Domuz kılı fırçalar hakkında bazı bilgiler
#1
f%25C4%25B1r12.jpg

Domuz kılından yapılan fırçalar dünyada en yaygın olarak kullanılan fırçalardır. Bunun en büyük sebebi porsuk fırçalara göre çok daha ekonomik olmasının yanında, aynı zamanda iyi yapıldığında gayet de güzel performans veren bir fırça tipi olmasıdır. Domuz kılları, porsuk kıllarından daha sağlam ve kalın yapıdadır. Domuz kılı her ne kadar porsuk kılları kadar yumuşak ve esnek yapılı olmasa da, yine de kendine has bir yay gibi yumuşak bir gerginliği vardır ve bu yüzde oldukça güzel hissedilir. Domuz kılı fırçalar, yapıları gereği porsuk kılı fırçalar gibi dolgun olmazlar. Ayrıca suyu çektikleri zaman birbirlerine yapışırlar. Baktığınızda tüm kılların ortadan kenarlara doğru birbirlerine toplandığını görürsünüz. Orta derece su ve ısı tutarlar. Bundan dolayı da fiyat olarak kaliteli domuz kılı fırçalar dahi ortalama porsuk kılı fırçaların 3'te, 4'te biri civarıdır.

Daha az ısı ve su tutmalarına rağmen domuz kılı fırçalar da son derece iyi köpük yaparlar ve gayet memnun edici fırçalardır. Porsuk kadar yumuşak olmasalar da yüzde yumuşak ve konforlu hissettirirler. Kıllarının rengi soluk kremsi sarıdan, saman sarısına kadar değişebilir.

f%25C4%25B1r9.JPG
f%25C4%25B1r8.jpg
fa1.jpg

Yukarıdaki Semogue' da da görüldüğü üzere porsuk görünümü vermek için boyanabilir.

Domuz kılı fırçaların önemli bir avantajları zaman içinde kullanıla kullanıla kılların uçlarının bölünmesi ve yüzde daha yumuşak hissettirmesidir. Bundan dolayı çok eskilerden babanızdan kalma bir domuz kılı fırçayı kullandığınızda yüzünüzde ne kadar yumuşak olduğuna şaşırırsınız. Kimilerince bu çok yumuşama biraz fazla olarak kabul edilip bir zaaf olarak görülse de ben bunu keyifli ve lüks buluyorum. Ama şu da var ki çok yumuşamış bir domuz kılı fırça sabundan ziyade kremleri köpürtmede daha başarılı olacaktır ve gergin bir fırça kadar iyi bir şekilde yüze masaj yapıp sakalları yumuşatamayacaktır. Yeni bile olsa bir domuz kılı fırça her halükarda pure tip bir porsuk fırçadan daha yumuşak ve konforlu olacaktır.

f%25C4%25B1r10.jpg

Yukarıdaki güzel yönlerini ve gayet ekonomik fiyatından dolayı fiyat/performans üstünlüğünü düşünürsek neden bu kadar sevilen ve yaygın olarak kullanılan bir fırça olduğunu kolayca anlayabiliriz. Bugün ülkemizde görülen fırçaların %90' ı domuz kılındandır. Dünyadaki üreticilerin de hemen hemen hepsi porsuğun yanında domuz kılı fırçaları da üretir. İtalyan Omega ve Portekizli Semogue domuz kılı fırçalar üretiminde uzmanlaşmış markalardır. Özellikle semogue yüksek kalite domuz kılı fırçalarıyla çok sevilir.

f%25C4%25B1r11.jpg

Tıraştan keyif almak için domuz kılı fırçalar son derece yeterlidir ve kaliteli bir domuz kılı fırçanız sizi uzun yıllar memnun edecektir.

http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
#2
Evet domuz fırçalar yıllandıkça yumuşarlar. Bu konuda ancak en kaliteli silvertipler yumuşamış bir domuz kılına yaklaşabilir kılların yumuşaklığı açısından. Ancak performans olarak silvertip her zaman ezici derecede iyi olacaktır.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
#3
Eline birkaç tane düzgün porsuk kılı geçtiği zaman, porsuğun rakipsiz olduğunu anlayacaksın. Porsuk daha gergin yapısı ve çok daha fazla su tutma özelliğinden dolayı daha fazla köpüğü, daha kalın ve daha kolay biçimde yaratır. Domuzlar gayet yeterlidir ama verimli bir porsuğa yetişemezler.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
#4
İşte henüz güzel bir fırçan olmadığından böyle bol kepçeden konuşuyorsun. Yağ taşları bakacağına frank shaving fırça al kendine bir tane. Wink
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
#5
Yazık değil işte, eline geçince anlarsın ben ne desem boş. Kalburüstü domzu fırçaları anca yapan jaguar güzel porsuk fırça mı yapacak..
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
#6
Tama getiririm. Tıraş keyfindeki en önemli gereç kaliteli bir fırça sonra da kalitlei bir krem/sabun unutmayın. Boşuna makineye, jilete para vermeyin. Bunlar olmadıktan sonra boş. Zamanla hepiniz göreceksiniz.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
#7
(29/09/2011, Saat: 00:17)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tama getiririm. Tıraş keyfindeki en önemli gereç kaliteli bir fırça sonra da kalitlei bir krem/sabun unutmayın. Boşuna makineye, jilete para vermeyin. Bunlar olmadıktan sonra boş. Zamanla hepiniz göreceksiniz.
Lordum tamaen katılıyorum.Bende makine ve jiletten sonra ej super badger (ağaç kısmın üzerinde best yazıyor) sahibi olma mutluluğuna eriştim.Katılmadığım nokta domuz kılı fırçaları da tavsiye etmeniz.Bunun sebebi porsukların fiyatı ve temin etmedeki güçlükten mi kaynaklanıyor?Daha önce omega domuz kılı fırça kullanıyordum.Şimdi dönüp bakmam bile tabi seyahat vs dışında.
EDW-BRU-1EJ366.jpg
halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda iki perde tıraş gibi
#8
İyi yapılmış bir domuz kılı fırça da gayet iyi köpük yapar da o yüzden. Ayrıca piyasada semogue gibi kaliteli üreticiler var. Herşeye rağmen ben başak marka fırçaları beğeniyorum. Kapta köpük yapacağınız zaman da gibi köpük yapıyor. Ama tabiki tasarım hatasından dolayı yüze masaj olayı yok gibi. Yine de 8,5 lira için oldukça güzel.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
#9
Wilkinson'dan sonra Jaguar 117-11 fırça temin ettim ama internette gördüğüm videoların çoğu porsuk kılı fırçalar üzerine ve burada Jaguar kullanan arkadaşlar olduğunu varsayarsam. Bana kapta köpük yapabilmek için fırçada ne kadar su olması(internette kimisi birkaç defa sallayıp işe girişiyor, kimisi de fırçanın iyice suyunu sıkıyor) ve yükleme için yardım edecek arkadaşlar vardır elbet Smile. Bazen fırçaya çok baskı uygulamasam da köpük fırçanın sapına doğru kayıyor sanki.
3017 - Proraso Yeşil Sabun  (20.01.2016 - 13.07.2016)
#10
standart bir miktar olacağını sanmıyorum. Domuz kılı daha çok su tutuyor bu yüzden iyice silkeleyip minimum su ile işe girişirseniz en iyisi olur. bir de köpüğün kıvamı zaten neye gerek olduğunu söyleyecektir.Lord un blogunda bunla ilgili bir şeyler vardı. baloncuklar varsa sabun/krem yetersiz, çok akışkansa yine sabun lazım;köpük az veya kuru ise su.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  LİDER Domuz kılı fırça Saltuk 15 6,990 13/11/2018, Saat: 20:22
Son Yorum: AsakiR
Thumbs Up Domuz kılı fırçalar için detaylı break-in rehberi Saltuk 115 22,905 03/09/2018, Saat: 02:16
Son Yorum: FearOfATG
  Muhle hjm büyük boy domuz kılı fırça mechanical 0 635 11/05/2018, Saat: 23:26
Son Yorum: mechanical
  Omega 49 ve break-in hakkında nervy 4 1,658 23/05/2017, Saat: 23:33
Son Yorum: dikdik_s
  Favori Domuz Fırçanız!!! Monarch 60 24,055 08/05/2017, Saat: 00:14
Son Yorum: [email protected]
  Domuz Kılı Fırça seçimi esevetnov 77 42,010 25/04/2017, Saat: 15:46
Son Yorum: Chinaski
  domuz kılı vepa fırça provista 21 19,231 11/01/2017, Saat: 20:01
Son Yorum: kral arthur
  Batmayan domuz firca var midir? Saltuk 29 12,896 26/08/2016, Saat: 17:37
Son Yorum: kral arthur
  Domuz Fırça Break-İn İşlemi ve Kimya 101 dikdik_s 22 9,751 26/04/2016, Saat: 02:21
Son Yorum: Saltuk
  En iyi 5 domuz kılı fırça ckeskin 59 41,017 01/06/2015, Saat: 10:41
Son Yorum: mancho

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi