bu da berber
(22/02/2012, Saat: 12:33)anesthesia Adlı Kullanıcıdan Alıntı: en başta dovo aldım, kayış yok, o gelene kadar gazete kağıdı ile kılağısını alıyordum, deneyeyim, ucuz yollu olacağı için en azından strop tekniğimi geliştiririm diye whippeddog'dan bir ustura aldım, ama kıyamıyorum valla, o kadar güzel tıraş veriyor ki öğrenmelik başka şeylere merak sardım, o siteyi bi incele derim, başlangıç için muazzam ürünler satıyor

gazete kağıdını kullanmayı biraz detaylı anlatırmısınız. bileme için biraz kaba bir taşım var ama kayışım olmadığından elimdeki usturayı kullanmıyorum. taşla bilemeden sonra gazete işimi görecek kadar pürüssüz yüzey verirse usturayı kullanayım, atıl kalmasın.
http://trasklavuzu.blogspot.com/
http://www.youtube.com/watch?v=QFV-8_erg7M bu ve niceleri var, izlemeni tavsiye ederim

kaba taş demişsin, eğer ki usturanı ona sürdüysen bence 10k üzeri başka bişeylerle ucu tam keskin hale getirmeden tıraş deneme derim, bu konuda honemaister ya da lordsparow gibi yarı profesyonel olmasam da birkaç ay içinde hatırı sayılır emek verdim, hevesinin geçmesini, ve usturayı bir kenara atmayı istemiyorsan en azından ilk bilemesini emin bir elde yaptırdıktan sonra keskinliğin idamesi için yapılabilecek şeyler bunlar, benden söylemesi
memleket kurtulana kadar siyah
merhaba,
sifujack, benim uyguladığım tekniği önerebilirim sana da, bileme işi için kendime güvenemediğim için orijinal girit taşı (çok ince kumlu) ile biliyorum usturayı, böylece hata bile yapsam toparlama imkanım oluyor. ara ara bileyerek 3-4 günde keskinleştirebiliyorum, otursan başında sürekli 3-4 saatte de biter gerçi. daha sonra tanışma bölümünde paylaştığım kayış ve metpar ile kayışlıyorum. sonuç iyi oluyor. ancak bu biraz uzun sürüyor tabii ki, zevk için kullanmakta fayda var. bir bilen bulamadım ben yakınlarda, o yüzden böyle bir yola başvurdum. bir de amerikan berberlerinin el kitabında okuduğum (1890larda basılmış) bir yöntem ile, usturanın üst tarafına elektrik bandı yapıştırıyorum ki yan tarafı ve üstü çizilmesin.
selamlar.

(22/02/2012, Saat: 15:23)sifujack Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(22/02/2012, Saat: 12:33)anesthesia Adlı Kullanıcıdan Alıntı: en başta dovo aldım, kayış yok, o gelene kadar gazete kağıdı ile kılağısını alıyordum, deneyeyim, ucuz yollu olacağı için en azından strop tekniğimi geliştiririm diye whippeddog'dan bir ustura aldım, ama kıyamıyorum valla, o kadar güzel tıraş veriyor ki öğrenmelik başka şeylere merak sardım, o siteyi bi incele derim, başlangıç için muazzam ürünler satıyor

gazete kağıdını kullanmayı biraz detaylı anlatırmısınız. bileme için biraz kaba bir taşım var ama kayışım olmadığından elimdeki usturayı kullanmıyorum. taşla bilemeden sonra gazete işimi görecek kadar pürüssüz yüzey verirse usturayı kullanayım, atıl kalmasın.

Gelberi yar gelberi...
(22/02/2012, Saat: 15:54)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba,
sifujack, benim uyguladığım tekniği önerebilirim sana da, bileme işi için kendime güvenemediğim için orijinal girit taşı (çok ince kumlu) ile biliyorum usturayı, böylece hata bile yapsam toparlama imkanım oluyor. ara ara bileyerek 3-4 günde keskinleştirebiliyorum, otursan başında sürekli 3-4 saatte de biter gerçi. daha sonra tanışma bölümünde paylaştığım kayış ve metpar ile kayışlıyorum. sonuç iyi oluyor. ancak bu biraz uzun sürüyor tabii ki, zevk için kullanmakta fayda var. bir bilen bulamadım ben yakınlarda, o yüzden böyle bir yola başvurdum. bir de amerikan berberlerinin el kitabında okuduğum (1890larda basılmış) bir yöntem ile, usturanın üst tarafına elektrik bandı yapıştırıyorum ki yan tarafı ve üstü çizilmesin.
selamlar.

elektrik bandı youtube'da da nerdeyse herkesin uyguladığı teknik, ama bana doğal gelmiyor, usturaları üretenler omurgasını da ucu ile beraber bileme taşına oturacak şekilde üretiyor malum, bunu en iyi 3-5 dolarlık usturaları elinize aldığınızda görüyorsunuz, düzensiz bileyleniyor, ve saatlerce uğraşmak gerekiyor o tür usturalarda, üstelik bant yapıştırdığında ucu çok çabuk yiyecekmişiz gibi geliyor bana

profesyonel bileyciler(ustura için) günde kimbilir kaç tane ustura bileyliyorlar, o nedenle hız katmak için bu tekniği kullandıklarını düşünüyorum, ben tamaen zevk için usturayı kullandığıma göre acelem de olmamalıSmile
bendeki taş kaba dedim ama anlatması zor garip bir taş.bıçakçılarda satılan düşük gridli sentetik taşlar kadar iri taneli değil. gerçek girit taşı olduğunu sandığım bir taşa göre yakın grid değerinde . ama oldukça yumuşak ve çabuk aşınan bir taş.girit gibi sert yapılı değil sanki. taşı gören bir bıçakçı soma yada erzurum taşı bu ,bıçaklara fazlasıyla yeterli gelir ama ustura için gerçek girit taşı al demişti. aynı taştan tada var o daha iyi anlatır taşın özelliklerini. ben 2 defa fazla bastırmadan bileme yaptım. usturanın sırtı bana fazla aşınmış gibi geldiğinden bir kat selobant sardım , bstırmadan çok hafif hareketlerle bilemiştim.yüzeyi tamaen pürüssüz olmayan kayışla hiç bastırmadan kılağısını aldım. 2 tıraş oldum. son defa iyi tıraş veren kullanılmış permasharp ayarındaydı. gazeteyle kayışlamayı bir deneyeyim

kayışlama çok önemli malum, pürüz olacağına hiç olmasın daha iyi derdim ben, ama o linkini verdiğim teknik işe yarıyor gibi, normal kayışta 30-40 yapacaksan gazete kayışında 100 yap derim, işi garantiye almakta fayda varTongue

ben biley taşı konusunda direk sentetiklere daldığım için fazla bir bilgim yok, ama bana shapton 16k glass stone muazzam iş yapıyor gibi geliyor, bi de 30k var piyasada, ama elimdeki ustura sayısı 10 olmadan o kadar uçmayı da düşünmüyorum, ya da emekli olmadan Smile
bende hakiki grit taşı var. ustura da biledim yaklaşık 300 defa git gel yaptım ve tıraş olmayı denedim ama iyi bir keskinliğe ulaşamaıştı.
nihayet buldum, daha önce de ustura kayışları başlığında vermiştim bu linki, kayış yok usturamı kullanamıyorum diyenlere gelsinTongue

http://www.asharperrazor.com/five-inexpe...to-a-strop
usturayı bahsettiğim 4000-6000 grid civarı taşla önceden bilemiştim. bugün gazeteyle kayışlamayı denedim. tek perde tıraş oldum. yanak ve çene altı düz bölgelerde tıraş önceki ustura tıraşından çok iyi oldu,jiletle üç perdede aldığım sonuca yakın diyebilerim. lakin kıvrımlı bölgelerde hala ustura çok takılıp kesmiyor ben de zorlamadım oraları hiç almadım. ustura norvell-shapleigh diamond edge #4 .10k-16k gridli taşla bilense belki konforlu rahat tıraş da verir ama ben pek sıcak bakamadım bu ustura işine,şimdilik kalsın. sanki ne kadar bilenirse bilensin kıvrımlı bölgelerde hep takılacakmış rahat akmayacakmış gibi geliyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yıllar Sonra Bir Berber Deneyimi ekindgn 23 8,679 25/07/2021, Saat: 08:35
Son Yorum: Schumi
  Berber Traşı hbbsabuncu 52 30,251 07/09/2019, Saat: 17:43
Son Yorum: dnzahmetdnz
  İtalya'da Bir Berber Dükkanı ekindgn 10 5,261 18/05/2019, Saat: 12:54
Son Yorum: mustbe
  Berber Önerisi Black 4 2,712 02/02/2019, Saat: 23:53
Son Yorum: inter
  celik ustura kullanan berber salonu korgunv 17 22,722 11/11/2014, Saat: 02:00