Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler
(17/07/2020, Saat: 01:11)Cem.O44 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İste yaratıcı bir bakış açısı daha Smile tebrikler komşum şimdiden hayırlı olsun.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hepimize inşallah , iyi akşamlar sayın komşum.
@UMUT_ komşum @Sheeplessness komşum yerime cevap vermiş sağolsun.
Tavsiyem bir an önce devletten randevu alın, 2 3 aydan önce sıra gelmez zaten. o arada canınız ne istiyorsa yapın ama ilaç hakkater etkili brşey, bunu belirteyim.
Ben 12 yaşlarımda paket alarak sigara içmeye başlamıştım. Daha öncesinde de küçük dayımla dedemin birincilerden araklayıp tek tük içiyorduk. Hiçbir zaman günde bir paket içmedim, genelde günde 10-15 adet arası içiyordum. Üniversiteye kadar böyle gitti, sonra o zamanlar içtiğim winstondan bir tiksinti geldi ve bir hafta kadar bıraktım ama arkadaş ortamı nedeniyle yine başladım içmeye.. Derken 28 yaşıma kadar falan içmeye devam ettim, artık eskisi gibi zevk almamaya başladım ve bırakma fikri o zaman aklıma düştü ama acele etmedim, önce günde 5-10 adete düşürdüm, son zamanlar 3-4 teke kadar düştü ve nihayetinde 31 Aralık 2014 günü yılbaşı akşamı olduğu için hiç unutmuyorum, youtıbe da bırakmak istiyorum diye bir videoyu izledikten sonra birden bırakmaya karar verdim. Dedim ki son bir sigara yakıcam ve onu hissede hissede zevk almaya çalışarak yavaş yavaş içicem, eğer yine keyif alamazsam bu son sigaram olacak. Tabi bu arada geçen zamanda da içmediğim sigara kalmadı, aslında tadı hoşuma giden sigara bulsam az az içmeye devam edecektim, son zamanlarda daha çok muratti rosso ve kısa parlıament night blue içiyordum. Konuya dönecek olursan son sigaradan da eski keyfi bulamayınca bıraktım. Bırakmamda bir süredir vücut geliştirme sporu yapıyor olmam da etkili oldu. 3-4 yıl kadar hiç sigara içmedim ve çok da aramadım. ara sıra rüyamda içiyordum. anladım ki bu mereti bir kere içen bir daha öyle ya da böyle unutamıyor. Ben de bunun bilincinde içmemeye devam ettim. 2 yıl kadar önce iş yerinde bir arkadaş puro aldı ve ikram etti, içimden dedim ki bu sigara sayılmaz ve artık tecrübelisin eğer başlamayacağına eminsen içebilirsin. Evet puroyu yaktım ve biraz içtim, hoşuma gitti gibi oldu, sonra dedim kasmaya gerek yok, 3 yıl önce bırakana kadar sen sigaranın kölesiydin şimdi onu kölen yap. Canım isteyince arada bir tane yaktım. O gün bugündür günde en fazla iki bazı günler ise hiç içmeden hayatıma devam ediyorum. Ayda bir paket kadar içiyorum yani ve böyle mutluyum. Kasmıyorum ama abartmıyorum da. Gerçekten tamamen bırakmayı istesem rahatlıkla bırakırım. Arada içtiklerim orta karar keyif veriyor, özellikle lise zamanı içtiğim (uzun 2000, uzun marlboro, uzun parlıament, kısa camel vs) sigaralardan aldığım keyif 10 üzerinden 10 ise aradan geçen zamanda belki de sigaraların kalitesinin ve tadının da değişmesinden dolayı her geçen gün aldığım zevk azaldı. Bıraktığım zaman 10 üzerinden 1-2 idi, şimdi ise 4-5. Şunu net söyleyebilirim ki eğer içtiğiniz sigaradan keyif alıyorsanız kendiliğinden bırakmanız imkansıza yakın. Ya ilaçlarda tiksineceksiniz ya da benim gibi zamanla aldığınız zevk azalacak veya sigaraya bağlı bir sağlık sorunu yaşayacaksınız. Bunun dışında iki ileri bir geri başlayıp başlayıp bırakırsınız. Çevremde dolu öyle, ilaçla bırakıp başlayan da çok. Öncelikle sigaradan aldığınız zevki azaltın, sigara içtiğiniz ortamlar varsa onları azaltın, gidin spor yapın onun yerine, sonra da kararlı bir şekilde ister azaltarak ister birden bire bırakın ve bir daha içmeyin. Bu şekilde çok da mesele değil sigarayı bırakmak. Hayatta çok daha önemli ve güzel şeyler var. Sigarayı çok ciddiye almazsanız bir gün peşinizi bırakır diyorum ve bırakmak isteyen tüm komşularıma kolaylıklar diliyorum..
TemeT NoscE
Ben de yaklaşık 15 yıldır sigara içmiyorum komşum, hala arada bir aklıma gelir sigara ama hemen unutuyorum.

Katıldığım bir eğitimde sigaranın ilk içildiği anda beyinde bir reseptörü yaktığı ve ne kadar içmezseniz içmeyin hiçbir zaman sönmediği söylenmişti. Bu nedenle bırakan çoğu insan, 1 tane bile sigara yaksa geri başlıyormuş.

Benim bırakmamda en etkili yol ortam değişikliği olmuştu. Yaptığım mevcut aktiviteler ve rutinler sigarayı hatırlattığı için bir süreliğine hemen hemen hepsini değiştirdim. Babam da sigarayı bırakan birisi olarak bir sözü bende çok etkili olmuştu; “Bir gün içmeden durabiliyorsam hiç içmeyebilirim”. Sigara çok çok az oranda fiziksel bağımlılık yapar komşum, genelde psikolojiktir ve kendisine verdiğimiz değer kadar üzerimizde etkilidir. Beyin bir tane daha sigara yakmamız için elinden geleni yapacaktır Smile Bıraktığım ilk zamanlarda sigara uzatıldığı zaman “teşekkürler kullanmıyorum” demesi beni çok motive ederdi.

Alışkanlıklar kolay kolay değişmez. Bu nedenle sigarayı bırakmak zordur tamam kabul ediyorum ama bu süreci kendi lehimize çevirebiliriz (kendi uyguladıklarımı yazdım yukarıda). Yeter ki isteyin komşum. Alışkanlıkları kırmanın temel süresi 21 gün derler, ilk başlarda zor gelen sigara atakları gün geçtikçe hafiflemeye başlıyor. Ve bir süre sonra sigara görseniz bile içmek aklınıza gelmiyor. Bunları düşünmek belki motive edici olabilir.

Sigaranın azaltılarak bırakılabileceğini düşünmüyorum. Birkaç istisna hariç bırakanların çoğunluğu birdenbire kesenler oldu hep etrafımda.

Zaten ilk birkaç günü atlatmışsınız, bundan sonrasını çok daha kolay geçecektir. Yeterki pes etmeyin.
Benim arada tek tük keyif sigarası şeklinde içmemin nedeni şöyle ki; sigarayı bıraktıktan sonra onsuz yaşamaya alışıyorsunuz ama bir şekilde arada kendini hatırlatıyor ve bazı durumlarda acaba bir tane yaksam ne olur, yine başlar mıyım, ya bir gün yine başlarsam, zaten şuan masadaki herkes içiyor ben içmesem de dumandan zararını alıyorum vb sorular nedeniyle o içeceğiniz tek sigaranın verdiği zarardan fazlasını bu stresten alıyorsunuz. Özellikle güzel bir yemek sonrası arkadaşlarla oturup çay sohbet yaparken insan psikolojik olarak içmek istiyor. Ben bıraktıktan sonra sürekli strese girmedim ama arada böyle oluyordu. Bana göre ortalama günde bir teki aşmayacak şekilde sigara içmek hiç içmemekten daha bile zor sayılabilir. Avantajı ise strese girmiyorsunuz. Eğer yeniden başlayacak gibi o bir tek ikiye üçe çıksa tekrar anında bırakmak gerekir ki bu ayrı bir durum. Bir de bazıları şöyle diyor; bir tek de içsen bir pakette aynı zararı alırsın. Kesinlikle katılmıyorum. Ciğerler kendini temizliyor ama kapasitesi var. İyi kötü spor da yapıyorsanız daha hızlı atarsınız. Sigara içen çok futbolcu vardır mesela ama tiryaki gibi paket paket içeni göremezsiniz. Genç birisi ile yaşlı birisi de aynı bünyede olmaz tabiki zaten sigaranın verdiği hasar hemen çıkmıyor. Zamanında çok fazla içen ve genetik yatkınlığı olan insanlar bıraktıktan sonra bile akciğer kanserine yakalanabiliyor. Bu nedenle hiç başlamamak ve içmemek en iyisi ama ben içtikten sonra bırakanlar veya tekrar başlayanları kastediyorum. Bir kere bir sigara ile daha fazla sigaranın verdiği zararın aynı olması durumu mantığa ters. Sonuçta bir temizlikçiden bir gün içerisinde 1 apartmanı temizlemesini istemek ile 10 apartmanı temizlemesini istemek aynı değil. Ayrıca, ciğerlere zarar veren sadece sigara da değil. Hava kirliliği, kimyasallar vs. her şeye dikkat etmek lazım. İleride yaşanabilecek hastalıklar için genetik çok önemli. Eğer babanız akciğer kanserinden vefat etmiş ise sizin sigaraya hiç yaklaşmamanız en iyisi. Yoksa ölüme neden olacak bir sürü hastalık veya durum var. Olaya genel açıdan bakıp kendi vücudunu ve genetik yapını bilerek yaşamaya çalışmak en güzeli. Bir gün bir sebepten öleceğimiz muhakkak ama böyle deyip boş vermek de doğru değil. Sigara konusunda sanırım Haluk Bilginer'in oynadığı bir film vardı orada bir sahne aklıma geliyor. Ölümcül bir hastalığı vardı. Doktor buna diyor sigarayı bırakman lazım, o da diyor bırakırsam daha mı fazla yaşayacağım, doktor da hayır, daha az acı çekeceksin diyor en sonunda. Olay budur. Tüm hayat için geçerli bu. Belki kaderimizde ne kadar yaşayacağımız bellidir ama hangi kalitede yaşayacağımız bize bağlı. 60 yaşında kamburu çıkmış, zor yürüyen, tuvalet ihtiyacını bile yardım almadan karşılayamamak var, yine aynı yaşta turlara katılıp gezebilmek, araç kullanabilmek, dik yürüyebilmek hatta cinsel performansı halen devam ettirebilmek var. Sadece sigara içip içmemek bunu belirlemiyor maalesef. Yaşam tarzı ve spor yapmak daha önemli.
TemeT NoscE
(17/07/2020, Saat: 11:13)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de yaklaşık 15 yıldır sigara içmiyorum komşum, hala arada bir aklıma gelir sigara ama hemen unutuyorum.

Katıldığım bir eğitimde sigaranın ilk içildiği anda beyinde bir reseptörü yaktığı ve ne kadar içmezseniz içmeyin hiçbir zaman sönmediği söylenmişti. Bu nedenle bırakan çoğu insan, 1 tane bile sigara yaksa geri başlıyormuş.

Benim bırakmamda en etkili yol ortam değişikliği olmuştu. Yaptığım mevcut aktiviteler ve rutinler sigarayı hatırlattığı için bir süreliğine hemen hemen hepsini değiştirdim. Babam da sigarayı bırakan birisi olarak bir sözü bende çok etkili olmuştu; “Bir gün içmeden durabiliyorsam hiç içmeyebilirim”. Sigara çok çok az oranda fiziksel bağımlılık yapar komşum, genelde psikolojiktir ve kendisine verdiğimiz değer kadar üzerimizde etkilidir. Beyin bir tane daha sigara yakmamız için elinden geleni yapacaktır Smile Bıraktığım ilk zamanlarda sigara uzatıldığı zaman “teşekkürler kullanmıyorum” demesi beni çok motive ederdi.

Alışkanlıklar kolay kolay değişmez. Bu nedenle sigarayı bırakmak zordur tamam kabul ediyorum ama bu süreci kendi lehimize çevirebiliriz (kendi uyguladıklarımı yazdım yukarıda). Yeter ki isteyin komşum. Alışkanlıkları kırmanın temel süresi 21 gün derler, ilk başlarda zor gelen sigara atakları gün geçtikçe hafiflemeye başlıyor. Ve bir süre sonra sigara görseniz bile içmek aklınıza gelmiyor. Bunları düşünmek belki motive edici olabilir.

Sigaranın azaltılarak bırakılabileceğini düşünmüyorum. Birkaç istisna hariç bırakanların çoğunluğu birdenbire kesenler oldu hep etrafımda.

Zaten ilk birkaç günü atlatmışsınız, bundan sonrasını çok daha kolay geçecektir. Yeterki pes etmeyin.
Çok teşekkür ederim komşum 5.gündeyim eveet gerçekten ilk gunki o terleme,çarpıntı ve kriz gibi durumlar hafifledi dediginiz gibi birgün dayanabilen ömrü boyuncada icmeyebilir.
Şuan iyi gidiyoruz kahve,çay gibi içeceklerden belli bir süre uzak kalmada fayda var.Güne çok enerji uyanıyorum 5 saat uyuyorum ve yetiyor sabahları zımba gibi hissediyorum çok güzel bir duyguymuş yıllarca kendime işkence etmişim haberim yok.Umarim diğer komşularımda tez vakitte bırakırlar
Tekrardan teşekkür ederim,keyifli forumlar dilerim.

(17/07/2020, Saat: 17:23)Cem.O44 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkür ederim komşum 5.gündeyim eveet gerçekten ilk gunki o terleme,çarpıntı ve kriz gibi durumlar hafifledi dediginiz gibi birgün dayanabilen ömrü boyuncada icmeyebilir.
Şuan iyi gidiyoruz kahve,çay gibi içeceklerden belli bir süre uzak kalmada fayda var.Güne çok enerji uyanıyorum 5 saat uyuyorum ve yetiyor sabahları zımba gibi hissediyorum çok güzel bir duyguymuş yıllarca kendime işkence etmişim haberim yok.Umarim diğer komşularımda tez vakitte bırakırlar
Tekrardan teşekkür ederim,keyifli forumlar dilerim.

Hayırlı olsun Cem Bey komşum. Güzel bir karar verdiniz. Bende videoyu izledim ve çok etkilendim. Kitabı indirim, akşam okuyacağım. İnşallah bugün benim için sigara bırakma günü olur. Alen Carr'ın mottosunu eğer içersem canım tekrar isteyecek şeklinde anladım ben. Eğer bir tane içersem arkası gelecek. Bu anlamsız sonsuz döngüyü bir yerde kırmak gerekiyordu. Geç bile kaldık.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Sigarayı bıraktıktan sonra zaman dilimleri içinde vücutta gerçekleşen olumlu gelişmelerle ilgili kısa bir yazı...

https://evrimagaci.org/vucudunuzu-bir-yu...niyor-3983#
Hayat kısa,
Sakallar uzuyor.
Sabah bu başlığı okudum. Öğlen karar verdim, evdeki sigarayla ilgili her şeyi kaldırıp attım. Yaklaşık 37 yıllık bir maceraya son vermek kolay olmuyor ama deneyeceğim. Özellikle sigaraya harcanan parayla yeni ürünlere yer açmak fikri çok cazip geldi. Geltir'in bir katkısı daha olacak hayatıma.
Yaklaşık 30 günden fazla oldu içmiyorum o paralara bir sürü hayatımı guzellestirecek malzemeler aldım.İçilen ortamda da bulundum her animda onunla yaptığım aktiviteleride yaptım sigarasız da yapılabilirmiş bu başlığı görünce yazayım dedim hatta aklıma bile gelmiyor desem yeridir.Komsularima belki ilham kaynağı olur,neticede oksijenimiz değil.

Big Grin

sağlıklı günler dilerim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Tıraş Dışı İndirim, Fırsat, Kupon veya Hediye-İndirim Çekleri 3RD1 25 13,551 14/05/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: 3RD1
  Monty Hall Problemi veya Paradoksu 3RD1 16 6,227 02/10/2019, Saat: 16:56
Son Yorum: 3RD1
  Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm Niko 43 31,905 31/01/2019, Saat: 10:38
Son Yorum: manuple

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: