RAM Takviyesinin faydası olur mu?
Tekrar teşekkürler Lathrodectus ve McOrco üstadlar.
Yüklü olan Win8, 64 bit ama gene de 4gb yeterli sanırım.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Arkadaşların verdiği bilgiler oldukça geçerli,

Şu anda mesajı yazdığım bilgisayarda 8gb var windows 8 64bit yüklü,
Firefox programında 10 adet sekme açık, avast antivirus programı çalışıyor başka açık uygulama yok, program yöneticisine baktığımda ram'in %41 dolu olduğunu görüyorum yani yaklaşık 3gb.

4gb bellek genel olarak internet kullanımı için yetecektir, ama bilgisayarın potansiyelini arttırmak adına 8gb kullanılabilir.

Katı Hal Diski (SSD) ben arkadaşlarıma tavsiye ediyorum ama bütçe dahilinde ise, çünkü çok akıcı bir kullanım sunuyor insana bu diskler.
Puukko üstat da 4 gb dedi, sonuçta 2gb ek alacağım anlaşılan.Smile

Yardımcı olan bütün arkadaşlara tekrar çok teşekkürler. Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(02/03/2013, Saat: 16:13)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşların verdiği bilgiler oldukça geçerli,

Firefox programında 10 adet sekme açık, avast antivirus programı çalışıyor başka açık uygulama yok, program yöneticisine baktığımda ram'in %41 dolu olduğunu görüyorum yani yaklaşık 3gb.

4gb bellek genel olarak internet kullanımı için yetecektir, ama bilgisayarın potansiyelini arttırmak adına 8gb kullanılabilir.

Katı Hal Diski (SSD) ben arkadaşlarıma tavsiye ediyorum ama bütçe dahilinde ise, çünkü çok akıcı bir kullanım sunuyor insana bu diskler.

Hocam Sata2 destekleyen bir makineye nasil SSD tavsiye ediyorsunuz?
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
(02/03/2013, Saat: 20:51)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02/03/2013, Saat: 16:13)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşların verdiği bilgiler oldukça geçerli,

Hocam Sata2 destekleyen bir makineye nasil SSD tavsiye ediyorsunuz?
Bütçeye uygun herhangi bir model olabilir, hepsi iyi sonuç veriyor.
Butce konusunu bir kenara birakirsak Sata2 makinada ssd kullanmakta bir sakinca yok. Cunku Sata2 300MB/s bir hiza sahiptir ve 5400rpm mekanik disk zaten bu hiza slot sata2 olsa dahi sequential (sirali) yazmalarda bile kesinlikle ulasamaz. SSD nin kullanim sebebi sequential islemler bile degil seek time (diske erisim hizi) 0 a yakin olurken performans saglamaktir. Yani sistemin anlik okuma yazma islemleri. Isletim sistemi (windows, unix turevleri, linux turevleri) siz istemeseniz de page file, yada swap i cogu islem icin kullanacaktir. Yani bellegin bir kismini disk de tutacaktir. Bu acidan bakarsak sadece internet gezgini kullanan bir kisi bile surekli olarak diske okur yazar (temp islemleri buna bir ornektir).

Ben herseyi bir kenara birakip isletim sisteminizi linux mint yada chromiumOS gibi light bir isletim sistemi ile daha az servis calistirarak daha performansli kullanirsiniz diye dusunuyorum (sadece web de geziniyorum demenize istinaden tavsiye ediyorum). Bunu multiboot yaparak en azindan deneyebilirsiniz.
Size de çok teşekkürler sevgili Hedehodo. Linux'u da denemek istiyorum ama daha önce hiç kullanmadığım için zorlanır mıyım bilmiyorum.
Goethe
(03/03/2013, Saat: 19:30)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Size de çok teşekkürler sevgili Hedehodo. Linux'u da denemek istiyorum ama daha önce hiç kullanmadığım için zorlanır mıyım bilmiyorum.

Merhaba @mancho,

Linux konusunda istekli ve henüz deneyim sahibi değilseniz; işletim sisteminize Virtualbox gibi bir sanal bilgisayar yazılımı kurup Linux'u sanal bilgisayar aracılığı ile kullanabilirsiniz. İşletim sistemlerini kurcalayıp bozmak için güzel bir yazılımdır Big Grin. Ayrıca kullanacağınız Linux dağıtımının yüksek ihtimal Wiki sayfaları olacaktır. Burada kurulum öncesi - kurulum sonrası tüm makaleleri bulabilirsiniz.
Pek çok linux surumunun live cdlerı vardır. Ben ubuntu ( veya sisteminiz zayıfsa) xubuntu live cdsini web sayfalarından indirip kullanmanızıöneririm, aslında artık çok kolay olduklarını göreceksiniz
Komsumun dedigi gibi virtualbox yada vmware ile test yapabilirsiniz. Fakat performans testi olmadan sadece isletim sistemininin arayuzunu gormus olursunuz. Mint kullanmakta problem yasayacaginizi sanmiyorum, oldukca kullanici dostu bir arayuzu var. Ubuntu gibi son kullanici dostu daha guzel dagitimlarda var ama amacimiz performans oldugu icin mint i tavsiye ederim. Aslinda virtualbox yerine live (cd den boot) dagitimlar ile daha gercekci testler yapabilirsiniz. Bunlar kurulum gerektirmeden calisirlar ve isterseniz kurulum yapabilirler. Hepsinden once backup almayi unutmayin!

(03/03/2013, Saat: 20:52)gaechiko Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03/03/2013, Saat: 19:30)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Size de çok teşekkürler sevgili Hedehodo. Linux'u da denemek istiyorum ama daha önce hiç kullanmadığım için zorlanır mıyım bilmiyorum.

Merhaba @mancho,

Linux konusunda istekli ve henüz deneyim sahibi değilseniz; işletim sisteminize Virtualbox gibi bir sanal bilgisayar yazılımı kurup Linux'u sanal bilgisayar aracılığı ile kullanabilirsiniz. İşletim sistemlerini kurcalayıp bozmak için güzel bir yazılımdır Big Grin. Ayrıca kullanacağınız Linux dağıtımının yüksek ihtimal Wiki sayfaları olacaktır. Burada kurulum öncesi - kurulum sonrası tüm makaleleri bulabilirsiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nar'ın Cilde Faydası Straht 3 6,583 06/11/2014, Saat: 18:40
Son Yorum: Straht

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: