gül suyu
Abiler baharatcilarda gülbirligin gül suyu var rahatlikla alabilirsiniz ferahlatici bir kokusu var denemenizi tavsiye ederim
8a2y8yja.jpg

GT-S7500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi insanlar iyi atlara binip gitti.
gül suyunu hazır şişelerde satılanı bende sevmiyorum, hatta denk gelipte dökmeye kalktıklarında kesinlikle istemiyorum, çünkü bekledikce idrar gibi kokuyor, çocukken gül ve gelincik çiçeğinden su şişesinde bekleterek yapardık, ama bir ara internetten aldığım tarifi vereyim bu işlem aslında damıtılmış su isteyen arkadaşlar içinde kolay bir yol, geniş bir tencere içine kokulu gül veya güzel kokan bir çiçek koyun, hanımeli çiçeği süper oluyor gülün yanına, sonra bir mermer parçası 10cm genişlik ve 3 cm kalınlık civarı tencerenin tam ortasına koyun, tencere cam kapaklı olmalı, mümkünse kapak tutma yeri sökülmeli, kapak tutma yeri içi temiz ise gerek yok, sonra gülleri dolduracak kadar su doldurun, mermer üstüne bardak yada tas koyacağız ama tencere kapağı ters çevirip kullanacağımız için ona göre ayarlayın, tas altına mermer (tuğlada olabilir ) koymazsak damıtılan su buharlaşır, önce suyu kaynatın, 2 dakika kaynayınca en kısık ateşe getirin, kapağı ters çevirin buzdolabından buz poşetine buz koyup tencere üstüne koyun, kısık ateşte 50 dakika süre yeter, arada bir suyu dışarı alın, eğer elde ettiğiniz su çok yoğun oldu ise suyu kaynatıp süreyi uzatırsansız fazla arıtılmış su olur, bu işlem ile 2 su bardağı gül suyu oluyor, herhangi bir çiçek olabilir, ama kokulu olmalı, kolay gelsin
(23/01/2014, Saat: 05:37)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: piyasadan alacağınız gülsularının neredeyse tamamı sentetik.yani esans,su ve renklendiriciden oluşuyor.içilebilir olanlar dahil bu şekilde.
Gerçek gülsuyu güzel kokmuyor,haşlanmış gül gibi kokuyor, rengi de tam berrak değil gibiydi. hem görünümü hoş olmadığı için hemde güneşten çabuk bozulduğu için şeffaf olmayan ambalajlarda satılıyor. Ispartada yaşadığım dönemde gülbirlik marka gerçek gül suyunu eşe dosta çok hediye etmişliğim vardır.Kokusu için kullanılacak bir ürün değil ama özellikle hanımlar cilt yenileyici tonik olarak kullanıyor ve düzenli kullanımda çok faydasını gördüklerini söylüyorlar.Kullanan arkadaşların dediğine göre içine ayva çekirdeği atıp bekletince jel haline geliyormuş , bu jeli yatmadan önce yüze sürünce çok faydası oluyormuş (ayva çekirdeğinin zaten cilde kendi faydası da var, aynı jel normal su + ayva çekirdeği ile de yapılabiliyor ama gülsuyu ile yapınca çift etkili oluyormuş).
Cilt yenileyici gerçek doğal ürün kullanmak isteyenler mutlaka denesinler bence.. (ben kokusunu sevmediğimden kullanmıyorum Big Grin )

Not: Ispartada birçok gül ürünleri markası mevcut ama onların da çoğu sentetik gül suyu satıyor. Sadece gülbirlik ürünlerine güvenip alıyorduk.
Piyasada Gülbirlik in şu an rosense isminde markası mevcut. Gerçek gülsuyunu rosense markası satış yerlerinden temin edebilirsiniz

ooppss komşumun dediklerinin çoğuna katılıyorum. Aslen Ispartalıyım, memlekete gider gelirim gülbirlik gülsuyunu rosense markası altında rahatça kullanabilirsiniz. Bizim akrabalar Keçiborlu civarında kendisi gül yağı ve suyu yapan bir çiftçiden  gülsuyu göndermişlerdi aşağı yukarı gülbirlikle aynı. Kokusu hoşa gitmeyebilir, ama bence temizlikte çok iyidir. Hanım Trakyalı Isparta'ya gide gele bu ürünleri keşfedip denemeye başladı. Rosensenin kremlerini de gülsuyunu da kullanıyor ve çok memnun. Bende bazı akşamlar yüzümü gülsuyu ile yıkarım, bence gayet uygun bir ürün, antiseptik özelliği var derler ama onu bilemiyorum. SDÜ'nin gülsuyu da var o konuda araştırmalar yapıyorlar ama denemedim.
Isparta, Burdur'un belli bölgeleri dünyada sayılı yerlerden. Bu gül dünyada Bulgaristan kazanluk vadisinde, Şam'ın (Damaskus gülü) bazı bölgelerinde üretilebiliyor (Konuyla ilgili bir belgesel vardı ama uzun vakit geçti nerede izledim hatırlamıyorum). Çinli kardeşler ne kadar fide çalıp götürseler de çin'de üretememişler Sleepy (Hereke halının başına gelenleri Çin'in yaptığını anlatıyorlar doğru mu bilmiyorum)
Bizim memleket bu doğal yapıyı yeterince değerlendiremiyor, eskiden halılar vardı artık kalmadı, gül de kalmayacak, zahmetli bulunuyor, oysa Fransa'nın Provence vadisinden aşağı kalır yanı yoktur buraların. Ama ne hemşehrilerim ne devlet burayı ve Türkiye'de bu tür yerleri desteklemez, ilgilenmez.
Doğrusu, Isparta'ya gülü getirende Bulgaristan'dan gelen göçmenlerdir. Birde meydanda heykeli olan müftüzade İsmail Efendi. Ama İsmail Efendiler ne yazık ki artık kalmadı.
Tiras sonrasi için gül suyu değilde gül toniği kullanmaya çalışıyorum , kokusu çok az doğal olduğu için, yatistiriciligi düşük ama kullanım amacı gül suyunun dezenfektan özelliği zaten( şap kullanmayanlar deneyebilir). Yatıştırıcılık olarak da arkasından kullanılan balsam veya nemlendirici krem o eksikliği kapatıyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kölnisch Wasser [köln suyu] yarhasan 22 14,383 20/07/2020, Saat: 11:29
Son Yorum: tiffanygt
  maden suyu ile yüz yıkama canbaz 7 18,407 31/01/2013, Saat: 16:07
Son Yorum: Delidumrul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: