Aşılar, Vitamin ve Gıda Takviyeleri
(10/08/2015, Saat: 18:15)UMUT_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Protein ise vücut tek seferde max. 30 gr ını kullanabilir tek seferde bu gramın üzerinde alınacak miktarın fazlası değerlendirilmeden atılacaktır dolayısı ile gün içinde parça parça minumum 3 er saat aralıklarla alınmalıdır.

Komşum bu dediğinizi destekleyen bir makale veya çalışma var mı? Elimde aksini kanıtlayan bir makale olduğundan değil fakat genel kullanımda genelde bu dediğiniz değer hep aşıldığı için soruyorum. Ciddi spor yapanlar genelde spor sonrası 1.5-2 ölçek belki daha fazla protein tozu alırlar ki 1 ölçekte genelde 22-30 gram arası protein bulunur.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Sn straht 10 yıl spor salonu işletmeciliği ve hocalığı yaptım , o dönemde beslenmeye takmıştım kafayı , ancak şimdi o yazıyı gönder derseniz bulupda gönderemem.Araştırılsa bulunur mutlaka , spor yapan kimselerde fazla tüketim önemli değildir sadece boşa giden paradır.
Ancak size tavsiyem 1 ölçek spordan 1 saat önce diğerini ise hemen spordan sonra kullanmanız yönündedir.
Bende 30 gr. diye duymuştum. Bir anda 90 değil de parça parça yani 30x30x30 olarak alınması kullanılmadan atılmasının önüne geçiyormuş
www.BarbarosRazors.com

Aynen zaten 1 ölçeğinin 25-30 gr ihtiva etmesi şans değil gereken miktar olması , aşırı hardcore çalışanlar profesyonellerin vücutları 30 dan fazla emebilir ancak amatörler için gayet yeterlidir ,
(10/08/2015, Saat: 18:26)UMUT_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sn straht 10 yıl spor salonu işletmeciliği ve hocalığı yaptım , o dönemde beslenmeye takmıştım kafayı , ancak şimdi o yazıyı gönder derseniz bulupda gönderemem.Araştırılsa bulunur mutlaka , spor yapan kimselerde fazla tüketim önemli değildir sadece boşa giden paradır.

Teşekkürler bilgiler için. Spor, destek ürünler ve beslenme konularında rivayetleri, efsaneleri, doğru bilinen yanlışları ve para ile yazdırılan makaleleri ayıklayıp doğruya ulaşmak o kadar zor ki bu tarz işine emek vermiş ve hakkıyla yapmak için çeşitli araştırmalar ile doğru bilgiye ulaşmaya çalışan ve ulaşan kişilerden alınan bilgiler çok değerli oluyor.
-Grace Hopper

Rica ederim , çok haklısınız , glutamin akşam yatmadan önce almaya devam çok önemli , creatine gerek olduğunu düşünmüyorum , haftada 3 kere kırmızı et yiyin yeterli.Fazlası zaten saldırganlık ve agresiflik yapar. Smile Bu sektörde inanın anlatmaya kalksam o kadar tirajı komik olaylar oluyor ki sabaha kadar yazsam bitmez.

İyi akşamlar dilerim.
Merhabalar,

Forumda çok yeni hatta 2-3 tane yorumum olmasına rağmen bu konuyu görünce yazmak istedim.

Genelde çok hoşlanmam bu konulardan çünkü ekşisözlüktende alışık olduğum üzere çok kolay şekilde gereksiz atışma çıkabiliyor ama neyse.

Eğer ingilizceniz varsa bu konularda en güvenilir kaynak;

examine.com

Bir çok bağımsız makale ve araştırmanın sonuçlarına göre bilgiler yayınlarlar.
Misal 30gr protein konusu. Bu konuda yapılan araştırmalarda böyle bir olay olmadığı söylenir.
Ayrıca Dr. Layne Norton (vücüt geliştirmeci-powerlifter-phd sahibi bu konuda) araştırmasında da böyle bir şey olmadığı söylenir.
http://spotmebro.com/layne-norton-phd-on...how-often/

Ayrıca bir çok ünlü vücüt geliştirmeci, sporcuya bakarsanız 30gr çok çok üstünde alırlar. Mesela ben carb cycling+intermittent fasting yapıyorum. Günde 2 öğün yemek yiyorum. Ama karbonhidrat yüksek günlerimde 1 öğünde 300gr tavuk vb yiyorum. Düşünün yani bir öğünde en dandik tavukta bile 60gr protein alıyorum.

Bir diğer önerim de gene ingilizce;
t-nation.com
Bu da bir çok farklı antrenör, doktor vs yayınlarlar. Ama buna examinedan daha az güveniyorum, arada sapıtan yazarları oluyor (zaten her şeyi doğru yazan yer yok)

Sorun şu ki bu konularda türkçe kaynak sınırlı hatta yok. Bu sebepten ingilizce çok gerekli oluyor.

Bu arada kimseyi yalanlamaya, böyle değil şöyle demeye gelmedim. Yanlış anlaşılma olmasın.
Ben forumun kendi konusunda çok bilgili olmasamda (hatta sıfır bilgi, ilk siparişi az önce verdim) spor konusunda en azından çok azıcık bilgiye sahibim (ki vücüt geliştirmede çok bilmek imkansız)

Bu arada creatine saldırganlık ve agresiflik yapar kısmını çözemedim acaba böyle bir makale ya da araştırma var mı elinizde? Ben çünkü hayatımda duymadım, hatta kullandım her gün ve mis gibi de insanımdır. Steroid değil ki creatine :S

PS. Supplement kullandım ama artık kullanmıyorum. Vücudumun ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Bir soru olsa en çok işe yarayan hangisiydi deseniz creatine derim, ciddi kütle artışı yaşadım. Ama fitness bir endüstri. Milyarlarca dolar dönüyor supplement işinde. Bunu da akılda tutmak gerek.

PS. Yukarıda sporcudan sonra mesela ben diyerek başlamışım, yanlış anlaşılma olmasın. Amatör bir insanım Smile
@mdsavas

Dediğiniz gibi supplement ve spor sektörü milyarlarca dolarlık bir sektör, işte tam bu yüzden son zamanlarda pek çok ülkede doktorların parayla istenilen yönde makale yazdığı duyumları patlak verdi. Spor ve supplement için alanında uzman iki farklı doktor aynı konu için birbirine taban tabana zıt iki farklı makale yayımlayabilir hem de deney kanıtlarıyla. Bu yüzden benim çok güvenilir olmadıkça ismi ilk defa duyulan, saygın bilimsel dergilerde çalışmaları yayınlanmamış doktorların dediklerine güvenim oldukça azaldı. Spor ve supplement dünyası zaten kesin ve doğru bilgiye ulaşmanın zor olduğu bir alan bir de böyle kaynak eksiltince iyice zor oluyor.

30 gram protein alımına yönelik biraz araştırma yaptım son 1-2 saattir hem maksimum sınırın 30 gram olduğuna hem öyle bir şeyin olmadığına yönelik yığınla makale var. Dikkatinizi çekerim alelade forumlarda yazılmış yazılar değil baya baya makaleler var Smile Bu olay böyle muallakta kalınca ben şöyle bir fikir yürüttüm; ortalama bir yetişkin için (ki tıp dünyasında yanlış hatırlamıyorsam 1.80 boyunda 70 kg biri olarak geçiyor bu ortalama) bir öğünde verimli olarak alınabilecek protein miktarı 30 gramdır fakat 120 kiloluk streoid canavarları ile 75 kilo standart bir ofis canlısının verimli emilim değer bir olmayacaktır. Muhtemelen 30 gram ortalama biri için ortaya atılmış ortalama bir değerdir. Siz eğer ortalamadan uzun, daha ağır, daha çok spor yapan biriyseniz bu değer artacak aksi takdirde azalacaktır.

Forumda böyle seviyeli ve bol bilgi paylaşımının olduğu tartışmaları özlemişim, verilen linkler içinde teşekkürler Smile
-Grace Hopper

@straht,
İşte bu sebepten examine sitesi bu konularda en iyisi aklınızda bulunsun.

Çünkü onlarca makale ve bilim adamının çalışmalarından ortaya çıkan sonuçları ortaya koyuyor. Her türlü soruda. Bir kaç örnek soru;

1-Diyet içecekler zararlı mıdır?
2-Uyumak ne kadar önemli?
3-Çok fazla protein alımı vücut için kötü müdür?
4-Metabolizmayı hızlandırmak için günde 6 öğün mü yemeliyiz?
Gibi gibi.
Ayrıca bütün supplement ve benzeri şeylerin de değerlendirmelerinin olduğu bir yer burası.
http://examine.com/supplements/Creatine/ Buradan bakın, aşağıda bir tablo var. Oralara göz atın, ne kadar güvenilir ve yararlı bir site olduğunu anlayacaksınız.
Çünkü bu site hiçbir şekilde supplement propagandası yapmıyor, açın bakın bir çoğu için işe yaramaz olduklarından bahseder vs vs. Kısacası şu an sektörde direk güvendiğim tek site budur.

Bu arada 30gr ile ilgili elinizde olan şeyleri paylaşabilirseniz sevinirim, mesaj yoluyla vs. Önemli böyle şeyler benim için Smile

Ama benim kendi açımadn söyleyeceğim günlük gereken protein ihtiyacı değişir ama proteini ne şekilde aldığınızın önemi olmaz (yani saat olarak) Çünkü dediğim gibi 5 6 aydır günde 2 öğün yiyorum, kütlemde bir değişme olmadı, kaldırdığım powerlifting kilolarında da (hatta programım gereği her ay bench ve overhead presse 5, squat ve deadlifte 2.5 kg ekliyorum siz düşünün)

Bu konuda gerektiğinde her zaman yardım ederim, güvenilir kaynakların bilgisini sunarım. Forum böyle güzelleşir Smile

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: