Futur mu? Progress mi?
Ben de yakın zamanda bir Progress veya Futur almayı düşünüyorum. Çok kararsız kaldım. Aklıma takılan noktaları sizlerle paylaşayım:

* Sakalım sert ve işim gereği her gün tıraş olmam gerekiyor. DE89 WTG ve XTG ile her zaman yeterli olmuyor. Kimi zaman DE89 ile ATG almam gerekiyor ve bu da tahrişe sebebiyet veriyor. Bu nedenle agresifliği arttırarak WTG'de sakalın çoğunluğundan beni kurtaracak bir makine arıyorum. Daha sonra da XTG ile 2. perdede işi bitirebilmeliyim veya tercihen 2 perde WTG + rötuşla tıraşımın bitmesi gibi bir hayalim var. DE89 bunu yapmaktan çok çok uzak. Diğer taraftan da cildin aşırı yorulması ve tahrişten korkuyorum.

* Bu ikisi arasında az bir fiyat farkı olduğu için fiyat benim için önemli bir faktör değil.
* Futur'un burun altında özellikle sıkıntılı olduğundan bahsedilmiş. Her daim top sakalım olduğu için bu da benim için bir sorun değil.

Futur'un görüntüsü çok daha hoşuma gidiyor ama forumda okuduklarım çok muallakta kalmama neden oldu. Bu nedenle kendi durumumu paylaşarak üstatların önerilerini almak istedim.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
bu soruya verilecek cevaplar benim içinde çok yararlı olacak
(08/01/2015, Saat: 13:12)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de yakın zamanda bir Progress veya Futur almayı düşünüyorum. Çok kararsız kaldım. Aklıma takılan noktaları sizlerle paylaşayım:

* Sakalım sert ve işim gereği her gün tıraş olmam gerekiyor. DE89 WTG ve XTG ile her zaman yeterli olmuyor. Kimi zaman DE89 ile ATG almam gerekiyor ve bu da tahrişe sebebiyet veriyor. Bu nedenle agresifliği arttırarak WTG'de sakalın çoğunluğundan beni kurtaracak bir makine arıyorum. Daha sonra da XTG ile 2. perdede işi bitirebilmeliyim veya tercihen 2 perde WTG + rötuşla tıraşımın bitmesi gibi bir hayalim var. DE89 bunu yapmaktan çok çok uzak. Diğer taraftan da cildin aşırı yorulması ve tahrişten korkuyorum.

* Bu ikisi arasında az bir fiyat farkı olduğu için fiyat benim için önemli bir faktör değil.
* Futur'un burun altında özellikle sıkıntılı olduğundan bahsedilmiş. Her daim top sakalım olduğu için bu da benim için bir sorun değil.

Futur'un görüntüsü çok daha hoşuma gidiyor ama forumda okuduklarım çok muallakta kalmama neden oldu. Bu nedenle kendi durumumu paylaşarak üstatların önerilerini almak istedim.

Selamlar komşum,
Üstadlardan cevap istemişsiniz ama ben de kişisel tecrübelerimi bir paylaşmak istedim. Bende EJ DE89 ve Progress var. İşe gitmeyeceğim günlerde EJ ile rahatça tıraş oluyorum. Ama işe gideceğim sabahlarda temiz bir tıraş için bana iyi gelen bir jileti seçip Progress'e takıyorum. İlk perdeyi uzun sakallardan kurtulmak için 2 ayarda oluyorum. Daha sonra temiz ve pürüzsüz tıraş için ayarı 1.5'a düşürüp XTG ve ardından ATG yapıyorum. Tahriş az ve sinekkaydı diyebileceğim bir tıraş elde edebiliyorum. Bazen XTG için de ayarı 2'de tuttuğum oluyor. 1.5 neredeyse EJ DE89 ayarında ama yine de daha temiz tıraş veriyor bende sanki. Bu sabah ta öyle tıraş oldum. Malum Ankara'da hava soğuk, dün işe giderken EJ DE89 kullanmıştım ama belki kullandığım jilettendir cildim biraz daha fazla tahriş olmuştu, soğukta kendisini hissettirdi.

Bugün rahatım. Normalde sinekkaydı tıraş olmazsam öğleden sonra sakallar kendini gösterir ama şu an öyle bir işaret yok Smile.

Progress ile de burun altını alırken sıkıntı yaşamıyorum. Burun altını ikinci veya üçüncü perdede XTG ile alıyorum kafanın dibe girmesinde sıkıntı yaşamıyorum. Belki bu deneyimler yardımcı olur diye yazdım.

Keyifli tıraşlar.
Bu arada Timor jilet almak istiyordum, ben de platinum jiletler tahriş yapıyor, stainless modelleri tercih ediyorum daha çok. Jileti almak istediğimde Lord üstad kargoya Progress eklersem harika olacağını söylemişti Smile.

Cidden haklıymış, mükemmel bir ikili oldular, Lord üstada tekrar teşekkür ederim, konforlu, sinekkaydı, tahrişsiz bir tıraştı.
Futur bende yok ama progress kullanmaya başladıktan sonra bir çok aletin anlamsız olduğunu düşünmeye başlamıştım. Tabi yinede insan merak ediyor ve farklı ürünler denemek istiyor orası ayrı Smile
@cihakeskin, DE89 hakkındaki yorumlarınızı okuyunca geçmişteki yaşadıklarımı hatırladım. Bana bir türlü uymadı yetersiz kaldı 89, bunuda ancak R41, fatip yada progress gibi aletleri kullandıktan sonra anladım.
Progress alınca DE89'u unutacağınızı düşünüyorum. progress alın zaten futura göre daha kullanışlı olduğu yazılmış forumda Smile
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

@cihankeskin komşum, de89 zaten tertemiz bir tıraş sunmaz ama wtg+xtg ile günü kurtaracak temiZlikte tıraş veriyor. Benim için futur çok güzel bir makina çünkü progress in çıkamayacağı agresiflik derecelerine çıkıyor ve çok yakın tıraş sağlıyor ben hep ayar 6 da tıraş olurum atg+xtg tertemiz oluyor. Burun altı sıkıntısı yoksa futur sizi memnun eder. Progress the oldukça kullanışlı düşük ayarda futurdan daha iyi sonuç veriyor örneğin ben atg tıraş olmam ama progress ile 1.viteste atg yapabiliyorum mimumum tahriş ama futur da bu biraz zor. Bu zor bir karar ama çok düşünmeyin birini alarak başlayın nasıl olsa ikisinide alacaksınız zaman içindeSmile

Sent from my iPhone using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
Bana göre bu sorunun cevabı R41' dir fakat R41 herkese özellikle acemiye (söz meclisten dışarı) gelmez. Futur çok heves ettiğim ama rotasyonda bulundurmayı kendi açımdan gereksiz gördüğüm bir alet. Çünkü hali hazırda bir Progress elimde mevcut. Öte yandan hiç kullanmadım ama Futur' u yine biraz kaba bulmakla beraber, Progress' in manevra kabiliyetinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Buna rağmen saldırgan ayarlarda Futur ile burun altının sorun olmaması lazım ama demek ki kişiden kişiye değişiyor. İş biraz da kişisel tercih ve maddi duruma bakıyor. Sonuçta Futur görüntü olarak, jilet yüklemesi vs. gibi özellikleri ile daha fiyakalı bir alet.

Forumda birisini bana Futur için söylemişti ama hatırlayamadım "al, ikinci elde değer kaybetmez" diye, o hesap Big Grin.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Ben de aynı ikilemdeydim, elimde halihazırda 89 barley var. Progress 89'u elimine edecekti, elimde tutmanın bir anlamı kalmayacaktı diye Futur daha ağır basıyordu. Kafamda böyle daha geniş bir yelpazeye sahip olacağımı hesaplamıştım. Bir yandan da ATT gibi setler dikkatimi çekiyordu ancak o parayı vermem diyordum. Bir çılgınlık yapıp marjinal bir arkadaş sipariş ettim yurtdışından. Böylece maddi açıdan kısıtlanınca bu ikilem de başka bahara kaldı.

Bence impa'da ikisini de eline al komşum, zaten görüntüleri bence olayı halledecek. Tipsol komşumun da dediği gibi, ikisini de alırsın nasıl olsa ilerleyen zamanlarda. Benim oyum Futur'a.
Futur agresiflik bakımından sıkıntısız fakat yumuşaklık bakımından tatmin edici mi? Progress ise yumuşaklık bakımından güzel fakat agresiflikte üst seviyelere çıkıyor mu?
önce biri, sonra diğeri... Hep öyle olur... mesele hangisini önce alacağın

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur Progress linguist 1,025 747,666 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 312,381 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Rex Envoy & Progress sudüşleri 8 3,691 02/10/2020, Saat: 18:41
Son Yorum: GecayS
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 12,914 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,679 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
Question Parker Variant, Merkur Futur ya da Merkur Progress.. Sizce bu üçünden hangisi? 40tansonra 39 15,276 07/03/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: 40tansonra
  Ming Shi Shaver 2000s Futur Klonu Ayarlı Tıraş Aleti recklesstr 276 180,926 17/12/2019, Saat: 11:40
Son Yorum: Jaguar Paw
  Merkur Futur Ayarı Samet 8 4,089 06/12/2019, Saat: 17:29
Son Yorum: ArdıçKatranı
  Merkur progress ayar tavsiyesi Fatih 20 14,165 14/08/2019, Saat: 17:18
Son Yorum: dikdik_s
  Merkur Futur(Krom) kullanıcı değerlendirmesi iceman_54 95 97,693 16/07/2018, Saat: 18:54
Son Yorum: olgar

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: