Yaprak Jileti Kaç Defa Kullanıyorsunuz?
Merhaba,

Yaklaşık 1 aydır geleneksel tıraş konusu ile ilgileniyor ve her gün yeni birşeyler öğreniyorum burada. Şu an için marka model ayırt etmeksizin yaprak jileti kullan at yapan biri olarak merak ettiğim. X marka yaprak jiletin en çok 3. kullanımı keyifli oluyor ya da Y marka jilet normalde çok keskin ama 2. tıraşta daha konforlu bir hal oluyor şeklinde söyleyebileceğiniz birşey var mı? Özetleyecek olursam jiletler ekonomik olsun diye mi çoklu kullanım yapılıyor yoksa onda da bir keramet var mı?
Çok bilgili değilim halen konuda yanlış birşey yazdıysam affola..
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=1886 bu konuyu inceleyebilirsiniz
yaşam bir zevktir
Perma-Sharp keskin bir jilet. 2.kullanım ve sonrasında biraz daha konforlu gelen jilet bana Perma-Sharp olmuştu. İlk tıraşa nazaran daha konforlu geçmişti. Onun dışında Mavi Astra gibi keskin bir jilet de 2.kullanımda biraz daha konforlu hale gelmişti.
Jiletlerin birden fazla tıraşta kullanılması kişiye bağlı bir durum. Eski konularda 100'lük paket Mavi Astra jilet alan bir komşumuz 4 sene yeter bu bana demiş. Demek ki 1 jileti en az 4-5 tıraş boyunca kullanacak. Bazı komşularımızda hijyene çok önem verdikleri için her jileti kullan-at tarzında kullanıyorlar. Feather, KAİ gibi jiletleri bile kullan-at yapan komşularımız vardır belki.Smile
Ama şahsen ben bir jiletin konforunu ve keskinliğini yitirdikten sonra değiştirilmesi taraftarıyım. Benim gibi kendine uygun jilet arayanların en doğal hakkı olabilir ama kendinize uygun jileti bulduktan sonra kullan-at yapılmasının (kaliteli jiletler için bu lafım) bir gereği yok. Hijyenik diyen arkadaşlar, bir insanın ömrü boyunca farkında olmadan ne kadar böcek yuttuğunu bir araştırsın. Big Grin

Şahsen benim dedem jiletini her seferinde kendi kanına bular, sonra temizce yıkar en az 5 tıraş kullanırdı. Kullandığı jilet de Zaza jilet idi. Smile
Konuyu inceledim, yorumum da var orada komşum, ben sadece ekonomi sebebi dışındaki performans gerekçesini merak ediyorum. Bu kadar çok kişi çoklu kullanım yaparken bunun muhakkak bir sebebi olmalı diye düşünüyorum. Orada detaya rastlamadım çünkü..
Ben Feather, Polsilver ve Permasharp jiletlerini en az üç defa kullanıyorum çünkü keskinliklerini yitirmiyorlar ve (özellikle ikinci tıraşta) oldukça konforlu bir tıraş vaad ediyorlar, diğerlerini tek sefer kullanıyorum.
(19/07/2018, Saat: 16:48)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Perma-Sharp keskin bir jilet. 2.kullanım ve sonrasında biraz daha konforlu gelen jilet bana Perma-Sharp olmuştu. İlk tıraşa nazaran daha konforlu geçmişti. Onun dışında Mavi Astra gibi keskin bir jilet de 2.kullanımda biraz daha konforlu hale gelmişti.

Evet hocam, tam olarak bu tarz örnekler merak ettiğim, teşekkürler..
Personna Lab Blue, Treet Platinum, Gillette Yeşil, Polsilver jiletlerini kullanım koşullarına göre 4-7 defa kullanıyorum.
Feather, Crystal, Personna Platinum, Perma-Sharp, Astra mavi, Astra yeşil'i 3 defa kullanırım. Rapira, Shark ve Derby çeşitlerini sadece 1 defa kullanırım.
2. tıraş ve sonrası konforlu hale geldiği konusu doğrudur ama bu tümüyle jiletin üretimiyle ve kullanım koşullarına bağlı olan bir durumdur.
Bu aksam ws jilet deneyecektim ilk defa, sonrasında atık jilet kutusuna değil de kurulayıp kenara atayım eğer ilk tıraşından memnun kalırsam, konfor olayını merak ediyorum.
yüzde 90 oranında fiyatıyla doğru orantılı
üç beş defa aynı jileti kullananları okuyunca acaba israf mı ediyorum dedim ve trig jileti ikinici defa kullanma gafletinde bulundum. Normalde nadiren kanama yaşadığım yüzümde zorlanma ile birlikte çokça noktasal kanama oldu.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: