Tıraş öncesi doğru yüz hazırlığı
Bugün alışverişe çıkmışken bebek yağı aldım nerden estiyse...
Yarın sakalımı yumuşatma amacıyla, tıraştan yarım saat kadar önce süreceğim. Sonucu paylaşırım. En olmazsa nemlendirici niyetine kullanırız artık Smile
(01/02/2020, Saat: 19:33)mvorun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün alışverişe çıkmışken bebek yağı aldım nerden estiyse...
Yarın sakalımı yumuşatma amacıyla, tıraştan yarım saat kadar önce süreceğim. Sonucu paylaşırım. En olmazsa nemlendirici niyetine kullanırız artık Smile

Bebek yağı diye aldığınız şey %90 ihtimalle petrokimya yan ürünü olan mineral yağdan başka bir şey değildir. Onun yerine tıraştan 15 dakika önce zeytinyağı sürüp sonra tıraş olursanız çok daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(01/02/2020, Saat: 20:31)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bebek yağı diye aldığınız şey %90 ihtimalle petrokimya yan ürünü olan mineral yağdan başka bir şey değildir. Onun yerine tıraştan 15 dakika önce zeytinyağı sürüp sonra tıraş olursanız çok daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.

İhtimalle komşum ama denemekte mahsur görmüyorum. Duştan sonra bile neredeyse hiç yumuşamayan bir sakala sahibim bakalım etkisi nasıl olacak... Smile
@mvorun Şimdiye kadar Yaqi Silvertip, Zenith Silvertip, Semogue SOC/SOC Mistura, Oumo Finest Manchurian SHD, Oumo Silvertip, Chubby 2 2 band Manchurian ve Semogue/Omega'nın çeşitli domuz kılı fırçalarını kullandım.

Sakalım orta/yüksek sertlikte bıyık/çene bölgesi çok yoğun diğer yerler normal sıklıkta. Kullandığım alet orta agresif ve pazar dahil günlük tıraş olurum. Nadiren 2 günlük sakalım kalır.

Yukarıda kullandığım malzemelere göre tecrübe ettiğim şey şudur ki; Silvertip fırçalarda çok çok uzun sürede sakallarım yumuşuyor. SOC Misturada bu oran Chubby 2 ve Oumo Finest Manchurian SHD ye göre 2 katı ama bu iki fırça beni hiç yormuyor.

O yüzden sakallarınızı yumuşatamama ve tıraşa hazırlayamama gibi bir durumunuz varsa 26 mm ve daha büyük ve yoğun düğümlü finest bir porsuk kılı fırça sizin ilacınız olabilir. Chubby 2 nin fiyatı göz önüne alındığında Oumo SHD Finest Manchurian almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Son olarak Maseto'yu da değerlendirebilirsiniz. Kullanmadım ama hem düğüm yoğunluğu hem de loftunun kısa olması avantajlarından biri.
(02/02/2020, Saat: 15:13)muntazaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mvorun Şimdiye kadar Yaqi Silvertip, Zenith Silvertip, Semogue SOC/SOC Mistura, Oumo Finest Manchurian SHD, Oumo Silvertip, Chubby 2 2 band Manchurian ve Semogue/Omega'nın çeşitli domuz kılı fırçalarını kullandım.

Sakalım orta/yüksek sertlikte bıyık/çene bölgesi çok yoğun diğer yerler normal sıklıkta. Kullandığım alet orta agresif ve pazar dahil günlük tıraş olurum. Nadiren 2 günlük sakalım kalır.

Yukarıda kullandığım malzemelere göre tecrübe ettiğim şey şudur ki; Silvertip fırçalarda çok çok uzun sürede sakallarım yumuşuyor. SOC Misturada bu oran Chubby 2 ve Oumo Finest Manchurian SHD ye göre 2 katı ama bu iki fırça beni hiç yormuyor.

O yüzden sakallarınızı yumuşatamama ve tıraşa hazırlayamama gibi bir durumunuz varsa 26 mm ve daha büyük ve yoğun düğümlü finest bir porsuk kılı fırça sizin ilacınız olabilir. Chubby 2 nin fiyatı göz önüne alındığında Oumo SHD Finest Manchurian almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Son olarak Maseto'yu da değerlendirebilirsiniz. Kullanmadım ama hem düğüm yoğunluğu hem de loftunun kısa olması avantajlarından biri.

Değerli önerilerine çok teşekkürler @muntazaman komşum... Bu öneriler benim için mühim. Zira şuan yeni bir fırça almak istiyorum.
Oldukça güzel bilgiler. Ancak 2. Yöntem ( tekrar kopurtme kısmı ) çok ekonomik görünmüyor. Özellikle kozmetik ürünlerinin ülkemizde astromik rakamlara satıldığından dolayı kullanıcılar başka alternatiflere yönelebilir.
Bir de sıcak havluyu herkes yapabilir. İlla mikrodalga fırını olması zorunda değil. Caydanliktaki kaynar suyu havludan su akittirmayacak şekilde döküp yüze basılabilir. Yüzlerce liralık krem bile sakalımı böyle güzel yumusatamiyor.
SEDEF USTURA + TURUNCU ASCO Jilet
Ben de 1 aylık bir çaylağım, benim gibi başlangıçta buraları merakla okuyan çaylaklara son haftamı zehir eden konuda uyarıda bulunmak istiyorum;

Başlığı açan Lord üstadın affına sığınarak, her cildin farklı olacağını da göz önüne alarak, yazısında ve nette tıraş öncesi hazırlık konusunda bahsedildiği üzere bence yüzünüzü tıraş öncesi asla YIKAMAYIN, hele saf sabunla YIKAMAYIN, ilk tur yaratılan köpükle YIKAMAYIN.

Geleneksel tıraşın ilk üç haftasında hiç bir sorunla karşılaşmamış olmama rağmen, tavsiyelere uyup duşta yüzümü saf sabunla yıkadım. Bir kere de duşsuz tıraş öncesi yüzümü yıkadım. Fabrikasyon üretim tüm tıraş sabun ve kremlerinin, ek olarak saf sabunun cildin tüm nemini kuruttuğunu bildiğim için süreç bana mantıksız geldiği halde tavsiyeleri denedim.

1. Tıraşım tam bir azaptı, süper memnun olduğum ekipman ayarlarında. 2. Azap tıraşın ortasında cilt neminden şüphelendiğim için herşeyi bırakıp yüzüme saf zeytinyağı uyguladım, yaklaşık 10 dk. bekleyip tıraşa yeniden başladım. Jilet yüzümde yağ gibi kaydı, musmutlu tamamladım tıraşı. Ama olan olmuştu, bol jiet takılması, kesik, tahriş ilk yarıdan hatıra kaldı.

Demem o ki, buraları okuyan yeni arkadaşların başına aynı felaket gelmesi ihtimaline karşı yüzünüzü asla tıraş öncesi sabunla nemden mahrum bırakmayın, tıraş öncesi aşırı sıcak su bile cilt nemini yokediyor. Herkesin cildi farklı tabi ama bence risk almaya gerek yok.

Keyifli tıraşlar...

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2020 ve 2021 de tatile çıkmamıştık, bu sene ilk defa tatile köpük ve mach3 olmadan çıktım.
çocuklar olduğu için jilet götürmek istemedim tatile. yaqi sentetik fırçam ve arko basılmış kabımı getirdim. marketten kullan-at permatik aldım. eskiden kan revan olan permatik tıraşı, basit bir yüz köpürtme ile tek perde de bile oldukça temiz bir tıraş çıkartıyor. (güneş ve deniz tuzu ile cilt yorulduğu için normalde olduğum gibi 3perde olmuyorum. )

iyi bir köpürtme, bastırmadan cildi üzmeden bir tıraş ile ne kullanırsanız kullanın temiz ve tahrişsiz bir tıraş olabilirsiniz bence.
Domuz fırçaları doyurmak için arkoya yüklendiğim oluyor. Sonrasında as öncesi hafif balsam surersem arkonun o kurutucu etkisinden tamamen kurtuluyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Kasesi oguzhan5069 2 2,784 24/08/2021, Saat: 09:39
Son Yorum: oguzhan5069
  Tıraş öncesi Şap kullanımı papazerigi 47 68,369 28/02/2021, Saat: 13:09
Son Yorum: Laylaylom
  Tıraş Öncesi Yağ ve Krem koozay 0 2,139 29/11/2020, Saat: 02:37
Son Yorum: koozay
  Tıraş Öncesi Yağ (Pre-Shave Oil) Kullanımının Fırçaya Zararı Sui Generis 7 7,497 22/09/2020, Saat: 18:39
Son Yorum: marv
  Ev Yapımı Tıraş Öncesi Yağı (Pre-shave Oil) eggman 32 50,636 20/02/2020, Saat: 12:08
Son Yorum: umok
  Loccitane Cade Traş Öncesi Yağ Onurper 7 11,751 26/01/2018, Saat: 12:18
Son Yorum: mrtkmsgl
  Kuaf Tıraş Öncesi Yumuşatıcı Jel _Olgun_ 15 29,769 23/07/2016, Saat: 02:12
Son Yorum: cirzini62
  TIRAŞ ÖNCESİ SABUN DENEMEK İSTEYEN? Azubel 12 13,325 31/12/2015, Saat: 01:05
Son Yorum: ckeskin
  Tıraş Öncesi Kayganlaştırıcı Jel VinceMasuka 29 26,746 30/11/2015, Saat: 21:26
Son Yorum: ustaci
  Shu traş öncesi jel evreseli 9 19,647 10/10/2015, Saat: 19:43
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: