Yaprak Jileti Kaç Defa Kullanıyorsunuz?
Merkur 37 Slant ile 6 gün kulanımda Feather jileti haftada bir değiştiriyorum. Gerçi Polsilver'ı da Timor'u da haftada bir değiştiriyordum.
Acta est fabula, plaudite.
(07/09/2017, Saat: 17:19)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tamam, abartılı, gerek de yok ama "bir jiletle 20-25 traş olabiliyorken aynı jileti Edwin Jagger DE89'da kullanınca 3 tıraş ancak olabildim" diyordu, The Mad Scientist Of Wet Shaving, Youtube kanalında. Makinenin tutuş açısı bu kadar da etkiliyor mudur yani?

Destekler şekilde, bir başkası da çok gitmiyor denen bir jilete "slant bir makina kullanıyorsan 25-30 tıraş da çıkarırsın bir jiletle" demiş. Slant makinada mülayim Derby de keskin oluyor gerçi. Körelse de kesiyor olabilir jiletler.

Ben, dönüşümlü kullanımda 2 DE ve 1 ustura üzerinde olmak üzere, genelde 10 günde 2.5 jilet gibi bir oranda değişim yapıyorum. Araya çelik ustura da karışıyor bazen. Zaten 10 gün içinde jiletler hafiften çirkin görünmeye başlıyor insana.

Üstadım uzun zamandır 37c slant makine kullanırım. Slantın kılları daha rahat kestiği gerçek. Ancak benim naçizane görüşüm, slantın jiletleri daha çabuk eskittiği yönünde.
(08/09/2017, Saat: 09:30)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım uzun zamandır 37c slant makine kullanırım. Slantın kılları daha rahat kestiği gerçek. Ancak benim naçizane görüşüm, slantın jiletleri daha çabuk eskittiği yönünde.

Bunu ben de duymuştum ama farklı yorumlar da çıkınca emin olamadım. Feather jiletleri mülayimleşsin diye mantara çektikleri gibi yüzeyde yumuşama, belki kaplamayı sıyırma gibi bir etkisi mi oluyor acaba?
Ben her jiletle sadece 1 kez traş oluyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(08/09/2017, Saat: 10:26)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu ben de duymuştum ama farklı yorumlar da çıkınca emin olamadım. Feather jiletleri mülayimleşsin diye mantara çektikleri gibi yüzeyde yumuşama, belki kaplamayı sıyırma gibi bir etkisi mi oluyor acaba?

Onu bilemeyeceğim üstadım. Hiç Feather kullanmadım.
Ancak, Derby 1 tıraşta, yeşil Astra 2 tıraşta, Permasharp 3 tıraşta konforunu kaybetti benim olduğum tıraşlarda. Permasharp keskin bir jilet, üçünü tıraştan sonra yumuşamalı, ve yine kesmeye devam etmeli sizin düşüncenize göre, ancak slant dahi olsa, böyle bir etki ben göremedim. Jilet yıpranıyor ve yüzü çizmeye başlıyor. Feather da olsa, jilet yıpranır ve çizer diye tahmin ediyorum. Hatam varsa affola.
(08/09/2017, Saat: 16:22)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onu bilemeyeceğim üstadım. Hiç Feather kullanmadım.
Ancak, Derby 1 tıraşta, yeşil Astra 2 tıraşta, Permasharp 3 tıraşta konforunu kaybetti benim olduğum tıraşlarda. Permasharp keskin bir jilet, üçünü tıraştan sonra yumuşamalı, ve yine kesmeye devam etmeli sizin düşüncenize göre, ancak slant dahi olsa, böyle bir etki ben göremedim. Jilet yıpranıyor ve yüzü çizmeye başlıyor. Feather da olsa, jilet yıpranır ve çizer diye tahmin ediyorum. Hatam varsa affola.

Merhabalar,

Jilet ve alettten alete değişiyor ama doğrudur, her jilet köreliyor, çekme ve çizme yapıyor bir süre sonra. Tıraş yönteminiz ve sıklığınız da etkiliyor bunu. Konforun düştüğünü hissettiğiniz noktada değiştirmek en efektif yöntem. Zor bulunan çok özel bir vintage jilet filan kullanıyorsanız elde bileme gibi yöntemlerde biraz daha süreyi uzatabilirsiniz ama normal jiletler için değmez.

Benim için en sık kullandığım alet (futur) ve jilet (silver blue) ile günlük tıraşta bu sayı genelde 4. Bazen üşenip, bazen jilet bulamadığım için 5 ve 6'yı da gördüğüm oluyor. 5 yine fena olmuyor ama 6.'da bariz düşüyor konfor.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Timor ile Voskhod DE 4 defa sert sakallı biri olarak 3 perde yaparak kullandım. 5. defa çıkacağını zannetmiyorum, bu yüzden de ilk bıçağı emekliye ayırdım. Bundan sonra Bic deneyeceğim.
Yoğun,sert sakallı biriyim. Feather: 3, Sarışın Gillette:3, Perma Sharp:2, Polsilver:2, diğer markaları tek sefer kullanıyorum.
Astra yeşil kullanıyorum. Astra 3. Perma sharp 3.

Bunların dışında Derby ve rapira kullandım ama benim cildime gitmediği için rakam veremiyorum.
Merkur Progress - FS pu23p fh26   - Astra Platinum - Nivea Tıraş Kremi - Gillette Tıraş Sonrası Balsam
perma sharp 3 traş

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: