Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler
(17/10/2019, Saat: 15:15)lim10 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayatımda tek bir nefes dahi içmedim. Okul ortamı, iş ortamı, yurt ortamı, hatta askerlik ortamını da katarsak arkadaşlarımın %99 'u sigara kullanan tayfa. Ben onlara bıraktırmaya çalıştım, onlar da bana içirmeye çalıştı. Sonuç her iki tarafta başarısız. Big Grin

Tebrik ederim, sizin gibi hayatimda tek nefes dahi icmedim demeyi cok isterdim.
12 yıl içtim. Bun12 yılın büyük bölümünde günde 2 paket içiyordum.Elimde sigara olmayan fotoğrafım bile yoktu. Hayattaki en büyük korkum bir gün kanser olup sigarayı bırakmak zorunda kalmaktı. Gece uyanıp sigara içtiğim çok olmuştur. Sigara bağımlılığımla birlikte Marlboro bağımlısıydım. Askerde bıraktım. Sigarayı bıraktığımda 93kg 2 adımda nefesi tıkanan astım hastası biriydim. Bıraktıktan 1 yıl sonra 74 kg a kadar düştüm kendimi spora adadım. Söyleyebileceğim tek bir şey var sigarayı bırakmak kolaydır,kendinizi sigarayı bırakmanın zor olduğu fikrinden uzaklaştırın yeter.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Nereden başlasam bilmiyorum... Öncelikle 22 yaşındayım, günde 1 paket tüketiyordum. Yaklaşık 4 yıldır böyle devam ediyordu. Geçen senede bırakmaya çalışmış başarılı olamamıştım. Bu işin birinci olayı motivasyon. Ve bırakmak fikrini iyice benimsemek gerekiyor.

Evimde boş bir oda vardı. Çamaşır odası olarak kullanıyordum. Normalde tüm günümü salonda geçiririm. 180 cm deri sümenli bir masam var. Hep orada olurdum. Boş odaya 200 cm'lik İKEA'dan masa aldım. Birde cam kapalı kitaplık aldım onu da tıraş dolabı önerisi başlığında paylaşmıştım. Her neyse boş odayı faaliyete geçirdim. (Hiç ihtiyacım yokken) Tabi bunların hepsi bir planın parçasıydı. Sigarayı bırakmak istiyordum. Oda artık hazırdı. Pazar günü tüm evi iyice temizledim Big Grin Biraz titizimdir akşama kadar sürdü. İlk sigara içmediğim gün o işte. Temizlik bitti yemek ısmarlamak istiyorum kendime ve dışarı çıkmak için hazırladım. Evden çıktım ve kapıyı kilitledim, cebimi yokladım çakmağım cebimde. Neden diye sordum, beynim cevap verdi: Eve dönerken alırsın. Kapıyı geri açtım çakmağı çıkarıp eve fırlattım !

Odanın hikmeti nedir ? 5 gündür yeni odamdan çıkmıyorum. Çünkü her salona gittiğimde aklıma sigara geliyor. Bu oda müthiş bir motivasyon kaynağı oldu bana. Ve tabi ki sigarayı bırakmanın faturaları var. Evet komşular boğaz biraz açılıyor. Hoşgörülü karşılayıp istediklerini vermekten çekinmeyin. Yeter ki kilo alın çünkü verirsiniz mühim değil. Ve içecek. Evinize içecek depolayın. 5 gündür masamda her an 3 çeşit içecek var. Ufak tefek atıştırmalıklar ve içecekler sizin ilacınız oluyor. Beyaz leblebi atıyorum ağzıma mesela. Canınız sigara isteyecek komşular bundan kaçış yok ama istediği zaman gidip ıhlamur yapın. Bir saat sonra bir daha istediği zaman bir gofret ısmarlayın. Yine canınız isteyecek soda için. Tabi salona döneceğim Big Grin Ama zamanı var Smile

Komşular bir şekilde beyninizi kandırın. Ben bu şekilde kandırdım.
Benim tavsiyem sigaranın yerine hiç bişey koyamamaktır su bile. Aksi beynin sigaranın yeri doldurulması gerekn önemli bir eksik olduğuna dair olan inancını güçlendirebilir. Bunun yerine beynimizi sigarasızlığın bir boşluk yaratmadığına inandırmak daha kalıcı sonuç verebilir. Kilo ve sağlıksız beslenme de sigara kadar tehlikeli.

(17/10/2019, Saat: 19:01)oozturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim tavsiyem sigaranın yerine hiç bişey koyamamaktır su bile. Aksi beynin sigaranın yeri doldurulması gerekn önemli bir eksik olduğuna dair olan inancını güçlendirebilir. Bunun yerine beynimizi sigarasızlığın bir boşluk yaratmadığına inandırmak daha kalıcı sonuç verebilir. Kilo ve sağlıksız beslenme de sigara kadar tehlikeli.

İlk bir haftadan sonra çikolata ve ıhlamur bağımlılık yapıp bataklığa sürüklemez insanı sanırım. Bir problemi çözmek için elbette ilk adımda o problemi gözde büyütmemek önemlidir ama unutulmamalıdır ki sigara sadece sosyal bir bağımlılık değil ayrıca bir madde bağımlılığıdır.
Ya Bismillah diyorum bende. Gelen varsa yazsın.
Voskhod  Jilet adamdır!
(18/10/2019, Saat: 17:19)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ya Bismillah diyorum bende. Gelen varsa yazsın.

6. gün Smile istek giderek azalıyor ilk 3 günü atlatın gerisi gelecektir.
(18/10/2019, Saat: 17:19)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ya Bismillah diyorum bende. Gelen varsa yazsın.

Konu madem gündeme gelmiş o zaman bırakalım şu meredi
Yanındayım @Ayhandulgar
Smile
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Hadi üstad @Delidumrul paket doluya yakın ama zaten bitince bırakırımla olmuyor.
Varsa gelen yazsın dostlar.
Voskhod  Jilet adamdır!
Bende bende...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Tıraş Dışı İndirim, Fırsat, Kupon veya Hediye-İndirim Çekleri 3RD1 25 13,644 14/05/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: 3RD1
  Monty Hall Problemi veya Paradoksu 3RD1 16 6,356 02/10/2019, Saat: 16:56
Son Yorum: 3RD1
  Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm Niko 43 32,186 31/01/2019, Saat: 10:38
Son Yorum: manuple

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: