Soğuk Tıraş
(11/02/2016, Saat: 12:03)LeonErdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, paylaşımın için teşekkür ederim. Kitaptan alıntılanan bu kısımda yazılanların bir kısmı tuhafıma gitti açıkçası. Tıraş sabunu sakalı yumuşatmak veya sertleştirmekten ziyade ciltte kaygan ve koruyucu bir tabaka oluşturarak tahrişi önlüyor ve jiletin yüzde daha kolay kaymasını sağlıyor. Sıcak suyun kıllara esneklik kazandırıp kesimi zorlaştırdığı düşüncesi bana da ilginç geldi. Ayrıca soğuk suyla yüz hazırlığı sonrasında kesim sırasında fark ettiğim bir şey ise kılların daha güzel kesildiği, daha yakın bir tıraş olduğum. Çok yoğun ve sert sakalım yok ama sıcak tıraşa göre sanki soğuk tıraş daha avantajlı geldi bana göre. Her şeyden öte tahriş, cildimin tıraştan sonra yanması neredeyse tamamen bitti. Soğuk tıraşı sevmemdeki ve devam etmemdeki sebep bu.
Herkesin cildi sıcak ve soğuk suya farklı tepki gösterdiği için kişi, deneyerek kendi cildine uygun olan tıraş şeklini seçmelidir.
Saygılar..

Dediğim gibi kitap 1906'dan olduğu için, içindeki bilgiler şimdiki zamanlara uymayabilir. Kozmetik sektörü kendini bir hayli geliştirdi.

Soğuk tıraşın bazı kişiler için daha iyi olacağına kesinlikle inanıyorum. Tıraştan önce mesela duş alarak ya da sıcak havlu kullanarak sadece sakalımızı değil, ister istemez cildimizi de yumuşatıyoruz. Yumuşak cilde sahip olanlar, tıraş esnasında, daha önce yumuşattıkları cildlerinin ilk katını jilet yardımıyla sakal ile beraber elma soyar gibi kesiyor. Bu nedenle hasas cilde sahip olanların soğuk tıraş olması mantıklıdır. Ayrıca limon kolonyası ya da diğer kullanmak pek tavsiye edilemez, cildi dezenfekte etse de bir hayli kurutuyor.

Saygılar
(10/02/2016, Saat: 19:20)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam çok faydalı bir bilği ben şu şekilde yapıyorum cildi soğuk suyla bir kaç kere ıslama sonrasında sıcak suda beklettiğim fırça ile sabunu köpürtüp traşa başlıyorum neden böyle yapıyorum sakala şoklama etkisi yaratıyor.

@Nani Kuş hocam, söylediğiniz gibi fırçayı ıslak suda beklettim ve sabunu köpürtüp öyle başladım tıraşa. Hakikaten böyle çok daha güzel oldu. Ciltte şok etkisi yaptı ve tahrişsiz bir tıraş oldum. Artık soğuk tıraş vazgeçilmezim oldu diyebilirim. Verdiğiniz tavsiye için teşekkür ederim  Smile
Sanki benimde dikkatimi çekti
Sıcak suda biraz tahriş oluyor.
Bugün soğuk tıraşı deneyeceğim bakalım.

Arko moist krem
WS Makine
Perma Sharp süper tek kağıtlı
Arko max comfort aftershave tıraş kolonyası

Yağlı cilt tipi
1 günlük sakal

Deneyimlerimi yazarım :p

---------------------------------------------------------------------------------

Az önce tıraş oldum ve mükemmel bir sonuç aldım çok yakın tahrişsiz ve ferah bir tıraş yaşadım
önce fırça ve cilt sabunuyla yüzümü temizledim
Daha sonra arko tıraş sabununu yüzümde köpürttüm
Traş işlemine başladım.. Perma sharp super jilet bugün çok iyi sonuç verdi dün beğenmemiştim oysa şimdi hayranı oldum...
Tıraş işleminden sonra kil maskesi onunda üstüne arko comfort tıraş kolonyası uyguladıktan sonra ferahlıkta nirvanaya ulaştım Big Grin
Şu an uçuyorum rahatlıktan ohhhh Big Grin
Burada yazılanların üzerine bende yaklaşık 1 haftadır soğuk traş yöntemini deniyorum ve daha tahrişsiz buldum. Hers eferinde sıcak su bulma derdinden kurtuldum. Yalnız fırçanın gerekli yumuşaklığa ulaşması için yine sıcak suda bir süre beklemesi gerekli diye düşünüyorum.
Soguk su ile tiras bana de daha iyi geliyor. Sicak su ile yuzumu hazirladigim tiraslarxa daha fazla tahris ve hassasiyet yasiyorum. Buna ek olarak da soguk suyun sakallari kaldirma etkisi daha fazla. Bu da isimi daha cok kolaylastiriyor.
Ben de soğuk tıraşçıyım. Kışın bile zaman zaman soğuk suyla tıraş oluyorum. Yaz gelince inşallah buzlu suyla yola devam. Bilmediğim bir nedenle cildime iyi geliyor soğuk tıraş. Mutlaka denenmeli.
Genelde sıcak tıraşta sorun yaşayan arkadaşlar bu sorunu ağırlıklı olarak aşırı sıcak su kullandıkları için yaşıyorlar. Bence bu konuya da dikkat edilmeli arkadaşlar.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(08/04/2016, Saat: 19:52)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Genelde sıcak tıraşta sorun yaşayan arkadaşlar bu sorunu ağırlıklı olarak aşırı sıcak su kullandıkları için yaşıyorlar. Bence bu konuya da dikkat edilmeli arkadaşlar.

Katılıyorum. Ayrıca, ılık suyun ideal olduğunu düşünüyorum.
Soğuk traşı ilk defa denedim, 2 yıllık geleneksel traş maceramda ilk kesiğimi yaptım.gerçi progresse alışma sürecim devam ediyor diyebilirim..3-4 mm kesik elmacık kemiği üzerinde. Kesik haricinde de çok konforlu gelmedi bana.
forumda gördüğüm her ürünü her tekniği denemek istiyorum, usturaya kadar yolu var bunun...
Soğuk tıraş nedir sıcak tıraş nedir kavramlar karışıyor gibi geliyor.Forumda Türkiye'nin her şehrinden arkadaşlar yazıyor yaşadığımız şehre göre nem gibi yerel durumlar değişebiliyor . Cilt yapısı sıcak havada soğuk havada farklı tepkiler verir farklı kişilerde aynı ortamda farklı sonuç çıkar . Sıcak tıraş nedir soğuk tıraş nedir önce bu tanımı yapmak gerekir . Yüzü soğuk veya sıcak suyla yıkadıktan sonra sıcak veya soğuk suda bekletilen fırça ile köpürtme yapılırsa ve perde arası sıcak veya soğuk ile yıkanırsa nihayetinde de son yıkama soğuk veya sıcak su ile yapılırsa bunun tanımı soğuk mu sıcak mı olur hatta makinanın temizlenmesi için kullanılan su soğuk mu sıcak mı olsa nasıl olur .. Tıraş yönteminin denenerek bulunması özellikle mevsimsel olarak ta düşünerek kişinin kendisine uygun yöntemini bulması daha sağlıklı olur

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,588 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari osaka23 62 31,001 15/02/2021, Saat: 13:57
Son Yorum: mtcn77
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 138,194 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,235 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  Tıraş sorunum Don Quijote 9 4,895 14/02/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: Don Quijote
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,767 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 21,996 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,672 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,639 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,520 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: