En Son Ne Bilediniz?
@"taskind" Merhaba Taşkın bey,

Ben tıraş olamayacağım bunlarla artık ancak yeni sahiplerine aynı temennilerde bulunuyorum Smile

Çok teşekkür ederim.
52073855072_0295e3e608_b.jpg

Ustura Feather tarafından üretilmiş koleksiyon değeri olan ve çok fazla bulunmayan modellerden. 6/8 bir Frameback. Ürünü ikinci el olarak temin ettim. Geldiğinde kondisyon olarak çok da iç açıcı bir durumda değildi. Korozyon ve paslı bölgelerin temizlenmeye ihtiyacı vardı. Elimden geldiğince ince çalışarak, imkanlarım ölçüsünde bir temizlik yaptım.

Bileme faslı tıpkı ustura gibi yeni taşlarımla oldu. Keith'in övgüyle söz ettiği iki taş olan Naniwa Hayabusa ve Naniwa Fuji taşlarımı DHL den yeni teslim almıştım. Bu taşlarla denemek istedim.

Önce Chosera 1K yla ağız açma, Chosera 3K, Naniwa Hayabusa ve Naniwa Fuji şeklinde Keith'in izlediği ve önerdiği setupa sadık kalarak devam ettim. Bir dostuma ait Junpaku Snow White 8K yı denemiş, tecrübe etmiş ve beğenmiştim. Lakin dostumun taşında da olan Naniwa seramiklerin baş belası durumundaki taş da çatlama sorunu bu taştada mevcuttu ve çok fazlaydı. Bu yüzden 8K Snow White almama kararı almıştım. ( Aynı durum Choseralar'da da mevcut. Kullanan arkadaşlar taşları ıslak bırakmamaya ve asimetrik kurutmamaya özen göstersinler)Deneme mevzu bahsi satın alma eyleminin beraberinde getirdiği aslında ihtiyaçtan dolayı olmayan kendi kabımıza sığamadığımız bir sonucun meyvesi Smile Hal böyle olunca Snow White'dan daha çok beğendiği bir taş olduğunu da belirttiği için bu taşlara bir şans vermek istedim.

Öncelikle taşların gerçek değerleri üzerinde yazan değerler değil. Yani Hayabusa 4K değil, Fuji de 8K değil. Hayabusa takriben 6K+ bir taş ve Fuji de 10k+. Taşların yüzey hissiyatlarında sentetik geri bildirim çok az, özellikle kullanırken Naniwa kullanıyormuşsunuz hissiyatı olmadı. Gouken Kagayaki de bu hissiyat biraz daha standlı Shapton Pro taşlara benzer nitelikteydi bu seri de daha doğal taş gibi hissettiriyor ancak yine de tam anlamıyla değil.

Taşın en büyük fark yarattığı nokta vermiş olduğu ağzın 12KSS'e yakın keskinlikte olup ondan daha konforlu bir ağız veriyor olabilmesi. Kaliteli bir bitirme taşı olan Ozukuu nun verdiği hissiyat gibi düşünün. Keskin ve konforlu. Pürüssüz.8K Snow White kenarı başarılı bir kenar olmasına karşın bu taşı daha çok sevdim. Yakın zamanda onunla da yanyana bir değerlendirme yapacağım.

Ayrıca sormuş olduğum üç ustura arasından bugün kullanmam için Feather'ı seçen ve dün telefonla tanışıp sohbet ettiğimiz @kalantorxl Sinan beye de teşekkür ederim. Tanışmaktan keyif aldım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Usturada favorim Dorko. Bit pazarı turlarımda bulduğum ikinci Dorko usturamı bilemek bu güne nasip oldu. Bu sefer sentetik seti kullandım.

Taşlar:
Makita 1200
Zwilling 3000/8000
Naniwa 12000

Ustura:
Dorko 60, Ambassador, 7/8

Usturanın çeliği çok sertti. İlk defa Makita taşın ağız açmada zorlandığını gördüm. Toplam bileme süresi biraz uzun sürdü ama sonuç harika oldu. Çok iyi bir tıraş verdi. Sanırım bu kadar sert çelik uzun süre keskinliğini kaybetmeyecektir.2b9381cea8ff8dad1998037395db3b54.jpg8b0af0b3d464813f87e4ffdf7d8f822c.jpg
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
0214d543ecbe0ee8606f2c7f8574ffe9.jpg
9ede774f8132cb87dc4fbc10ada766c5.jpg

Lets get to the Rumble !!!

Pierre La Lune deneme turları başladı. Usturalardan Le Grelot her türlü işkencelerime maruz kalmış bir savaş gazisi. Ölçü küçültme, eğim açısı değiştirme gibi türlü işkencelerimin baş kahramanıdır kendisi. Tabi bileme denemelerinde de yeni taş vs denenecekse mutlak suretle kendini sahada bulan bir görev adamı. Gold Dollar 208 de yine aynı şekilde.

Taş cuma günü geldi ancak haftasonu Alanya yazlık vs çıkarması yapınca denemek bugüne nasip oldu.

Le Grelot’u Chosera+ Naniwa GK 3-5-8k yla devam edip, Pierre La Lune la yağla bitirdim.

Vermax Garanti yazan ustura Le Grelot la aynı çeliğe sahip. C100. Onu da Kotikülle bileyip final honlamasını Pierre La Lune la yağ kullanarak gerçekleştirdim.

Son olarak Gold Dollar 208 i de kotikül + La Lune la ancak bu kez suyla bitirdim.

İlk izlenimimi şu an yazmayacağım, birkaç deneme daha yapıp kapsamlı birşeyler karalayacağım ancak taş suyla fazla agresif. Yağla daha iyi netice veriyor. Escher , Jnat gibi taşlarla hatta eski Pierre La Lune gibi taşlarla da mukayese edeceğim.

Herkesin eline sağlık.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
8f6b283cc4f38a033771d17722c1ba15.jpg

Bu aralar pek paylaşım yapmaya fırsatım olmuyor ancak geçen hafta bilediğim Puma. Ozuuku yla tamamlandı.

d8366889110ab89ccfe8a9f57502ad38.jpg

Naniwa 3k ve 8k sonrası Black Translucent Arkansas. 300 tur atarak bitirdim. Yağ olarak Wd40 kullandım ancak değişik viskozitelerde yağlarla da test ediyorum

4gpkit0.jpg

Yıllardır kedinin ciğere baktığı gibi uzaktan seyrettiğim Japon taşının nihayet sahibi oldum. Taş Nakayama lv5. Sertlik değerine 5 demiş ama bence o kadarda sert değil. Atoma gayet rahat çamur oluşturuyor. Bilemeye küçük olan kamisori çeliği yine japon çeliği(white paper 2) başladım ve büyük olan civa çeliği(böhler k510) devam edip bitirdim. Her ikiside batı tarzı taşlamalı.

Küçük olanı tenjyou nagurada büyük olanı atoma 400 elmas plaka ile oluşturduğum taşın kendi çamurunda biledim. Her ikisininde ağızları açıktı. Küçük olanda fazla tur attım. Çok hafiftende olsa çene bölgesinde çekme yaptı. Yine tam çeneye minicik bi öpücük attı kırmızı ruju sürüldü.  Heart  Büyük olanda ise maksimum 30-40 tur attım. Gayet keskin ve konforluydu. Her ikisinede 3kda ağız açıp o şekilde denemek gerek taşın ve naguralarin ne olduğu o zaman ortaya çıkar. Ama bir an evvel tıraş olmak için uğraşmak istemedim.

Tenjyou naguranın yanında Botan ve Mejiro naguralarda var. Botan daha kaba mejiro ise Tenjyou'dan daha ince izlenimi bıraktı şimdilik. Ama onların tıraşına bakmadım henüz. Taştan beklentim kotikülden daha ince olmasıydı ve beklentimi karşıladı. Kotiküllerden daha ince kesiyor ve 10k civarı kanısına vardım. Elimdeki kotiküllerin biri hariç hepsinden daha hızlı kesiyor. Taşın yüzeyine dokunduğunuzda kaymak gibi ama mercekle inceleyince minik minik boşluklar görüyorsunuz. Naguralarda böyle boşluklar yok. Bu boşlukların ağıza bir zararıda yok.

Taşın sudan etkilenmemesi için taşı bir kaç kat vernik ile kaplamak gerekiyor. Taşta herhangi bi çatlak vs göremedim ama suyu damlattığınızda suyu emdiği kesin.

İlk bakış doğrusuyla eğrisiyle bu şekilde. Denemeler devam ettikçe buraya yazacağım.
Ya İstanbul beni alacak ya ben İstanbul'u. Fatih Sultan Mehmet
sharonos 440c paslanmaz çelikten üretilen ustura bilemesi
Tabi her ne kadar dovo gibi piyasada büyük pazarı olan markalar bile
ürünün kullanıma hazır satıldığnı söylesede bana göre çok göreceli ve
yoruma açık bir konu..
Bilemeye geçmeden kolda testi geçti. Tabi tıraşta istediğim
verimi alamadım çekiştirmeler oldu. Hiç sorun değildi neticede bileme işi bende
kamp yaşamının öğretmiş olduğu bir tutkuydu
Önce zamanında av bıçaklarım için almış olduğum taidea 2000/5000 suda 30dk
bekleterek kolları sıvadım dairesel hareketle ince sluryy oluşturup
ustura taşa yapışana kadar x yapıp yüzeyini 1k ile tesfiye edip
kenarına hafif rodaj verdiğim girit taşına zamanında yine bıçak ağzı parlatmak
için almış olduğum mavi macunu taşın yüzeyine iyice sürerek önce dairesel sonra
x metoduyla honladım.
lakın sonuç istediğim gibi olmadı mikroskopla inceleyince macunun içideki
partikülün usturaya uygun olmadığını düşündüm. Hemen taşı temizleyip üzerine
ince makine yağı sürüp işlemimi tamamladım... macuna göre gayet verimliydi.
EveetSmile asıl merkak ettğim aşamaya geldim. Yurtdışından vermiş olduğum 12k
elmas taşı işin finaliydi. Bu taşın 10mm gibi bir kısmı yani alt tarafını
dökme metale benzettim bu alan kullanılmıyor.Anladığım kadarıyla bileme yaparken
kaymaması için ağırlık veriyor.
Sadece üstteki 2mm yeşil elmas olan kısım kullanılıyor. Naniwa veya shapton gibi
bilindik marka değil fakat satıcının söylediği japon mutfakları için biçilmiş kaftan..
Neticede muadillerine göre yarı fiyata almıştım en kötü mutfakta kullanırız düşüncesiyie
15dk suda beklettikten sonra dairesel ve x metoduyla başladım bilemeye taşa yapışana kadar devam ettim.
parmak uçlarım siyah boyayla boyanmış gibiydi metalin parikülleri derime iyice yerleşti
sabunla çıkaramayınca cifledimSmileSmileBence bu taşın kaliteli olduğu belirtisiydi. Belki bir naniwa 10k bile değildi,
kullanmadığım için bilemiyorum.Ben çok beğendim ama ustıra bilemek cok özel olduğundan
kimseye tavsiye edemem, kendimce bir risk aldım ve memnun kaldım
Sonra 10 tur kromoksitli yüzey 50 normal yüzeyle stroplayınca
usturaya tekrar kol testi yaptım ve sesi bile değişmişti..sakalım sıkı ve sert olmasına rağmen sonuç
mükemmeldi en ufak bir takılma vs yaşamadım.
Dilim döndüğünce deneyimimi paylaşmaya gayret ettim, sürçü lisan ettiysem affola.b3420c8cdd19df5338771cde6a56cf4b.jpg

RMX3085 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: