağlık.Keyifli tıraşlar..
bahsedilen taşları yurtdışından alabilirsiniz maalesef.
Ben forumdaki arkadaşlara benzer bir taştan kar etmeksizin epeyce sattım gerçi yorucu olmadı da degil defalarca paket yapıp kargoya gitgel vs. Şimdi üstüne kar koyup yurtdışına satıyorum kalanları. Benden alıp da elinde fazla olan ya da kullanmayanlardan temin edebilirsiniz.
Terimleri türkçeleştirmeden nasıl olduğunu açıkladığım bir başlık vardı forumda.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,597 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,394 30/03/2022, Saat: 23:19
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 2,050 06/02/2022, Saat: 22:14
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,170 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,133 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları asymptote 65 78,132 23/08/2021, Saat: 13:06
Son Yorum: Hexciter
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,511 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,699 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,352 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Coticule Bileme Loop Görüntüsü Stiladam 5 4,119 20/03/2020, Saat: 22:56
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: