Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler
İlk defa 5 sene önce ağzıma sürdüğüm sigarayı yaklaşık iki yıldır ben de bırakmaya çalışıyorum. Kafada bitirmek klişe bir laf mı, gerçek mi bilmiyorum ama insanın gerçekten sigarayı bırakmak istemesi gerekiyor sigarayı bırakmak için, bırakma çabalarımda onu fark ettim. Hayat hiçbir zaman bu kadar rasyonel işlemiyor ama, bırakmaya çalışan birisi olarak somut sebepler aradım kendime; dişlerimin rengi, kokumun çirkinliği, sebepsiz baş ağrıları ve öğrenci bütçesine zararı gibi. Bunları düzelteceğim diye gaza gelip ani bırakmalar denedim, azaltarak değil. Sigaranın yerine bir şeyler koymayı da ihmal etmedim tabii ki; canım sigara çektikçe, aklıma geldikçe daha fazla kendimi şımartmaya uğraştım, ne bileyim sigara içmek yerine bir bira daha içtim, güzel bir tatlı yedim, yemek yedim, geleneksel tıraşa harcadım, parfüm hobisi edinmeye uğraştım(çok pahalıymış hakikatten, ama bunu bırakırsam sigaraya başlarım diye kendimi ikna ediyorum) vesaire vesaire.

İkinci uzun soluklu bırakma dönemimde bugünlerde 3 ayı devirdim. Bu sefer bir öncekinden daha kuvvetli hissediyorum irade açısından.
Yazdıklarım umarım birilerine yardımcı olur, herkes bu illetten kurtulur.
17 senedir içen birisi olarak 1 ay sonraya bırakacağım inşallah.
Daha önce bir defasında 9 ay (zyban isimli ilaçla) başka bir defasında ise 4 ay (ilaçsız, kendimi motive ederek) sigaray bırakmış maalesef tekrar başlamış birisi olarak, sigarayı bırakıp bir daha başlamayanlara bir sorum olacak.
Benim sigara bırakma ile ilgili 2 büyük fobim var, birisi kabızlık problemi, diğeri kilo alma...Daha önce bıraktığım iki defa da doktor-ilaç yardımı olmadan kabızlığı çözemedim maalesef. Genelde söylenilen ve toplumca bilinen herşeyi zaten uyguluyordum. Normalde de çok su içen birisiyim, incir, kayısı yerim, ev yapını yoğurt yerim, şalgam içerim vs vs.. Bu konuda farklı bir önerisi olan var mı?
Bir de sigarayı bırakıp kilo almamayı başaran var mı? Varsa sırrı ne?
Günlük az miktarda içmekle beraber uzun yıllar ben de sigara kullandım. Rahatsızlık verdiğini düşündüğüm bir zamanda, "Hiç olmazsa katranını bulaştırmayayım bünyeye!" diye düşünerek şu şeffaf filtrelerden kullanmaya başladım. Malum onlar da birkaç kez kullanılabiliyor. Filtrede birkaç sigarada biriken katranı gördükten sonra, 6-7 yıl olmuştur, düzenli kullanmıyorum. Bazen keyf için içtiğim oluyor ama yılda toplasanız 10 dalı geçmez.

Tez vakitte tüm isteyenlerin bu illetten kurtulması dileğiyle.
(21/02/2020, Saat: 13:12)Warpalawas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 17 senedir içen birisi olarak 1 ay sonraya bırakacağım inşallah.
Daha önce bir defasında 9 ay (zyban isimli ilaçla) başka bir defasında ise 4 ay (ilaçsız, kendimi motive ederek) sigaray bırakmış maalesef tekrar başlamış birisi olarak, sigarayı bırakıp bir daha başlamayanlara bir sorum olacak.
Benim sigara bırakma ile ilgili 2 büyük fobim var, birisi kabızlık problemi, diğeri kilo alma...Daha önce bıraktığım iki defa da doktor-ilaç yardımı olmadan kabızlığı çözemedim maalesef. Genelde söylenilen ve toplumca bilinen herşeyi zaten uyguluyordum. Normalde de çok su içen birisiyim, incir, kayısı yerim, ev yapını yoğurt yerim, şalgam içerim vs vs.. Bu konuda farklı bir önerisi olan var mı?
Bir de sigarayı bırakıp kilo almamayı başaran var mı? Varsa sırrı ne?

Kabızlık problemini, yürümek gibi çok basit bir yöntemle çözersiniz komşum. Kilo almanızın da bir nebze önüne geçerek bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.
(19/02/2020, Saat: 00:24)00serkan4300 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sigara bırakma poliklinigine başvurarak verdikleri champix haplara bu sabah başladım.12 senedir sigara içiyorum.ilk seneler birkaç hafta bırakabiliyordum ama tekrar başlıyordum. Son birkaç senedir de bırakmaya hiç çalışmadım bırakmak hep kafamda olsa da. Günde 10-20 arası ortalama dersek 15 adet falan içiyorum.9 gün sonra sigara içmeyi kesmem lazım kafa olarak kendimi hazırlamaya çalışıyorum şuan ilaç da inşallah destek verir. İlaçtan umutluyum daha bir tane hap kullanmış olsam da ağzımın tadı degisti, sigarayı içiyorum içiyorum pek tat alamıyorum.
Neden bırakmak istiyorum dersek:
Hanım kaç senedir kafamın etini yiyor, ufaklığa kötü örnek olmamak için çocuğun rızkını buna vermemek icin ve sağlık kaygısı (ciğerlerin ve kalbin gidişatı bana pek umut vermiyor ve birkac kez doktora gitmesem de ne oluyor bana dedigim oldu. ayrıca öksürük çok tekrarlamaya başladı ve sanki nefes darlıgı olmaya başladı)
Bunu bırakmayı düşünen tüm bağımlılara Allah yardımcınız olsun diyorum.

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

herkese merhabalar. sigarayı ilaca başlamamın 12. günü bıraktım.aslında psikolojik olarak kendimi hazırlayamamıştım. ilaca başlar başlamaz sigaranın tadı gitse de alışkanlıklara devam ettim. ilacı bırakmadan 2 3 gün önce de ateşlendim ve grip hastalığı başladı, o halde bile arada sigara içtim. ama şöyle söyleyeyim içerken neredeyse midem bulanıyordu resmen zevk için değil de bağımlılıktan dolayı oluşan görevi yerine getiriyordum. Velhasıl tüm artılar yan yana geldi(hastalığın etkisi+ilacın etkisi+psikolojik olumlamalar falan). bıraktım bırakalı sigarayı ne arar ne sorar, ne görünce özenir oldum, kendime de şaştım. sadece ilk günden itibaren her gece rüyamda kaçamak yaptığımı gördüm ve sabah kalkınca da bunun pişmanlığını yaşadımSmileson 2 3 gecedir rüyalara da giremiyor artıkSmile
8 şubatta randevuya gidince ilaca 18 şubatta başlamamı söylediler ve 19 marta randevu verdiler, ilaca 1 ay daha devam etmeni isteriz dedi doktor;çünkü 2. ayı atlatmak önemli,tehlikeli dedi.
Benim ilaç bu gece bitiyor nasıl işse normalde 18 inde bitmesi lazım. toplum sağlığı merkezini aradım, derdimi anlattım, randevuyu yarın sabaha alabilir miyiz dedim. gelen cevap ise "yarına alsak da ilaç kalmadı, bakanlık ihale yapıyor, ilaç haziran ayında gelecek" oldu. ben de randevuya gitmek istemedim mayısa erteledik öylesine.
Benim durum kısaca böyle komşular. Champix İlacı herkese tavsiye ederim, yan etkisini ben görmedim, siz de başvurun, ilaçla kolayca bırakın diyeceğim ama toplum sağlığı merkezlerinde(en azından bizimkinde) ilaç kalmamış haberiniz ola.
Özellikle şu virüslü günlerde, corona virüsün ölüm sebebinin akciğere yerleşerek insanları boğmasını göz önüne alırsak, en büyük önlemin sigarayı bırakmak olduğunu hepimiz biliyoruz,keşke demeden adımı atmalıyız.
Herkese sevgiler, saygılar
(16/03/2020, Saat: 13:01)00serkan4300 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: herkese merhabalar. sigarayı ilaca başlamamın 12. günü bıraktım.aslında psikolojik olarak kendimi hazırlayamamıştım. ilaca başlar başlamaz sigaranın tadı gitse de alışkanlıklara devam ettim. ilacı bırakmadan 2 3 gün önce de ateşlendim ve grip hastalığı başladı, o halde bile arada sigara içtim. ama şöyle söyleyeyim içerken neredeyse midem bulanıyordu resmen zevk için değil de bağımlılıktan dolayı oluşan görevi yerine getiriyordum. Velhasıl tüm artılar yan yana geldi(hastalığın etkisi+ilacın etkisi+psikolojik olumlamalar falan). bıraktım bırakalı sigarayı ne arar ne sorar, ne görünce özenir oldum, kendime de şaştım. sadece ilk günden itibaren her gece rüyamda kaçamak yaptığımı gördüm ve sabah kalkınca da bunun pişmanlığını yaşadımSmileson 2 3 gecedir rüyalara da giremiyor artıkSmile
8 şubatta randevuya gidince ilaca 18 şubatta başlamamı söylediler ve 19 marta randevu verdiler, ilaca 1 ay daha devam etmeni isteriz dedi doktor;çünkü 2. ayı atlatmak önemli,tehlikeli dedi.
Benim ilaç bu gece bitiyor nasıl işse normalde 18 inde bitmesi lazım. toplum sağlığı merkezini aradım, derdimi anlattım, randevuyu yarın sabaha alabilir miyiz dedim. gelen cevap ise "yarına alsak da ilaç kalmadı, bakanlık ihale yapıyor, ilaç haziran ayında gelecek" oldu. ben de randevuya gitmek istemedim  mayısa erteledik öylesine.
Benim durum kısaca böyle komşular. Champix İlacı herkese tavsiye ederim, yan etkisini ben görmedim, siz de başvurun, ilaçla kolayca bırakın diyeceğim ama toplum sağlığı merkezlerinde(en azından bizimkinde) ilaç kalmamış haberiniz ola.
Özellikle şu virüslü günlerde, corona virüsün ölüm sebebinin akciğere yerleşerek insanları boğmasını göz önüne alırsak, en büyük önlemin sigarayı bırakmak olduğunu hepimiz biliyoruz,keşke demeden adımı atmalıyız.

Komşum selamlar. İlaca devam etmenizi şiddetle tavsiye ederim. En az 3 ay kullanmanız gerekiyor. 3 aydan önce bırakanlar genelde tekrardan başlayabiliyor sigaraya. Eczanelerden alabilirsiniz ilacı ücreti karşılığında. Ben de o şekilde yapmıştım.
(16/03/2020, Saat: 13:01)00serkan4300 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: herkese merhabalar. sigarayı ilaca başlamamın 12. günü bıraktım.aslında psikolojik olarak kendimi hazırlayamamıştım. ilaca başlar başlamaz sigaranın tadı gitse de alışkanlıklara devam ettim. ilacı bırakmadan 2 3 gün önce de ateşlendim ve grip hastalığı başladı, o halde bile arada sigara içtim. ama şöyle söyleyeyim içerken neredeyse midem bulanıyordu resmen zevk için değil de bağımlılıktan dolayı oluşan görevi yerine getiriyordum. Velhasıl tüm artılar yan yana geldi(hastalığın etkisi+ilacın etkisi+psikolojik olumlamalar falan). bıraktım bırakalı sigarayı ne arar ne sorar, ne görünce özenir oldum, kendime de şaştım. sadece ilk günden itibaren her gece rüyamda kaçamak yaptığımı gördüm ve sabah kalkınca da bunun pişmanlığını yaşadımSmileson 2 3 gecedir rüyalara da giremiyor artıkSmile
Benim ilaç bu gece bitiyor nasıl işse normalde 18 inde bitmesi lazım. toplum sağlığı merkezini aradım, derdimi anlattım, randevuyu yarın sabaha alabilir miyiz dedim. gelen cevap ise "yarına alsak da ilaç kalmadı, bakanlık ihale yapıyor, ilaç haziran ayında gelecek" oldu. ben de randevuya gitmek istemedim mayısa erteledik öylesine.

Sigarayı bırakmak en güzeli ve bırakmakla en doğru kararı vermişsin. Darısı bizlerin başına inşallah Smile
(16/03/2020, Saat: 13:15)atmacao Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum selamlar. İlaca devam etmenizi şiddetle tavsiye ederim. En az 3 ay kullanmanız gerekiyor. 3 aydan önce bırakanlar genelde tekrardan başlayabiliyor sigaraya. Eczanelerden alabilirsiniz ilacı ücreti karşılığında. Ben de o şekilde yapmıştım.

teşekkür ederim komşum, duruma göre değerlendireyim ilacı

(16/03/2020, Saat: 13:49)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sigarayı bırakmak en güzeli ve bırakmakla en doğru kararı vermişsin. Darısı bizlerin başına inşallah Smile

sağol abi, darısı hem senin hem de diğer komşularımızın başına
Bırakan komşularımı tebrik ederim.
Kendim için durum o kadar garip ki arkadaşlarım her zaman bana şaşırmıştır. Sigaraya 7-8 yıl evvel 22 gibi geç sayılabilecek bir yaşta başladım hem de ortada hiç bir sebep yokken. Daha sonraları 1-2 sene faal içtim. Fakülte zamanları oda arkadaşımla ortak paket alırdık. Bir süre sonra sarmaya düştük vs. Sonra bir zaman benim aklıma sigara içmek hiç gelmedi bu süre 1 hafta civarı Big Grin Sonra tekrar başladım daha sonra yine bıraktım bu böyle sürüp gitti. İstediğim zaman başlayabiliyor istediğim zaman bırakabiliyordum. Öyle ki yüksek lisansa başladığım 1 yıl kullanmadım takiben gittiğim 1 yıllık yurtdışı eğitiminde İtalyan arkadaşımla ortak paket alarak yeniden başladım (Sigarayı Belarustan temin ettiğimizden cok ucuza geliyordu). Türkiye'ye geldiğim gün yeniden bıraktım. Kullandığım zamanlarda da günde en fazla 5 adet içerdim. Hiç bir şekilde de nikotin yoksunluğu yaşamadım. Şimdi de dışarda arkadaşlar ikram edince tellendiriyorum sonrası yine yok Smile Temelli bırakmayı istiyor musun diye sorsalar herhalde herkesin aklına böyle devam edilebilir gibi geliyor ama her an başlayabilme potansiyeli de bir tarafta her zaman durduyor. Kökten kurtulmak için verilen ikramları da geri çevirmeye başlayacağım. Süreci yine paylaşırım.
Sağlıklı ömürler dilerim.
(16/03/2020, Saat: 17:42)Nazikas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bırakan komşularımı tebrik ederim.
Kendim için durum o kadar garip ki arkadaşlarım her zaman bana şaşırmıştır. Sigaraya 7-8 yıl evvel 22 gibi geç sayılabilecek bir yaşta başladım hem de ortada hiç bir sebep yokken. Daha sonraları 1-2 sene faal içtim. Fakülte zamanları oda arkadaşımla ortak paket alırdık. Bir süre sonra sarmaya düştük vs. Sonra bir zaman benim aklıma sigara içmek hiç gelmedi bu süre 1 hafta civarı Big Grin Sonra tekrar başladım daha sonra yine bıraktım bu böyle sürüp gitti. İstediğim zaman başlayabiliyor istediğim zaman bırakabiliyordum. Öyle ki yüksek lisansa başladığım 1 yıl kullanmadım takiben gittiğim 1 yıllık yurtdışı eğitiminde İtalyan arkadaşımla ortak paket alarak yeniden başladım (Sigarayı Belarustan temin ettiğimizden cok ucuza geliyordu). Türkiye'ye geldiğim gün yeniden bıraktım. Kullandığım zamanlarda da günde en fazla 5 adet içerdim. Hiç bir şekilde de nikotin yoksunluğu yaşamadım. Şimdi de dışarda arkadaşlar ikram edince tellendiriyorum sonrası yine yok Smile Temelli bırakmayı istiyor musun diye sorsalar herhalde herkesin aklına böyle devam edilebilir gibi geliyor ama her an başlayabilme potansiyeli de bir tarafta her zaman durduyor. Kökten kurtulmak için verilen ikramları da geri çevirmeye başlayacağım. Süreci yine paylaşırım.
Sağlıklı ömürler dilerim.
Komşum azı da çoğu da bir diyor doktorlar. Sizin bırakmanız daha kolay olur anlattığınıza göre, başarılar dilerim

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Tıraş Dışı İndirim, Fırsat, Kupon veya Hediye-İndirim Çekleri 3RD1 25 13,816 14/05/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: 3RD1
  Monty Hall Problemi veya Paradoksu 3RD1 16 6,434 02/10/2019, Saat: 16:56
Son Yorum: 3RD1
  Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm Niko 43 32,460 31/01/2019, Saat: 10:38
Son Yorum: manuple

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: