Culmak Tıraş Sabunu
gGbgAU.jpg

Merhaba sevgili dostlar.

Sizlere İngiltere menşeili Culmak tıraş sabunundan bahsetmek istiyorum.

ZUAMez.jpg

Dilerseniz firmanın tarihine kendi sitesinden bir alıntı ile kısa bir göz atalım.

Culmak Tarihi

Culmak, 1805'ten beri el yapımı fırçalar üretmektedir.

18. Yüzyılın sonunda Londra, Highgate'in Culmer ailesi sanatsal ressamlardı ve sanatçı fırçaları o sırada hazır olmadığından, hayvan kıllarından kendi fırçalarını yaptılar.  Bu görevde yetenekli hale geldiklerinde, kısa süre sonra arkadaşlar ve tanıdıklar için fırçalar yapıyorlardı ve 1805'te gelişen bir fırça yapım işi kurdular.

19. Yüzyıl ilerledikçe, ürün yelpazesine tıraş fırçaları eklendi ve hızla, 20. yüzyılın başlarında Britanya İmparatorluğu genelinde onbinlerce satılan ana ürün haline geldi.

Devam eden başarı, işletmenin 1920'de Woodbridge, Suffolk'ta daha uygun bir yere taşındığını ve ardından 1960'larda şirketin Addis'e satıldığı Hertford'a taşındığını gördü.

Bugün Culmak Shaving Brush Ltd, Oakham merkezli bağımsız bir şirkettir ve her yaştan erkek ve kadın için uygun bir dizi kaliteli tıraş ürünü üretmeye ve satmaya devam etmektedir.
http://www.culmak.co.uk/

RAnIvx.jpg

Ürünü forum içi @utunc dostumdan temin etmiştim.

Sabun öncelikle sert bir yapıda, çabuk bitecek bir sabun değil, bu yönü ile size uzun zaman tıraşlarınızda eşlik edebilir.

Kokusunu beğendim, klasik bir berber kokusuna sahip. Ağır değil, hafif, rahatsız etmeyecek bir koku. Tıraş severlerin hoşuna gidecek bir koku diyebilirim.

Kayganlık, tıraş olurken kayganlığını pek hissetmesemde, orta seviye diyebilirim. İlk geçişten sonra parmak ile tıraş edilen yerde yapılan kontrolde kayganlık yoktu. Yani köpüksüz bir ikinci geçişi kaldırmazdı. Tıraş sonunda yüzümü yıkarken kaygan olduğunu ellerimde ve yüzümde daha çok hissettiğimi söyleyebilirim.

Tıraş sonrası hissiyatına gelirsek, yağlı bir cildim olmasına rağmen, tıraş sonrası ürün kullanma hissiyatı doğurdu bende. Nemlendirme çok az. Ciltte tıraş sonrası kuruluk yapıyor.

En sevmediğim ise köpük oldu, ürün beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı desem yeridir. Ben hacimli dolgun köpük seven biri olarak, bu üründe bu istediklerime ulaşamadım. Çok zayıf bir köpük oluşturuyor, çabuk sönen, hacimsiz, bulaşık deterjanı gibi diyebilirim.

IATmou.jpg

Yabancı forumlarda ve amazon yorumlarında, çelişkili yorumlar var, çok güzel köpük yaptığını iddia eden bir kesim varken bir okadarda benimle aynı sıkıntıyı yaşayan insan var. Firma sanırım daha sonra bir formülasyon değişikliği yapmış bendeki versiyon hangisi bilemiyorum.

Sabun kaseli ve refil (yedek) olarak temin edilebilir. Kaseli versiyonu 6 £, refil (yedek) versiyonu 4 £ fiyatlar civarında. Kase okadar kaliteli bir ürün değil, siyah plastik kapaklı bir ürün.

Sonuç olarak peşinden koşulacak bir ürün değil. Tekrar alırmıyım hayır.

Keyifli tıraşlar, sevgili dostlar...
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Elinize sağlık Soner hocam. İnceleme de de belirttiğiniz üzere eski İngiliz üreticilerden. Vintage grubu fırçaların biliyorum, sabununu denemedim. Pek de denenmeye değer de değilmiş zaten.
İnceleme için çok teşekkürler Soner üstadım, elinize sağlık.

Zamanında bir boşluğu doldurup ivme yakalamış, ancak daha sonra performans olarak zamanın ve haleflerinin gerisinde kalarak yetersiz bir ürün haline gelmiş sanırım. Bazı eski markaların maalesef karşılaştığı bir durum bu. Ama bir şekilde seviliyorlar ve kullanılıyorlar işte. Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
İnceleme için teşekkürler üstadım elinize sağlık.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
@"Soner" bey inceleme için teşekkürler..performansı kötü ürünlerin de tanıtılması çok önemli..Dr.smart örneğindeki gibi.
İnceleme için teşekkürler.
Sağolun dostlar, hepinize ayrı ayrı ben teşekkür ederim.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,268 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 634 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 949 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,386 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,410 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,232 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,825 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,331 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,971 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 99 45,715 31/03/2023, Saat: 01:32
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: