Soğuk Tıraş
Uzun zamandır soğu tıraş oluyorum. Tıraş öncesı tıraş sırası ve sonrası cildim çok daha rahat etti. Makineden köpüğü temizleme işine gelince evet biraz zor olsada, koyu kıvamlı olmayan köpük ve tazzikli suyla sorunu halledebildim.
Fircami sicak suya batirdiktan sonra muslugu soguga dondurup yuzumu soguk suyla yikiyorum. Tahrisler bariz sekilde azaldi.
Selamlar,
Bugün sabah soğuk tıraşı tekrar denedim.
Yok bana uymadı krem yüzümde dağılmadı,dağılmayınca makineyi tıkadı.
Daha denemeyeceğim.
Hassas ciltliler için, her tıraş sonrası yüzü kızaranlar için muhteşem yöntem soğuk tıraş. Sıcak tıraş evet daha komforlu ama başka hiç artısı yok, eksisi çok. Soğuk tıraş candır can. Sabununuz soğuk suda köpürmüyorsa sabunu değiştirin bence. Duş sonrası yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp soğuk suda beklemiş domuz fırçasıyla köpürtüp jileti de soğuk suda temizlerseniz jilet olmamış gibi rahat oluyor yüz.
madem her gün tıraş oluyorum, neden zevk almayayım?  Tıraş aleti
yaklaşık 3-4 tıraştır soğuk tıraş yönetimini deneyimliyorum. Tıraş sonu ne yaparsam yapayım, boyun bölgemde kızarıklıklar oluşurdu. Şap sürünce yanma olmasa bile kızarıklık illaki olurdu. Soğuk tıraş sonrası hiçbir kızarıklık yaşamadım. Sıcak su gelene kadar akıttığım suya acıdım.
Sıcak tıraşla bi sıkıntım olmamasına rağmen çok övüldüğü için 2 kez denedim. Tıraş sonrasına poztif bi etkisi olmadı. Tıraş esnasında konforu ve tıraş keyfini aşırı derecede düşürdü bende. Sanki jiletin keskinliği ve akıcılığı bile azaldı gibi geldi. Ben sevmeyen taraftayım. Yine eskisi gibi sıcak tıraş sonunda soğuk suyla bitiriş devam edeceğim.
Sıcak tırasın sakalı yumusattıgı icin, kesim esnasında sakal kılının direnç gostermeyip jileti ustunden kaydırdıgı konusunu işileyen eski tıras kitapları yok degil .
Cildi sorunlu arkadaslardan aldıgımız geri donusler ile, soguk tırasın sorunlu ciltlerde daha iyi sonuc verdigi de goz ardı edilemez.

Tercih meselesidir, deneyin sıcagı da soguda, once dus almayı da sonra dus almayı da. Hangisi hosunuza giderse o yontemle devam edin dostlar. Jilet isinde oldugu gibi subjektif konular, size hangisi uyarsa en dogrusu o dur.
Tişikkirlir Sipirmin.
Soğuk Tıraş için en uygun jilet ve sabun

Merhaba Komşular

Öncekikle şunu söylemeliyim ki, soğuk tıraş tam bir can kurtarıcı oldu benim için. Yaşadığım tahriş, kızarıklık, yanma gibi sorunlar çok büyük ölçüde ortadan kalktı. Tıraş sonrası balsam ihtiyacı bile azaldı diyebilirim yine de tıraş konforunu artırmak için kullanıyorum.
İster benim gibi cilt hassasiyeti sebebiyle, isterse tıraş konforunu farklı bir şekilde yaşamak amacı ile olsun soğuk tıraşta maksimum verim almak için neleri dikkate almalıyız?

Sakallar sıcak su ile yumuşatılmadığı için jilet kesimine daha fazla direnç gösteriyor olabilir mi ? Bu anlamda hangi tür jiletler kullanmalı ?
Sabun veya kremi soğuk suyla köpürtme noktasında bir farklılık olabilir mi? hangi ürünleri tercih etmeli ?

Bu konularda deneyim çeşitliliği ve gözlemleri olan kkmşularımızın paylaşımları iyi birer yol gösterici olacaktır.

Zevkli tıraşlar..
Soğuk tıraş kesinlikle hassas ciltler için , demek istediğim cilt yapısı için bulunmaz güzellikler sunuyor. Ama kıllar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Eksileri çok , mesela bende sakalları kesinlikle yumuşatmadı. Sabun köpüğü istediğim gibi olmadı. Konforlu bir kesim olmadı. Ve normalde 2 perde yeterli olacakken 3 perde gerekti.
Bence soğuk tıraş yazın aşırı sıcaklarda tercih edilebilir.Örneğin geçtiğimiz yaz ben çok sıcak günlerde buzlu durulama suyu hazırlayarak tıraş olmuştum ve çok memnun kaldım.Ne bi tahriş ne bi kanana vs olmadı.Tabi kışın hiç denemedim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,772 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari osaka23 62 31,334 15/02/2021, Saat: 13:57
Son Yorum: mtcn77
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 139,806 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,885 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  Tıraş sorunum Don Quijote 9 4,970 14/02/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: Don Quijote
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,817 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 22,223 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,800 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,706 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,637 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: