Tesbih Meraklıları Varmıdır
Bir solukta okudum Sinan komşum. Harika paylaşım için çok teşekkürler.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

(07/07/2018, Saat: 11:46)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eskişehirli komşularımız varmıdır ? Lüle taşından tespih aramaktayım . Bildiğiniz bir usta varmıdır ? Bildiğiniz satış yeri varmıdır ?

Bu şekil yakma lüle taşı tespih için fikirlerinizi alabilirmiyim ?

Düz doğal beyaz renkli olan lüle taşından tespih daha mı iyidir ?
Yeni görüyorum Üstat. Bakacağım gittiğimde..

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@-mali  @Nani Kuş @tarkaner komşularım yazıyı beğenmenize çok sevindim. Tesbihe meraklı bu kadar arkadaşım olduğunu fark edince paylaşmamak olmazdı. İlk okuduğum zaman bende çok beğenmiştim. Güzel bir anlatımı olan ve tesbihle ilgili pek çok aydınlatıcı bilgiyi aktarmış yazar. Aklıma geldiğinde açıp tekrar tekrar okurum hala.
Burada yazılana kadar andız ağacı çekirdeği tespihimin dezenfektan özellikli olduğunu biliyordum. Aydınlanma yaşadım.

Pekala bu tespih işinin @impaticaret 'i neresidir?

Bugün bayağı tespihçi dolaştım kuka tespih için ama nedense içime sinmedi. @Nani Kuş @Samet @Tarkaner @kalantorxl ve bilmediğim tespih meraklıları beni yönlendirebilir mi?

Teşekkür ederim.

"Burası vatan toprağıdır, kaderine terk edemeyiz." Mustafa Kemal ATATÜRK
@kalantorxl Sinan Bey müthiş paylaşım, çok teşekkürler. Işçiliği birinci sınıf tesbihler acayip yüksek meblağlar ediyor.
@muntazaman komşum Mardin'de bu işin benim bildiğim belli bir yeri yok, pazar günleri eski Mardin'de tezgahlar açılıyor, hiç alıcı olarak gitmemiştim yakın zamanda gidip bakacağım. Güzel tesbihin nerde kimde denk geleceği hiç belli olmuyor, kallâvi tesbihler dükkânlarda değil evlerde onlarda çoğu zaman satmıyor zaten. İnternette bazı sayfalar var ama nedir ne değildir hiç fikrim yok. Bilen dostlar vardır illaki. Birde herkes ayrı bir değer biçiyor fazla umursamamak lazım sanki. Ben daha yeni merak saldım, fazla kazıklanmadan minik bir koleksiyon yapma niyetim var hayırlısıyla

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sinan abi paylasim icin cok tesekkür ederim . Cok keyifle okudum.
Tesbih çekmenin adabı

Gündelik yaşamımızla bütünleşmiş, kimisi için vazgeçilmez bir stres atma aracı, kimisi için fiyakalı bir simge, kimisi için ise şifalı bir aksesuar olan tespih, yüzyıllara dayanan köklü bir geçmişe sahip. İnsanoğlunun yaşamında hem tarihi hem de manevi değeri ile hatırı sayılır bir yeri olan tespihe atfedilen “adap kuralları” da bunun en önemli göstergesi. Ancak bugüne kadar hakkında birçok eser verilen tespihin adap kuralları pek bilinmiyor.

İşte Tespih Adabı’nın herkes tarafından bilinmeyen görgü kuralları hakkında yazılmış kıymetli bir yazı;
“Tespih, ipe dizilmiş 33 tane boncuktan çok ötede bir anlayışı ifade ettiğinden, taşıması, çekmesi, bir başkasına verilmesi, alınması derin bir görgü gerektiren bir objedir. Tespih adabında cepten çıkarılıp çekilmeye başlanmaz. Cepten çıkarılan tespihin imamesi sol elin avcu içerisinde tutulur ve sağ elle tespih sıvazlanır. Sağ elle sıvazlanırken bittiği yerden tutulur sol elle imameye doğru sıvazlanır. Bu tespihi sevmenin bir göstergesidir. Birkaç kez yinelenir. Sonrasında usulca çekmeye başlanır.

Bir başkasına verirken iki el tespihin altına yastık yapılarak, vermekten öte sunulur. Karşı taraf da tespihi aynı özenle iki eliyle alır ve tespihi az önce anlattığım gibi önce bir sever sonra çekmeye başlar. Bir başkasından tespihini istemenin yolu "hacı iki de biz sallayalım şunu" şeklinde değildir. "Biraz da ben dolaşayım" denir. Tespih esasında çekilmez, ruh ve beden tespihin üzerinde dolaşır. Bunu hissederek istenir ve hissedene verilir.
Tespihin ustasının üzerindeki emeği helal edilir. Çünkü gerçek anlamda sözünü ettiğimiz tespih, fabrikasyon, plastik tespihler değil. Genelde kemane tezgahlarda yapılan ve ham maddesi Afrika’nın zehirli ağaçları olan tespihler. Dolayısıyla pek çok tespih ustası bu zehirli ağaçların talaşını solumaktan erken yaşta vefat eder ve yine pek çok tespih ustası zehirleneceğini bile bile tespih yapmaya devam eder.
Tespih genelde yılan ağacı, öd ağacı, ateş ağacı, sandal ağacı gibi ağaçlardan yapılsa da en değerli malzemesi kehribar denen çam reçinesinin fosilleşmiş halidir. Bunun dışında en önemli malzemelerden biri de mamut dişidir. Kehribar ve mamut dişi genelde Rusya'da bulunan malzemeler olduğundan, Sovyetler'in dağılışının ardından Türkiye'ye bol bol getirtilmiştir. Mamut ve kehribar gibi az bulunan malzemelerin yanı sıra has tespihler gergedan boynuzu ile kaplumbağa kabuğundan yapılır. Tespih yapmak için gergedan vurmak ya da kaplumbağa katletmek elbette caiz sayılmaz. Ancak gergedan boynuzundan yapılmış bir tespihin gergedanı, kaplumbağayı ya da mamutu tespihte yaşattığına inanılır. Belki de milyonlarca yıl önce ölmüş bir hayvan, Allah ve kul arasında yaşamına devam eder. Sonuçta tespihe saygı duymanın en büyük gerekçelerini sıralayacak olursak, Allah ve kul arasında bir köprü, uğruna ölen bir usta ve tespihte var olan bir canlı, tespihin yalnızca erbabının kullanabileceği ağırlıkta olduğunun göstergesidir.”

Deniz Gürsoy’un, Tespih Parmak Uçlarındaki Huzur adlı kitabından alıntılanmıştır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@-mali komşum paylaşımınız için teşekkür ederim. Genel olarak tesbih yapımında kullanılan malzeme nadir bulunuyor ise hele birde tanınmış iyi bir ustanın işçiliği olursa fiyatı da o derece artıyor.

@muntazaman komşum ülkemizde şöylenen aşağıdaki deyiş @Samet komşumun da yazdıklarını doğrular nitelikte. İstanbul ve Ankara dışında pek çok şehrimizde harika işler yapan ustalarımız var. Hoşunuza gidecek tesbihi olmadık bir yerde bulma şansınız çok. Nerede ikamet ettiğinizi bilmiyorum ama müsaade ederseniz yarın İstanbul'da alışveriş yapmadığım fakat sattığı tesbihleri beğendiğim birkaç yeri yazacağım. Eminim diğer meraklı arkadaşlarımızında katkıları ile hepimiz için güzel bir liste oluşur.    

“Kainatta herşey Allah'ı tesbih eder ve tesbihin en güzelini Türkler çeker.”
Sinan komşum hernekadar tesbihlere ilgim olmasada, sayende epey bir bilgilendik değerli paylaşımın için teşekkür ederim. Böyle bol bol tesbih görüntüleri paylaşıldıkça insanın ilgisi olmasada kendine çekmeye başlıyor Smile
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
@-mali komşum şimdi taş oturdu yerine. Hatırı sayılır tesbih koleksiyonu olan mübarek biri evine misafir etmişti. Cam kapaklı sandığı getirdi önümüze. Açmadı kapağını. Ağabey birisini verde dokunalım hele neymiş bunları böyle kıymetli yapan merak ettim dedim. Açmadı kapağını. "Sen burdan bak yeğen.."
İstemeyi bilmemişiz, hamlık işte...

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tesbih ile ilgili güzel bir yapım. Keyifli seyirler dilerim.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: