Porsuk kılı fırçalar hakkında bazı bilgiler
Porsuk kılı fırçalar

badger2.jpg

Yukarıdaki şam şeytanından elde edilirler. Porsuk kılı fırçalar tıraştan alınan keyfin asıl olarak parlatan gereçlerdir. Artık lüks malzemeler sınıfına giren bu fırçalar, eskiden beri erkeğin statü sembollerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bugün bile kalitelisine sahip olmak pahalıyken, eski dönemlerde bir zenginlik göstergesiydi.

Diğer tip fırçaların aksine porsuk fırçalar tek tip değildir ve hayvanın neresinden yapıldığına göre sınıflandırılır ve fiyatlandırılır. Standartlar olsa da bazı üreticilerin kendilerine göre isimlendirmesi vardır ve bu kafa karıştırır. Yazının sonlarına doğru bunları da işleyeceğiz.

Genel tiplere bakarsak:

Pure:

pure.jpg
Bu tip fırçalar, porsuğun kuyruk ve sırt kısmından alınan kıllarla yapılır. Porsuktan elde edilen kılların %60 civarı bu tiptir. Pure tip kılların rengi grimsi alacalı siyahtır. Bu kıllar daha kalın ve gergin yapılıdır. Su ve ısı tutma özelliği daha azdır. Ayrıca bu kıllarla yapılan fırçaların bombe şekli makasla kesilerek verildiğinden uçları daha sivri, çizici tiptedir. Bu da pure tip porsuk kılları yüzde konforsuz yapar. Ekonomik olduğundan bolca bulunup ucuz olsa da uçlarının rahatsız edici yapısından dolayı sevilmez ve tutulmaz. Ancak sakallarına yoğun olarak masaj yapmayı seven bazı kişilerce kullanılır.
Ben kişisel olarak kendisini yüzde bir bulaşık süngerine benzetir ve yerine domuz kılı fırçaları tercih ederim. Pure tip porsuk kılları, yeni başlayanlara tavsiye edilir. Kullanıcı fırçasına zarar verse bile zararı az olur.

Best:

best.jpg
Bu kıllar, hayvanın karın ve yan kısımlarından elde edilir. Pure tip kıllara göre bariz şekilde daha yumuşak ve kaliteli yapıdadırlar. Genel olarak çıkan kılların %25'i bu kalitededir. Bundan dolayı da açık şekilde pure tipten daha pahalıdır. Renk olarak pure' a benzemekle beraber kılların tepe kısımları grimsi/sarımsı şekildedir. Kıllar daha ince ve esnektir. Su ve ısıyı daha iyi oranda tutarlar. İyi bir gerginlikleri vardır, bundan dolayı hem sabunla, hem de kremlerle sorunsuzca çalışırlar.

Best fırçalar bazen finest olarak da adlandırılabilirler. Fırça uçları nadiren makasla şekillendirilir ama genellikle fırça şekli kalıpta verilip bağlanır ve uçlar doğal haliyle bırakılır. Bu da çok daha ince uçlu, kibar ve yumuşak kıl uçları anlamına gelir. Best tip fırçalar yüzde çok hafif pütürlü, ama nispeten gayet yumuşak güzel bir his verirler. Çoğu zaman porsuk keyfini ve kalitesini yaşamak için yeterli bir seviyedir.

[b]Super:[/b]

super.jpg
Bu tip aslında bir ara modeldir. Genellikle best tip kılların daha kaliteli ve yumuşak olanlarından seçilir. Yani aslında üst seviye best gibi düşünebiliriz. Her markanın super seviyesi bulunmaz. Super tip kılların ucu genellikle beyaz tiptedir ancak daha da alımlı bir görünüm vermek için çoğu zaman ağartılır. Bu ağartma aynı zamanda kılların uçlarını da yumuşatır.
Genel olarak su/ısı tutma karakteri best' e yakın ama biraz daha iyidir. Yüzde ise biraz daha yumuşak, lüks ve keyifli bir hissiyatı vardır. Bu kıllar bağlanırken şekil kalıplarda verilir ve uçları kesilmez. Bunlar üst düzey, seçilmiş, kaliteli kıllardır ve bundan dolayı oldukça pahalıdırlar. Yine bazı üreticiler en üst seviye silvertip kıllarını süper olarak adlandırabilir, bu da bir kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Silvertip:

silvertip.jpg
En üst kalite kıllardır. Hayvanın kıllarının sadece %10-15'i bu tiptedir. Porsuğun boğaz kısmındaki en yumuşak kıllardan yapılır. Çok az miktarda olduğundan çok pahalıdır. Adından da anlaşılacağı üzere uç kısımları gümüşi beyaz renktedir. Kıllar çok esnek, ince tipte ve yumuşaktır. Yüksek oranda su ve ısı tutar. Kılların ucu asla kesilmez.

Silvertip fırçalar artık pratikliği geçip, lükse giren ürünlerdir. Çünkü genel kullanım için best ve super fırçalar daha gergin yapılarıyla daha kullanışlıdırlar. Sabunlarla sorun yaşamazlar. Silvertip ise kadınların fondöten fırçaları misali çok yumuşak olduğundan sert sabunları köpürtmede biraz zorlanır. Kremlerle kullanmak ise çok büyük bir zevktir. Yüzü okşarcasına köpürtür. Ancak diğer tipler kadar masaj yapıp, yumuşatıcı etkisi yoktur. Özetle silvertip lüks kelimesinin karşılığıdır ve zaruri değildir. Zaten best ve super'e göre daha az tercih edilir. Fiyat olarak pure tip' in 2-3 katı olabilir. Bütçeniz çok rahat değilse şart değildir.

silvertip.png

Evet, genel olarak porsuk kıl tipleri bunlardır. Fakat markaların kendilerine göre kullandıkları bazı ara tipler ve isimlendirmeler de vardır. Bunlar çift bantlı, finest gibi tabirler olabilir. Normalde porsuk kılı üç banttır. Dibi kahverengi, arada siyaha yakın bir bant ve en üstte kalitesine göre beyaz, gri, sarı ya da gümüşi bir bant. Two band denilen iki bantlı kıllar aslında sadece uzun porsuk kıllarıdır. Çinde az bulunan oldukça uzun tüylü bir porsuktan elde edilirler ve aslında bunlar da 3 bantlıdır(2 bantlı porsuk kılı yok), ancak oldukça uzun olduklarından en alttaki bant düğüm içinde saklı kalır ve sap ucundan görünmez. Daha uzun kıl, daha esnek, yaysı yapıdaki kıl demektir ki iki bant- 2 band kıllar bu esnek yapılarından dolayı da oldukça popülerdirler.

Solda klasik 3 bant, sağla az bulunan 2 bant
two.jpg

Bugün dünyada üretilen porsuk kıllarının %90' ı Çin’ den gelmektedir. Porsuk popülasyonunun çok yüksek olduğu Çinde bu hayvanlara tavuk katili zararlı olarak bakılmakta ve bundan dolayı da yoğun olarak avlanılmaktadırlar. Ki bu bahsettiğimiz aşağıdaki normal porsuk türleri için geçerli, psikopat bal porsuğundan bahsetmiyoruz. Onçün bana yok hayvan hakları bilmemne ile gelmeyin, ben öldürmüyorum. Biz yiyiciyiz abi.
cem.jpg

Şam Şeytanı
bad.jpg

Domuz kılları da gayet iyi performans göstermekle beraber hiç bir zaman porsuk fırçaların performansını veremezler. En bol köpüğü ve keyifli tıraşı porsuk fırçalar verir, ancak pure tipi bunu biraz dışında tutmak gerekir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
benim en sevdiğim fırça porsuktur...
diğer fırça türünün malum hayvandan olmasından ötürü.....
bende irem marka ufak boyutlu bir fırça var. yerli malı, pure porsuk. ve 10 lira...
Frank Shavingden Finest ım gelsin, biraz kullanayım yorumlarımı yapıcam...karşılaştırmalı olarak
Saygılarımla
(28/09/2011, Saat: 22:39)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim en sevdiğim fırça porsuktur...
diğer fırça türünün malum hayvandan olmasından ötürü.....
bende irem marka ufak boyutlu bir fırça var. yerli malı, pure porsuk. ve 10 lira...
Frank Shavingden Finest ım gelsin, biraz kullanayım yorumlarımı yapıcam...karşılaştırmalı olarak
Saygılarımla

no photo or lie Tongue

Şu irem porsuk fırçaların resmini ekleyelim arkadaşlar.
aşkolsun hocam....
paylaşmıştım ya DHdeyken....
bu arada belirteyim fırçam uzun süredir 0 kıl kaybı ile çalışıyor. sadece işçiliği çok iyi değil. onu da fiyatı telafi ediyor....
bu arada arkadaşlar derken??
fırça sadece bende var bildiğim kadarıyla forumda...
spa0283.jpg
spa0282.jpg
hocam adamın dediğine göre fırçanın büyük boyunu da yapmış zamanında. hatta elinde de varmış
ama bu büyük fırçalar kılları uzun olduğundan çok yatma yapıyormuş. yani dik durma olayı yokmuş.
benim gelecekte şöyle bir planım var. alibaba.com aracılığı ile 1kg filan porsuk kılı getirtiriz internetten ve anlaştığımız bir fırça imalatçısına çok uygun fiyatlara yaptırırız.
örnek..
geçen ben alibaba üzerinden bi porsuk kılı imalatçısı ile irtibata geçtim. 1kg ve yanılmıyorsam 55mm uzunluğunda silvertip kıla 165 dolar gibi bir fiyat biçti. bir fırçaya taş çatlasın 25 gr gitse 1kgden 40 fırça çıkar. bu da yaklaşık 7.5 tl gibi bir şey eder fırça başına. fırça imalatçısı da taş çatlasın kaliteli ahşap sapıyla beraber 15 lira alsa. taş çatlasın. bi fırça 25 liraya malolur o da silvertip...
nasıl yapabilir miyiz bu işi yeterli sayıyı sağlayabilirsek...
Saygılar
İnanmadığımdan değil komşu, sadece bizlerden sonra gelecek yeni üyeler de neye benziyormuş diye görsün babından. Wink
öyle bir şey demeyeceğini biliyorum. tanışmışlığımız var en nihayetinde.
hayal mahsülü değilim yani Smile))))
Saygılar

(28/09/2011, Saat: 23:14)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnanmadığımdan değil komşu, sadece bizlerden sonra gelecek yeni üyeler de neye benziyormuş diye görsün babından. Wink
hocam walla gözümüzü karartsak işin ucunda kar da var Smile))
yani eğer kırk kişiyi toplayamazsak aldığımız riskin bir de ödülü olmalı diye düşünüyorum.
ama tabi kargosunu iyi bi araştırmak lazım. yani nasıl takılmadan geçirebiliriz gümrükten. 1 kg porsuk kılı sanırım baya hacimli olur.
bir de fırça imalatçısı ile baştan konuşmak lazım imal usulünü.

veya 2. yöntem tümden adamla konuşup abicim sen şu kıldan getirt biz bütün fırçaları şu fiyattan alıcaz da denebilir. parasının bir kısmı kaparo olarak verilir. adam neticede domuz da yapsa kılı ithal getiriyo. değil mi? getirttiği yerde porsuk da vardır herhalde.
hocam bi konuşalım senle bu mevzuyu daha detaylı....
bu işi yapalım. hatta fırça nasıl olacak, kıllar nasıl seçilecek, knot size vs vs eskiuye3315dan da fikir alırız. olmaz mı??

bana müsade et ben bi araştıracağım. benle irtibatı kesme..yarın bi yeri arayacağım...

Saygılar
hocam sen jaguarı (teknik fırça) ara, ben barış fırçayı arayacağım. irem fırçayı sona atıcam.
ben de kesinlikle geniş knotlu bi fırça olsun isterim. mesela 30-33 mm gibi...
sanırım güzel fırça olursa bu başlıkta da satılır.
Saygılar
(29/09/2011, Saat: 02:30) Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onu biz getirtmeyelim Jaguar, İrem silvertip filan bu tip şeyleri biliyordur zaten. Sorun şurada böyle bir işe kalkışınca toplu sipariş vermek lazım. Sen İreme sor bende Jaguara sorayım kaç adet ne kadara yaparlar. Büyüklük olarak shavemac'ın koca modelleri var onlardan olabilir.

hocam biz hedefimizi büyük tutalım da 33 olmaz, 30 olur, 30 olmaz 28 olur.
madem yaptırıyoruz kendimiz, madem kendimiz belirliyoruz ölçülerini olabildiğince büyük olsun...
kendi chubby mizi yaptırsak fena mı olur??? Smile
sen aradın mı teknik fırçayı???
Saygılar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,166 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Mühle fırçalar emrah 10 14,275 26/12/2022, Saat: 01:35
Son Yorum: Mert günaydın
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,109 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 457,939 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,681 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,385 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 73,979 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
Information Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği papazerigi 51 50,864 14/06/2020, Saat: 00:24
Son Yorum: cavekid
Heart İNCELEME: 2 Band Fırçalar izbe 77 77,624 09/03/2020, Saat: 00:25
Son Yorum: dikdik_s
  Pure tipi porsuk fırçası yumuşatılabilir mi? midheaven 22 24,749 16/02/2020, Saat: 12:10
Son Yorum: U A K

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: