Martin amca Pötibör v2
Günaydın komşular,

Mahmut komşumuz benim pötibör versiyonunu çok sevdiğimi bilip, köpüklenme kolaylığında biraz geliştirmesini gerektiğini düşünmem üzerine, bana özel olarak deneme amaçlı bu sabunu yapmış. Sabunda keçi sütü yerine su kullanmış.

Koku olarka sabunda 1. versiyondaki klasik bisküvi kokusu yok. Hatta kokusu yok gibi hafif tuzlumsu bir kokusu var. Neyse dedim tıraşa geçtim. Şunu belirteyim ki ilk gelen v1 taze numunelerin köpüklenme sıkıntısı sabunlar kurudukça geçmişti zaten. Bu sabunda ilk seferde kolayca ince ama kıvamlı, kremsi, valobra sabunun köpüğünü andıran bol nemlendirici kaygan bir köpük elde ettim.

Tıraş için agresif bir makine ve agresif bir jilet kullandım. Özel bir sakal hazırlığı yapmadan 3 perde tıraşımı oldum. Her çekmede makine yağ gibi aktı yanaklarımdan, çok konforlu, çok rahat bir tıraş oldum. Sanki makineyi sürüp kestikçe, açılan temiz epitele sabun işleyip deriyi besliyor gibi bir hissiyat vardı. Zaten bu martin amcanın sabunlarının hepsinde var ve kullandığım tüm yabancı sabunlar arasında ancak bir iki üründe benzer etki görmüşümdür. Bu açıdan şu haliyle sabunlarının çok rahatlıkla yabancı piyasada rağbet göreceğini düşünüyorum. Tek ihtiyacı süslü bir ambalaj.

Tıraş tahrişsiz, kesiksiz, oldukça yakın geçti. Şu an yanaklarımda tatlı bir nemlilik ve yumuşaklık var. Kuruma gerilme asla yok. Sabun; verdiği köpük karakteristiğiyle, tıpkı pötibör 1 versiyonu gibi usturaya çok uygun izlenimi verdi, bakalım yarınki tıraşımda cool cut ile deneyip size yorumlarım.

Özetle; bana göre v2; bisküvi kokusu eksikliği dışında en azından denediğim kadarıyla de' makinelerde 1 tık daha iyi gibi olmuş. Çok da açık söylüyorum ne tabacta, ne arkoda, ne valobrada bu genel başarı var. Ancak mwf, cella gibi sabunlar baş edebilir. Kendisinde çok az mikar daha kalmış, almak isteyen varsa elini çabuk tutsun derim.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Martin Amca vakit bulup bu işe yoğunlaşabilirse muhteşem sonuçlar çıkacak ortaya Wink
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
1.versiyonda ki gibi zeytinyağı aktif mi
Yorumlarınız için teşekkürler, emeklerimin boşa gitmediğini görmek sevindirici. Az ama standart ceşitlerle iyiyi yakalama hedefindeyim. Sadece keçisütlü kakolin ve acıbademli yeter bence. Lord üstadın koku hassasiyetini biliyorum. Acı badem kokusunu bulabilirsem cok iyi olacak.

selam ve sevgiler

Martin Amca
(24/11/2012, Saat: 20:56)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1.versiyonda ki gibi zeytinyağı aktif mi

Evet İhitlaf dostum hatta biraz elimden kaçtığı için zeytinyağı fazla bile oldu ama içinde don yağı da var
tam ustura sabunu olmuş
Aslında Lord için yaptığım küçük miktarlı üretimde unutkanlıktan keçi sütü yerine su kullanmışım, yani bilinçli bir tercih değildi ama iyi oldu suyla bile fena olmuyormuş. Fakat keçi sütünün ek kayganlık ve besleyicilik verdiğini de unutmamak lazım. Bu durumda ileriki üretimlerde kakao keci sütü ikilisinden vazgecmemek lazım. Zaten kakao yağı sütle karıştırıldığında çikolata olur biz de çikolatayı içine NaOH atarak sabun haline getirmiş olduk ki gercekten çikolata renginde bir sabunumuz oldu. Lord'un bisküvi kokusuna benzetmesi boşuna değildi.

Selam ve sevgiler

Martin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information İNCELEME:Artizanları Masaya Yatırdık:Uncle Martin'den Mike's'a,Faena'dan Phoenix'e ahraz 114 47,035 05/11/2021, Saat: 20:23
Son Yorum: XauPau
  Martin De Candre Tıraş Sabunu totan35 70 35,231 01/11/2020, Saat: 21:48
Son Yorum: Ali Desidero
  Martin de Candre "Fougere" Tıraş Sabunu SumNauta 136 90,353 30/06/2020, Saat: 12:11
Son Yorum: Rob Bobstein
  Martin Amca LSV Tıraş Sabunu Fallschirmjäger 28 14,972 03/05/2018, Saat: 23:33
Son Yorum: gidakontrol
  martin amca keçi sütlü badem yağlı tıraş sabunu ihtilaf 50 77,558 26/03/2017, Saat: 21:36
Son Yorum: Tahir
  Martin Amca Sevkiyat martin 11 11,316 09/11/2015, Saat: 19:22
Son Yorum: msakalli
  Martin Amca Ev Yapımı Sabunu : Yulaflı ve Killi, Lavanta esanslı btoprak 10 13,056 06/12/2014, Saat: 15:02
Son Yorum: btoprak
  Martin Amca Kokolin (Pötibör) Keçi Sütü Kakao ve Lanolinli Tıraş Sabunu pars 14 23,134 22/03/2013, Saat: 15:59
Son Yorum: martin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: