Soğuk Tıraş
(10/02/2016, Saat: 19:51)LeonErdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Nani Kuş hocam; yazın çok sıcak suyla duş alıp, kapanışı buz gibi suyla yapan ve bu şok etkisinin vücudumda oluşturduğu etkiyi çok seven biri olarak, sizin söylediğinizin cildime ve sakalıma iyi geleceğini düşünüyorum. Önerinizi dikkate alıp yarınki tıraşımda söylediğinizi deneyeceğim mutlaka.

Allah vücudunuza sabır versin Tongue
Âmin komşum Big Grin Bu söylediğimi yıllardır yapıyorum, duştan sonra kendimi çok dinç hissediyorum Smile
(10/02/2016, Saat: 20:01)LeonErdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Âmin komşum Big Grin Bu söylediğimi yıllardır yapıyorum, duştan sonra kendimi çok dinç hissediyorum Smile

Doğrudur.
Biz bir benzerini yazın karpuza yapıyoruz, çatlıyor filan sonra Big Grin

Sıcak da soğuk da bana göre değil, Tıraşta Aristocuyum Smile , ortayı bulur ımışık suyla işimi görürüm.
Alman tıraş forumunda bir tıraş kitabından kullanılan alıntı okumuştum bir kaç ay önce.

"... The popuar impression is that the soap is used for the purpose of softening the beard, in which condition it is supposed to be most easily cut.
This is a mistake.
The soap is used not to soften the beard, but to produce exactly the opposite effect - namely, to make the hair stiff and brittle, so that they will present a firm and resisting surface to the razor.
A hair, as is well knwon, is a tube composed of a hard fibrous substance, growing from a bulb or root, which secretes an oily matter. This oil works its way up through the hair, and by permeating all parts, renders the hair soft and pliable. Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor, and it becomes even more difficult if the beard be made still softer by the application of hot water. Many do this, and it is no wonder they find shaving difficult. When this is done, the hairs become soft and limp, and the razor will either slip over them entirely, or else cut partly into them, bend them back and slice them lenghtwise, all the while pulling and straining them at the roots, and making the process of shaving most painful.
Now, soap has the opposite effect. It contains either alkali, potash or soda, which when applied to the beard in the term of lather, unites with the oil of the hair, neutralizing it and removing it, and renders the hair stiff and brittle - in which condition they may be easily and readily cut. For the sake of cleanless, the face should, of course, be washed previous to shaving in order to remove any dirt or grit from the beard, which might dull the razor; but before applying the lather, the face should be well dried with a towl. ..."

Kaynak: Shaving made easy / What the Man Who Shaves Ought to Know
Illustrated
Published by
The 20th Century Correspondence School
New York

Kısacası diyor ki, tıraş sabunu sakalı yumutşatmak değil, daha da sertleştiriyormuş. Sıcak su sakalı yumuşattığında, jilet kılları, daha esnek olmarı nedeniyle, daha zor kesebileceğini diyor. Yani yumuşatılmış kılı kesebilmek için, üstünden bir kaç kere geçmek gerekebilir ve bu da cilt için zararlı olur doğal olarak. Kitap 1906'dan olduğu için belki bu zamanalara pek uymaz bilgileri ama enteresan bir düşünce sergiliyor.

Saygılar
Ben de epeydir yaz-kış soğuk suyla tıraş oluyorum, sıcak suyla tıraşa göre daha çok faydasını gördüm hem razor bump hem de tahriş azaldı.
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
(10/02/2016, Saat: 22:34)recklesstr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de epeydir yaz-kış soğuk suyla tıraş oluyorum, sıcak suyla tıraşa göre daha çok faydasını gördüm hem razor bump hem de tahriş azaldı.
Peki üstat soğuk suyla tıraş olmak konfor olarak nasıl? Domuz fırça kullanıldığında yeteri kadar yumuşatır mı kılları?
Bana da mantıklı geldi. Deneme yapacağım ilk tıraşımda.
yaklaşık bir yıldır sürekli soğuk suyla tıraş oluyorum ben de. son bir aydır tıraş öncesi hazırlığı da iyice boşladım. uyanıp yüzümü yıkıyor dişimi fırçalıyor ve direkt soğuk suda bekleyen fırçayla sabunu suratımda köpürtüyorum. tamamında tıraşın soğuk su kullanıp bitirişi de soğuk durulama ile yapıyorum. tahriş bariz azaldı diyebilirim rahatlıkla.
(11/02/2016, Saat: 00:16)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki üstat soğuk suyla tıraş olmak konfor olarak nasıl? Domuz fırça kullanıldığında yeteri kadar yumuşatır mı kılları?
Bana da mantıklı geldi. Deneme yapacağım ilk tıraşımda.

Üstadım ön hazırlığı iyi tutuyorum vaktim varsa 10-15dk öncesinde yüzüme soğuk su çarpıp iyice ovalıyorum sonra yüzümü kurutup sabunu ve fırçayı hazırlıyorum. Fırçayı da ıslatıp sabunun üzerinde beklemesini sağlıyorum ki o fırça da yumuşasın hem iyi köpük yapsın hem tahriş etmesin. 10-15 dk sonra da tıraşa başlıyorum. Eğer vaktim yoksa pre-shave kullanıyorum. Ön hazırlık olmadan soğuk su yorabilir belki ama ön hazırlıkla komforu sıcak suya göre daha iyi bence. Domuz kılı fırça kullanmadığım için bir yorumda bulunamayacağım fakat at kılı fırçam var ki o en çok tahriş etmeye meyilli fırçam o da su ile ıslatıldığında 10-15dk içinde yumuşuyor, sakalları da yumuşatıyor sorun olmuyor. Bir deneyin hoşunuza gitmezse bildiğiniz yöntemle devam edersiniz komşum.
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
(10/02/2016, Saat: 20:14)t.macgyver Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Doğrudur.
Biz bir benzerini yazın karpuza yapıyoruz, çatlıyor filan sonra  Big Grin

Sıcak da soğuk da bana göre değil, Tıraşta Aristocuyum  Smile , ortayı bulur ımışık suyla işimi görürüm.

Koptum hocam bu söylediğine  Big Grin  Big Grin
(10/02/2016, Saat: 21:10)Corsan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Alman tıraş forumunda bir tıraş kitabından kullanılan alıntı okumuştum bir kaç ay önce.

"... The popuar impression is that the soap is used for the purpose of softening the beard, in which condition it is supposed to be most easily cut.
This is a mistake.
The soap is used not to soften the beard, but to produce exactly the opposite effect - namely, to make the hair stiff and brittle, so that they will present a firm and resisting surface to the razor.
A hair, as is well knwon, is a tube composed of a hard fibrous substance, growing from a bulb or root, which secretes an oily matter. This oil works its way up through the hair, and by permeating all parts, renders the hair soft and pliable. Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor, and it becomes even more difficult if the beard be made still softer by the application of hot water. Many do this, and it is no wonder they find shaving difficult. When this is done, the hairs become soft and limp, and the razor will either slip over them entirely, or else cut partly into them, bend them back and slice them lenghtwise, all the while pulling and straining them at the roots, and making the process of shaving most painful.
Now, soap has the opposite effect. It contains either alkali, potash or soda, which when applied to the beard in the term of lather, unites with the oil of the hair, neutralizing it and removing it, and renders the hair stiff and brittle - in which condition they may be easily and readily cut. For the sake of cleanless, the face should, of course, be washed previous to shaving in order to remove any dirt or grit from the beard, which might dull the razor; but before applying the lather, the face should be well dried with a towl. ..."

Kaynak: Shaving made easy / What the Man Who Shaves Ought to Know
Illustrated
Published by
The 20th Century Correspondence School
New York

Kısacası diyor ki, tıraş sabunu sakalı yumutşatmak değil, daha da sertleştiriyormuş. Sıcak su sakalı yumuşattığında, jilet kılları, daha esnek olmarı nedeniyle, daha zor kesebileceğini diyor. Yani yumuşatılmış kılı kesebilmek için, üstünden bir kaç kere geçmek gerekebilir ve bu da cilt için zararlı olur doğal olarak. Kitap 1906'dan olduğu için belki bu zamanalara pek uymaz bilgileri ama enteresan bir düşünce sergiliyor.

Saygılar

Komşum, paylaşımın için teşekkür ederim. Kitaptan alıntılanan bu kısımda yazılanların bir kısmı tuhafıma gitti açıkçası. Tıraş sabunu sakalı yumuşatmak veya sertleştirmekten ziyade ciltte kaygan ve koruyucu bir tabaka oluşturarak tahrişi önlüyor ve jiletin yüzde daha kolay kaymasını sağlıyor. Sıcak suyun kıllara esneklik kazandırıp kesimi zorlaştırdığı düşüncesi bana da ilginç geldi. Ayrıca soğuk suyla yüz hazırlığı sonrasında kesim sırasında fark ettiğim bir şey ise kılların daha güzel kesildiği, daha yakın bir tıraş olduğum. Çok yoğun ve sert sakalım yok ama sıcak tıraşa göre sanki soğuk tıraş daha avantajlı geldi bana göre. Her şeyden öte tahriş, cildimin tıraştan sonra yanması neredeyse tamamen bitti. Soğuk tıraşı sevmemdeki ve devam etmemdeki sebep bu.
Herkesin cildi sıcak ve soğuk suya farklı tepki gösterdiği için kişi, deneyerek kendi cildine uygun olan tıraş şeklini seçmelidir.
Saygılar..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,600 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari osaka23 62 31,009 15/02/2021, Saat: 13:57
Son Yorum: mtcn77
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 138,209 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,249 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  Tıraş sorunum Don Quijote 9 4,901 14/02/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: Don Quijote
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,772 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 22,012 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,675 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,643 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,521 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: