Hayvansal İçerikli Olmayan Vegan Tıraş Ürünleri
Dostlar sanki daha önce Tabac amail atılmış ve domuz içeriği olmadığı bilgisi gelmişti diye aklımda kalmış. Eski konularda yazıyordur muhtemelen. MWF için ise mail atılmış ve aşağıdaki içerik bilgisi gelmiş. Bildiğim kadarıyla MWF domuz içeriği barındırmıyor, koyundan elde ediliyor.

"I hadn't been able to locate them, so I recently sent an email to MWF's customer service department. The ingredients of MWF are as follows:

Sodium Tallowate, Potassium Stearate, Sodium Cocoate, Sodium Stearate,
Aqua, Potassium Cocoate, Glycerin, Parfum, Alpha-Isomethyl Ionone, Hexyl
Cinnamal, Limonene, Linalool, Hydroxycitronellal, Lanolin, Titanium
Dioxide, Sodium Chloride, Sodium Gluconate, Sodium Silicate, Tetrasodium
EDTA, Magnesium Sulphate, Tetrasodium Etidronate.

Hope this helps anyone who was curious. I don't know what most of the stuff is, but I was a bit surprised that lanolin wasn't higher on the list given the marketing of the product."
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Hayvansal içeriğin ne zararı var komşular?
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Hayvansal yagi 2 sekilde elde ediliyor, sigir veya domuz dan. Benim gibi Domuz yagi hassasiyeti olanlar icin onemli bir konu.
(20/07/2015, Saat: 17:12)ynspektas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayvansal yagi 2 sekilde elde ediliyor, sigir veya domuz dan. Benim gibi  Domuz yagi hassasiyeti olanlar icin onemli bir konu.

(+1) insallah tabacta yoktur Smile
Yanlış bilmiyorsam Domuz yağı Lard olarak geçerken Dana yağı Tallow diye geçmekte. İçerik bilgilerinde Lard görmediğiniz sürece sıkıntı yok diye düşünüyorum. Herkesin hassasiyeti kendine tabiki fakat yenmediği sürece domuz yağı bile olsa bence sıkıntı yok.

Yeri değil fakat aklıma gelmişken paylaşayım. Geçenlerde bir Türkoloji uzmanının makalesine denk gelmiştim; yazılana göre Türkler Müslüman olmadan önce de Domuzu tercih etmez ve mümkün olduğunca sakınırlarmış. Makaleyi tekrar bulursam paylaşırım. Alkol içmek, zina yapmak vs gibi her türlü dinen sakıncalı eylemi yapanların domuz lafını duyunca bir anda Hacı kesilmelerinin altında genlerimizdeki bu domuz düşmanlığı sebep oluyor olabilir.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Dr.harris in natural sabun çeşidinin dışındaki bütün sabunlarinda içeriklerinde tallow yazmasına rağmen kullandıkları yağ domuz yağı, firmanın mail yoluyla verdigi cevap bu şekilde. Dediginiz gibi normalde kullanılan yağ domuz kökenli ise lard yazmaları lazım ama dikkat edilmiyor.
Kaynaklı bilgilendirme iyi olmuş. Daha önce forumda yine aynı konunun tartışmaları olduğu zaman domuz ürünlerinin besin harici kullanımının olabileceğine yönelik kaynakla beraber olamayacağına yönelik kaynakta paylaşılmıştı. Yani din alimlerinin bile tartıştığı ve kesin yargısı olmayan bir konu.

Olayın dini yönünden çıkarak söylemek istediğim bir konu daha var ki o da senelik bütçesi 2 milyar doları geçen ve ait olduğu müslüman ülkenin milyonlarca ihtiyaç sahibi ve fakir insanı varken son model Mercedeslerle gezen Diyanet İşlerinin yayınladığı hiç bir dini hükme de kulak vermem.

Herkesin kendi içinde yaşadığı ve yüzleştiği bu gibi tercihlere benim saygım sonsuz.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(21/07/2015, Saat: 01:00)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bu arada hala soruma yanıt bulamadım. Hayvansal içerik zararlı mı değil mi?

Hem sığır hem de domuz kaynaklı iç yağının hiç bir zararı yok. (Zararı sadece bu yağın elde edildiği hayvana.) Kısaca faydalarını sayarsak:
  • Tallow %50-%55 oranın stabil doymuş yağ asitlerinden olauşur. Bu da kullandığının sabunun/kremin özelliklerini yitirmeden daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar.
  • Eğer çimenle beslenmiş bir hayvandan elde ediliyorsa içinde yüksek oranda A,D,E ve K vitamini barındırır. Ayrıca yüksek oranda CLA de bulundurur. CLA'in antienflamatuar ve antimikrobik özellikleri vardır.
  • Kendi cildinizin yağı ile benzer yapıda olduğu için hızlı emilir. Cildi besler.

Burada en önemli olan detay bu yağın elde edildiği hayvanın beslenme şeklidir. Hayvan ne kadar doğal beslendiyse o kadar kaliteli ve sağlıklı yağ elde edilir.

Ek bilgi olarak vereyim. Lanolin dediğimiz yağ ise koyunların yünlerinin kaynatılarak bu yündeki yağın elde edilmesi ile elde ediliyor. Yani hayvana bir zarar verilmiyor. Kırpılan yünler kullanılıyor. Eğer etik nedenlerle hayvansal içerikten uzak durmak istiyorsanız Lanolin Vegan değilseniz kullanılabilir bir madde.

İşin dini yanına ise bence hiç girmeyelim. Çıkışımız olmuyor. İsteyen kullanır, istemeyen kullanmaz diyelim ve geçelim.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(21/07/2015, Saat: 19:10)danjamem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu yoruma ben de katılıyorum, ayrıca hayvanlarlarla ilgili vegan hassasiyete de katılıyorum.

Vegan mı vejeteryan mı komşum? Eğer vejeteryan seviyesindeyse Lanolin katkılı ürünler kullanabilirsiniz. Tallow içeren ürünleri ise her iki durumda da kullanmamanız gerekiyor.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Arko ile ilgili sorunuzun cevabı, ilgili firmanını kurumsal sitesinde mevcut:

http://www.evyap.com.tr/tr/urunler/sabun/pratik.asp

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jikoryen Tıraş Sabunu Alkali 1 259 20/04/2024, Saat: 17:21
Son Yorum: Märzen
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 925 1,062,143 08/04/2024, Saat: 23:54
Son Yorum: Alkali
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 97,879 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 855 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 1,002 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 502,325 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,468 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,572 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,474 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 83,879 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: