Kalem takıntılarınız var mı ?
@kokopelli bu da benim Calligart'ım. Fotoğraf için kusura bakmayın çamur gibi görünüyor. Ben de geçen sene bir pazarda denk gelmiştim Cüneyt Bey'e. Mütevazı sıcak bir insan.

2dbqz3c.jpg

Mürekkep konusunun cahiliyim. Elimde bir iki sıradan Pelikan marka mürekkep var sadece.
Bu cam kalemleri ben de merak ediyorum, nasıl yazımları rahat mı komşular?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@Lord Sparhawk daha önce yazdığınız bütün kalemleri unutun Smile

Ergonomi ve ağırlık dağılımı malzemenin tasarımı kısıtlayıcı özellikleri nedeniyle pek iyi değil. Elinize iyi oturan çok dengeli bir kalem düşünmeyin. Fakat iş kalemin ucuna gelince herşey değişiyor. Bu konuda daha önce yazdığınız bütün kalemleri unutun. Eğer iyi tamamlanmışsa(finishing kelimesinin yerine en iyi bunu bulabildim) yazım keyfi ve akıcılığı çok üst düzey oluyor.

Calligart alacaksanız kendi sitesinden Cüneyt Bey'e ulaşıp beğendiğiniz modelin ucunu sizin için son bir kez test etmesini ve gerekirse elden geçirmesini isteyin derim. El yapımı olduğu için mikron düzeyinde hatalar olabiliyor. Ucu 360 derece olarak düşünürsek, mesela 350 derelik kısımdaki kusursuzlukla yazarken o az kusurlu 10 derecelik yere gelince işin keyfi kaçıyor. Ben kendiminkini 15-20 tanenin içinden deneyerek almıştım.
(21/09/2017, Saat: 00:59)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu cam kalemleri ben de merak ediyorum, nasıl yazımları rahat mı komşular?

İnternetten daha önce edindiğim bazı cam kalemler cızırtılı ve mürekkep akışı anlamsız şekilde önce hızlı, sonra kuru oluyordu. Calligart kalemin siparişini verirken Avrupa Fine ve Japon Fine olacak şekilde tarif ettik. Gerçekten de oldukça ince yazan, yazım ayarı da yarım A4 yazana kadar değişmeyen bir kalem. Ama yine de mürekkepli kurşun kalemle yazıyor gibisiniz. Öyle dolmakalem ucu gibi bir hafiflik, esneme, baskıyla genişleme olamıyor tabi.

Arada kullanmak isteyip de bir kalemde uzun süre tutmayayım dediğim bol renkli mürekkepler ile kullanıyorum zaman zaman. Temizlemesi oldukça kolay sonuçta. Yine de Divit / Tarama mürekkeplerini sevmiyor, dolmakalem mürekkebi istiyor cam kalem.
İlk aldığımda taze mürekkeple yazmıştım. Hiç fena değildi. Az önce belki 20 yıllık Pelikan 4004 mürekkeple bir heves tekrar yazdım ilk keyfi vermedi açıkçası. Mürekkep bayatlar mı?
(21/09/2017, Saat: 01:52)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk aldığımda taze mürekkeple yazmıştım. Hiç fena değildi. Az önce belki 20 yıllık Pelikan 4004 mürekkeple bir heves tekrar yazdım ilk keyfi vermedi açıkçası. Mürekkep bayatlar mı?

Bayatlar, tortu, mantar yapar veya en azından suyu çekilir. Bu da akışkanlığı bozar tabi. Her mürekkep de cins cins, kimisi coşkun akar, kimisi pekmez gibi. Hatta aynı seride bile olsa genelde mavi diğerlerinden daha kuru akar. Taze bir Pelikan 4001 Siyah ile denemiş, memnun kalmıştık.
Teşekkür ederim bilgiler için. Bu arada 4004 değil bendekiler de 4001 ama dediğim gibi belki 20 yıllık.
(21/09/2017, Saat: 02:59)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim bilgiler için. Bu arada 4004 değil bendekiler de 4001 ama dediğim gibi belki 20 yıllık.

Eski Pelikan Mavi Siyah mürekkepler Iron Gall dedikleri asitli bir yapıya sahip. Bu onları kalıcı yapıyor ancak oldukça da kuru bir mürekkep ortaya çıkıyor. Güncel 4001’ler daha akıcı olacaktır.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Benim de kalem takıntılarım var ama işimi görecek derecede iyi oluyorlar mesela 12 yıldır ara ara kullanırım hala eskimedi. Aynı model 0.7 de var ama neredeyse hiç kullanmadım 0.7 sevmiyorum Smile diğer kalemlerim o kadar güzel değiller ama aileden yada arkadaşlarda hediye olunca yeri ayrı oluyor. a7b3dd54d5073fd1bb94898333bcca80.jpg14d1c7b3a0599bae0b2608abbf77fdbb.jpg

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
İlgilenen olursa Ayazağa Vadi İstanbul AVM'de Lamy kalemlerinde açılışa özel indirimler var

0d42ff08a96e6daa187188e9422bf228.jpg

936f6046cc6b908ef12a40154766550a.jpg

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PELİKAN TÜKENMEZ KALEM İÇİ YEDEĞİ 237 ayçiçeği 4 4,464 20/05/2018, Saat: 22:07
Son Yorum: keklik

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: