Soğuk Tıraş
Ayda bir saç tıraşına gittiğim berberim Hasan Bey (kendisi gerçekten işini ustalıkla ve en önemlisi severek yapan bir zanaatkardır), saç tıraşı sonrası yüzüme kendi hazırladığı bir karışım ile peeling yapar ve ardından kafamı yıkar. Sonrasında tek perde gayet sıcak ve hafif bir sakal tıraşı yapar ve ardından yüzümü sabunlayarak şap uygulaması yapar. Arkasından buzdolabından çıkardığı buz gibi soğumuş maden suyu ile yüzümü yıkar. Sonrasında gayet hafif bir balsamı masaj yaparak sürerek tıraşı tamamlar. İlk tıraşımda ben talep etmeden bu ritüeli uygulamıştı. Yıllardır yaz kış demeden değişmeyen bir alışkanlık haline geldi. Soğuk tıraş seven komşular soğuk çeşme suyu yerine dolapta önceden soğutulmuş su veya maden suyu ile tıraşlarını tamamlamayı deneyebilirler.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Yarın Çelik Ustura ile soğuk tıraşı denemek istiyorum.
Bakalım sonucu merak ediyorum.

Tıraş malzemelerinin de buz kalıbının üzerinde fotoğrafını çekerek Günün Tıraşı alanında yayınlamak lazım. Smile)

E n v i r o n m e n t a l i s t

(30/04/2019, Saat: 17:17)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayda bir saç tıraşına gittiğim berberim Hasan Bey (kendisi gerçekten işini ustalıkla ve en önemlisi severek yapan bir zanaatkardır), saç tıraşı sonrası yüzüme kendi hazırladığı bir karışım ile peeling yapar ve ardından kafamı yıkar. Sonrasında tek perde gayet sıcak ve hafif bir sakal tıraşı yapar ve ardından yüzümü sabunlayarak şap uygulaması yapar. Arkasından buzdolabından çıkardığı buz gibi soğumuş maden suyu ile yüzümü yıkar. Sonrasında gayet hafif bir balsamı masaj yaparak sürerek tıraşı tamamlar. İlk tıraşımda ben talep etmeden bu ritüeli uygulamıştı. Yıllardır yaz kış demeden değişmeyen bir alışkanlık haline geldi. Soğuk tıraş seven komşular soğuk çeşme suyu yerine dolapta önceden soğutulmuş su veya maden suyu ile tıraşlarını tamamlamayı deneyebilirler.

@korgunv Berberiniz İstanbul'da ise adresini özelden paylaşabilir misiniz? İyi bir berber arayışım var İstanbul'da.
Gunluk tirasta kesinlikle yapilmasi gerekendir.
tahrisi cok azaltiyor. Tek perdede sabahin erken saatinde cok yakin tiras elde edebilirsiniz.
Soğuk tıraşı sevenler bir de tıraş sonrası yüze buz sürmeyi denesin derim. Tıraş sonrası tahrişi ve yanmaları azaltıyor.
2 defa soğuk tıraş oldum birisi de bu sabahtı. Sanki sıcak tıraşlardan çok daha verimli geçti gibi hissediyorum ama hep farklı ürünler kullandım. Aynı ürünlerde hem soğuk hem sıcak tıraş olarak denemek lazım. Bir daha ki sefere öyle deneyip yazarım.
Havalar ısındığı için bir aydır soğuk tıraş oluyorum.

Kışın kullandığım Proraso sandal ağacı sabundan, hafif mentollü Proraso çay ağacı kokulu sabuna geçtim.

Eskiden yüzümde uzun uzun köpürtüp tıraş olurdum şimdi o kadar uğraşasım gelmiyor.

Bir sıcak tıraş değil, verdiği keyif daha az (bence) ama yaz ayları için iyi bir seçenek.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
Ben de soguk tiras tercih edenlerdenim. Son tiraslarimi Arko sabun ile oldum ve cok memnun kaldim. Daha kaliteli sabunlar almaya karar verdim ki; muhtemelen Cella olacak ya da Proraso kirmizi.
Ama kafama takilan soru şu; acaba soguk tirasta sabunlarin performansi etkilenir mi. Sabun sicak suyla kopurtulmeye uygun uretilmistir sicak suyla verimi yukselir ancak biz soguk tiras tercih ederek sabunun performansini olumsuz etkilermiyiz.

Kisaca şoyle sorayim her sabun soguk tiraş icin uygunmudur.
Az önce beyaz proraso ile soğuk suya buz etkisi yaparak bir soğuk tıraş yaşadım Smile soğuk tirasin bana göre tek dezavantaji tıraş esnasında makineden köpüğü atmak zor oluyor. Onun dışında hersey yolunda
(09/12/2019, Saat: 20:48)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Az önce beyaz proraso ile soğuk suya buz etkisi yaparak bir soğuk tıraş yaşadım Smile soğuk tirasin bana göre tek dezavantaji tıraş esnasında makineden köpüğü atmak zor oluyor. Onun dışında hersey yolunda

qshave güzel yönü öyle bir sorun yok.

Köpügü biraz sulu yaparsanız sakalınız uzun degilse bu şekilde daha rahat oluyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,739 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari osaka23 62 31,217 15/02/2021, Saat: 13:57
Son Yorum: mtcn77
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 139,620 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,759 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  Tıraş sorunum Don Quijote 9 4,940 14/02/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: Don Quijote
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,799 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 22,159 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,762 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,684 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,597 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: