doğru tıraşı bulma sıralaması
Bıçak
Alet
Teknik
Sabun
Fırça

Bıçak veya bıçak ve alet ikilisi cildim ile uyumsuzsa ne yaparsam yapayım tahriş kaçınılmaz oluyor benim için.
Haydi hayırlı tıraşlar...
bence olmazsa olmaz kriter kaliteli bir kesici yada jilet diyelim.
fırça tıraşın keyfidir genede çok elzem değil..elinizi kullanabilirsiniz
sabun çeşitleri çok büyük fark yaratmaz. hazır köpük dahi iş görür.
ön hazırlığınızda özensiz ve hızlı olabilir.
tekniğiniz 4/4 lük olmayabilir.

bütün bu eksikleri tolore edebilecek tek şey kaliteli bir kesici ile bütünleşmiş bir alet . eğer bu da yoksa sonuç felaket olur..
Bence çok iyi bir yüz hazırlığından sonra sakal uzunluğuna uygun her makine yada her jilet çok güzel tıraş verir. Yani 1 haftalık sakala 89 kafa ile dalmak her türlü çekiştirme demek değil midir?

Bence

1-Yüz Hazırlığı
2-Sabun/Krem
3-Jilet/Makine/Ustura
4-Fırça
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

%30 Jilet etkisi
%25 Sabun etkisi
%20 Tıraş aletinin etkisi
%15 Fırça etkisi
%10 Ekipman dışı etkenler ( Stres duzeyi, ısı, uyanıklık-farkindalik düzeyi vs.)
+- 5 puana kadar oynayabiliyor benim icin oranlar.
Yuzdelik puanlama yapmak daha kolayima geldi.
Buradaki en güzel başlıklardan biri daha öncede yorum yaptım

1-Kaliteli porsuk fırça sabuna hayat veren fırçadır :-) %80
2- tTaş sabunu yoğun köpük yapan arko:-) %10
3-Keskin bir jilet Feather yada Perma sharp super çirft kağıtlı %10.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
(19/12/2014, Saat: 19:34)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: asymptote üstadım konuyu hortlatmış madem,

1- Fırça ve yüz hazırlığı,

2-3-4-5... Gerisi teferruat Angel

Sen keyifçisin mornetto. Sıralamanı da buna göre yapıyorsun. Bense konfordan ziyade tıraşın kalitesine ve yakınlığına bakıyorum..

Herkesin beğenisi ve beklentisi doğal olarak faklı. Tüm porsuklar sana feda olsun.. WinkFırçaFırçaFırçaFırçaFırça
Yakın tıraş gibisi yoktur..
(22/12/2014, Saat: 00:56)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sen keyifçisin mornetto. Sıralamanı da buna göre yapıyorsun. Bense konfordan ziyade tıraşın kalitesine ve yakınlığına bakıyorum..

Herkesin beğenisi ve beklentisi doğal olarak faklı. Tüm porsuklar sana feda olsun.. WinkFırçaFırçaFırçaFırçaFırça

SleepySleepy
(20/12/2014, Saat: 02:23)siralexf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bence olmazsa olmaz kriter kaliteli bir kesici yada jilet diyelim.
fırça tıraşın keyfidir genede çok elzem değil..elinizi kullanabilirsiniz
sabun çeşitleri çok büyük fark yaratmaz. hazır köpük dahi iş görür.
ön hazırlığınızda özensiz ve hızlı olabilir.
tekniğiniz 4/4 lük olmayabilir.

bütün bu eksikleri tolore edebilecek tek şey kaliteli bir kesici ile bütünleşmiş bir alet . eğer bu da yoksa sonuç felaket olur..

Jilet önemlidir elbette, fırça elzem değildir demek bence tamamen yanlış, eğer doğru bir yüz hazırlığı olursa fırça ılık su ve güzel nemlendiren sabun,en kör jilet bile iyi iş görür. Confused
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
shaving.jpg?1401619973

Bir kaç aydır çelik ustura kullanıyorum.Uzun süre çeliğin cazibe ve meşakatinden kaçındım.Dovo jiletli,Coolcut yarım jiletli,Kai ve Feather usturaları denedim.Usturaya başlamak isteyen fakat kesiklerden korkanlar için Coolcut'a Kai'nin korumalı jiletlerini takmayı tavsiye ettim.
Jilet kullanan DE aletler bildiğiniz Merkur 34C yada Muhle R 89 en çok bilinenleri örnek verdim.Bir DE kullanarak tıraş olduğunuzda tıraş aletinin vereceği konfor ve kalite en fazla % 30 yada 40 diyebilirim iyimser bir oran için 50 olsun.Bana göre sadece bir tıraş aletinin konfordaki oranı yani mutlu geçmiş bir tıraş kalitesindeki oranı  %30 dur geri kalan 70 lik pay jilete aittir.
34C yada EJ89 yerine düşük kaliteli bir DE alet kullandığınızda çok hasar almasanızda düşük kaliteli DE alete ''size uygun olmayan'' jilet takarsanız hasar yada tıraş kalitesi hüsran olur.
Sözün kısası hangi DE SE alet olursa olsun aslan payı jilete ve seçimine aittir.
Yaprak jiletleri yermeye devam edelim.Maliyet parametresini şimdilik unutalım.Yaprak jiletleri kırıp usturaya taktığımızda tıraş kalitesi DE aletlerden daha farklı seyrediyor.Muhle DE nin içindeki Derby jilet her ne kadar kör geliyorsa ! Aynı Derby Coolcut içinde sakalların üstünden atlasa da güvenlik demek.Tabiki başlangıç için.
Gillette Blue extra,Super Iridum,Voskhod,Personna Blue markaları jiletli usturada konforlu sonuçlar veriyor.Bu jiletleri hem Dovo hemde Coolcutta deneyince Dovo çok temiz ve kesiğe müsait,Kai ve Feather shavette ler kendi Titan mild,Pro light ve Pro super  jiletleriyle temiz ve biraz daha güvenli tıraş veriyor.
Tam bu noktada belirteyim.Jiletin inceliği,bilenmesi,ağız açısı kısaca doğası gereği her zaman saplanmaya ve dalmaya müsait bir huyu var.Bu cümle çelik usturaları övmek için başlangıç olsun.
Rakamlarla yola devam.3 perde tıraş olduk ( en fazla 2 perde tıraş her zaman iyidir) tıraştan sonra yüze sürülen şap yanmasına en düşük 1 ve en yüksek yanma 10 arası puan verirsem.
3 perde jiletli ustura tıraşı için 8 puan
3 perde DE alet tıraşı için        6 puan
3 perde çelik ustura için          5 puan

3 perde sonunda çelik ustura rakipleri kadar yakın ''smooth'' madalyası alamayacak .Hatta atlanan yerler olacak.Dalgınlık ve sakarlığı jiletli ustura hiç affetmez çelik bu konuda açık ara güvenli.Çelik ustura jilet gibi saplanmaya meyilli olmadığı için kazıma etkisi çok az jilet köpüğün olmadığı yerlerde takılma ve batma riski yaşatırken çelik bu yerlerde kayıp geçiyor.Çeliğin verdiği konfor jiletli aletlere göre biraz daha yüksek !

Tek perde 34C ile yakaladığınız konfor ve yakınlık duruken hatta uzun süre tahriş gibi konuları unutmuşken çelik usturaya başlamak sadece güzel bir macera olur.
Bir nokta dışında söylediklerinize harfiyen katılıyorum üstat; çelik usturaya alışınca(belki 50-100 tıraş gerekebilir) 1 Düz ve 2 Yan toplam 3 perdede tahrişsiz sinek kaydı yakalanabilir. Burda önemli olan usturanın bilenme rutini ve kullanıcının alışmış olması. Geçen gün 89+ Gillette 7 O'clock denedim, eskiden favori ikilimdi ama çelikten sonra ne o yakınlığı ne konforu verdi bana. Sanırım jilet dünyasına dönmeyeceğim bir daha Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Benim doğru tekniklerim . ihtiyar 2 1,097 14/06/2023, Saat: 17:28
Son Yorum: mustafa03
  Banyo Tıraşı ferhat1905 170 132,931 25/09/2022, Saat: 23:50
Son Yorum: FIRTINA60
  Kulak - Burun Kılı Tırası dikdik_s 33 21,356 02/02/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: Soner
  Damat Tıraşı rocco 20 13,314 25/01/2019, Saat: 18:00
Son Yorum: Serjames
  SAKAL VE BIYIK TIRAŞI totan35 26 47,523 10/05/2013, Saat: 23:49