doğru tıraşı bulma sıralaması
Bana göre en iyi tıraş için yapılması gerekenler; öncelikle cildiniz dinlenmiş olmalı, yüzü bir temizleyiciyle (ben sebamed yüz temizleme jelini kullanıyorum) yıkayıp yağdan kirden arındırmalı; sonra sıcak olan fırça ile sabun yüze masaj yapılarak köpürtülmeli, köpük sönük olmamalı; sedef usturaya takılı feather jilet ile ters alma yapmadan cildi fazla germeden sıfır baskı ile 2 perde tıraş olmalı; tıraş bepanthol body losyon ile sonlandırmalı.

Kısacası;

1. doğru yüz hazırlığı
2. makine ve jilet seçimi
3. teknik

Bu verilen sadece sıralamadır, herhangi birinin eksikliği tıraşı kalitesiz yapar.
Bildiğiniz üzere geleneksel tıraşın temel unsurları tıraş aleti, jilet, fırça ve sabun/krem. Yaptığımız seçimler tıraşın kalitesini direkt olarak etkiliyor. Sizce, değiştirildiğinde tıraşın kalitesinde olumlu ya da olumsuz yönde en çok fark yaratan ekipman hangisidir? Konuyu biraz daha açalım, şöyle ki:

5 liraya da tıraş aleti var, yüzlerce liraya da,
Çok ucuza da fırça var, çok çok pahalıya da,
Jiletler arasında diğerlerinde olduğu kadar fiyat farkı yok ama tabi ki kalite farkı var.

Yazacağınız cevaplar ve yorumlar geleneksel tıraşa yeni başlayan veya arayışta olan arkadaşlara gerektiğinde öncelikle neyi değiştirmeleri hususunda ışık tutacaktır diye düşünüyorum. Konuyu açtığıma göre kendi fikrimi de belirtmek isterim. Bence kaliteli bir fırça ve sabunla her türlü tıraş aleti ve jilet gider. Siz ne dersiniz?
(08/04/2016, Saat: 21:19)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bildiğiniz üzere geleneksel tıraşın temel unsurları tıraş aleti, jilet, fırça ve sabun/krem. Yaptığımız seçimler tıraşın kalitesini direkt olarak etkiliyor. Sizce, değiştirildiğinde tıraşın kalitesinde olumlu ya da olumsuz yönde en çok fark yaratan ekipman hangisidir? Konuyu biraz daha açalım, şöyle ki:

Jiletler arasında diğerlerinde olduğu kadar fiyat farkı yok ama tabi ki kalite farkı var.

Yazacağınız cevaplar ve yorumlar geleneksel tıraşa yeni başlayan veya arayışta olan arkadaşlara gerektiğinde öncelikle neyi değiştirmeleri hususunda ışık tutacaktır diye düşünüyorum. Konuyu açtığıma göre kendi fikrimi de belirtmek isterim. Bence kaliteli bir fırça ve sabunla her türlü tıraş aleti ve jilet gider. Siz ne dersiniz?

teknik Tongue
Gördüğüm ve denediğim kadarıyla,

Tıraş Sabunu veya Kremi çok etkili
Jilet çok etkili
Makina çok etkili
Fırça ve sabun diye düşünüyorum.
Şu da varki herkesin cilt yapısı ve tekniği de bunları inanılmaz etkileyen unsurlar. Bu konu tamamıyla subjektiftir.
Elbette " jilet , sabun , fırça , pre/after shave kimine göre pahalı/agresif makina vs. bunlar herkes için rahat ve konforun neticede mükemmel tıraşın temel taşlarıdır " demek isterdim , fakat işin aslı şudur tecrübe olduktan sonra sözde : yüzünüzü tahriş eden ve pancara çeviren jiletle , bumps yapan ve çizen fırçayla , nemlendiriciliği ve koruması az sabunla bile temiz tıraşlar çıkarırsınız .
Bir tıraşın mükemmel olması cildinizi iyi tanımanız ve tekniğinizin doğru ve yeterli olmasından ibarettir .
Geri kalanlar bu işin keyfidir , eğlencesidir .
Şahsen tıraşta konfor en büyük önceliğim. Konfor ve keyif deyince de bence en önemli bileşen FIRÇA oluyor.

Neredeyse 25-30 yıldır tıraş oluyorum. Forumumuzla tanışmadan önce envai çeşit fırça denedim, ama hepsi Türk malı ve çoğunlukla domuz kılı fırçalardı. Üniversite döneminde domuz kılı fırçadan illallah edip at kılı fırça deneyeyim dedim. Ama o dönemde edinebildiğim fırçayı zorla buldum ve boya fırçasından biraz halliceydi. Mecburen tekrar domuz fırçalara dönüş yaptım. Bundan 3-4 sene evvel en sonunda Rosmmann'larda değişik bir fırça ile karşılaştım, Isana Pure Porsuk fırça... Aldım ve uzun süre kullandım. Yani berberde Break-in işlemini fazlasıyla geçirmiş jumbo boy domuz fırçaların verdiği konfor ve yumuşaklığı vermiyordu, 18-19 mm kadarlık çok yoğun olmayan bir düğümle ne kadar keyif alınabilirse o kadar keyifle tıraş oldum. En sonunda hepimizin bildiği blog'lar ve ertesinde Geltir sayesinde değişik boy ve çeşitlerde porsuk fırçalarla tanıştım. Lijun abinin de yakasına yapışıp tecrübelerinden bolca yararlandım Big Grin, sağolsun kendisi de dostluğunu ve yardımlarını esirgemedi. Kendisine bol bol teşekkürü borç biliyorum.

Artık beni her türlü modumda rahat ettirecek ve maximum konfor ve performansı sağlayacak bir koleksiyona sahibim. Yani 50-60 tane değil Smile, ama 7-8 tane bana yıllardır aradığım konfor ve keyifi fazlasıyla sağlıyor.

Benim tıraşta yıllardır eksikliğini çektiğim husus buydu, o yüzden oyumu FIRÇA doğrultusunda kullanıyorum.
Foruma ve geleneksel traşa yeni başlamış biri olarak şöyle bir yorum yapmak istiyorum:

Mesela makina dersek, ben şu an için wilkinson klasik kullanıyorum. Mild yapısı nedeniyle, ayrıca benimde sakallarımın sert ve gür olması nedeniyle burada keskin diye hakkında yorumlar yapılan polsilver, perma gibi jiletler dahi bana yeterince keskin gelmiyor. Rapira, yeşil astra, wilkinson gibi jiletlerden hiç bahsetmiyorum bile. Yani sarı paketli gillette hariç hiç birisinden tam anlamıyla verim alamadım, sinekkaydı kıvamında traş olamadım. Haliyle böyle bir makinada, makina yapısından dolayı çoğu jilet geri planda kalıyor. Jilet faktörü öne çıkıyor. İlerleyen günlerde r41'e geçmeyi planlıyorum ve performansını beğenmediğim çoğu jiletle bambaşka traşlar olacağıma eminim.

Sabuna gelirsek bahsettiğim gibi sarı renkli gillette haricinde diğer marka jiletler zaten zorluk çıkarıyor, çekme takılma yapıyor. Aynı yerden daha fazla sayıda perdeyle geçmem gerekiyor. Cellayla başladığım için sabun faktörünün etkisini anlamamıştım. Bir ara deneme amaçlı arkoya döndüm ve zaten yüzümde zor ilerleyen jiletler, yüzümde neredeyse ekmek bıçağı gezdiriyormuşum hissi uyandırdı. İkinci perde de cellaya dönünce, sabunun da ne kadar etkili olduğunu farkettim.

Orta halli domuz kılı fırçamın şu an için elimde alternatifi olmadığı için fırça üzerine değerlendirme yapamıyorum.

Kısacası, her ekipmanın ayrı ayrı önemi/etkeninin olduğunu düşünüyorum.
(08/04/2016, Saat: 21:19)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bildiğiniz üzere geleneksel tıraşın temel unsurları tıraş aleti, jilet, fırça ve sabun/krem. Yaptığımız seçimler tıraşın kalitesini direkt olarak etkiliyor. Sizce, değiştirildiğinde tıraşın kalitesinde olumlu ya da olumsuz yönde en çok fark yaratan ekipman hangisidir? Konuyu biraz daha açalım, şöyle ki:

Benzer olduğu için yukarıda açtığım konu daha önce açılmış olan buradaki konu ile birleştirilmiş. Bilginizi.
Yüz hazırlığı çok önemli diye dusunuyorum, yoksa kullanılan malzeme ikincil etkiye sahip. Tabii bir de teknik teknik teknik diyorum

Nexus 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Benim doğru tekniklerim . ihtiyar 2 1,097 14/06/2023, Saat: 17:28
Son Yorum: mustafa03
  Banyo Tıraşı ferhat1905 170 132,935 25/09/2022, Saat: 23:50
Son Yorum: FIRTINA60
  Kulak - Burun Kılı Tırası dikdik_s 33 21,356 02/02/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: Soner
  Damat Tıraşı rocco 20 13,317 25/01/2019, Saat: 18:00
Son Yorum: Serjames
  SAKAL VE BIYIK TIRAŞI totan35 26 47,527 10/05/2013, Saat: 23:49