10 KASIM

Bu gün 10 Kasım. “İnsanlık idealinin mümtaz siması”nın, mazlum milletlerin büyük önderinin, bağımsızlık simgesinin, akıl, bilim ve sanat aşığının, büyük devrimcinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün “naçiz” vücudu aramızdan ayrılalı 73 yıl oldu. Fakat o yaşıyor. Fikirleri yaşıyor ve insanlık yok olmadıkça yaşamaya devam edecek. Çünkü insan olma onurunun onun düşüncelerine ihtiyacı var.

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!

Atatürk’ün Vefatı Üzerine, Dünya Liderlerinin Atatürk Hakkında Söyledikleri ve Yabancı Basın Organlarında Yazılmış  Bazı Yazılar;

“Atatürk’ün ölümü yalnız Türk Milleti için değil, onun örneğine çok muhtaç olan bütün Doğu milletleri için en büyük kayıptır.”
(ELEYYAM Gazetesi, Şam-1938)

“Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir. Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.”
(Eleftherios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933)

“Bir insana ölümünden sonra bu derece sevgi ve yas gösterileri yapılması milletler tarihinde az görülen şeylerdendir.”
(ATHİNAİKA, Atina, 12 Kasım 1938)

“Sakarya Savaşı, Sakarya Zaferi, yirmi yaşımın en kuvvetli hatırası olmuştur. O zamanlar, kendi kendime diyordum: Acaba ben de ulusumu böylesine seferber edemez miyim, onun ruhuna kurtarıcı hamleyi, bu dizgin tanımaz ihtirası aşılayamaz mıyım?”
(Habib BURGİBA, Tunus Devlet Başkanı, 1965)

“Atatürk, tarihin her devresi için, insanlığın bir mucizesidir.”
(Suriye)

“Atatürk, dünya üzerinde yeni bir devir açmış bir insandır. Ben, O’nun Türk kadınlarına hak vererek ve bir ülkede anayı, yakışır olduğu yüceliğe eriştirerek Batı’ya ders verdiğini nasıl unuturum.”
(Uluslararası Kadınlar Birliği Delegesi, Prenses Aleksandrina)

“Romanya’da Atatürk’ün ölüm haberi geldiği gün, bütün okullarda dersler tatil edildi.”
(Romanya-Rador Ajansı: Bükreş)

“Milletimiz, en büyük Türk’ün karşısında kederli bir saygı ile eğilmektedir.”
(Romanya)

“Atatürk, başı dumanlı doruklarda yüce bir dağ tepesidir. Siz O’na yaklaştıkça o yükselir ve aranızdaki mesafe sonsuza değin aynı kalır. Devirlerinde büyük gözüken, zamanla küçülen benzerlerinden farkı budur ve böyle kalacaktır.”
(Arriba Gazetesi, Portekiz, 1938)

“O, Türkiye’yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk’ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi bir önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hind Müslümanları bugünkü durumlarına hâlâ razı olacaklar mı?”
(Muhammet Ali Cinnah-Kaidiâzam, Pakistan Cumhurbaşkanı, 1954)

“Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O’nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.”
(İkbal, Pakistan Millî Şairi)

“Atatürk’ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O; büsbütün başka bir insandı.”

(El-Mısri Gazetesi, Mısır, 11 Kasım 1938)

“Dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. Dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir.”
(An Nahar, Beyrut)

“Yüzyıldanberi Küçük Asya’nın çıkardığı en büyük lider.”
(The Japan Chronicle, Kobe)

“Türkler, Atatürk’ü olağanüstü bir tutkunlukla seviyorlar.
Bursa’ya giderken trende rast geldiğim bir çocuğa İstanbul veya Ankara’dan hangisini sevdiğini sordum. Çocuk Ankara’yı sevdiğini söyledi. Nedenini sorduğumda: ‘Ankara’da Atatürk bulunduğu için..’ cevabını verdi.”
(Mısır, El Bela Gazetesi)

“Hayatının sonuna kadar milletinin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.”
(Comte Carlo Sforza, İtalya Eski Dışişleri Bakanı)

“Atatürk`ün ölümü ile dünya büyük bir liderini kaybetti.”
(Gazeta Del Popolo Gazetesi, İtalya, 11 Kasım 1938)

“Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılâpçı olmuştur.”
(Ben Gurion, İsrail Başbakanı, 1963)

“Atatürk, askeri dehâ ile devlet adamı filozof dehâsını toplamıştır.”
(İspanya)

“İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk’ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar.”
(Tahran Gazetesi, İran, 1939)

“Bugün Türkiye, büyük ve yeni bir memlekettir. Ve savaş sonrasının dehşet, sefalet ve bitkinliğinden çıkmış olan bu yeni Türkiye, Atatürk’ün dimağında vücut bulmuştu. O, bu Türkiye’yi kendi elleriyle dünyaya getirdi.”
(Dela Mail Gazetesi)

“Kadınlar başka hiçbir ülkede bu kadar hızla ilerlememişlerdir. Bir ulusun bu derece değişmesi, tarihte, gerçekten eşi olmayan bir olaydır.”
(İngiliz, Daily Telgraph Gazetesi)

“Atatürk, yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir.”
(National Tidence Gazetesi, Danimarka, 11 Kasım 1938)

“Eğer tarih bir kalbe sahip olsaydı, Mustafa Kemal’i mutlaka kıskanırdı.”
(Tchang Yang Yee Pan Gazetesi, Çin, 1958)

“Atatürk, bütün Asya kıtasının Ata’sıdır.”
(Çin)

“Biz Çinliler, hepimiz bu yasa katılıyoruz. Zira büyük bir milletin, çok sevilen Büyük Ata’sının ölümü, yalnız Türkiye için değil, aynı zamanda bizim kıtamızda ve bütün dünyada büyük bir boşluk bırakmaktadır.”
(Çin Basını)

“Hiç bir ülke, Atatürk’ün Türkiye’sinin gördüğü değişiklikleri bu kadar hızlı bir şekilde görmemiştir. Bugünün Türkiye’sinin tarihi Mustafa Kemal’in tarihidir.”
(Dness Gazetesi, Bulgaristan, 11 Kasım 1938)

“Türkiye’nin uluslararası ünü, prestij ve otoritesi durmaksızın yükselmiştir.
Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür.”
(Libre Belgique Gazetesi)

“Bir yenilginin uçurumuna düştüğü halde, ilkin neticesiz sanılan İstiklâl Mücadelesini yapan Türk Milleti, önünde saygıyla eğilmeden bu satırlara son veremez.
Zafer neşesiyle kendinden geçmiş bir diplomasinin kararını ‘hayır’ diyerek yırtmak ve yüzlerine fırlatmak örneğini biz Almanlar, Türklere borçluyuz.”
(Alman Askeri Dergisi Vissen Und Vehr)

“Benim üzüntüm iki türlüdür; önce böyle büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm ise, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.”
(Franklin ROOSEVELT, A.B..D. Başkanı)
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Atamızı rahmet ve özlemle anıyoruz bir kez daha..
Özlemle anıyoruz. Ruhu şad olsun...
Teşekkür ederiz...
Muhle R89, WS Double Edge, FS Finest Badger 26 mm, Cerrus Pure Badger
neyle tras oluyordu acaba? Anitkabirde sahsi esyalari arasinda gordugumu hatirlamiyorum.
(23/01/2012, Saat: 10:36)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: neyle tras oluyordu acaba? Anitkabirde sahsi esyalari arasinda gordugumu hatirlamiyorum.

çelik ustura ile

Atatürkün bilinmeyen özellikleri adlı makaleden bir alıntı:

KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI
Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz
odasındaki divanin üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini
sigarasını içerdi. Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.
anıtkabirde sergilenen 4 tane çelik usturası ,bileme kayışı ,köpürtme tası ,sanırım at kılından fırçası birde afgan kralının hediyesi kişisel bakım seti içindede 4 tane daha çelik usturasını görmüştüm
http://trasklavuzu.blogspot.com/
450c8ata_ozel_02.jpg

Cam kutu içinde biri beyaz diğerleri siyah renkte, sekiz adet ustura bulunmaktadır. Ayrıca seramik tabak, madeni traş tası, makas, tarak, sıfır numara makine, fırça ve ustura bileme taşı vardır.

Kaynak:
http://www.isteataturk.com/haber/print.php?haberno=3693
o zamanlar trasa ilgim olmadigi icin gozumden kacmis demek ki..
(23/01/2012, Saat: 21:01)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 450c8ata_ozel_02.jpg

Cam kutu içinde biri beyaz diğerleri siyah renkte, sekiz adet ustura bulunmaktadır. Ayrıca seramik tabak, madeni traş tası, makas, tarak, sıfır numara makine, fırça ve ustura bileme taşı vardır.

Kaynak:
http://www.isteataturk.com/haber/print.php?haberno=3693

Üstad bir numarasın...
Saygılar...
Muhle R89, WS Double Edge, FS Finest Badger 26 mm, Cerrus Pure Badger

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara Buluşması (19 Kasım - Cuma) ekindgn 11 3,671 20/11/2021, Saat: 20:37
Son Yorum: marv
  Ankara Buluşması (12 Kasım 2020) ekindgn 20 7,307 07/06/2021, Saat: 09:56
Son Yorum: ekindgn
  Tıraşsız Kasım Etkinliği Rigbie 54 20,631 02/12/2019, Saat: 12:51
Son Yorum: mustbe
  21 Kasım 2019 Ankara Buluşması ahbap 28 10,198 22/11/2019, Saat: 12:33
Son Yorum: ATEGO06
  Atatürk’ü Gördüm - 10 Kasım... Dragon 21 9,490 10/11/2019, Saat: 20:05
Son Yorum: Soner
  Ankara Buluşması 11 Kasım Pazar Efrasyab 24 9,695 27/11/2018, Saat: 18:42
Son Yorum: Efrasyab
  Kasım Teması - NoShaveNovember / Movember, Testember, NOVember ckeskin 94 61,338 30/11/2015, Saat: 19:20
Son Yorum: onurcakmak
  14 Kasım 2015 İstanbul Buluşması ckeskin 30 23,498 16/11/2015, Saat: 22:33
Son Yorum: Cesko
  No Shave November (Tirassiz Kasim) ve Movember Etkinlikleri KUDEN 15 15,710 17/11/2013, Saat: 01:29
Son Yorum: theunnamed
  10 Kasım - 16 Kasım Atatürkü anma haftası BigHillMe 22 23,502 11/11/2013, Saat: 01:45
Son Yorum: deka

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: