Anket Başlığı: Hangi marka motor yağı tercih ediyorsunu
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Mobil
43.06%
31 43.06%
Castrol
29.17%
21 29.17%
PO
4.17%
3 4.17%
Shell
6.94%
5 6.94%
BP
1.39%
1 1.39%
Selenia
1.39%
1 1.39%
Elf
8.33%
6 8.33%
Diğer
5.56%
4 5.56%
Katılımcı sayısı: 72 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Aracınızda motor yağı olarak hangi markayı tercih ediyorsunuz? Neden?
(30/07/2013, Saat: 18:58)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(30/07/2013, Saat: 18:54)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu forum konusunda Mobil tavsiye edildi,bende mobil aldım.

(30/07/2013, Saat: 18:52)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sık değiştirmek keyfi üstad eksiltme yok da. yarı sentetk mefhumundan yeni haberim oldu. tam sentetik çok daha iyiymiş. öğrendim varolun, sağolun..
tam sentetikte hangsini tavsiye edersiniz?

yarın hemen alıyorum inş. çok tşk üstadım. mobil1 full sentetic.

bunların doğalı yok mu? sentetik pek sevmiyorum Big Grin

Bu iyiydi iste Wink))
e mail adresim tipsol@me.com
Big GrinBig GrinTongue
benim de pek bildiğim bir konu değildi, buradan okuduktan sonra epeyce araştırdım. üst segment yağlar benziyor birbirlerine, kimine göre motul, kimine göre elf en iyileri. motul bulmak zor oluyor, aradığım yağı izmirde bulamamıştım mesela. mobil new life kolay bulunabilir bir yağ. eski arabada castrol magnatec te kullandım o da iyi ve bulunabilir yağlar. yine shell tam sentetik modelleri var. bizim servis shell kullanıyormuş mesela.

bence bir bakın bulabilirseniz
motul, mobil 1, castrol, shell diye bakın en yakın ve uygun hangisi var ise.

Türkiye içinde çoğunun sahtesi üretiliyor diye duyduk, motul' un sahtesi yok bu arada.

5 kilosu ben alırken 105 liraydı new life, motul da istanbulda 150 lira civarıydı sanırım, yalan olmasın. 5-10 lira da değişime alıyorlar, benim araba 4 litreye yakın yağ aldı.
Mobil Super sentetik yaglar iyidir.
Aracinizin fabrika tavsiyesi hangi ozelliklerde yag ise tam olarak onu kullanin. Baska heyecanlara bence gerek yok. Yagin sentetiklik duzeyi viskozite degeriyle ilgili, mesela 20w-50 madenidir, 10w-40 yari sentetiktir gibi. İnce yag kullanmak asinmayi arttirir ve ozellikle yaz aylarinda eksiltme yapar.
Temel kaliteli markalari tercih ettikten sonra fabrikanin belirledigi viskozite ve diger teknik gereklilikleri saglayan yagi tercih ediniz.
(31/07/2013, Saat: 00:32)puchacz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aracinizin fabrika tavsiyesi hangi ozelliklerde yag ise tam olarak onu kullanin. Baska heyecanlara bence gerek yok. Yagin sentetiklik duzeyi viskozite degeriyle ilgili, mesela 20w-50 madenidir, 10w-40 yari sentetiktir gibi. İnce yag kullanmak asinmayi arttirir ve ozellikle yaz aylarinda eksiltme yapar.
Temel kaliteli markalari tercih ettikten sonra fabrikanin belirledigi viskozite ve diger teknik gereklilikleri saglayan yagi tercih ediniz.

sayın meslektaşım bunları nereden yazmaktasınız bizlere Big Grin

Bir şeye ihtiyacınız var mı gelcek gitcek vaamı Big Grin
Bende bildiğim 1-2 şeyi karalayayım, motor yağları mineral, yarı sentetik ve tam sentetik olarak üretim teknolojisi olarak ayrıldığı gibi, 4 mevsim yağlarda akışkanlık/viskozite değerleri de önemlidir, genelde yarı sentetiklerin akışkanlığı 10 40, tam sentetikler 5-40 ve daha aşağısıdır,bu değerler bize neyi ifade eder, baştaki küçük değer yağ soğukken akışkanlık değeridir, bu değer ne kadar düşük olursa özellikle motor kış mevsiminde daha rahat çalışır ve daha kısa sürede yağlama yapar, 2. rakam daha ziyade yağ ısındıktan sonraki halidir ve en son kalınlaşacağı değerdir, motor firmaları motor (piston-sekman-gömlek) parçalarının toleransları dahilinde kullanılacak viskozite değerini belirler, ancak motor çok km. yapıp aşındıktan sonra yağ yakmaya başlama değerlerine ulaştığında yağ eksiltme artacağından daha kalın yağ kullanmak gerekir, birde yağın içeriğini oluşturan API standartı vardır,hangi yağ olursa olsun vizkozite değeri, üretim teknolojisi ve API (Amerikan Petrol Enstitüsü) standartı eşdeğerse o yağlar aynı kabul edilir ve yağ eksiltme durumunda ekleme yapılacaksa aynı marka ve standartta yağ eklenmelidir, aynı marka bulunamazsa bile yukarıda belirttiğim değerler yakalandıktan sonra farklı markada kullanılabilir, API standardındaki S harfi aracın benzinli standartını, C harfi dizel standartını temsil eder, bu harflerin hemen yanındaki 2. harf ne kadar alfabenin sonuna yaklaşırsa en son/yüksek standarttır. Son olarak yağın ömrü ve değişim zamanı konusuna değinecek olursak, ya üretici firmanın belirttiği km. ye, ya da bu km. dolmamışsa süre (1 yıl) esas alınır, buna göre değişim yapmak gerekir.
Ayrıca yağ ve yağla birlikte anılan önemli hususlardan birisi de yağ filtresidir ve her yağ değişiminde mutlaka değişmesi gerekir, çoğu yerde "abi filtre yeni bir daha ki yağda değişelim" dese de her yağ değişiminde filtrenin değişmesi esastır, nedenine gelince yağ filtresinin içinde yaklaşık 250 gr. yağ bulunur ve yağ değişimde yağ boşaltıldığında bile filtrenin içinde yağ kalır, yeni yağ motora koyulup yağ devir daim edildiğinde filtredeki kirli yağ temiz yağa karışıp yeni yağı kirletecektir, sanki bir kova temiz suya bir damla mürekkep damlatılmış gibi.Big Grin
(31/07/2013, Saat: 01:30)deka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende bildiğim 1-2 şeyi karalayayım, motor yağları mineral, yarı sentetik ve tam sentetik olarak üretim teknolojisi olarak ayrıldığı gibi, 4 mevsim yağlarda akışkanlık/viskozite değerleri de önemlidir, genelde yarı sentetiklerin akışkanlığı 10 40, tam sentetikler 5-40 ve daha aşağısıdır,bu değerler bize neyi ifade eder, baştaki küçük değer yağ soğukken akışkanlık değeridir, bu değer ne kadar düşük olursa özellikle motor kış mevsiminde daha rahat çalışır ve daha kısa sürede yağlama yapar, 2. rakam daha ziyade yağ ısındıktan sonraki halidir ve en son kalınlaşacağı değerdir, motor firmaları motor (piston-sekman-gömlek) parçalarının toleransları dahilinde kullanılacak viskozite değerini belirler, ancak motor çok km. yapıp aşındıktan sonra yağ yakmaya başlama değerlerine ulaştığında yağ eksiltme artacağından daha kalın yağ kullanmak gerekir, birde yağın içeriğini oluşturan API standartı vardır,hangi yağ olursa olsun vizkozite değeri, üretim teknolojisi ve API (Amerikan Petrol Enstitüsü) standartı eşdeğerse o yağlar aynı kabul edilir ve yağ eksiltme durumunda ekleme yapılacaksa aynı marka ve standartta yağ eklenmelidir, aynı marka bulunamazsa bile yukarıda belirttiğim değerler yakalandıktan sonra farklı markada kullanılabilir, API standardındaki S harfi aracın benzinli standartını, C harfi dizel standartını temsil eder, bu harflerin hemen yanındaki 2. harf ne kadar alfabenin sonuna yaklaşırsa en son/yüksek standarttır. Son olarak yağın ömrü ve değişim zamanı konusuna değinecek olursak, ya üretici firmanın belirttiği km. ye, ya da bu km. dolmamışsa süre (1 yıl) esas alınır, buna göre değişim yapmak gerekir.
Ayrıca yağ ve yağla birlikte anılan önemli hususlardan birisi de yağ filtresidir ve her yağ değişiminde mutlaka değişmesi gerekir, çoğu yerde "abi filtre yeni bir daha ki yağda değişelim" dese de her yağ değişiminde filtrenin değişmesi esastır, nedenine gelince yağ filtresinin içinde yaklaşık 250 gr. yağ bulunur ve yağ değişimde yağ boşaltıldığında bile filtrenin içinde yağ kalır, yeni yağ motora koyulup yağ devir daim edildiğinde filtredeki kirli yağ temiz yağa karışıp yeni yağı kirletecektir, sanki bir kova temiz suya bir damla mürekkep damlatılmış gibi.Big Grin

Sağol deka. ihtilaf üstadla siz öğrenmişsiniz bu araba işini. benimkine de 0-40 kullan diyomuş fabrika. ben 10-40 koyuyordum. hemen düzelteceğim inş. tşk çok..
(31/07/2013, Saat: 00:35)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(31/07/2013, Saat: 00:32)puchacz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aracinizin fabrika tavsiyesi hangi ozelliklerde yag ise tam olarak onu kullanin. Baska heyecanlara bence gerek yok. Yagin sentetiklik duzeyi viskozite degeriyle ilgili, mesela 20w-50 madenidir, 10w-40 yari sentetiktir gibi. İnce yag kullanmak asinmayi arttirir ve ozellikle yaz aylarinda eksiltme yapar.

sayın meslektaşım bunları nereden yazmaktasınız bizlere Big Grin

Bir şeye ihtiyacınız var mı gelcek gitcek vaamı Big Grin

Hocam bunlar Meram'da yazildi Smile
Eksik olmayin; bir ihtiyacim yok cok sukur, sagolun Smile
o zaman buradan devam edeyim diğer konuyu baltalamayalım.
deka hocamın belirttiği gibi 10w40lar yarı sentetikmiş.
Aracın kullanma kılavuzunu indirdiğimde dizel motor için şöyle bir tablo var:
fkpduc.jpg

Bu tabloyla beraber kafam karıştı.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  En Son Hangi Filmi İzlediniz? Niko 424 157,573 04/10/2022, Saat: 16:13
Son Yorum: sfenks
  Bugün kolunuzda hangi saat var corpus36 561 233,749 08/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: nikitherat
  Hafif ticari aracı aile aracı olarak kullanmak posicor 8 3,252 22/02/2021, Saat: 00:21
Son Yorum: posicor
Question Hangi maskeyi kullanıyorsunuz Dragon 25 9,889 29/12/2020, Saat: 20:05
Son Yorum: Kecelan
  Aracı olanlar; lastik tercihiniz ne, neden? Lord Sparhawk 224 196,557 22/11/2020, Saat: 01:35
Son Yorum: Ferat
  Hangi takimi destekliyorsunuz ? GeltirBot 127 101,212 24/06/2020, Saat: 15:54
Son Yorum: Perseus
  Aracınıza Hangi Firmadan Yakıt Alıyorsunuz? Niko 42 19,854 04/10/2018, Saat: 12:52
Son Yorum: krub
  Neden Tıraş Kreminden / Köpüğünden Slime Yapıyorlar aliyuksel 2 3,188 09/04/2017, Saat: 10:46
Son Yorum: aliyuksel
  Neden buluşma düzenlemiyoruz? Suhulet 48 46,386 20/02/2017, Saat: 17:10
Son Yorum: Rayko
  Bir Suikast Silahı Olarak Jilet harveyspecter 6 6,304 22/12/2016, Saat: 00:17
Son Yorum: t.macgyver

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: