Yaprak Jileti Kaç Defa Kullanıyorsunuz?
Ben çok uzun kullanıyorum. Şu anda rotasyonda 3 jiletim var.

Feather 8 tıraş yaptı ve en az bir tane daha olacağım, duruma bakacağım.

Rapira Super Stainless 7 kez tıraş oldum, atık kutusuna gidiyor. 7. tıraştan memnun kalmadım. Benim için 6 ideal bu jilette.

Yeşil Gilette 7 O'clock 5 tıraş verdi, devam ediyor. En az iki tıraş daha görür diye umuyorum.

Tıraş sonrası şap uygulamasından sonra temizlik yaparken makineyle birlikte jileti de suya tutar, kurular ve kağıdına sarıp öyle muhafaza ederim. Başka herhangi bir şey yapmıyorum.

Tıraşlarım genelde 4 günde bir, nadiren haftada bir, yine nadiren 3 günde bir periyodlarla oluyor. Eğer uzamasına müsaade ettiysem bu tarz eski jiletlerde ilk perde baya kötü oluyor. İkinci perdede toparlıyor ve 3. tam perdeye ihtiyaç duyuyorum.
4den az 6dan fazla olmaz genelde.
benim için net bir durum olmamakla birlikte en doğrusunun jileti bükmeden, kesici ağzına dikkat ederek ve tıraştan sonra kurulayarak, defalarca kullanılabileceğidir. istisnalar olabilir mesela bir-iki haftalık sakalımı tutup da iki-üç kez kullanılmış jiletle kesmem dinlenmiş bir yüze bu yapılmamalı Smile ayrıca deneyerek jiletin kalitesini ve ya ne kadar dayanabileceğini de anlayabilirsiniz, zaten köreldiğini hissettiğinizde hemen değiştirirsiniz doğrusu budur.
(28/10/2021, Saat: 20:20)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim için net bir durum olmamakla birlikte en doğrusunun jileti bükmeden, kesici ağzına dikkat ederek ve tıraştan sonra kurulayarak, defalarca kullanılabileceğidir. istisnalar olabilir mesela bir-iki haftalık sakalımı tutup da iki-üç kez kullanılmış jiletle kesmem dinlenmiş bir yüze bu yapılmamalı Smile ayrıca deneyerek jiletin kalitesini ve ya ne kadar dayanabileceğini de anlayabilirsiniz, zaten köreldiğini hissettiğinizde hemen değiştirirsiniz doğrusu budur.

Hocam jilet kurulanmaz denir. Yıkayıp silkelenir kağıdına konur.
@"1905sss" hocam bunun sebebi nedir acaba, hemen düzeltelim. tahminimce kazalara sebebiyet vermemesi için olabilir mi?
@"abdussamedy" Jilet ağzının ince ve körelmeye müsait yapısından dolayı ... Kaza ihtimali jiletle elinizin temas ettiği her noktada bulunuyor. Her zaman dikkatli olmak da fayda var. Lakin ben jiletin kurulanmasına karşı değilim. Tıraş sonrası silkeleyip, üzerinde şayet kalmışsa nemi kağıt bir havluya kesici ağız temas etmeyecek şekilde yatay olarak dokundurmak suretiyle alabilir, icabında yine uç kısma dokunmamak suretiyle kağıt havluyla fazla bastırmadan silebilirsiniz. Sonrasında kağıdına sarıp, kaldırabilirsiniz.
Usta derby sag ve sol kanat 4 er den toplamda 8 tıraş oluyorum. Sakallarım sık ama kalın değil
Benim sakallar çok sert olduğundan gsb yi en fazla iki defa, diğerlerini genelde bir defa kullanıyorum. Aksi halde çok çekiştirme yapıyor bende. Feather bile 3ncü de kullanılmıyor benim sakalda Smile
Keskin jiletlerle (GSB, Nacet, Gillette yeşil gibi) 7'yi rahat görüyorum. Hijyen kaygısıyla değiştiriyorum genelde. Küt ağızlı jiletler( Derby usta, Personna, Tiger, platinyum kaplı olanlar ) 4ten sonra cekistiriyor genelde. Aslında cekistirne diyemem, kesiciligi azalıyor biraz. Sanırım ortalamanın altında, yumuşak sakallarim var.
Yeteri kadar jilet stogum olduğu için zorlamaya gerek yok diyorum ama hala performansı yerinde olan jileti de atmak saçma olur.
Tıraş rekorum ABD malı Personna Blue jilet ile 15 tıraş. Onunla rahatlıkla 8-9 tıraş olabiliyorum.
Yıllık jilet tüketimim maksimum 50 adet. 20 yıllık stogum var.
Ben haftalık değiştiriyorum, genelde iki güne bir tıraş oluyorum. Ortalama üç defa kullanıyorum Perma-Sharp'ı.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: