Mitchells Wool Fat Sabun
mitchells_wool_fat_shaving_soap_dish__77883_zoom.jpg

Ürün İngiltere'de oldukça saygı gören 1893'ten beri üretilen bir sabun. Tatlımsı pudra kokusu ve iyi nemlendirici performansı var. Kokusu gayet kalıcı.Klasik kokuları seviyorsanız, iyi tıraş performansıyla beraber sizi pişman etmeyecektir.

Öznel değerlendirmeler: yaklaşık bir haftadır kullanıyorum, cella deneyiminden sonra ecnebiler hemen bitsin diye yumuşak sabun yapıyorlar vs gibi bir kanaatim/önyargım vardı bu sabunla onu yıktım. Çok sert ve yoğun.Aldığım refil uzunca bir süre beni idare edecek gibi. Nemlendirici performansı cella kadar veya ondan biraz daha aşağıda, hızlı ve kolayca köpük oluşturulabiliyor.
edit:başlık
MWF yi ikinci kez denedim, yorumların

bu sabun lanolin yani yün yağı (wool fat) sabunu olarak satılıyor ve don yağlı bir sabun. Kokusundan başlayalım. Kokudaki koyun, yün, süt benzeri koku malesef lanolinden gelmiyor. Çünkü ben de ham lanolin var ve kendi sabunlarımda kullanıyorum kesinlikle böyle bir kokusu yok. Ama MWF'yi köpürtüp koklayınca birden beynimde bir şimsek çaktı. bu koku benim gecen yıl yaptığım bir banyo sabunu kokusunun aynısıydı ve o koku nedeniyle sabunu atmak bile istemiştim. Söz konusu sabunu kurban bayramından kalan koyun kuyruk yağı ile yapmıştım. İçine o kadar esans atmama rağmeme 1 yıl içinde esansların kokusu uçmuş kuyruk yağının kokusu kalmıştı. Şimdi anlıyorum ki MWF nin içinde elbette lanolin var ama hangi oranda bilmiyoruz. Ama koyunlarıyla ünlü ve 5 yılı geçirdiğim west yorkshire'daki koyun bolluğunda bu sabunda baskın olarak kuyruk yağı ile yapıyorlar belki bir miktar başka yağlar da ekliyorlar, palmiye ya da coconut gibi. Sabun üstatları bana don yağı olarak sadece dananın böbrek üstü yağını kullanmamı kuyruktan sabun yapmamamı öğütlemişlerdi. Gercekten de dana iö yağından yapılan sabunlar o kadar ağır kokmuyor.

gelelim cilde etkisine. Bütün don yağlı sabunlar koyun, dana ya da domuz cilde cok iyi gelir ve besleyici yumuşaklaştırıcı bir etki yapar. O yüzden bir tıraş sabununda mutlaka olmalıdır. Ben daha önce bulamadığım için don yağı yerine ikame olacak başka yağlar denedim ama hiçibiri yerini tutmadı. Biraz önce kendi hazırladığım don yağlı sabunla kafamın bir yanını MWF ile de diğer yanını tıraş ettim. Ne bir yanma ne de gerilme var.

Kuyruk yağından rahatsız olmuyorsanız MWF ye devam edin. Adamlar iyi yapmış. Ama ben size içinde bol miktarda don yağı hem lanolin hem de bol bol cilde cok faydalı kakao yağı olan ve de mis gibi ferahlatıcı limon-lavanta kokan bir sabun yaptım. Biraz reklama girdi galiba. Ama napim MWF den daha doğal ve hiç bir koruryucu içermeyen bir sabun geliştirdim. Söylemesem çatlardım

Sevgiler

Uncle Martin
(29/08/2012, Saat: 00:50)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ama ben size içinde bol miktarda don yağı hem lanolin hem de bol bol cilde cok faydalı kakao yağı olan ve de mis gibi ferahlatıcı limon-lavanta kokan bir sabun yaptım. Biraz reklama girdi galiba. Ama napim MWF den daha doğal ve hiç bir koruryucu içermeyen bir sabun geliştirdim. Söylemesem çatlardım

Sevgiler

Uncle Martin

Büyüksün ustad Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
wmf sevdiğim sabun içinde yağ olduğunu biliyordum
martin üstadım gururlandırın biziSmile
Martin Amca sayesinde sabunu edindim ona burdan bir kez daha tesekkur ederim Smile

Sabun hayatimda gordugum en sert sabun ben ki Arkoyu kaba basmakta zorlanmayan adam bu sabunu kaba basana kadar canim cikti. Kabim sabundan daha genisti bende aralarina su kacmasin diye bas parmagimla bastirdimda bastirdim ve kalan bosluklari zorda olsa doldurduk hala parmagim sizliyor. Porsukla nasil sabun kaldiracagim bilemiyorum yarin progressin gelmesine kadar nadasa yatacak sakallar yarin tiras olup yazarim Smile koruyuculugunu cok merak ediyorum. Kaptaki haliyle kokusunda ters birsey yok abartildigi kadar degil ama kopurunce aciga koku cikar mi bilmiyorum ama kaptaki halinde koku neredeyse yok denecek kadar hafif halbuki arko derby fume cella proraso vs kabinda buram buram kokusunu veriyor bu sabun saydigim sabunlarin kokularinin yogunlugunun yarisi kadar bir koku saliyor kabinda o yuzden gozunuz korkmasin kokusu yuzunden burnunuzu bir koyuna yapistiriyormus gibi koku almiyorsunuz Smile
güle güle kullanın
daha öncede yazdım WMF koyun , yün kokmuyor diye
lakin ıslak yün kokusunu bilmeyenler ,ıslak çaput ve bez kokusunu tarif etti ilginçIdea
aynen şöyle yazmıştım '' tereyağ,yağlı gıda gibi'' kokuyor

tıraşdan önce üzerine bir iki çay kaşığı su dökün yumuşarIdea
ben ıslatmadan 22 mm fırçayla rahat kaldırıyorum

kaba basmadan önce avucunuzda iyice top haline getirip bas-saydınız daha yumuşak hale gelirdiIdea

(03/09/2012, Saat: 13:12)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Martin Amca sayesinde sabunu edindim ona burdan bir kez daha tesekkur ederim Smile

Sabun hayatimda gordugum en sert sabun ben ki Arkoyu kaba basmakta zorlanmayan adam bu sabunu kaba basana kadar canim cikti. Kabim sabundan daha genisti bende aralarina su kacmasin diye bas parmagimla bastirdimda bastirdim ve kalan bosluklari zorda olsa doldurduk hala parmagim sizliyor. Porsukla nasil sabun kaldiracagim bilemiyorum yarin progressin gelmesine kadar nadasa yatacak sakallar yarin tiras olup yazarim Smile koruyuculugunu cok merak ediyorum. Kaptaki haliyle kokusunda ters birsey yok abartildigi kadar degil ama kopurunce aciga koku cikar mi bilmiyorum ama kaptaki halinde koku neredeyse yok denecek kadar hafif halbuki arko derby fume cella proraso vs kabinda buram buram kokusunu veriyor bu sabun saydigim sabunlarin kokularinin yogunlugunun yarisi kadar bir koku saliyor kabinda o yuzden gozunuz korkmasin kokusu yuzunden burnunuzu bir koyuna yapistiriyormus gibi koku almiyorsunuz Smile
(03/09/2012, Saat: 13:21)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: güle güle kullanın
daha öncede yazdım WMF koyun , yün kokmuyor diye
lakin ıslak yün kokusunu bilmeyenler ,ıslak çaput ve bez kokusunu tarif etti ilginçIdea
aynen şöyle yazmıştım '' tereyağ,yağlı gıda gibi'' kokuyor

tıraşdan önce üzerine bir iki çay kaşığı su dökün yumuşarIdea
ben ıslatmadan 22 mm fırçayla rahat kaldırıyorum

kaba basmadan önce avucunuzda iyice top haline getirip bas-saydınız daha yumuşak hale gelirdiIdea

(03/09/2012, Saat: 13:12)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Martin Amca sayesinde sabunu edindim ona burdan bir kez daha tesekkur ederim Smile

bileydim top haline getirirdim hocam Smile gerçekten kötü bir koku yok kahvaltılık bir ürün gibi kokuyor dediğiniz gibi terayağ gibi keşke koyunlar böyle koksa Smile
mwf yi ben paşabahçenin meşhur 1liralık kahvaltılığının içine mikrodalgada 5-10 saniye ısıtarak yerine soktum, fazla değil. zaten o kaptan azıcık büyük. kabın alt kısımları daraldığından sokması çok rahat oldu. yalnız kürdanla 4-5 tane delik açarsanız basınca alttaki hava rahatça tahliye oluyor ve sabun daha rahat yerleşiyor.
Saygılarımla
Mwf nin traş özellikleri gayet güzel ve yeterli ama kokusu benim hiç hoşuma gitmedi. traş konforu yüksek köpük kolay kıvama geliyor koruyuculuk da gayet iyi ama üzerime bıraktığı ıslak trençkot kokusu pek hoşuma gitmedi. Çok verim alamadım birkaç deneme daha yapacağım belki o günkü psikolojidir Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 221 181,033 08/04/2024, Saat: 23:53
Son Yorum: sfenks
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 59,530 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 259,013 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 115,237 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 102,038 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 420,118 12/12/2022, Saat: 14:14
Son Yorum: marv
  Wilkinson Stick sabun ynspektas 130 72,113 26/11/2022, Saat: 22:36
Son Yorum: thatwickerhat
  More for you sabun Ertu 0 1,554 02/07/2022, Saat: 14:55
Son Yorum: Ertu
  Sabun tedarik sorunu noneed 8 4,414 12/03/2022, Saat: 00:41
Son Yorum: Johny White
Wink Wholly Kaw - Siero Tabanlı Sabun İncelemesi Sh@dow 19 8,905 04/06/2021, Saat: 00:19
Son Yorum: samuray73

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: