Rebul Kolonyaları
(08/06/2014, Saat: 18:03)recklesstr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bana Rebul'un tüm kolonyaları ve diğer kozmetik ürünleri yapay geliyor koku açısından. Esanslarının gerçek lavantadan, mandalina ya da yaseminden uzak buluyorum. Ice'da diğer rebullar gibi yapay geldi. Tariş'in limon ve lavanta kolonyasına devam. Parfümlü kolonyalar bana göre değil.

(23/08/2014, Saat: 07:37)recklesstr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben kolonya konusunda gelenekselciyim, parfümlü kolonyalar kesinlikle bana göre değil. Paşabahçe'nin bergamut'u hariç rebul serisinin tamamı itici geliyor. Yapay buluyorum Rebul kokularını. Bana klasik limon, Lavanta ve zeytin kolonyası yeter Smile

rebul kolonyalarının özgün olmadığını ben de kabul ediyorum. genel beğeniye uygun tasarlandıkları için, kompozisyonları kısmen veyahut tamamen başka parfümlere benzetmemiz bu yüzden çok normal. ticari kaygıların zorlamasını göz ardı etmiyorum ve bunu anlayışla karşılıyorum; ama bir yerden sonra da evrilme şart diye düşünüyorum. ''hacı, atelier rebul ile evrildi ya işte!'' diyenler içinse, ''acele etmeyelim, bekleyelim görelim!'' diyorum.

eau de fraiche, eau de toilette, eau de parfum, pure parfum ve eau de cologne tanımları esans konsantrasyonlarını ifade eder. ister tek bir esans kullanılsın ister çok bileşenli bir kompozisyon olsun bu tanımlar değişmez.

tek nota veya soliflore tercihi ise zevk meselesidir, karışamayız ama, gizli çiçek, altın damlası, izmir geceleri, kadın teni gibi kolonyaları da geleneksel kolonya anlayışının dışında tutmanın pek doğru olmadığını düşünüyorum.

esans kalitesi her zaman önemliydi, şimdi de önemli. ifra kısıtlamaları, kaynakların azalması, ucuza mal etme, çok satma düşüncesi, bilimdeki gelişmeler gibi faktörler ''özgün tasarım ve kalite''nin belirleyicileri.

örneğin bergamot yağının içinde bulunan ''bergaptene'' molekülü önceden ayrıştırılır, böylelikle insan sağlığı üzerindeki zararlı etkisi engellenmiş olur. şimdi bir bergamot esansının ne kadar doğal koktuğunu söylersek söyleyelim, bu artık tartışmaya açık bir konu olacaktır.

bu arada paşabahçe ''bergamot kolonyası'' yeni mi çıktı? Smile
Şahsen ben Rebul ürünlerini severek kullanıyorum.
Ice,mandalina lavanta hepsi güzel ürünler.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Merhaba,
ice ve aqua almak için evden çıkıyorum.
Dün Lime aldım.Vatan marketler de fiyatı 11,95 TL
@canbaz

Komşum yazınızı zevkle okudum. Parfümler, esanslar vs hakkında böyle teknik bilginiz varsa foruma yeni ve bilgi dolu bir başlık katsanız ne güzel olur =)

A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(23/08/2014, Saat: 18:45)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @canbaz

Komşum yazınızı zevkle okudum. Parfümler, esanslar vs hakkında böyle teknik bilginiz varsa foruma yeni ve bilgi dolu bir başlık katsanız ne güzel olur =)

beğenmenize sevindim, teşekkür ederim.
Faydalı bilgiler için teşekkürler komşum.
e mail adresim tipsol@me.com
(23/08/2014, Saat: 17:53)canbaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: rebul kolonyalarının özgün olmadığını ben de kabul ediyorum. genel beğeniye uygun tasarlandıkları için, kompozisyonları kısmen veyahut tamamen başka parfümlere benzetmemiz bu yüzden çok normal. ticari kaygıların zorlamasını göz ardı etmiyorum ve bunu anlayışla karşılıyorum; ama bir yerden sonra da evrilme şart diye düşünüyorum. ''hacı, atelier rebul ile evrildi ya işte!'' diyenler içinse, ''acele etmeyelim, bekleyelim görelim!'' diyorum.

eau de fraiche, eau de toilette, eau de parfum, pure parfum ve eau de cologne tanımları esans konsantrasyonlarını ifade eder. ister tek bir esans kullanılsın ister çok bileşenli bir kompozisyon olsun bu tanımlar değişmez.

tek nota veya soliflore tercihi ise zevk meselesidir, karışamayız ama, gizli çiçek, altın damlası, izmir geceleri, kadın teni gibi kolonyaları da geleneksel kolonya anlayışının dışında tutmanın pek doğru olmadığını düşünüyorum.

esans kalitesi her zaman önemliydi, şimdi de önemli. ifra kısıtlamaları, kaynakların azalması, ucuza mal etme, çok satma düşüncesi, bilimdeki gelişmeler gibi faktörler ''özgün tasarım ve kalite''nin belirleyicileri.

örneğin bergamot yağının içinde bulunan ''bergaptene'' molekülü önceden ayrıştırılır, böylelikle insan sağlığı üzerindeki zararlı etkisi engellenmiş olur. şimdi bir bergamot esansının ne kadar doğal koktuğunu söylersek söyleyelim, bu artık tartışmaya açık bir konu olacaktır.

bu arada paşabahçe ''bergamot kolonyası'' yeni mi çıktı? Smile

Patron, ben parfümlü kolonya sevmiyorum olay o. Bu arada, bu konuya 2 kez yazmışım sen alıntı yapınca fark ettim, tıraş konusunda beğeni veya begenmediklerim zaman zaman değişebiliyor ama bu konuda çok tutarlı olduğumu gördüm Smile Bergamut kolonyasını bir alışveriş merkezindeki paşabahçe mağazasında gördüm diye hatırlıyorum yanılıyor da olabilirim bahsettiğim olay 6-7 ay önce tester'ı koklayıp beğenmem. Belki English home ya da başka mağazanın üretimi bergamut da olabilir başkan.
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
(23/08/2014, Saat: 20:00)recklesstr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Patron, ben parfümlü kolonya sevmiyorum olay o. Bu arada, bu konuya 2 kez yazmışım sen alıntı yapınca fark ettim, tıraş konusunda beğeni veya begenmediklerim zaman zaman değişebiliyor ama bu konuda çok tutarlı olduğumu gördüm Smile Bergamut kolonyasını bir alışveriş merkezindeki paşabahçe mağazasında gördüm diye hatırlıyorum yanılıyor da olabilirim bahsettiğim olay 6-7 ay önce tester'ı koklayıp beğenmem. Belki English home ya da başka mağazanın üretimi bergamut da olabilir başkan.

peki, tamam Smile
(23/08/2014, Saat: 20:00)recklesstr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Patron, ben parfümlü kolonya sevmiyorum olay o. Bu arada, bu konuya 2 kez yazmışım sen alıntı yapınca fark ettim, tıraş konusunda beğeni veya begenmediklerim zaman zaman değişebiliyor ama bu konuda çok tutarlı olduğumu gördüm Smile Bergamut kolonyasını bir alışveriş merkezindeki paşabahçe mağazasında gördüm diye hatırlıyorum yanılıyor da olabilirim bahsettiğim olay 6-7 ay önce tester'ı koklayıp beğenmem. Belki English home ya da başka mağazanın üretimi bergamut da olabilir başkan.

Ortada bir terim karışıklığı var. Canbaz üstad biraz açıklamış ama yeterli olmamış.

"Parfümlü kolonya" isimlendirmesi yanlış maalesef. Kolonya dediğimiz şey esansın alkol, su veya benzer bir sıvı ile seyreltilmesi ile elde edilen bir ürün. Az seyreltirseniz parfüm (eau de parfum), biraz daha seyreltirseniz eau de toilette, alkol miktarı iyice artar ve esans miktarı nispeten azalınca eau de cologne elde edersiniz.

Piyasada bulunan tek koku olarak satılan kolonyaların neredeyse tamamı aslında tek notadan oluşmaz. Bütün limon kolonyalarında az miktarda neroli ve diğer limoni kokular hatta çok çok az miktarda misk gibi temel notalar barındırabilir. Özellikle de Rebul gibi üzerinde açıkça "eau de cologne" yazan ürünler genelde daha karmaşık kokulardır, kalıcılıkları da düz kolonyalardan genelde daha iyi oluyor zaten. Bu bir genelleme, her zaman böyle olmayabilir.

Uzun lafın kısası, atıyorum %8 esans oranına sahip limon kolonyası da kolonyadır, oldukça karmaşık bir esansı %8 seyreltirseniz yine elinizde bir kolonya vardır.

Son olarak siz doğal kokulardan hoşlandığınızı anlatmak istemişsiniz sanırım. Canbaz üstad ise "doğal" olarak algıladığınız kokuların aslında doğal olmadıklarına gönderme yapmış.
Haydi hayırlı tıraşlar...
(23/08/2014, Saat: 20:42)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ortada bir terim karışıklığı var. Canbaz üstad biraz açıklamış ama yeterli olmamış.

"Parfümlü kolonya" isimlendirmesi yanlış maalesef. Kolonya dediğimiz şey esansın alkol, su veya benzer bir sıvı ile seyreltilmesi ile elde edilen bir ürün. Az seyreltirseniz parfüm (eau de parfum), biraz daha seyreltirseniz eau de toilette, alkol miktarı iyice artar ve esans miktarı nispeten azalınca eau de cologne elde edersiniz.

Piyasada bulunan tek koku olarak satılan kolonyaların neredeyse tamamı aslında tek notadan oluşmaz. Bütün limon kolonyalarında az miktarda neroli ve diğer limoni kokular hatta çok çok az miktarda misk gibi temel notalar barındırabilir. Özellikle de Rebul gibi üzerinde açıkça "eau de cologne" yazan ürünler genelde daha karmaşık kokulardır, kalıcılıkları da düz kolonyalardan genelde daha iyi oluyor zaten. Bu bir genelleme, her zaman böyle olmayabilir.

Uzun lafın kısası, atıyorum %8 esans oranına sahip limon kolonyası da kolonyadır, oldukça karmaşık bir esansı %8 seyreltirseniz yine elinizde bir kolonya vardır.

Son olarak siz doğal kokulardan hoşlandığınızı anlatmak istemişsiniz sanırım. Canbaz üstad ise "doğal" olarak algıladığınız kokuların aslında doğal olmadıklarına gönderme yapmış.

Bu açıklama benim için daha anlaşılır ve detaydan uzak oldu, ikinize de teşekkür ederim. İnsan konuştukça ufku açılıyor,yeni bilgiler öğreniyor. Evet, siz demek istediğimi anlamışsınız. Kastetmek isteğim, eski yıllardaki kolonyaların bende bıraktığı, çok dokunulmamış, üzerinde çok oynama yapılmamış o benzer kokular'ı bulamayınca bu yeni nesill kolonyaların tamamı bana parfümlü kolonya gibi geliyor. Bu terimi belki ben çıkartmış olabilirim Smile ama ancak böyle tanımlayabildim.
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eyüp Sabri Tuncer Tıraş Kolonyaları calexico 59 59,983 30/05/2021, Saat: 12:50
Son Yorum: Schumi
  Atalier Rebul Gkn17 21 12,936 24/01/2021, Saat: 12:50
Son Yorum: mennan
  Pomellos Kolonyaları MetsGo 52 22,634 17/12/2020, Saat: 19:30
Son Yorum: sohayli
  Zeytin Çiçeği Kolonyaları MetsGo 17 8,817 04/07/2020, Saat: 22:48
Son Yorum: nakres35
  Gratis'te bulunan ORİEN marka Tıraş Kolonyaları AsakiR 8 5,758 17/05/2020, Saat: 16:03
Son Yorum: Serjames
  Rebul For Men After Shave Balm (hassas ciltler için) FloydianDM 19 27,729 08/03/2020, Saat: 00:43
Son Yorum: umok
  Tariş Tıraş Kolonyaları mikail_505 4 10,140 24/07/2019, Saat: 00:25
Son Yorum: JohnLocke
  Kertil Çam Kolonyaları tamer26 22 34,696 07/03/2019, Saat: 17:57
Son Yorum: Soner
  Dore Kolonyaları Fermanbey 2 3,056 16/01/2019, Saat: 01:49
Son Yorum: Fermanbey
  Geleneksel Osmanlı kolonyaları DelikanliTiras 18 38,666 05/07/2016, Saat: 18:04
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: