Günün Tıraşı (SOTD)
Bir cuma tıraşı..
Herkese sıhhatler olsun..
e25de5b902b28691dce512ef75259d43.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
“Abilerim ablalarım, şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, kaleci Mıyer, fbli Cemil kullandı.”
Herkese sıhhatler olsun.

71880035a725dc42f7660fac3af749e6.jpg

herkese sıhhatler olsun. @ matrakçı komşum sabundan biraz bahsedebilir misiniz?kokusu? mentol seviyesi? sizin açınızdan tabi. benim mentolle pek aram yok mesela rahatsız edici seviyede mi, önerir misiniz?
@00serkan4300 komşum başka bir komşumuz da özel mesajla sormuş, ona verdiğim cevabı paylaşayım. Öncelikle sabunu Burak Bey’den aldım, kendisine teşekkür ederim. Yaz için bence çok ideal. Göz yaşartacak kadar fazla mentollü değil. Soğuk suyla birlikte de kullanınca yüzde buz etkisi yaratıyor, bana göre tam kıvamında. Proraso yeşil kullandıysanız onun gibi naneli olips kokusu yok. Buzlu misket limonu kokusu çok daha hissediliyor, yapay değil, mentol kokusu çok zayıf ki benim çok hoşuma gitti. Kokusu da kalıcı değil, zaten parfüm gibi kokan sabunları pek tercih etmiyorum. Kurudan başlayıp hafif su vererek köpürtüyorum, köpükte ve köpüğün yastıklamasında hiç problem yaşamadım. Kayganlık, koruyuculuk ve tıraş sonrası hissiyata bakarsak daha iyi ürünler kullandım. Bana göre bu açılardan chiseled face ve tobs’un gerisinde. Yine de aldığımdan beri keyifle kullanıyorum, yaz sonuna kadar başka sabun muhtemelen kullanmam.

@matrakçı eline sağlık komşum, keyifle kullan, ben alacaktım bunu senden önce demek ki, ama mentollü olmasından çekindim almadım. Dünya durur, @GartBnx Burak beyde stirling bitmez, ben de sandpiper ı almıştım ilanındanSmile parfüm kokulu, çok hoşuma gitti, herkese keyifli tıraşlar dilerim
[mention]00serkan4300 [/mention] sağ olun. Glacial versiyonu muhtemelen çok fazla gelir; ama bu sabunun mentolü bana çok kıvamından geldi. Stirling seviyorsanız, denk gelirse bunu da alın, memnun kalırsınız. Keyifli tıraşlar dilerim.

Tüm komşularıma sıhhatler olsunbe49f69a7e6d4199c4ffd769f0761422.jpg

CPH1931 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
U A K
Fotoğraf çekmeyi unuttum. Ama son 10 traşımda fırça ve jilet harici aynı ekipmanları muhafaza ediyorum ve hakkında bir kaç söz söylemek istiyorum. Haftada iki kez, 3-4 güm aralıklarla tıraş oluyorum. Bu gün 3,5 günlüktü diyebilirim.

Gereçler
Fırça: Semogue 610 (Köpük yutuyor ama yumuşak)
Tas: Kuafördükkanı sitesinden yeni aldım, çok başarılı bir model.
Jilet: Yeşil Astra
Sabun: Proraso Beyaz
Tıraş Aleti: Gilette Slim Twist

Hazırlık
Dalan el sabunu ile ılık suda hafif masaj yaparak yüzü temizleme. Fırçayı 10 dakika kadar sıcağa yakın suda bekletiyorum. Daha sonra çay kaşığını silme kaplayacak kadar sabunu alıp tasa aktarıyorum. Fırçayı içinden çıkardığım sıcak suyu köpük yaparken azar azar birer çay kaşığı ölçü su ekliyorum. Bu oranın 1 çay kaşığı sabuna 4 çay kaşığı suya tekabül ettığini tecrübe ettim. Kıvam ayarlamada sorun yaşayanlara bir nebze faydası olabilir. Daha sonra kuru yüzüme fırçayı düz haretlerle 2 dakika kadar uyguluyorum ve ardından tekrar hafif bir parmak masajı yaptıktan sonra bu ilk köpüğü duruluyorum. Ardından tekrar düz fırça hareketleri ile köpüğü yüzüme yayıp tıraşa başlıyorum.

Tıraş Olurken
İlk perdah için sakal çıkış yönünü takip ediyorum. Yanaklarda yukarıdan aşağı, boyunda hafif kulaklara meyilli, boyun altında aşağıdan yukarı kulaklara meyilli. Tıraş bitene kadar belki 100 kere kendi kendime "bastırma" diyorum, çok faydasını gördüm.
İkinci perdah sakal çıkış yönünü çapraz takip ediyorum. Öncesinde soğuğa yakın suyla yüzü durulayıp tekrar köpüklüyorum. Yanaklarda çok hafif kulağa meyilli, boyunda çok hafif adem elmasına meyilli, boyun altında ise aşağıdan yukarı adem elmasına meyilli olacak şekilde.
Üçüncü perdah ikinci perdahın aynısı olacak şekilde yapıp tasta ve fırçada kalan köpüğü yüzüme sürüp soğuk suyla duruluyorum ve kurulamıyorum. Tıraş sonrası losyon/balzam kullanmıyorum.

Bu tıraş olma şekline öyle alıştım ki, dermatitli olan cildimde hiç bir sorun yaşamıyorum. Bu sebeple yüzde köpürtme de yapmıyorum. Hassas cildim olduğunu sanarken aslında o kadar da hassas olmadığını, yüz ve sakalı tanıdıktan sonra çok keyifli ve rahat tıraşlar çıkarabildiğimi keşfettim.Tıraşı müteakip 30 dakika içinde cildimin sebum salgısı dengesini buluyor, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt bırakıyor. Proraso beyaz sabun tatminkar seviyede kaygan ve koruyucu bir sabun. Bilhassa cilde uyumlu bir sabunda üst üste kullanma ile cilt sabuna fevkalade alışıyor. Bu diğer değişkenler için de geçerli fakat sabun tek başına ciltte emilebilen ve etki eden en muhim bileşen.

Bunları şunun için yazdım. 5 yıl sadece Yuma-Arko-Permasharp-Omega Fırça kullandım. O tıraşlarım da fena sayılmazdı ama o zamanlar en değişmez değiskenim olan cildimi ve sakalımı tanımadığımı öğrendim. Cildime nispeten uymayan ürün kullandığımı öğrendim. Yumuşak kesimli tıraş aletleriyle daha iyi uyum sağladığımı öğrendim. Tek perde bile tıraş olsam bir müddet sonra sakalların o kadar da görünmediğini öğrendim. Sıcak suyun bana yaramadığını, banyo sonrası tıraş olmayacağımı öğrendim. Bu gün boyun altını çapraz alırken o zamanlar meğersem tersten aldığımı, ondan kızarık boyunla gezdiğimi öğrendim.

10 üzerinden 8 ve üstü bir tıraş için bence etmenler;
Yüzü ve sakalı iyi tanıma %40
İyi bir ön hazırlık tıraşın %20
İyi bir köpük %20
İyi bir jilet/jilet tutucu kombinasyonu %20.

Herkese sıhhatler olsun.
@Nazikas komşum merak ettim tası resim yok mu Smile
(27/06/2020, Saat: 20:04)jegal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Nazikas komşum merak ettim tası resim yok mu Smile

https://www.kuafordukkan.com/urun/gesh-g...rofesyonel

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 286,131 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,133 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 15,983 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 176,165 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,164 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,107 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 93,064 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 7,899 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,164 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: