Set degisikligi
Su anda BBW ve coticule selected taslarim var. 150x40 olarak her ikisinide kullaniyorum. dusuk ve yuksek gritlerde 2 farkli tas almaya karar vermistim. Birkac secenek onume gelince tecrubeli arkadaslara sormak istedim.

---------------------------
1K

*Chosera 1000
*Naniwa 1000

Bu ikisi arasinda neredeyse 3 kat fiyat farki var, Chosera almak gercekten akillica olur mu?

10K veya 12K

*Shapton 10K veya 12K
*Naniwa 10K

Ikisi arasinda fazla fiyat farki var ve birde 10k yerine 12k aldigimda 8k dan dogrudan 4k yukselterek gecis yapmis olacagim bu bir problem mi? 12k hakkinda tahris olur gibi yorumlar okudum sizce ne yapmali?

----------------------------

Daha sonra almak uzere Naniwa 3k-5k-8k lik bir set daha yapmak istiyorum bunlar yerine shapton da alabilirim fakat bu fiyat farkina deger mi? Ben sonucta son kullaniciyim ve yuzlerce ustura bilemeyecegim.
(25/02/2013, Saat: 13:22)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Su anda BBW ve coticule selected taslarim var. 150x40 olarak her ikisinide kullaniyorum. dusuk ve yuksek gritlerde 2 farkli tas almaya karar vermistim. Birkac secenek onume gelince tecrubeli arkadaslara sormak istedim.

1K

*Chosera 1000
*Naniwa 1000

Bu ikisi arasinda neredeyse 3 kat fiyat farki var, Chosera almak gercekten akillica olur mu?

10K veya 12K

*Shapton 10K veya 12K
*Naniwa 10K

Ikisi arasinda fazla fiyat farki var ve birde 10k yerine 12k aldigimda 8k dan dogrudan 4k yukselterek gecis yapmis olacagim bu bir problem mi? 12k hakkinda tahris olur gibi yorumlar okudum sizce ne yapmali?

----------------------------

Daha sonra almak uzere Naniwa 3k-5k-8k lik bir set daha yapmak istiyorum bunlar yerine shapton da alabilirim fakat bu fiyat farkina deger mi? Ben sonucta son kullaniciyim ve yuzlerce ustura bilemeyecegim.

Birinci şeçenekte eğer normal naniwada bahsediyorsan evet 3 kat fiyat farkına değer. Yok ss ile chosera arasında kaldıysa sadece ustura için kullanacaksan değmez.

İkinci seçenekte naniwanın kum değerlerinin yüksek olduğunu bil. Yani naniwanın 10k'sı shapton'un 13k'sına falan tekabül ediyor. Yine glass stone ve ss arasında kaldıysan ikisinden birini seçebilirsin. 8k'dan 12K ya geçiş sorun değil taş hızlı honlama yapıyor. Ancak 10k ss'in 12k'dan daha iyi bir ağız verdiğin çok kez ben de duydum. Fakat 10k kullanmadım. Bence 10 k alabilirsin zaten gerçek kum değeri 12-13kya tekabül ediyor. 12k naniwa diğer taşların 16k'sına eşit.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(25/02/2013, Saat: 13:39)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birinci şeçenekte eğer normal naniwada bahsediyorsan evet 3 kat fiyat farkına değer. Yok ss ile chosera arasında kaldıysa sadece ustura için kullanacaksan değmez.

İkinci seçenekte naniwanın kum değerlerinin yüksek olduğunu bil. Yani naniwanın 10k'sı shapton'un 13k'sına falan tekabül ediyor. Yine glass stone ve ss arasında kaldıysan ikisinden birini seçebilirsin. 8k'dan 12K ya geçiş sorun değil taş hızlı honlama yapıyor. Ancak 10k ss'in 12k'dan daha iyi bir ağız verdiğin çok kez ben de duydum. Fakat 10k kullanmadım. Bence 10 k alabilirsin zaten gerçek kum değeri 12-13kya tekabül ediyor. 12k naniwa diğer taşların 16k'sına eşit.

Evet karsilastirmalarim hep naniwa ss ile chosera arasinda ve sadece ustura icin kullanacagim. Bu acidan bakinca benim sartlarimda (sadece ustura icin) SS 1000 almak makul olacaktir diyebilirim o zaman?

Naniwa SS 10k yine shapton 12k ya gore iyi bir avantaj olacak sanirim.

Peki naniwa SS 3-5-8 setup i icin neler soyleyebiliriz? Norton buna bir alternatif olabilir mi? Norton combo 4k/8k sizce nasil bir alternatif.
kısa süre sonra usturaların taşa çok çok az değecek ve taşların yatması canını sıkacak bıçaklarında da kullanmaya başlayacaksın gibime geliyor. İyi düşünmek lazım.
(25/02/2013, Saat: 14:28)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kısa süre sonra usturaların taşa çok çok az değecek ve taşların yatması canını sıkacak bıçaklarında da kullanmaya başlayacaksın gibime geliyor. İyi düşünmek lazım.

Mutfaktaki 20 liralik set bicaklari saymazsak sanirim sadece victorinox cakim var. Bicak konusuna pek heveslenmem gibi geliyor.
(25/02/2013, Saat: 14:16)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/02/2013, Saat: 13:39)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birinci şeçenekte eğer normal naniwada bahsediyorsan evet 3 kat fiyat farkına değer. Yok ss ile chosera arasında kaldıysa sadece ustura için kullanacaksan değmez.

Evet karsilastirmalarim hep naniwa ss ile chosera arasinda ve sadece ustura icin kullanacagim. Bu acidan bakinca benim sartlarimda (sadece ustura icin) SS 1000 almak makul olacaktir diyebilirim o zaman?

Naniwa SS 10k yine shapton 12k ya gore iyi bir avantaj olacak sanirim.

Peki naniwa SS 3-5-8 setup i icin neler soyleyebiliriz? Norton buna bir alternatif olabilir mi? Norton combo 4k/8k sizce nasil bir alternatif.

Evet 1000k ss yeteri kadar hızlıdır. Chosera'ya gerek yok. Chosera serisinin olayı çok hızlı aşındırma yapmak, özellikle takım çeliklerinde, sert çelikli el aletlerinde faydalı. Ustura çeliklerinde o kadar yoğun alaşımlar bulunmuyor.

10k ss ile shapton 12k iyiside iyi taşlar. Birbirlerine göre avantajları yok. Tercih yap seç herhangi bir tanesini.

Ara değerlerde çok yoğun parlatma gerekmediğinden nortan 4/8kda gayet iyi iş görecektir. Bir de 3-5-8 kombinasyonunu ben de kullanıyorum. Yaşlar oldukça hızlı bileme yaptıklarından aralıkları daha büyük tutmak mümkün. Misal 3ten 82e sorunsuz geçebilirsin. Biraz daha uzun sürer ama sorun olmaz. Öbür türlü 3 sonrası 5'i çok az kullanıyorsun, hemen 8'e geçiyorsun.

(25/02/2013, Saat: 15:43)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/02/2013, Saat: 14:28)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kısa süre sonra usturaların taşa çok çok az değecek ve taşların yatması canını sıkacak bıçaklarında da kullanmaya başlayacaksın gibime geliyor. İyi düşünmek lazım.

Mutfaktaki 20 liralik set bicaklari saymazsak sanirim sadece victorinox cakim var. Bicak konusuna pek heveslenmem gibi geliyor.

Victorinox'un çeliği de düdük gibi zaten. Çok yumuşak.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bu durumda ilk asamada naniwa ss 1k ve 10k almaya karar verdim. Bilgiler aydinlatici oldu Lord tesekkurler. Ebayden 10mm kalinligindaki ss ler isimi gorur herhalde sonuçta taslari cok sık kullanmayacagim. 1k ve 10k icin kargo dahil 100 $ fiyat sanirim iyidir. Bu taslar geldikten sonra 3k/8k siparisi gecersem amatör bileme isi icin ekipmanim tamam sayilirSmile

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: