Aşılar, Vitamin ve Gıda Takviyeleri
(04/10/2016, Saat: 12:39)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @koftemofte
Üstad teşekkürler aklima yattı Smile
Peki grip aşısı için ne düşünüyorsunuz

Hanım her sene oluyor grip aşısı hasta oluyor.
Ben 4 senedir olmuyorum benide girip yapıyor her defasında Big Grin
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
(04/10/2016, Saat: 13:14)PisPorsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hanım her sene oluyor grip aşısı hasta oluyor.
Ben 4 senedir olmuyorum benide girip yapıyor her defasında Big Grin

@Pisporsuk
Bence rolleri değişin Smile Bu sene siz aşı olun o olmasın
Çoğu kişi tavsiye etmiyor bende farklı görüşlere bakıyorum
(04/10/2016, Saat: 13:49)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Pisporsuk
Bence rolleri değişin Smile Bu sene siz aşı olun o olmasın
Çoğu kişi tavsiye etmiyor bende farklı görüşlere bakıyorum

@ihtilaf

Üstad bu konuda çok farklı görüşler var. Bütün aşılara karşı bir grup var. Sadece grip aşısına karşı ( civa içeriği vs.) grup var. Daha geçen gün grip aşısı karşıtlarının savlarını çürüten başka bir yazı okudum. Ancak bu aşıları üreten firmalar çok büyük oldukları için aslında biraz inanmakla alakalı. Mutlak doğruya ulaşmak çok zor. Ben her yıl oluyorum. Çünkü grip oluyorum. Aşı vurulduğum yıllar daha çabuk atlatıyorum veya hiç olmuyorum. Mesleğim kış ayınlarında çok çalışmamı gerektirdiği için grip aşısını bu yılda vurulacağım. Ama grip sıkıntınız yoksa olmayın.
Grip aşısı bir yarımkürede yaz yaşanırken diğer yarım küredeki kış koşullarında en çok hangi virüsler enfeksiyona sebep olduysa onlara yoğunlaşarak üretilir. Yani bu kışın aşısı aslında biz yazı yaşarken Avustralyalıları enfekte eden virüslerdir. Dolayısı ile 6 aylık periyodlar ile yenilenir. Sorun şudur ki virüsler çok çabuk genetik değiştirir ve eğer bu senenin aşısı üretildikten sonra bu virüslerden biri veya bir kaçı değişikliğe uğrayıp kuzey yarım küreye taşınırsa veya kuzey yarım küre içerisinde kışın ortasında değişime uğrarsa o andan itibaren o virüsler için aşı etkisizdir. Sizi içeriğindeki geriye kalan ve etrafta bulunan diğer virüslerden korur ve hastalanma ihtimalinizi azaltır ama değişikliğe uğrayanlar yüzünden hastalanma ihtimalinizi yok edemez. Bundan dolayıdır ki kimisi aşı oldum ama hayatımın en ağır gribini geçirdim diyebilir, kimisi de aşı oldum hiç hastalanmadım diyebilir. Tamamen şanstır. Yani genetiğini değiştirmiş virüse karşı aşılı ile aşısız insanın enfekte olma şansı aynı iken , değiştirmemiş virüse karşı sadece aşı yaptıran korunur. Olay toplam virüs yükünün ne kadarının genetiğini değiştirdiği ve diğer yarımküreye taşındığıdır.
@FurkanY teşekkürler
Şöyle sorsam saçma olur mu ? aşı yaptırmadığımızı varsayarsak
2017 kışında , 2016 ve 2015 yıllarına ait grip virusunden hasta olma riskimiz var mı ?
(05/10/2016, Saat: 22:32)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FurkanY teşekkürler
2017 kışında , 2016 ve 2015 yıllarına ait grip virusunden hasta olma riskimiz var mı ?

@ihtilaf hocam TWD den senorya teklifi gelmedimi daha
(05/10/2016, Saat: 22:32)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FurkanY teşekkürler
2017 kışında , 2016 ve 2015 yıllarına ait grip virusunden hasta olma  riskimiz var mı ?
Üstad aşı yaptirsanız dahi bu risk var. Aşı sadece istatistiki olarak yayılma ihtimali en yüksek 3 veya 4 türe  (2A ve 2B) karşı etkili. Eğer sizin yaşadığınız bölgede bu türlerden farklı bir türün salgını olursa aşı bir işe yaramıyor.

Edit: Bu senenin şanslı virüsleri :
A/ H1N1 California
A/ H3N2 Hongkong
B/ Brisbane 2008
+
B/Phuket 2013
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Teorik olarak var @ihtilaf üstad, ancak bu düşük oluyor çünkü o iki sene önceki virüs @posicor üstadın bahsettiği virüslere tamamen olmasa da çok büyük miktarda evrilmiş oluyor. Bu değişim tamamen şans işi aslında . Yani yaptırmak kesinlikle koruyor, ancak %100 değil .
@Nani Kuş hocam işin bilim kurgu tarafına bakınca virüsler insan türünden daha üstün Rolleyes

@posicor @FurkanY üstadlar kafamda oluşan sonuç ; aşı olmanın faydaları var lakin aşı koruması da bölge,tür,mutasyon ve kişinin bağışıklığı ile doğrudan alakalı.Aşı olursam iyi olmasam da bir tetanoz aşısı kadar da öncelik vermem gerekmiyor.
Teşekkürler
@ihtilaf üstad ben de aynı kanıdayım. Sağlıklı bir hayat diliyorum cümlemize.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: