Soğuk Tıraş
O incelikteki metali bozacak genlesmeyi saglamaya yetecek bir sicakliktir belki de, aramizda bir fizikci varsa aciklasin Smile
Hijyene önem veren elit bey
∆L : Çeliğin boyca uzama miktarı
α (alfa) : genleşme katsayısı (çelik için 1.2x10 üzeri eksi 5 )
∆t : sıcaklıktaki değişim (değişim olduğu için sıcaklık brimi önemli değil.)
L : ilk boy (metre cinsinden)

Burdan hesapla, yanlış hesaplamıyorsam 20 derecedeki bir jiletle, 60 derecedeki bir jilet arasında boyca kabaca 2 mikronluk (milimetrenin binde ikisi) bir fark oluşuyor. Yüzde olarak %0.05 (onbinde beş) gibi bir genleşme söz konusu.

Bunun tıraşa etkisi, hissedilmesi vb. konularda bir yorumum yok.

edit: Bu arada mesajı yazarken araya pundoe'nin mesajı girmiş. Ona cevap gibi olmuş. O mesajdan daha önce yazmaya başlamıştım.
Sıcak veya ılık tırası sevenler icin soyle bir alternatif onereyim. İlk 1-2 perdeyi ılık/sıcak olup, son perde sonrası yuzunuzu durularken soguk su ile durulayabilirsiniz.
Bence soguk yada sicak tirasin jilete olan etkisinden ziyade cilt ve tiras konforu bakimindan degerlendirilmesi daha dogru olur. Tiras konforu bakimindan bence sicak tiras daha verimli, ancak cilt bakimi ve sagligi acisindan soguk tiras daha saglikli gibi geldi.
60 derece çok sıcak bir su bizim kullandığımız su 40-50 ki 50 bile çok elimizi yakmayan jilete o sürede ne yapacak ? Bana manasız geliyor. Sakal köreltir o sıcaklıktaki su jileti temizler . Smile
Ben kombide kullanma suyunu 60 a ayarladım o yüzden 60 derece Smile. Gerçi onunla banyo yapamıyorum sıcak geliyor ama yeteri kadar su israf etmişsem tıraş fırçasını içine atıyorum mesela o suyun.

Musluk suyu 18 derece kabul edilir ki 25 derecelik bir hava sıcaklığında aşağı yukarı 18 derecedir musluk suyu. 20 diyelim. Yukarı doğru her 10 derece çıktıkça yarım mikron bir genleşme olacak. Bu çeliğin tipine göre de değişecek ama Marsa araç göndermediğimiz için, o kısmına gömülmeye de gerek yok.

Öte yandan jilet boyunda bu 1,5-2 mikronluk değişim küçük gibi gelse de, çelik ustura bileyenler 10.000 griti bitirme taşı olarak kullanıyorlar ki o da kabaca 1.5-2 mikrona denk geliyor. Onun üzerine bir de kayışlama gerekiyor ki ustura daha konforlu bir tıraş versin. Tabii ustura bilemede o 1-2 mikronluk parçacıklar usturanın bütün ağzına temas ediyor. Bu yaprak jilet genleşme hesabındaki 1-2 mikron ise jiletin 4 cm ilk ağzı boyunca oluşan toplam değişim.

Rakamlar böyle de benim bir yorumum halen yok bu konuda.

Tercihim var ama. Tıraş sırasında aleti temizlemek için, berberlerin sabun bastığı plastik bir kabım var, ben ona doldurduğum sıcak suyu kullanıyorum. Plastik olmasının esprisi de aleti o plastiğin yan duvarlarına da vuruyorum. O sırada hem gürültü yapmıyor, hem de alet zarar görmüyor. Bir kaç temizlikten sonra boşaltıp tekrar dolduruyorum. Bunu soğuk su ile bir kaç kez denedim, kötü bir pastane poğaçasının yanında soğuk birşey içince ağzınızın içi katı yağ ile sıvandı mı hiç bilmiyorum. Benim başıma geldi bu Smile. İşte soğuk su kullanınca tıraş aletinin yüzeyi aynen öyle oluyor. Bu da benim hoşuma gitmiyor.

Sıcak su iyidir. (Giriş, gelişme, sonuç Smile)
Bende 1-2 kez kullanılacak jilet için sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Ama neredeyse 1 ay kullanılan kartuşlularla 1-2 kez kullanılan jiletleri aynı kefeye koymamak lazım diye düşünüyorum.

@pilotic komşum sağ olsun bilimsel açıdan açıklamış.

Yaklaşık 15 yıl hafta içi her sabah kartuşlu ile tıraş olan birisi olarak sıcak su kullanarak temizlediğim zaman, sıcak suyun kartuş ömrüne olan etkisini çok deneyimledim. Soğuk su kullandığım zaman kartuşlar daha uzun süre tıraş olmaya imkan tanıyordu.

Temizleme olayına gelirsek pek fazla yorum yapmaya gerek yok illaki sıcak su çok daha iyi temizliyor.

Ezcümle iyi ki varsın geleneksel tıraş
@pilotic
Yağ donma olayı benim başımada börek yerken gelmişti Smile Özellikle tabac gibi sabunlarda o yağ donma olayı çok oluyor. Jileti çok düşünmüyorum açıkçası. Bence de sıcak tıraş ... Sonra soğuk su ile yüzümü duruluyorum

Kombi için Isısan servisi ki bence kombi işinde en ciddi gördüğüm servistir. Sıcak suyu 50 dereceye ayarlamak konfor ve kombinin ömrü, sağlıklı çalışması için en ideali olduğunu söylemişlerdi .
ben kışın askerlik yapmış birisi olarak sabah 5 te mecburiyetten buz gibi suyla tıraş olurduk. aileler görmeye geldiğinde ise çocuklarına gençleşmişsin sanki askerlik yaramış derlerdi. soğuk suyun gözenek küçültücü kapatıcı ve deride gençleştirme etkisi çok fazladır. tahrişi de oldukça azaltır. hatta çoğu tıraş bıçağında soğutucu bantlar ve tıraş sonrası ürünlerde aloe vera gibi soğutucu maddeler vardır.

ben şahsen soğuk tıraşı sadece günlük tıraşta öneririm.
Havalar ısındı artık, soğuk tirasin serinletici etkisi de gözardı edilemez artık. Ben de sezonu açtım. Smile

HTC One M9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Smile a little be

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,600 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari osaka23 62 31,008 15/02/2021, Saat: 13:57
Son Yorum: mtcn77
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 138,208 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,249 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  Tıraş sorunum Don Quijote 9 4,900 14/02/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: Don Quijote
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,772 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 22,010 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,675 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,643 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,521 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: