Porsuk kılı fırçalar hakkında bazı bilgiler
Benim aldığım porsuk biraz fazla kıl döküyor gibi. çin malı finest badger sanırım. Yumuşaklık olarak iyice açılmaya başlamış omega 10049'ım bu fırçayı aratmıyor ama "porsuk iyi su ve ısı tutar" ne demek çok iyi anladım diyebilirim. Domuzlara göre farkedilir bir ısı ve su tutma özelliği var.
(09/02/2015, Saat: 19:38)Ossan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim aldığım porsuk biraz fazla kıl döküyor gibi. çin malı finest badger sanırım. Yumuşaklık olarak iyice açılmaya başlamış omega 10049'ım bu fırçayı aratmıyor ama "porsuk iyi su ve ısı tutar" ne demek çok iyi anladım diyebilirim. Domuzlara göre farkedilir bir ısı ve su tutma özelliği var.

Komşum porsuklar ilk başlarda kıl dökerler merak etmeyin. Kısa süre sonra duracaktır.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(09/02/2015, Saat: 22:06)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum porsuklar ilk başlarda kıl dökerler merak etmeyin. Kısa süre sonra duracaktır.
Evet komşum öyle okumuştum ama daha kısa sürer diye düşünüyordum, beklediğimden uzun sürdü. İlk tıraşlarda baya döküyordu ama şimdi iki üç tane döküyor bakalım kesilecek diye bekliyorum Smile
(09/02/2015, Saat: 22:06)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum porsuklar ilk başlarda kıl dökerler merak etmeyin. Kısa süre sonra duracaktır.

Fırçalardaki kılların dökülme durumunda ne etkilidir acaba? Kıllar kırılıp mı dökülürler, yoksa dipten ayrılma şeklinde midir?
Nedense fırçalar bir türlü ilgimi çekmediler şu ana kadar? 3 TL'lik bir adet Temizel yıllardır işimi görür, bir de ara sıra kullandığım, hangi kıldan olduğunu bilmediğim, Temizel'e göre çok çok yumuşak bir Wilkinson'um var ..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
(10/02/2015, Saat: 12:46)Naci Erdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fırçalardaki kılların dökülme durumunda ne etkilidir acaba? Kıllar kırılıp mı dökülürler, yoksa dipten ayrılma şeklinde midir?
Nedense fırçalar bir türlü ilgimi çekmediler şu ana kadar? 3 TL'lik bir adet Temizel yıllardır işimi görür, bir de ara sıra kullandığım, hangi kıldan olduğunu bilmediğim, Temizel'e göre çok çok yumuşak bir Wilkinson'um var ..

Kıllar Knot'tan ayrılarak düşerler.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Domuz fırçalarda fazla bastirmadan ötürü kırılma görülür. Kirilarak kopma porsuklarda da rastlanır bazen.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
bende parça parça dökülende var konttan döküldüğü de var
Benim fırçadada knotun orta kısmında kırılarak kopmalar dökülmeler oluştu. Cildime fırçayı bastırmadığım halde devam ediyor. Zannedersem fırçayı sabun yüklerken oluşuyor bu kırılıp kopmalar. Sizce normal mi?
Bu konuyu da öne çıkarmak lazım. Lord gayet güzel anlatmış.

(28/09/2011, Saat: 22:25)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Porsuk kılı fırçalar

badger2.jpg

Yukarıdaki şam şeytanından elde edilirler. Porsuk kılı fırçalar tıraştan alınan keyfin asıl olarak parlatan gereçlerdir. Artık lüks malzemeler sınıfına giren bu fırçalar, eskiden beri erkeğin statü sembollerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bugün bile kalitelisine sahip olmak pahalıyken, eski dönemlerde bir zenginlik göstergesiydi.

Diğer tip fırçaların aksine porsuk fırçalar tek tip değildir ve hayvanın neresinden yapıldığına göre sınıflandırılır ve fiyatlandırılır. Standartlar olsa da bazı üreticilerin kendilerine göre isimlendirmesi vardır ve bu kafa karıştırır. Yazının sonlarına doğru bunları da işleyeceğiz.

Genel tiplere bakarsak:

Pure:

pure.jpg
Bu tip fırçalar, porsuğun kuyruk ve sırt kısmından alınan kıllarla yapılır. Porsuktan elde edilen kılların %60 civarı bu tiptir. Pure tip kılların rengi grimsi alacalı siyahtır. Bu kıllar daha kalın ve gergin yapılıdır. Su ve ısı tutma özelliği daha azdır. Ayrıca bu kıllarla yapılan fırçaların bombe şekli makasla kesilerek verildiğinden uçları daha sivri, çizici tiptedir. Bu da pure tip porsuk kılları yüzde konforsuz yapar. Ekonomik olduğundan bolca bulunup ucuz olsa da uçlarının rahatsız edici yapısından dolayı sevilmez ve tutulmaz. Ancak sakallarına yoğun olarak masaj yapmayı seven bazı kişilerce kullanılır.
Ben kişisel olarak kendisini yüzde bir bulaşık süngerine benzetir ve yerine domuz kılı fırçaları tercih ederim. Pure tip porsuk kılları, yeni başlayanlara tavsiye edilir. Kullanıcı fırçasına zarar verse bile zararı az olur.

Best:

best.jpg
Bu kıllar, hayvanın karın ve yan kısımlarından elde edilir. Pure tip kıllara göre bariz şekilde daha yumuşak ve kaliteli yapıdadırlar. Genel olarak çıkan kılların %25'i bu kalitededir. Bundan dolayı da açık şekilde pure tipten daha pahalıdır. Renk olarak pure' a benzemekle beraber kılların tepe kısımları grimsi/sarımsı şekildedir. Kıllar daha ince ve esnektir. Su ve ısıyı daha iyi oranda tutarlar. İyi bir gerginlikleri vardır, bundan dolayı hem sabunla, hem de kremlerle sorunsuzca çalışırlar.

Best fırçalar bazen finest olarak da adlandırılabilirler. Fırça uçları nadiren makasla şekillendirilir ama genellikle fırça şekli kalıpta verilip bağlanır ve uçlar doğal haliyle bırakılır. Bu da çok daha ince uçlu, kibar ve yumuşak kıl uçları anlamına gelir. Best tip fırçalar yüzde çok hafif pütürlü, ama nispeten gayet yumuşak güzel bir his verirler. Çoğu zaman porsuk keyfini ve kalitesini yaşamak için yeterli bir seviyedir.

[b]Super:[/b]

super.jpg
Bu tip aslında bir ara modeldir. Genellikle best tip kılların daha kaliteli ve yumuşak olanlarından seçilir. Yani aslında üst seviye best gibi düşünebiliriz. Her markanın super seviyesi bulunmaz. Super tip kılların ucu genellikle beyaz tiptedir ancak daha da alımlı bir görünüm vermek için çoğu zaman ağartılır. Bu ağartma aynı zamanda kılların uçlarını da yumuşatır.
Genel olarak su/ısı tutma karakteri best' e yakın ama biraz daha iyidir. Yüzde ise biraz daha yumuşak, lüks ve keyifli bir hissiyatı vardır. Bu kıllar bağlanırken şekil kalıplarda verilir ve uçları kesilmez. Bunlar üst düzey, seçilmiş, kaliteli kıllardır ve bundan dolayı oldukça pahalıdırlar. Yine bazı üreticiler en üst seviye silvertip kıllarını süper olarak adlandırabilir, bu da bir kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Silvertip:

silvertip.jpg
En üst kalite kıllardır. Hayvanın kıllarının sadece %10-15'i bu tiptedir. Porsuğun boğaz kısmındaki en yumuşak kıllardan yapılır. Çok az miktarda olduğundan çok pahalıdır. Adından da anlaşılacağı üzere uç kısımları gümüşi beyaz renktedir. Kıllar çok esnek, ince tipte ve yumuşaktır. Yüksek oranda su ve ısı tutar. Kılların ucu asla kesilmez.

Silvertip fırçalar artık pratikliği geçip, lükse giren ürünlerdir. Çünkü genel kullanım için best ve super fırçalar daha gergin yapılarıyla daha kullanışlıdırlar. Sabunlarla sorun yaşamazlar. Silvertip ise kadınların fondöten fırçaları misali çok yumuşak olduğundan sert sabunları köpürtmede biraz zorlanır. Kremlerle kullanmak ise çok büyük bir zevktir. Yüzü okşarcasına köpürtür. Ancak diğer tipler kadar masaj yapıp, yumuşatıcı etkisi yoktur. Özetle silvertip lüks kelimesinin karşılığıdır ve zaruri değildir. Zaten best ve super'e göre daha az tercih edilir. Fiyat olarak pure tip' in 2-3 katı olabilir. Bütçeniz çok rahat değilse şart değildir.

silvertip.png

Evet, genel olarak porsuk kıl tipleri bunlardır. Fakat markaların kendilerine göre kullandıkları bazı ara tipler ve isimlendirmeler de vardır. Bunlar çift bantlı, finest gibi tabirler olabilir. Normalde porsuk kılı üç banttır. Dibi kahverengi, arada siyaha yakın bir bant ve en üstte kalitesine göre beyaz, gri, sarı ya da gümüşi bir bant. Two band denilen iki bantlı kıllar aslında sadece uzun porsuk kıllarıdır. Çinde az bulunan oldukça uzun tüylü bir porsuktan elde edilirler ve aslında bunlar da 3 bantlıdır(2 bantlı porsuk kılı yok), ancak oldukça uzun olduklarından en alttaki bant düğüm içinde saklı kalır ve sap ucundan görünmez. Daha uzun kıl, daha esnek, yaysı yapıdaki kıl demektir ki iki bant- 2 band kıllar bu esnek yapılarından dolayı da oldukça popülerdirler.

Solda klasik 3 bant, sağla az bulunan 2 bant
two.jpg

Bugün dünyada üretilen porsuk kıllarının %90' ı Çin’ den gelmektedir. Porsuk popülasyonunun çok yüksek olduğu Çinde bu hayvanlara tavuk katili zararlı olarak bakılmakta ve bundan dolayı da yoğun olarak avlanılmaktadırlar. Ki bu bahsettiğimiz aşağıdaki normal porsuk türleri için geçerli, psikopat bal porsuğundan bahsetmiyoruz. Onçün bana yok hayvan hakları bilmemne ile gelmeyin, ben öldürmüyorum. Biz yiyiciyiz abi.
cem.jpg

Şam Şeytanı
bad.jpg

Domuz kılları da gayet iyi performans göstermekle beraber hiç bir zaman porsuk fırçaların performansını veremezler. En bol köpüğü ve keyifli tıraşı porsuk fırçalar verir, ancak pure tipi bunu biraz dışında tutmak gerekir.
@Lorenzo komşum beni yanlış anlamayın konu sabit en önde Zaten buna dikkat edin . Sadece Yen'i üyelerimizin okuması gerekli . Ben şahsen foruma ilk üye olduğumda ilk olarak sabit konuları okudum .
Not: ara ara sabit konuları tekrar okurum . Okunmasını da tavsiye ederim .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,468 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Mühle fırçalar emrah 10 14,495 26/12/2022, Saat: 01:35
Son Yorum: Mert günaydın
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,147 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 466,578 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,937 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 158,222 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 75,055 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
Information Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği papazerigi 51 51,689 14/06/2020, Saat: 00:24
Son Yorum: cavekid
Heart İNCELEME: 2 Band Fırçalar izbe 77 78,333 09/03/2020, Saat: 00:25
Son Yorum: dikdik_s
  Pure tipi porsuk fırçası yumuşatılabilir mi? midheaven 22 25,068 16/02/2020, Saat: 12:10
Son Yorum: U A K

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: